Рішення від 27.05.2024 по справі 120/18394/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

27 травня 2024 р. Справа № 120/18394/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані бездіяльністю відповідача щодо не повідомлення військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь позивача у бойових діях в період з 04.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022.

Ухвалою від 13.12.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Крім того, цією ж ухвалою вирішено залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Військову частину НОМЕР_2 .

У встановлений судом строк представником Військової частини НОМЕР_1 відзив на позовну заяву подано не було.

11.01.2024 представником Військової частини НОМЕР_2 подано письмові пояснення з приводу вимог даного позову. Представник третьої особи зазначив, що 26.08.2022 за вх. № 3748 на адресу військової частини НОМЕР_2 з військової частини НОМЕР_1 надійшов супровідний лист зі Списком військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які приймали безпосередню участь у бойових діях або заходах з квітня по липень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_1 у формі, визначеній додатком 2 до Наказу №164- АГ. Вказаним списком підтверджена участь позивача у бойових діях або заходах у складі військової частини НОМЕР_1 за спірні періоди. Зазначив, що на підставі даних списків видано наказ №476-ОС від 12.09.2022 про виплату додаткової винагороди, в тому числі позивачу за період з квітня по липень 2022 року.

З огляду на викладене, представник третьої особи зазначив, що за період з квітня по липень військовою частиною НОМЕР_2 повністю виплачена додаткова грошова винагорода у підвищеному розмірі, а тому позовні вимоги є безпідставними.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач проходи військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 .

Наказом №4-вв від 04.04.2022 позивача було направлено у службове відрядження до оперативного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " з 04.04.2022 з метою прийняття участі у заходах.

Як зазначив представник позивача в позовній заяві, відповідно до бойового розпорядження від 02.04.2022 №56 гриф. солдат ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях щодо забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території на території Чернігівської та Сумської областей, з 04.04.2022 по 30.04.2022, 01.05.2022 по 31.05.2022, 01.06.2022 по 30.06.2022 01.07.2022 по 31.07.2022.

18.09.2023 адвокатом Красіловським В.О. було подано адвокатський запит до військової частина НОМЕР_2 на рахунок довідки про грошове забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 .

При цьому, в позовній заяві представник позивача зазначив, що із довідки, наданої у відповідь на адвокатський запит, було встановлено, що в спірний період з 04.04.2022 по 31.07.2022 позивачу не виплачувалась грошова винагорода в розмірі 100000 гривень, за період безпосередньої участі у бойових діях.

18.10.2023 адвокатом Красіловським В.О., було подано адвокатський запит до військової частина НОМЕР_2 з проханням, надати вмотивовану відповідь щодо підстав та причин за яких уповноважені посадові особи НОМЕР_3 прикордонного загону не нарахували та не здійснили позивачу виплату додаткової грошової винагороди, яка визначена Постановою КМУ №168 від 28.02.2022.

У відповідь на адвокатський запит військова частини НОМЕР_2 повідомила, що від військової частини НОМЕР_1 було отримано інформацію стосовно безпосередньої участі позивача в бойових діях з 04.04.2022 по 31.07.2022 (лист №22/2658-22-Вих. від 26.08.2022). У відповіді також зазначено, що на підставі інформації, отриманої від військової частини НОМЕР_1 , позивачу була нарахована та виплачена додаткова винагороди в розмірі 70000 гривень на місяць пропорційно часу участі в бойових діях за період з 04.04.2022 по 31.07.2022.

Втім, 08.12.2023 представником позивача - адвокатом Красіловським В.О. подано адміністративний позов, в якому останній просить суд визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не повідомлення військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь позивача у бойових діях в період з 04.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби. Статтею 2 Закону №2232-XII встановлено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Згідно із Інструкцією "Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України", затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2018 №558 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306, грошове забезпечення означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28.02.2022 прийняв Постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Відповідно до п. 1 Постанови № 168 (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби (та деяким іншим передбаченим у постанові категоріям осіб), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

З метою виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (із змінами) та врегулювання правовідносин щодо виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України передбаченого постановою від 28.02.2022 № 168 грошового забезпечення, Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 31.03.2022 № 164-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168" (далі - Наказ № 164).

Пунктом 1 Наказу № 164-АГ визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби, які проходять військову службу в органах охорони державного кордону (прикордонних загонах) виплачується додаткова винагорода (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірі 30000 гривень, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом 2 Наказу № 164 - АГ розкрито зміст терміну "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів" (далі - бойові дії або заходи), а нормою абзацу 7 пункту 3 Наказу № 164 - АГ передбачено, що з метою підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальники регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надають останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Форма довідки затверджена додатком № 1 до Наказу № 164 - АГ.

В даному ж випадку, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, представник позивача зазначив, що військовою частиною НОМЕР_1 протиправно не повідомлено військову частину НОМЕР_2 про участь позивача в бойових діях з 04.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, що, в свою чергу, призвело до невиплати позивачу додаткової винагороди в збільшеному розмірі.

Поряд із цим, як видно із долученої до позовної заяви довідки військової частини НОМЕР_2 про грошове забезпечення позивача, в період з квітня по липень 2022 року (включно) йому виплачувалась додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень.

Разом із тим, із даної довідки також вбачається, що у вересні 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду за квітень, травень, червень та липень 2022 року в збільшеному розмірі по 70000 гривень в місяць.

Також, у відповідь на адвокатський запит військова частини НОМЕР_2 повідомила представника позивача про те, що від військової частини НОМЕР_1 було отримано інформацію стосовно безпосередньої участі позивача в бойових діях з 04.04.2022 по 31.07.2022 (лист №22/2658-22-Вих. від 26.08.2022). У відповіді також зазначено, на підставі інформації, отриманої від військової частини НОМЕР_1 , позивачу була нарахована та виплачена додаткова винагороди в розмірі 70000 гривень на місяць пропорційно часу участі в бойових діях за період з 04.04.2022 по 31.07.2022.

З огляду на викладене, твердження представника позивача про те, що військовою частиною НОМЕР_1 не було повідомлено військову частину НОМЕР_2 про участь позивача в бойових діях з 04.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, є необґрунтованими.

Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )

Третя особа: Військова частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 )

Повний текст рішення складено 27.05.2024.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна