ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"27" травня 2024 р. справа № 300/3603/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Приватного нотаріуса ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, Міністерства юстиції України, Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа: Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування рішення №4 від 22.04.2022, наказів №1300/5 від 01.05.2024 та №297/4 від 07.05.2024, -
Приватний нотаріус ОСОБА_1 (надалі по тексту також - заявник), в інтересах якого діє адвокат Гунько Олександр Юрійович (надалі по тексту також - представник позивача), 22.05.2024 звернувся в суд з адміністративним позовом до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України (надалі по тексту також - відповідач 1), Міністерства юстиції України (надалі по тексту також - відповідач 2), Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (надалі по тексту також - відповідач 3), третя особа: Державне підприємство "Національні інформаційні системи" (надалі по тексту також - третя особа), про визнання протиправним та скасування рішення №4 від 22.04.2022, наказів №1300/5 від 01.05.2024 та №297/4 від 07.05.2024.
Дана заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 22.05.2024" та підписана електронно-цифровим підписом адвоката Гунька Олександра Юрійовича, який діє на підставі ордера серії АТ 31032104 від 15.04.2024.
Вивчення змісту адміністративного позову та долучених до нього документів свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) з наступних підстав.
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, необхідно вказати, що за змістом абзацу 1 частини 9 статті 44 КАС України, у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати до суду доказ надсилання цих матеріалів іншим учасникам справи.
З матеріалів адміністративного позову слідує, що позивачем до матеріалів адміністративного позову від 22.05.2022 долучено підтвердження про надсилання учасникам справи матеріалів іншого позову від 20.05.2024, тому позивач фактично не виконав абзац 1 частини 9 статті 44 КАС України.
За приписами частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судові витрати за приписами частин 1 та 2 статті 132 КАС України складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2024 складає 3 028,00 гривні.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відтак, в даному, на переконання судді, приватний нотаріус ОСОБА_1 у правовідносинах із відповідачами діє як суб'єкт владних повноважень, якому держава надала право на здійснення нотаріальної діяльності.
Положенням підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частин 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір").
В даному випадку позивач просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України від 22.04.2024 за № 4 "Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю";
2) визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 01.05.2024 за №1300/5 про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України на ім'я ОСОБА_1 за №8832 від 13 серпня 2012 року;
3) визнати протиправним та скасувати наказ Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 07.05.2024 за №297/4 "Про припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1".
Враховуючи положення частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в загальному розмірі 7 267,20 гривень (3 х 2 422,40 гривень (3 028,00 х 0,8 = 2 422,40 гривень) = 7 267,20 гривень).
Як свідчать матеріали позовної заяви позивач надав суду квитанцію про сплату судового збору в розмірі 4 239,20 гривень, відтак позивачу слід доплатити судовий збір в розмір 3 028,00 гривень.
Зважаючи на вказане, позовну заяву в цій частині подано без додержання вимог частини 3 статті 161 КАС України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтею 161 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву Приватного нотаріуса ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, Міністерства юстиції України, Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа: Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування рішення №4 від 22.04.2022, наказів №1300/5 від 01.05.2024 та №297/4 від 07.05.2024, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України:
2.1. Необхідно надати (долучити) до позовної заяви:
- доказ надсилання адміністративного позову від 22.05.2024 учасникам справи;
- платіжне доручення про сплату (доплату) судового збору в розмірі 3 028,00 гривень.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Чуприна О.В.