Справа №521/6605/24
Номер провадження 3/521/5053/24
21 травня 2024 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Федоренко Т.І., за участі адвоката Золотарьової І.С., яка представляє інтереси ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП №1 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої продавцем торгівельного павільйону, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 28.03.2024 року серії ВАД №305332 28.03.2024 року об 11:35 годин гр. ОСОБА_1 здійснила продаж тютюнових виробів, а саме двох пачок сигарет «Kansas» без марок акцизного податку з торгівельною павільйону, що розташований в АДРЕСА_2 , чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, надала до суду заяву, відповідно до змісту якої просила розгляд справи здійснити за її відсутності та за участі її представника - адвоката Золотарьової І.С. із врахуванням поданих адвокатом заперечень.
Адвокат Золотарьова І.С. в судовому засіданні просила провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення. Крім того, підтримала заперечення на протокол про закриття провадження від 20.05.2024 року, в яких зазначила, що протокол про адміністративне правопорушення є незаконним та необґрунтованим, через чисельні порушення допущені під час складання протоколу, у зв'язку з чим інформація зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечними доказами у цій справі, оскільки зазначено декілька адрес правопорушення, що не дозволяє впевнитись, що дійсно пояснення ОСОБА_2 було відібране в рамках цього протоколу, відсутні відомості кому саме та який саме товар та за скільки коштів були продані тютюнові вироби, тобто факт продажу тютюнових виробів не підтверджується належним чином. Також зазначила, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, оскільки суб'єктом може бути лише суб'єкт господарювання.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (ст.7 КУпАП).
За положеннями ст.245 КУпАП завданнями провадження у зазначених справах є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту, суб'єктивної сторони.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - це фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч.1 ст.156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензії або марок акцизного збору.
Згідно вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року зі змінами та доповненнями) згідно якої, окрім іншого, вбачається, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працює в зазначеному павільйоні реалізатором, а отже ОСОБА_1 не є суб'єктом господарської діяльності. Відомостей, що ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність суду не надано, тому не доведено, що саме у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення.
Вимоги КУпАП не передбачають повноважень суду по збору доказів та кваліфікації правопорушень у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи наведене, суд позбавлений можливості встановити вину у вчинені ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, оскільки суду не надано доказів на її підтвердження, тому за таких обставин справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 156, 245, п. 1 ч.1 ст.247, 251, 283, 285 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.І. Федоренко