Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/932/24
3/287/1613/24
24 травня 2024 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Винар Любомир Вікторович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, п/в НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Олевського районного суду Житомирської області від Управління патрульної поліції в Житомирській області надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 696105 від 04.05.2024 року вбачається, що 04.05.2024 року, о 09 год. 50 хв., на а/д М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 187 км + 200 м, водій ОСОБА_1 керував т/з «CHRYSLER SEBRING», номерний знак НОМЕР_2 , не вибрав безпечної дистанції, швидкості руху та скоїв зіткнення з автомобілем «MAZDA 3», номерний знак НОМЕР_3 , який рухався попереду. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п. 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Отже, поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст.256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Згідно рішення Конституційного Суду України №5-рп/205 від 26.05.2015 року у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення, складеному стосовно ОСОБА_1 вбачається, що місцем вчинення адміністративного правопорушення є автодорога М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 187 км + 200 м.
Суд зазначає, що до згідно із ч. 2 ст. 276КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Проте, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 696105 від 04.05.2024 року, особа яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 .
Отже, справа не підсудна Олевському районному суду Житомирської області, оскільки його юрисдикція не поширюється на адміністративно-територіальну одиницю, на території якої було вчинено адміністративне правопорушення, а саме 187 км автодороги М-07, Київ-Ковель-Ягодин. Також особа, яка притягується до адміністративної відповідальності проживає за межами території Олевського району Житомирської області відповідно до раніше визначеного адміністративно-територіального устрою, що підпадає під юрисдикцію Олевського районного суду Житомирської області.
Окрім цього, у даному протоколі не зазначено місце обліку транспортного засобу «CHRYSLER SEBRING», номерний знак НОМЕР_2 .
Також, до протоколу не додано відео з п/в Motorola VB-400, № 475804, 475501, яке зазначено у графі протоколу «До протоколу додаються», тому в цій частині протокол слід уточнити.
Згідно із п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Вищевказані недоліки може виправити тільки посадова особа, що склала та підписала протокол про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вказані обставини, суд вважає необхідним матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Житомирській області на доопрацювання, для їх належного оформлення та спрямування справи за підсудністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 124, 256, 276, 278 КУпАП, суд,
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Управління патрульної поліції в Житомирській області для належного дооформлення та спрямування справи за підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Л.В.Винар