27 травня 2024 року м. Житомир
справа № 240/32627/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не призначення та виплати пенсії по інвалідності у відповідності до ст.18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ;
- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію по інвалідності у відповідності до ст.18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з метою реалізації права на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", неодноразово звертався, як особисто, так і шляхом здійснення поштового відправлення через представника на підставі договору про надання правової допомоги, до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із відповідними зверненнями та необхідним пакетом документів на підтвердження права на призначення такої пенсії.
Однак, на усі звернення позивач систематично отримував відмови з посиланням на необхідність особисто прибути до територіального органу Пенсійного фонду України в Житомирській області або шляхом використання веб-порталу Пенсійного фонду України.
Позивач зазначає, що відповідачем протиправно не дотримано вимог чинного законодавства та не призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст.18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи, що має право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнені з військової служби, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у строк, встановлений ч.1ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.№86333/23).
Зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи.
Заява позивача в даному випадку була розглянута відповідно до норм Закону України "Про звернення громадян". Саме тому доводи позивача про порушення права на призначення пенсії є передчасними, оскільки відповіді-роз"яснення не можна ототожнювати з рішенням про відмову у призначенні пенсії.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в період з 30.10.1983 по 17.07.1984.
Згідно зі свідоцтвом про хворобу №767/Х від 10.07.1984 захворювання ОСОБА_1 отримане в період проходження військової служби.
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 04.08.2022 встановлено другу групу інвалідності у зв"язку із захворюванням пов"язаним з проходженням військової служби.
В подальшому, 08.11.2022 та 19.01.2023 представник позивача, адвокат Хоменко С.О., надіслав до відповідача засобами поштового зв"язку заяву про призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з копіями документів, що відповідачем не заперечується.
За результатами розгляду вказаних заяв Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листами від 07.12.2022 №38396-36142/Ш-02/8-0600/22 та від 17.02.2023 №4642-2300/Ш-02/8-0600/23 повідомило адвоката - Сергія Хоменка, що прийняття для призначення пенсії заяв та документів, надісланих поштою, а також поданих адвокатом, чинним законодавством не передбачено. Також вказано, що для розгляду питання про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , може особисто звернутися із заявою та необхідними документами до найближчого відділення обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян або через вебпортал Пенсійного фонду України.
Окрім того, відповідно до заяв від 03.05.2023 (вх.№18469/Ш-0600-23) та від 11.05.2023 (вх.№19426/Ш-0600-23) позивач (особисто) шляхом надіслання вказаних заяв засобами поштового зв"язку, звернувся до відповідача із проханням призначити пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Листом від 31.05.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянуто звернення позивача від 03.05.2023 та від 11.05.2023, та відповідно до Закону України "Про звернення громадян" повідомило про порядок реалізації права на призначення пенсії по інвалідності шляхом подання відповідної заяви згідно з положеннями Порядку №22-1 від 25.11.2005. Також вказано, що прийняття для призначення пенсії заяв та документів, надісланих поштою, чинним законодавством не передбачено.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо непризначення та невиплати пенсії по інвалідності, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Закон України №2262).
Статтею 7 Закону України №2262 визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, призначається одна пенсія за її вибором.
При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно із ст. 18 Закону України №2262, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Відповідно до ст. 48 Закону України №2262, заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
Матеріали справи свідчать, в листопаді та грудні 2022 року до відповідача із заявою про призначення позивачу пенсії по інвалідності згідно із ст. 18 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, звернувся його представник (адвокат Хоменко С.О), шляхом надіслання вказаної заяви засобами поштового зв"язку.
Водночас, також матеріали справи свідчать, що 03.05.2023 та 11.05.2023 до відповідача від ОСОБА_1 (особисто), шляхом надіслання засобами поштового зв"язку, надійшла заява про призначення йому пенсії по інвалідності згідно із ст. 18 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що не заперечується відповідачем.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1, в редакції чинній на момент звернення адвоката).
Згідно із п. 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (надалі Порядок №3-1, в редакції, станом на час спірних правовідносин) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Пунктом 14 Порядку №3-1 передбачено, що орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.
Згідно із п. 17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Положеннями п. 18 Порядку №3-1 передбачено, що рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Отже, законодавством визначено право особи на призначення пенсії, перерахунок пенсії і переведення на інший вид пенсії. Підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення / переведення з одного виду пенсії на інший, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому пенсійному органу в установленому порядку.
Окрім того, враховуючи положення статті 48 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пунктів 1, 14 Порядку №3-1, особа має право звернутись із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності, як до уповноваженого структурного підрозділу органу, в якому особа проходила службу, так і безпосередньо до Головного управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (як органу, що призначає пенсії). Зокрема, можливість особи прямо звертатись до органу, що призначає пенсії обумовлена пунктом 14 Порядку №3-1.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 09 вересня 2020 року у справі №243/6213/17, від 22 червня 2023 року у справі №480/4288/21.
З огляду на системний аналіз вказаних норм права, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок/призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому органу ПФУ. Таким чином, вирішення вказаного питання передбачає дві складові, а саме: звернення особи з відповідною заявою про призначення (перерахунок) пенсії та прийняття органами ПФУ відповідного рішення за наслідками розгляду заяви у формі розпорядчого акту.
Як свідчать матеріали справи, зокрема зміст заяви від 03.05.2023 (вх.№18469/Ш-0600-23) та від 11.05.2023 (вх.№19426/Ш-0600-23) ОСОБА_1 , просив призначити йому пенсію по інвалідності.
Таким чином, позивач не звертався до відповідача у порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян".
Встановивши, що заявником подані усі необхідні документи, що оформлені відповідно до вимог Порядку №3-1, орган, що призначає пенсію, зобов'язаний був розглянути їх по суті та не пізніше десяти днів з дня їх надходження прийняти рішення щодо призначення пенсії по інвалідності згідно із ст. 18 Закону України №2262.
Водночас, за результатами розгляду заяви представника позивача від 08.11.2022, від 19.01.2023 та заяв позивача від 03.05.2023 та від 11.05.2023 відповідачем у десятиденний строк рішення, оформлене розпорядженням не приймалося. Замість такого розпорядження позивачу були надіслані листи від 07.12.2022 №38396-36142/Ш-02/8-0600/22, від 17.02.2023 №4672-2300/Ш-02/8-0600/23 та 31.05.2023 №20026-18469/Ш-02/8-0600/23.
При цьому, як встановлено судом зі змісту вказаних листів ГУ ПФУ в Житомирській області, відповідач наполягає, що документи позивача мають розглядатися за процедурою, встановленою Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Враховуючи посилання відповідача на Порядок №22-1, суд зазначає, що відповідно до п. 1.1 зазначеного Порядку, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1.
Відповідно до п. 4.3 Порядку №22-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно із п. 4.7 Порядку №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У той же час, неприйняття документів і не вирішення заяви із рекомендацією повторно подати їх до сервісного центру не є правомірним, оскільки суб'єкт влади повинен був розглянути документи та заяву по суті та прийняти рішення щодо призначення або відмови в призначенні пенсії, аза необхідності також -роз'яснити, які документи необхідно надати додатково.
Натомість, у тексті листів відсутні покликання на те, які саме документи не були подані позивачкою для вирішення її заяви.
Крім того, відповідно до пункту 6 Порядку №3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Таким чином, доводи відповідача про те, що позивачу необхідно було лише особисто звернутись з заявою та документами до сервісного центру обслуговування громадян за місцем проживання, є необґрунтованими, так як особисте звернення не передбачене як обов'язкове для можливості розгляду заяви.
До того ж, ані Порядок №3-1, ані Порядок №22-1, ані Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ані Закон України №2262 не містять таку підставу для відмови у призначенні пенсії як надіслання заяви про її призначення поштою, а не звернення особисто.
З огляду на викладене, та підстава, яка була відображена у листах територіального управління Пенсійного фонду України, не є обґрунтованою і свідчить про вияв надмірного формалізму суб'єкта владних повноважень, який порушує право на пенсійне забезпечення громадянина.
При цьому, суд вважає, що прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів, є дискреційними повноваженнями відповідача.
Так, існує певна процедура призначення пенсії по інвалідності за Законом України №2262, яка передбачає звернення особи із заявою до органу Пенсійного фонду України через уповноважений структурний підрозділ відповідного міністерства чи іншого органу.
При цьому, як вже було вказано, ст. 18, 20 Закону України №2262 визначено умови за яких призначається пенсії по інвалідності особам з числа військовослужбовців.
Відповідно до змісту п. “б” ст. 20 Закону України №2262, до осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом, віднесено:
- осіб, які отримали інвалідність внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків);
- осіб, які отримали інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.
Отже, вирішуючи питання чи має право позивач на призначення пенсії по інвалідності, згідно із п. “б” ст. 20 Закону України №2262, необхідно встановити причини інвалідності.
Водночас, як вже зазначалося судом, ГУ ПФУ в Житомирській області не надавало оцінки документам, поданих позивачем, і не встановлювало наявність чи відсутність у ОСОБА_1 умов для призначення пенсії згідно із ст.18 Закону України №2262.
Враховуючи те, що пенсійним органом рішення по суті питання призначення позивачу пенсії на умовах Закону України №2262 не приймалося, то суд вважає передчасними позовні вимоги про зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно із ст.18 Закону України №2262.
З огляду на викладене, а також з метою ефективного захисту порушеного права позивача заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов"язання відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 03.05.2023 (вх.№18469/Ш-0600-23) та від 11.05.2023 (вх.№19426/Ш-0600-23) про призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст.18 Закону України №2262, із урахуванням висновків суду, і прийняти за результатами розгляду таких заяв відповідне рішення.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те що, відповідачами не надано суду доказів на підтвердження правомірності своєї відмови, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд. 7, м.Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що полягає у нерозгляді заяв ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності згідно із ст.18 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
Зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 03.05.2023 (вх.№18469/Ш-0600-23) та від 11.05.2023 (вх.№19426/Ш-0600-23) про призначення пенсії по інвалідності згідно із ст.18 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, з урахуванням висновків суду, і прийняти за результатами розгляду таких заяв відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 27 травня 2024 року.
Суддя А.В. Горовенко