Постанова від 16.05.2024 по справі 521/11400/23

Справа №521/11400/23

Номер провадження 3/521/199/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,

з секретарем - Чебановою С.В.,

за участю:

представника митниці - Терновського М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця РФ, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , відомості про працевлаштування та сімейний стан відсутні, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, суд

ВСТАНОВИВ:

З протоколу та доданих до нього матеріалів вбачається, що 29.10.2021 до відділу митного оформлення №2 митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення транспортного засобу ФОП « ОСОБА_2 » (код ДРФО НОМЕР_2 ), який діє на підставі договору-доручення про надання митно-брокерських послуг від 29.10.2021 року за №690, було подано митну декларацію типу «ІМ40АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/201505.

В якості підстави для переміщення товару через митний кордон України та його подальшого митного оформлення до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 29.12.2017 року за № НОМЕР_3 , видане органом в м. Пшемисль (PREZYDENT MIASTA PRZEMYSLA RYNEK 1 37-700 PRZEMYSL, Польща); договір купівлі-продажу транспортного засобу від 07.06.2021 року б/н; документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 07.06.2021 року за №К.5309.1.901.2021.ACZ, виданий органом м. Плоцьк (STAROSTA MIASTA PLOCK ul. ADAMA MICKIEWICZA 17 09-400 PLOCK, Польща) та інші документи.

Відповідно до інформації, зазначеної у митній декларації від 29.10.2021 року за №UA500060/2021/201505 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ) є фізична особа Strzepek Robert, одержувачем є гр. України ОСОБА_1 .

Відповідно граф 31, 33 митної декларації від 29.10.2021 року за №UA500060/2021/201505 заявлено товар - «легковий автомобіль, що був у користуванні: - марка OPEL; модель ASTRA; номер кузова/VIN: НОМЕР_4 ; вага - 1330 кг; календарний рік виготовлення - 1999; модельний рік - 1999; тип двигуна - дизельний; робочий об'єм циліндрів - 1995 см3; колісна формула - 4х2; загальна кількість місць включаючи водія - 5; тип кузова - універсал; колір - сірий; номер двигуна - нема даних; призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення людей); Торговельна марка: OPEL; Виробник: «Adam Opel Ag Automobilfabrik»; Країна виробництва: DE»; код товару згідно УКТЗЕД визначено та заявлено 8703329030.

Вартість транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу від 07.06.2021 року б/н становить 4200 польських злотих (згідно курсу НБУ 27734,28 гривень), митна вартість за митною декларацією від 29.10.2021 року за №UA500060/2021/201505 становить 27734,28 гривень.

Митні платежі за митною декларацією від 29.10.2021 року за №UA500060/2021/201505 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 27 407,12 гривень (без врахування добровільного внеску 8500 гривень).

Після здійснення митного оформлення за митною декларацією від 29.10.2021 року за №UA500060/2021/201505 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Проте, в ході митного контролю, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща, встановлено, що дані органу, який знімає з реєстрації транспортний засіб має бути ідентичним з органом, який видавав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, крім того таку інформацію можна отримати на публічній (урядовій) інтернет сторінці Республіки Польщі - https://historiapojazdu.gov.pl. Якщо в документі про зняття з обліку вказаний інший орган ніж той, що вказаний в реєстраційному паспорті, а також в разі, якщо на публічній (урядовій) інтернет сторінці Республіки Польщі - https://historiapojazdu.gov.pl вказано статус транспортного засобу як «Zarejestrowany», означає, що документ про зняття з обліку не видавався.

Для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ) до Одеської митниці надано документ про зняття з обліку транспортного засобу виданий органом «STAROSTA MIASTA PLOCK ul. ADAMA MICKIEWICZA 17 09-400 PLOCK» дані щодо якого не відповідають даним щодо органу, який видав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «PREZYDENT MIASTA PRZEMYSLA RYNEK 1 37-700 PRZEMYSL».

Крім того, відповідно до інформації яка міститься на публічній (урядовій) інтернет - сторінці https://historiapojazdu.gov.pl встановлено, що станом на 27.02.2023 року автомобіль «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ) значиться як зареєстрований у Підкарпатському воєводстві (Польща).

Тобто, транспортний засіб марки «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ), не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польщі.

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у митній декларації від 29.10.2021 року за №UA500060/2021/201505 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ), що призвело до протиправного застосування пільгового режиму преференції у сплаті митних платежів.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 23.01.2023 року за №7.10-28.1-02/142 становить 91 027,72 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 63 620,6 гривень.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобір митних платежів 63 620,6 гривень.

Зазначені дії, на переконання митниці, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України.

Представник митниці в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу розміром 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні участі не приймав. Про дату, час та місце розгляду справи особа була повідомлена шляхом направлення повістки на адресу, відомості щодо якої містяться в матеріалах справи, та шляхом оприлюднення повідомлення про виклик до суду на офіційному сайті Судової влади України.

Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі суд вважає її такою, що своєчасно сповіщена про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без участі особи.

Вислухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників розгляду, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Згідно зі ст. 486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.

Відповідальність за ст. 485 МК України настає у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ставиться у провину порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, а саме вчинення дій, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів під час митного оформлення транспортного засобу «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ) шляхом протиправного отримання митних преференцій.

Так, слід зазначити, що декларант може здійснювати декларування товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення самостiйно або уповноважувати iнших осiб на здiйснення декларування вiд свого iменi (ч. 5 ст. 265 МК України).

На підставі викладеного, 29.10.2021 року ФОП ОСОБА_3 , який діяв в інтересах ОСОБА_1 , на підставі договору-доручення про надання митно-брокерських послуг, було подано декларацію типу «IM 40 АА» №UA500060/2021/201505, разом із документами, необхідними для митного оформлення транспортного засобу «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ) та отримання митних преференцій під час сплати митних платежів.

Отже, відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації №UA500060/2021/201505 від 29.10.2021 року, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно графи 8 «Одержувач» та графи 9 митної декларації №UA500060/2021/201505 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» - ОСОБА_1 .

Відповідно до митної декларації №UA500060/2021/201505, код товару (транспортного засобу) зазначено 87033290.

Положеннями ст. 377 МК України передбачено деякі особливості митного оформлення окремих товарів, зокрема товарів за товарною позицією 8703 згідно УКТ ЗЕД, а саме те, якщо ці товари були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.

В судовому засіданні встановлено, що при митному оформленні транспортного засобу, що належить ОСОБА_1 , для його вільного обігу на території України, останній скористався нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо справляння податків і зборів, інших обов'язкових платежів, об'єктом оподаткування якими є транспортні засоби» № 1402-IX від 15.04.2021 року та Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» № 1403-IX від 15.04.2021 року, та, з урахування митних преференцій, сплатив митні платежі на суму 27 407,12 гривень (без врахування добровільного внеску 8500 гривень).

Із наявної в матеріалах справи інформації встановлено, що під час митного оформлення транспортного засобу «OPEL ASTRA» (VIN № НОМЕР_4 ) митному органу надавався документ про зняття з обліку «Decyzja» від 07.06.2021 року за №К.5309.1.901.2021.ACZ, який виданий іншим органом ніж тим, що здійснював реєстрацію транспортного засобу.

Крім того, відомості документу про зняття транспортного засобу з обліку суперечать відомостям, зазначеним на публічному урядового сайту Республіки Польщі щодо зазначеного транспортного засобу, з яких вбачається, що вказаний транспортний засіб не значиться як знятий з реєстрації.

Копія вказаного звіту з урядового сайту https://historiapojazdu.gov.pl міститься в матеріалах справи разом з перекладом, (дата звіту 27.02.2023, 05:51:47).

Вказані обставини породжують розумні сумніви у відповідності наданого документу про зняття транспортного засобу з реєстраційного обліку достовірним даним.

Крім того, у відповідній графі даного звіту зазначено «Status rejestracji - Zarejestrowany», що згідно наданою відповіддю палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща свідчить про те, що документ про зняття транспортного засобу з обліку взагалі не видався.

Суд вважає, що за встановлених фактичних обставин справи, які узгоджуються з наданими документами, доведено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, факти його вини є переконливими, достатніми, та знайшли своє підтвердження в документах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час розгляду справи, а саме даних, які містяться: в протоколі ПМП №0313/50000/23 від 27.02.2023 року; копії заяви ОСОБА_1 ; копії паспорту; відповіді уповноваженого органу Республіки Польщі; Витягу з офіційно урядового сайту Республіки Польща щодо стану реєстраційного обліку транспортного засобу; копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; копії документа про зняття транспортного засобу з обліку; копії договору купівлі-продажу транспортного засобу; копії листа розрахунку митних платежів; копії митної декларації та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України.

Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку вбачається, що недобір митних платежів за обставинами даного протоколу становить 63 620 (шістдесят три тисячі шістсот двадцять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд погоджується з думкою представника митниці про те, що необхідним та достатнім у даному випадку є вид адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, що передбачений санкцією ст. 485 МК України, тобто 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 31 810 (тридцять одну тисячу вісімсот десять) гривень 30 (тридцять) копійок.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 пільг щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави Україна судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 485, 522, 524-529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 31 810 (тридцять одну тисячу вісімсот десять) гривень 30 (тридцять) копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Н.Л. Кузьменко