Рішення від 27.05.2024 по справі 200/1590/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року Справа№200/1590/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій противними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

11 березня 2024 року з використанням засобів поштового зв'язку позивачка, ОСОБА_1 , подала до суду адміністративний позов до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:

- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати недоплаченої допомоги на поховання та одноразову грошову допомогу після перерахунку;

- зобов'язати відповідача виплатити позивачці недоотриману суму допомоги на поховання та одноразову грошову допомогу в розмірі 34490,76 гривень.

В обґрунтування позовних вимог, ОСОБА_1 зазначила, що після смерті чоловіка ОСОБА_2 отримала 06.05.2022 відповідно до статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 допомогу на поховання та одноразову грошову допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393. Проте при виплаті допомоги на поховання та одноразової грошової допомоги відповідачем не було враховано перерахунок пенсії померлого відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/15692/21 від 11.01.2022. Позивачці було виплачено лише 55559,76 гривень. Позивачка вважає, що відповідач протиправно не виплатив в повному обсязі допомоги на поховання та одноразову грошову допомогу, чим порушив її права.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнало, просило відмовити в їх задоволенні в повному обсязі з огляду на таке. Позивачка отримала одноразову грошову допомогу та допомогу на поховання на свій рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» 05.05.2022. Отже розмір зазначених виплат став відомий позивачці у травні 2022 року. Оскільки заявлені позовні вимоги стосуються травня 2022 року, вони виходять за межі шестимісячного строку звернення до суду. Виплату пенсії припинено з 01.03.2022 у зв'язку зі смертю пенсіонера (дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ). На дату останнього нарахування, 28.01.2022, розмір пенсії ОСОБА_2 складав 9259,87 грн. Допомога на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 склала: 9259,87*3=27779,61 грн. відповідно до статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. Одноразова грошова допомога на померлого ОСОБА_2 склала: 9259,87*3=27779,61 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393. Загальний розмір одноразової грошової допомоги та допомоги на поховання на померлого ОСОБА_2 склав: 27779,61+27779,61=55559,22 грн. Вищезазначену суму виплачено на рахунок позивачки, відкритий в АТ «Ощадбанк» 05.05.2022

25 березня 2024 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

25 березня 2024 року у відповідача витребувані докази.

27 травня 2024 року позивачці поновлений строк звернення до адміністративного суду.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , є дружиною ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

11 січня 2022 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/15692/21, було визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку розміру призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України № 22/6-5963 від 5.10.2021 та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 1 грудня 2019 року із врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) на підставі довідки №22/6-5963 від 5.10.2021, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№ 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум.

За даними комп'ютерної програми Донецького окружного адміністративного суду «Діловодство спеціалізованого суду» рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/15692/21 від 11 січня 2022 року набрало законної сили 11 лютого 2024 року.

06 травня 2022 року на рахунок позивачки Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області перерахувало 55559,76 гривень, відповідно до виписки по картковому рахунку.

29 червня 2022 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №200/15692/21.

За даними комп'ютерної програми Донецького окружного адміністративного суду «Діловодство спеціалізованого суду» 01 вересня 2022 року Перший апеляційний адміністративний суд повернув апеляційну скаргу Головному управлінню Пенсійного фонду України у Донецькій області.

16 лютого 2023 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/15692/21 замінено сторону (стягувача) у виконавчому листі № 200/15692/21, виданому Донецьким окружним адміністративним судом 29 червня 2022 року, з ОСОБА_2 на ОСОБА_1

27 квітня 2023 року постановою Першого апеляційного адміністративного суду у справі №200/15692/21 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2023 року у справі № 200/15692/21 залишено без задоволення.

22 травня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), що на виконання рішення суду №200/15692/21 від 11.01.2022 нараховано недоотриману пенсію за період з 01.12.2019 по 28.02.2022 у сумі 155208,35 гривень, яка буде виплачена на умовах окремого порядку.

12 липня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом №13064-11252/Р-02/8-0500/23 повідомило позивачку про те, що в травні 2023 року на виконання рішення суду у справі №200/15692/21 від 11.01.2022 перераховано пенсію ОСОБА_2 у розмірі 13600,92 гривень з 01.12.2019 до моменту смерті, з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 05.10.2021 №2/6-5963, нарахована сума доплати склала 155208,35 гривень, проте виплата за результатами розрахунку не входить до компетенції Головного управління.

26 жовтня 2023 року позивачка звернулась із заявою до відповідача щодо доплати недоотриманої суми на поховання.

14 листопада 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом №22734-21262/Р-02/8-0500/23 повідомило позивачку про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії померлого ОСОБА_2 , відповідачем зазначено, що розмір пенсії ОСОБА_2 на момент смерті склав 9259,87 гривень, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.02.2022 у справі №200/15692/21 набрало законної сили 01.09.2022 - після смерті пенсіонера.

11 березня 2024 року позивачка звернулась із заявою до відповідача про надання довідки щодо нарахованої, але не виплаченої пенсії (помісячно) померлого ОСОБА_2 із врахуванням рішення суду по справі №200/15692/21 від 11.01.2022.

Згідно з довідкою про суми нарахованої та виплаченої допомоги на поховання ОСОБА_2 розмір пенсії на момент смерті - 9259,87 гривень; розрахунок допомоги на поховання 3(міс.)х9259,87 гривень; нараховано допомогу на поховання 27779,61 гривень; фактично виплачено допомоги на поховання 27779,61 гривень.

Згідно з довідкою про суми нарахованої та виплаченої одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 розмір пенсії на момент смерті - 9259,87 гривень; розрахунок одноразової грошової допомоги 3(міс.)х9259,87 гривень; нараховано одноразову грошову допомогу 27779,61 гривень; фактично виплачено одноразову грошову допомогу 27779,61 гривень.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .

Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 61 Закону № 2262-ХІІ визначено, що в разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (в редакції, що діяла станом на 11 лютого 2022 року (дата смерті ОСОБА_2 ) членам сім'ї померлих пенсіонерів із числа військовослужбовців, осіб, зазначених у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника виплачується одноразова грошова допомога: дружині/ чоловіку - в розмірі тримісячної пенсії годувальника і на кожного непрацездатного члена сім'ї - у розмірі місячної пенсії годувальника.

Згідно із частиною 2 статті 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Юрисдикцію, повноваження адміністративних судів та порядок здійснення судочинства в адміністративних справах визначає Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до частин 2 та 3 статті 14 якого судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд констатує, що виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист.

Аналіз вищенаведених положень законодавства дає суду підстави для висновку, що незважаючи на смерть ОСОБА_2 в день набрання законної сили рішенням суду у справі №200/15692/21, останнє мало бути виконаним, тобто перерахунок пенсії ОСОБА_2 мав бути здійснений з 01 грудня 2019 року.

Судом встановлено, що відповідач тільки в травні 2023 року на виконання рішення суду у справі №200/15692/21 перерахував пенсію ОСОБА_2 у розмірі 13600,92 гривень з 01 грудня 2019 року до моменту смерті.

Отже, позивачка має право на обчислення допомоги на поховання та одноразової грошової допомоги в разі смерті ОСОБА_2 виходячи з розміру його місячної пенсії, визначеного на виконання рішення суду у справі №200/15692/21, тобто 13600,92 гривень.

Відповідач не заперечував, що позивачка має право на допомогу на поховання та одноразову грошову допомогу в разі смерті ОСОБА_2 , однак їх розмір протиправно зменшив.

Суд відхиляє розрахунок допомоги на поховання та одноразової грошової допомоги поданий позивачкою, оскільки розмір місячної пенсії після перерахунку становить 13600,92 гривень, а не 15008,33 гривень, яка вказала позивачка.

Розмір допомоги на поховання складає 13600,92 * 3 = 40802,76 гривень.

Розмір одноразової грошової допомоги складає 13600,92 * 3 = 40802,76 гривень.

Загальна сума допомоги, на яку має право позивачка, складає 40802,76 + 40802,76 = 81605,52 гривень

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що на рахунок позивачки, відкритий в АТ «Ощадбанк», було перераховано тільки 55559,22 гривень.

Таким чином, недоплачена позивачці сума допомоги на поховання та одноразової грошової допомоги становить: 81605,52 - 55559,22 = 26046,30 гривень.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За приписами статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, суд вважає, що порушені права позивачки підлягають захисту шляхом визнання протиправними дій відповідача, які полягали у нарахуванні та виплаті позивачці допомоги на поховання та одноразової грошової допомоги в разі смерті пенсіонера в розмірі меншому, ніж встановлений законодавством, та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоотриману допомогу на поховання та одноразову грошову допомогу в разі смерті пенсіонера в сумі 26046,30 гривень.

В задоволенні інших позовних вимог слід відмовити.

Щодо розподілу судових витрат.

25 березня 2024 року суд відстрочив сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з частиною 2 статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Зважаючи на те, що у спірних правовідносинах відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не використав надані йому дискреційній повноваження для вирішення спірного питання, що змусило позивачку звернутися до суду із даним позовом, судовий збір покладається на відповідача (частина 1 статі 139 КАС України).

Частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до преамбули Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI) цей Закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, тобто є спеціальним законом, яким має керуватися суд при вирішенні питання про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України від 9 листопада 2023 року №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлений у 2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня для працездатних осіб - 3028,00 гривень.

Позивачкою поданий адміністративний позов, який містить вимогу немайнового характеру: визнання протиправними дій, а тому остання мала сплатити судовий збір в сумі 1211,20 гривень (3028,00 * 0,4).

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь спеціального фонду Державного бюджету України слід стягнути 1211,20 гривень.

Керуючись статтями 2, 3-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 133, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса згідно з довідкою ВПО: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , тел.: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄРДПОУ 13486010, e-mail: gu@dn.pfu.gov.ua) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання та одноразової грошової допомоги в разі смерті пенсіонера в розмірі меншому, ніж встановлений законодавством.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману допомогу на поховання та одноразову грошову допомогу в разі смерті пенсіонера в сумі 26046 (двадцять шість тисяч сорок шість) гривень 30 копійок.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Повний текст рішення складено 27 травня 2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко