22 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 460/6814/23 пров. № А/857/7254/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,
з участю секретаря Березюка Д.О.,
представника позивача Мельничука Ю.І.,
представника третьої особи Єфіменко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Рівненської міської ради, Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року у справі за позовом заступника керівника Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави до Рівненської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення,-
суддя в 1-й інстанції Дудар О.М.,
час ухвалення рішення 08.02.2024 року,
місце ухвалення рішення м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення 21.02.2024 року,
Заступник керівника Рівненської окружної прокуратури звернувся в суд в інтересах держави з позовом до Рівненської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року позов задоволено. Визнано протиправним та нечинним рішення Рівненської міської ради від 15.12.2022 №2859 "Про затвердження програми фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному на 2023 рік".
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просять скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовують тим, що рішення 15.12.2022 №2859 прийнято в межах повноважень визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та відповідно до Регламенту Рівненської міської ради. Згідно з Порядком організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом, затвердженим наказом Мінінфраструктури України від 15.07.2013, обстеження пасажиропотоків проводиться з метою вивчення попиту населення на пасажирські перевезення на міських, приміських, міжміських автобусних маршрутах загального користування. Цим же порядком визначається механізм організації та проведення таких обстежень. Однак, чинним законодавством, не передбачено будь-яких строків чи періодичності проведення обстеження пасажиропотоків, зокрема і для визначення коефіцієнту співвідношення кількості пільгових пасажирів до кількості пасажирів, що оплачують проїзд. Комісією питань проведення обстеження та визначення обсягів компенсації витрат підприємствам автомобільного транспорту за пільгові перевезення, у зв'язку з продовженням дії карантинних обмежень, 31.01.2023 рішенням ухвалено застосовувати у 2023 році коефіцієнти 0,27 та 0,92, які затверджені, розпорядженнями міського голови від 28.02.2020 №219-р та від 28.09.2022 №882-р. Кількість зареєстрованих у місті Рівному внутрішньо переміщених осіб станом на 01.02.2023 становить 19842 особи, серед яких є пільгові категорії громадян, що мають право на безкоштовний проїзд, складає лише 8 відсотків від загальної кількості населення міста, а тому не може суттєво вплинути на коефіцієнт співвідношення кількості пільгових пасажирів до кількості пасажирів, що оплачують проїзд. Отже, відповідачем, як органом місцевого самоврядування вчинено законні дії з питань проведення обстеження та визначення обсягів компенсації витрат підприємствам автомобільного транспорту за пільгові перевезення.
Представник третьої особи в судовому засіданні апеляційні скарги Рівненської міської ради, Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради підтримала, просить рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року скасувати та прийняти постанову про відмову в задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційні скарги Рівненської міської ради, Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради заперечив, просить рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року залишити без змін.
Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлялися про час і місце апеляційного розгляду справи, і оскільки їхня явка в суді апеляційної інстанції не є обов'язковою, апеляційний розгляд справи проведено у їхній відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.
Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що обстежень пасажиропотоків відповідачем проведено не було, а оспорюваним Рішенням №2859 затверджено Програму із врахуванням неактуальних даних та із застосуванням, відповідно, неактуальних коефіцієнтів.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими, з огляду на наступне.
Рішенням Рівненської міської ради від 15.12.2022 №2859 "Про затвердження Програми фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному на 2023 рік" (далі - Рішення №2859) затверджено Програму фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному на 2023 рік (т.1 - а.с.16).
Це рішення прийнято відповідно до п.22 ч.1 ст.23 Закону України "Про місцеве самоврядування", з метою надання пільг окремим категоріям громадян, відшкодування витрат за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування.
На виконання повноважень, визначених ст.131-1 Конституції України та ст.23 Закону України "Про прокуратуру", заступником керівника Рівненської обласної прокуратури надіслано до Рівненської міської ради запит від 30.11.2022 №15/2-814вих-22 щодо обґрунтованості та законності Рішення №2859.
Листом від 05.12.2022 №05-2718 Рівненська міська рада повідомила Рівненську обласну прокуратуру, зокрема, про те, що потребу на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом у 2023 році у м.Рівному розраховано за мінімальною потребою з врахуванням технічних характеристик пасажиромісткості транспортних засобів, кількості оборотних рейсів, які виконуються суб'єктами господарювання (перевізниками) та останніх даних обстеження пасажиропотоку (т.1 - а.а.с.51-52).
Вважаючи Рішення №2859 незаконним, прокурор звернувся до суду із позовом у цій справі.
Відповідно до ст.131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Суд зазначає, що за цією позовною заявою прокурор набув статусу позивача, оскільки орган, уповноважений державою звертатися до суду з порушеного питання, відсутній.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що с у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (ст.142 Конституції України).
Відповідно до ч.ч.1, 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
За приписами ст.4 Закону №280/97-ВР, одним з основних принципів місцевого самоврядування є законність.
Згідно із п.п.22, 23 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження програм соціально-економічного культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування, а також питання розгляду прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Частинами 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідно до ч.10 ст.59 Закону №280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із ст.2 Бюджетного кодексу України, бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Бюджети місцевого самоврядування - бюджети сільських, селищних, міських територіальних громад, а також бюджети районів у містах (у разі утворення районних у місті рад).
Бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього Функцій.
Бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи с неприбутковими.
Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.
Місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.
Управління бюджетними коштами - сукупність дій учасника бюджетного процесу відповідно до його повноважень, пов'язаних з формуванням та використанням бюджетних коштів, здійсненням контролю за дотриманням бюджетного законодавства, які спрямовані на досягнення цілей, завдань і конкретних результатів своєї діяльності та забезпечення ефективного, результативного і цільового використання бюджетних коштів.
Відповідно до ст.7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується на таких принципах: єдності бюджетної системи України, збалансованості, самостійності, повноти, обґрунтованості, ефективності та результативності, субсидіарності, цільового використання бюджетних коштів, справедливості і неупередженості, публічності та прозорості.
Зокрема, принцип обґрунтованості полягає в тому, що бюджет формується на реалістичних макропоказниках економічного і соціального розвитку України та розрахунках надходжень бюджету і витрат бюджету, що здійснюються відповідно до затверджених методик та правил.
Відповідно до п.16 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України, порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме порушення порядку або термінів подання, розгляду і затвердження кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, затвердження у кошторисах показників, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що рішення органів місцевого самоврядування, зокрема ті, що стосуються використання бюджетних коштів, повинні бути обґрунтованими та реалістичними, а також такими, що забезпечать ефективне, результативне та цільове використання таких коштів.
Як встановлено судом, щороку, починаючи з 2017 року в місті Рівному розробляється Програма фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування, яка спрямована на організацію та здійснення компенсаційних виплат автомобільним перевізникам за пільгове перевезення окремих категорій громадян, яким надано право безоплатного проїзду.
Ця обставина визнається учасниками справи, а тому в силу ч.1 ст.78 КАС України не підлягає доказуванню.
Відповідно до Програми фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному на 2023 рік, затвердженої рішенням від 15.12.2022 №2859, компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному передбачається проводити згідно з Порядком відшкодування компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування (Додаток 4 до Програми) (т.1 - а.а.с.17-24).
Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету Рівненської міської територіальної громади в межах видатків, затверджених на 2023 рік за відповідним напрямком (код тимчасової класифікації видатків та кредитування 1213033 (загальний фонд міського бюджету).
Розрахункова потреба на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом у 2023 році - 72420000 гривень.
Згідно із Додатком 4 до Програми, Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради на підставі розрахунків, наданих перевізниками, які здійснюють безоплатне перевезення окремих категорій громадян у місті Рівному згідно з договорами про відшкодування витрат за безкоштовне перевезення пільгових категорій громадян, підписує акти звіряння розрахунків і виплачує компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у межах бюджетних призначень, встановлених рішенням про бюджет Рівненської міської територіальної громади, з дотриманням помісячного плану асигнувань.
Пояснювальною запискою до проекту рішення Рівненської міської ради "Про затвердження Програми фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному на 2023 рік", зокрема, передбачено, що з метою забезпечення стабільності надання пільгового проїзду у автомобільному транспорті пропонується затвердити Програму фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування у місті Рівному на 2023 рік (т.1 - а.а.с.38, 39).
Розрахунок потреби в коштах проведено на підставі таких даних: кількість автобусів загального користування - 200 одиниць; середня кількість місць у автобусі - 20, з них:
- кількість місць для сидіння в автобусах великої місткості - 37;
- кількість місць для сидіння в автобусах середньої місткості - 22;
- кількість місць для сидіння в автобусах малої місткості - 18.
Середня кількість оборотних рейсів на автобусному маршруті загального користування згідно паспорту маршруту - 10.
Середньоденна кількість пасажирів, що перевозиться одним автобусом (з врахуванням карантинних обмежень) - 400 чоловік з них пільгових категорій - 85 чоловік (затверджений коефіцієнт кількості безоплатних пасажирів до пасажирів, що оплачують проїзд - 0,27).
Кількість робочих днів - 355.
Вартість проїзду - 12грн.
Розрахункова сума компенсаційних виплат на 2023 рік становить 72420000грн (85чол.*200авт.*12грн*355днів).
Комісією з питань проведення обстеження та визначення обсягів компенсаційних втрат підприємствам автомобільного транспорту за пільгові перевезення вирішено (протокол від 31.01.2023 №1) (т.1 - а.с.90), зокрема, у зв'язку з продовженням дії карантинних обмежень, інших, пов'язаних обмежувальними заходами, при розрахунку розміру компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян у 2023 році застосовувати останні коефіцієнти співвідношення кількості пасажирів, що користуються пільгами, до кількості пасажирів що оплачують проїзд, затверджені:
- розпорядженням міського голови від 28.02.2020 №219-р "Про затвердження коефіцієнта співвідношення кількості пільгових пасажирів до пасажирів, що оплачують проїзд в пасажирському транспорті міста Рівного" - коефіцієнт співвідношення пасажирів, що користуються пільгами, до кількості пасажирів, що оплачують проїзд у автобусах, які працюють у режимі маршрутного таксі - 0,27 (т.1 - а.с.92);
- розпорядженням міського голови від 28.09.2022 №882-р "Про затвердження коефіцієнта співвідношення кількості пасажирів, що користуються пільгами, до кількості пасажирів, які оплачують проїзд" - коефіцієнт співвідношення кількості пасажирів, що користуються пільгами, до кількості пасажирів, що оплачують проїзд у великомістких автобусах, на автобусних маршрутах загального користування у звичайному режимі - 0,92 (т.1 - а.с.93).
Згідно з листом Рівненської міської ради від 05.12.2022 №05-2718, розмір компенсаційних виплат за пільгові перевезення громадян автомобільним транспортом вираховується на підставі даних обстеження пасажиропотоків, за результатами яких визначається середня кількість пільговиків, що перевозяться за день, та розраховується коефіцієнт співвідношення кількості пільгових пасажирів до кількості пасажирів, які оплачують проїзд (т.1 - а.а.с.51-52).
Механізм організації та проведення обстеження пасажиропотоків визначено Порядком і умовами організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом, затвердженими наказом Міністерства транспорту України 21.01.98 N21 (далі - Порядок N21).
За приписами Порядку №21, обстеження пасажиропотоків проводиться з метою вивчення попиту населення на пасажирські перевезення на міських, приміських, міжміських автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до пп.2.2.6 п.2.2. розд.2 Порядку №21, вивчення попиту населення на перевезення здійснюється:
- комплексно - на всій міській, приміській та міжміській транспортній мережі - не менш як один раз на три роки;
- вибірково - на міських, приміських, міжміських та міжнародних маршрутах, якщо пасажиропотоки зазнають значних змін;
- коригувально - на будь-якому маршруті через три-чотири місяці після його відкриття.
Згідно з п. 22 ч.1. ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування», до виключної компетенції міської ради віднесено затвердження цільових програм та програм соціально-економічного розвитку територіальної громади.
Колегія суддів зазначає, що в законодавстві України відсутні спеціальні закони або постанови, які регулюють порядок і методику прии?няття цільових програм територіальних громад. Тому, при прийнятті таких програм органи місцевого самоврядування керуються існуючою нормативною базою, а саме, Законами України «Про державні цільові програми», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», постановами Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку розроблення та виконання державних цільових програм» від 31.01.2007 No106, «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проектів Бюджетноії деклараціії та державного бюджету» від 26.04.2003 №621.
Законом України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» (ст.2) в якості одного з принципів, на якому базується розробка місцевих програм соціально-економічного розвитку, визначено принцип самостійності. Він полягає в тому, що органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень відповідають за розроблення, затвердження та виконання прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Цей принцип підтверджується ст.18 зазначеного Закону, де конкретизуються повноваження органів місцевого самоврядування щодо програм соціально- економічного розвитку: вони розробляють ці програми та забезпечують контроль за виконанням відповідних показників програм.
Єдиним нормативним актом, який регулює прийняття місцевих програм є наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об'єднаної територіальної громади» від 30.03.2016 №75.
Згідно з «Порядком організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом», затвердженим наказом Мініфраструктури України № 480 від 15.07.2013 (зареєстрованим в Мінюсті України 31.07.2013 за № 1282/23814) (далі - Порядок), обстеження пасажиропотоків проводиться з метою вивчення попиту населення на пасажирські перевезення на міських, приміських, міжміських автобусних маршрутах загального користування. Цим же Порядком визначається механізм організаціі? та проведення таких обстежень.
Проте, колегія суддів зазначає, що даним Порядком та іншим чинним законодавством, не передбачено будь- яких строків і періодичності проведення обстеження пасажиропотоків.
Так, спірним рішенням затверджено Програму фінансування видатків на компенсаціи?ні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному на 2023 рік, яка, крім власне Програми, містить також додаток 1 Ресурсне забезпечення Програми; додаток 2 Перелік завдань Програми; додаток 3 Результативні показники виконання завдань Програми; додаток 4 Порядок здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному.
Проте, ухвалюючи рішення суд першої інстанції безпідставно скасував спірне рішення ради в цілому, не зважаючи на те, що фактично обґрунтування позову стосувалося лише затвердженої розрахункової потреби виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом у 2023 році.
Розділом 2 «Порядку здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному» передбачено, що у разі введення (дії) карантинних обмежень, пов'язаних з обмежувальними заходами залежно від епідемічної ситуації, в тому числі щодо пасажирських перевезень, комісія з питань проведення обстеження та визначення обсягів компенсації витрат підприємствам автомобільного транспорту за пільгові перевезення самостійно приймає рішення про застосування останнього затвердженого коефіцієнта співвідношення кількості пільгових пасажирів до кількості пасажирів, що оплачують проїзд.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 №1236 на усіи території України продовжено дію карантину до 30.04.2023 року.
Комісією з питань проведення обстеження та визначення обсягів компенсації витрат підприємствам автомобільного транспорту за пільгові перевезення, у зв'язку із продовженням діі? карантинних обмежень, 31.01.2023 ухвалено рішення застосовувати у 2023 році коефіцієнт 0,27 та 0,92, які затверджені розпорядженнями міського голови № 219-р від 28.02.2020 та № 882-р від 28.09.2022 (протокол № 1).
Колегія суддів зазначає, що позивачем не враховано, що з часу повномасштабного вторгнення росіїськоії федераціії одночасно із прибуттям до міста внутрішньопереміщених осіб із східних областеиї Украіїни, мешканці міста з таких же причин вибули з краіїни.
За даними, оприлюдненими на саиїті Мінфіну чисельність населення в місті Рівному станом на 01.01.2022 складала 243 873 особи.
Отже, кількість зареєстрованих в місті Рівному внутрішньопереміщених осіб (на 01.02.2023 19 842 особи), серед яких вочевидь є пільгові категоріі? громадян, які мають право на безкоштовний проїзд, складає лише 8 відсотків до загальної кількості населення міста, а відтак, не може суттєво вплинути на коефіцієнт співвідношення кількості пільгових пасажирів до кількості пасажирів, що оплачують проїзд.
При цьому, зменшення кількості маршрутів в місті взагалі не можна вважати аргументом, оскільки, на кількість пасажирів та пільговиків це не вплинуло.
Судом першої інстанції не взято до уваги, що фактично виділена у 2023 році з бюджету сума коштів для компенсації витрат на перевезення пільговиків складає 18,9 млн. грн., що становить 26 відсотків від суми, яка передбачена Програмою.
Згідно договору від 05.04.2023 на виконання науково-дослідних робіт, НУВГП вивчено попит населення на перевезення пасажирів громадським транспортом загального користування, обстежено пасажиропотоки в м.Рівному, визначено коефіцієнт співвідношення кількості пільгових пасажирів до кількості пасажирів, що оплачують проїзд. За результатами дослідження встановлено, що частка кількості пільгових пасажирів від загальної кількості перевезених пасажирів в середньому становить для автобусів - 48%; маршрутних таксі - 10%. Коефіцієнт співвідношення кількості перевезених пільгових пасажирів до кількості платних для маршрутних таксі складає 0,24; та для автобусів - 0,91.
Департаментом надано суду розрахунки потреби суми компенсаційних виплат на 2023 рік з урахуванням результатів проведеного дослідження, зокрема, середньоденноі? кількості платних пасажирів, що перевозяться одним великогабаритним автобусом, одним автобусом середньої місткості та одним автобусом малої місткості з урахуванням нових коефіцієнтів. Розрахунок зроблено за аналогічною схемою, як при розрахунку потреби, яка затверджена оскаржуваним рішенням. В результаті розрахунку сума компенсаційних виплат на 2023 рік із застосуванням нових коефіцієнтів становить 138 799 320 грн.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що затверджена спірним рішенням Програма із застосуванням коефіцієнт визначених за результатами обстежень пасажиропотоків у 2019 та 2020 роках, не призвела до неефективного використання бюджетних коштів.
З врахуванням наведеного можна зробити висновок, що фактично принцип ефективності при виконанні бюджету, який передбачає забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів при прийнятті програми не порушено і тому висновки суду першої інстанції про можливе неефективне використання бюджетних коштів, у зв'язку із прийняттям спірного рішення відповідача від 15.12.2022 №2589 "Про затвердження Програми фінансування видатків на компенсаційні виплати за пільговий проїзд автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Рівному на 2023 рік", є безпідставними.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до п.4 ч.1, ч.2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги Рівненської міської ради, Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року у справі № 460/6814/23 скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні позову заступника керівника Рівненської окружної прокуратури відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді О. І. Мікула
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 24 травня 2024 року.