Постанова від 16.05.2024 по справі 521/8889/23

Справа №521/8889/23

Номер провадження 3/521/128/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,

з секретарем - Чебановою С.В.,

за участю:

представника митниці - Терновського М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , відомості про працевлаштування та сімейний стан відсутні, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, суд

ВСТАНОВИВ:

З протоколу та доданих до нього матеріалів вбачається, що 01.07.2021 року до відділу митного оформлення №1 м/п «Одеса-автомобільний» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення представником ПП «ТЕРМІНАЛ-ЕКСПОРТ» гр. України ОСОБА_2 , який діяв на підставі договору про митне оформлення, було подано митну декларацію типу «ІМ 40 АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500030/2021/200225.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № SERIA НОМЕР_2 від 22.04.1999 року, паспорт МО808214 від 04.09.2000 року, висновок ФОП « ОСОБА_3 » №1621/Е/21 від 30.06.2021 року, договір купівлі-продажу б/н від 02.12.2019 року, довідка зняття з обліку т/з №NRKTD.5591.3682.2019.NF від 02.12.2019 року, заява на зміну режиму б/н від 01.07.2021 року, заява на посвідчення б/н від 01.07.2021 року.

Відповідно до інформації, зазначеної у митній декларації від 01.07.2021 року за № UA500030/2021/200225 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «OPEL VECTRA-B» (кузов № НОМЕР_3 ) є Gil Tomasz, а покупцем та одержувачем є гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно граф 31, 33 митної декларації від 01.07.2021 року за № UA500030/2021/213693 заявлено товар - легковий автомобіль: 1 шт.; марка: OPEL; модель: VECTRA-B; ідентифікаційний номер (номер кузова): НОМЕР_3 ; календарний рік виготовлення: 1999; модельний рік виготовлення: 1999; робочий об'єм циліндрів двигуна: 1796 см.куб.; номер шасі: т.з. кузовний; загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5; призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування;- тип двигуна: бензин/газ; потужність двигуна: 85 квт; номер двигуна: нема даних;- такий, що був у використанні, не містить у своєму складі передавача; тип кузова: седан; колір: сірий ;- кількість дверей: 5; категорія: M 1; дата введення в експлуатацію: 1999; колісна формула: 4 х 2; екологічний рівень: не нижче Євро-2; торговельна марка: OPEL; виробник: ADAM OPEL AG; країна виробництва: DE; КТЗ має наступні пошкодження: Незначне пошкодження ЛФП кузова, забруднення оббивки сидінь, забруднення оббивки салону, код товару УКТ ЗЕД визначено та заявлено 8703249030.

Митна вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 06.05.2021 року склала 2600 злотих. Митні платежі за транспортний засіб по митній декларації від 01.07.2021 року за № UA500030/2021/200225 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 31 750,53 гривень (23 250,53 гривень мита + 8500 добровільного внеску).

Після здійснення митного оформлення за митною декларацією від 01.07.2021 року за № UA500030/2021/200225 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг

В ході митного контролю, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща, встановлено, що дані органу, який знімає з реєстрації транспортний засіб має бути ідентичним з органом, який видавав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, крім того таку інформацію можна отримати на публічній (урядовій) інтернет сторінці Республіки Польщі - https://historiapojazdu.gov.pl. Якщо в документі про зняття з обліку вказаний інший орган ніж той, що вказаний в реєстраційному паспорті, а також в разі, якщо на публічній (урядовій) інтернет сторінці Республіки Польщі - https://historiapojazdu.gov.pl вказано статус транспортного засобу як «Zarejestrowany», означає, що документ про зняття з обліку не видавався.

Відповідно до інформації яка міститься на публічній (урядовій) інтернет - сторінці https://historiapojazdu.gov.pl встановлено, що станом на 24.02.2023 року «OPEL VECTRA-B» (кузов № НОМЕР_3 ) значиться як зареєстрований у Нижня Сілезія (Польща).

Тобто, транспортний засіб марки «OPEL VECTRA-B» (кузов № НОМЕР_3 ), не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польщі.

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у митній декларації від 01.07.2021 року за №UA500030/2021/206285 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «OPEL VECTRA-B» (кузов № НОМЕР_3 ), що призвело до протиправного застосування пільгового режиму преференції у сплаті митних платежів.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці від 25.01.2023 №7.10-28.1-01/175 становить 58 239,19 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 34 988,66 гривень.

Проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 , для здійснення митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявлення у митній декларації від 01.07.2021 року за №UA500030/2021/200225 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «OPEL VECTRA-B» (кузов № НОМЕР_3 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобір митних платежів 34 988,66 гривень.

Зазначені дії, на переконання митниці, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України.

Представник митниці в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу розміром 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні участі не приймав. Про дату, час та місце розгляду справи особа була повідомлена шляхом направлення повістки на адресу, відомості щодо якої містяться в матеріалах справи, та шляхом оприлюднення повідомлення про виклик до суду на офіційному сайті Судової влади України.

Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі суд вважає її такою, що своєчасно сповіщена про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без участі особи.

Вислухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників розгляду, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Згідно зі ст. 486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.

Відповідальність за ст. 485 МК України настає у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ставиться у провину порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, а саме вчинення дій, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів під час митного оформлення транспортного засобу «OPEL VECTRA-B» (кузов № НОМЕР_3 ) шляхом протиправного отримання митних преференцій.

Так, слід зазначити, що декларант може здійснювати декларування товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення самостiйно або уповноважувати iнших осiб на здiйснення декларування вiд свого iменi (ч. 5 ст. 265 МК України).

На підставі викладеного, 01.07.2021 року ПП «ТЕРМІНАЛ-ЕКСПОРТ» в особі ОСОБА_2 , який діяв в інтересах ОСОБА_1 , на підставі договору про митне оформлення, було подано декларацію типу «IM 40 АА» №UA500030/2021/206285, разом із документами, необхідними для митного оформлення транспортного засобу «SKODA OCTAVIA» (кузов № НОМЕР_4 ) та отримання митних преференцій під час сплати митних платежів.

Отже, відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації №UA500030/2021/200225 від 01.07.2021 року, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно графи 8 «Одержувач» та графи 9 митної декларації №UA500030/2021/200225 від 01.07.2021 року «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» - ОСОБА_1 .

Відповідно до митної декларації від 01.07.2021 року за №UA500030/2021/200225, код товару (транспортного засобу) зазначено 87033290.

Положеннями ст. 377 МК України передбачено деякі особливості митного оформлення окремих товарів, зокрема товарів за товарною позицією 8703 згідно УКТ ЗЕД, а саме те, якщо ці товари були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.

В судовому засіданні встановлено, що при митному оформленні транспортного засобу, що належить ОСОБА_1 , для його вільного обігу на території України, останній скористався нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо справляння податків і зборів, інших обов'язкових платежів, об'єктом оподаткування якими є транспортні засоби» № 1402-IX від 15.04.2021 року та Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» № 1403-IX від 15.04.2021 року, та, з урахування митних преференцій, сплатив митні платежі на суму 23 250,53 гривень (без врахування добровільного внеску 8500 гривень).

Із наявної в матеріалах справи інформації встановлено, що під час митного оформлення транспортного засобу «OPEL VECTRA-B» (кузов № НОМЕР_3 ) митному органу надавався документ про зняття з обліку №NRKTD.5591.3682.2019.NF від 02.12.2019 року, який суперечить відомостям, зазначеним на публічному урядового сайту Республіки Польщі щодо зазначеного транспортного засобу, з якого вбачається, що вказаний транспортний засіб не значиться як знятий з реєстрації.

Копія вказаного звіту з урядового сайту https://historiapojazdu.gov.pl міститься в матеріалах справи разом з перекладом, (дата звіту 24.02.2023, 10:33:39).

Вказані обставини породжують розумні сумніви у відповідності наданого документу про зняття транспортного засобу з реєстраційного обліку достовірним даним.

Крім того, у відповідній графі даного звіту зазначено «Status rejestracji - Zarejestrowany», що згідно з наданою відповіддю палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща свідчить про те, що документ про зняття транспортного засобу з обліку взагалі не видався.

Суд вважає, що за встановлених фактичних обставин справи, які узгоджуються з наданими документами, доведено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, факти його вини є переконливими, достатніми, та знайшли своє підтвердження в документах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час розгляду справи, а саме даних, які містяться: в протоколі ПМП №0140/50000/23 від 11.02.2023 року; копії заяви ОСОБА_1 ; копії паспорту; відповіді уповноваженого органу Республіки Польщі; Витягу з офіційно урядового сайту Республіки Польща щодо стану реєстраційного обліку транспортного засобу; копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; копії документа про зняття транспортного засобу з обліку; копії договору купівлі-продажу транспортного засобу; копії листа розрахунку митних платежів; копії митної декларації та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України.

Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку вбачається, що недобір митних платежів за обставинами даного протоколу становить 34 988 (тридцять чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят вісім) гривень 66 (шістдесят шість) копійок.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд погоджується з думкою представника митниці про те, що необхідним та достатнім у даному випадку є вид адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, що передбачений санкцією ст. 485 МК України, тобто 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 17 494 (сімнадцять тисяч чотириста дев'яносто чотири) гривні 33 (тридцять три) копійки.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 пільг щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави Україна судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 485, 522, 524-529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 17 494 (сімнадцять тисяч чотириста дев'яносто чотири) гривні 33 (тридцять три) копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Н.Л. Кузьменко