23 травня 2024 року м. Дніпросправа № 340/10065/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року (суддя Пасічник Ю.П., м. Кропивницький, повний текст рішення виготовлено 01.02.2024 року) у адміністративній справі №340/10065/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд -
У грудні 2023 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача в частині перерахунку йому пенсії зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 55% на 50%; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію, виходячи з 55% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до вимог ст.13 Закону України «По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), до яких входять 5% я особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені до 2 категорії в установленому порядку, з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що позов поданий з порушенням шестимісячного строку звернення до суду. Апелянт зазначав, що з 29.04.2006 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» оскільки на момент проведення перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294, а саме на січень 2008 року діяла редакція ст.13 Закону зі змінами, внесеними вказаним Законом, пенсійний орган не мав правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність, а тому на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, виходячи з розміру 50% від грошового забезпечення. Апелянт зазначив, що відповідно до рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.07.2022 року у справі №340/2740/22 було зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» від 11.05.2022 року №6692 з 01.01.2019 року без зобов'язання перерахунку пенсії у розмірі 55% грошового забезпечення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, під час проходження служби брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2 та 06.01.2000 року звільнений зі служби в органах внутрішніх справ у запас; вислуга років для призначення пенсії в пільговому обчисленні склала 20 років 06днів. У лютому 2000 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років на підставі статей 12-13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення; розмір пенсії був збільшений на 5% як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 2. У квітні 2008 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2008 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». Основний розмір пенсії позивача з 01.01.2008 року склав 50% відповідних сум грошового забезпечення. Згодом за заявою ОСОБА_1 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» оформила нову довідку №6692 від 019.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського за нормами, чинними на січень 2016 року. Перерахунок пенсії здійснено з розрахунку 50% грошового забезпечення. 09.10.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням 5% особам, віднесеним до 2 та 3 категорій, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, однак йому було відмовлено. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався статями 11, 13, ч.18 ст.43, частинами 2, 3 ст.51, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» №3591-IV від 04.04.2006 року, який набрав чинності 29.04.2006 року та прийшов до висновку про те, що скасування збільшення розміру пенсії за вислугу років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зміна максимального розміру пенсії за вислугу років відбулася вже після призначення позивачу пенсії за вислугу років, зміни, внесені до цієї статті, поширюються на правовідносини щодо призначення пенсій за вислугу років, які виникли після набрання чинності цими змінами, але не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій, а тому перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві. Суд вважав, що позов слід задовольнити в межах позовних вимог, тобто починаючи з 01.06.2023 року.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.01.2007 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 01.12.1992 року.
Встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була призначена 06.06.2001 року відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення.
Встановлено, що у квітні 2008 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2008 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з розрахунку 50% відповідних сум грошового забезпечення.
Встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.07.2022 року у справі №340/2740/22 з 01.12.2019 року було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» від 11.05.2022 року №6692 з розрахунку 50% відповідних сум грошового забезпечення.
Встановлено, що 09.10.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням 5 % особам, віднесеним до 2 та 3 категорій, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.
Встановлено, що листом від 14.11.2023 року №14355-15339/С-03/8-1100/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав.
Відповідно до статей 11, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і цим Законом.
Відповідно до пунктів «а», «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1 ), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст.12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Відповідно до п.9 Закону України від 04.04.2006 року №3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (набрав чинності 29.04.2006 року), п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 5-ти процентну та 10-ти процентну доплату не передбачено.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві. Суд погоджується з висновком суду про те, що перерахунок пенсії слід здійснити, починаючи 01.06.2023 року, тобто в межах шестимісячного строку звернення ОСОБА_1 до суду - 06.12.2023 року.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням нор матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року у адміністративній справі №340/10065/23 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова