22 травня 2024 року м. Дніпросправа № 160/28485/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 року (головуючий суддя Олійник В.М.)
в адміністративній справі №160/28485/23 за позовом ОСОБА_1 до відповідачів Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправними дій та скасування наказів,-
Позивач, ОСОБА_1 , 01.11.2023 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправним призов ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, на військову службу під час мобілізації;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 04.03.2023 року №164 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_2 .
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України від №69/2022 від 24.02.2022 року "Про загальну мобілізацію" був призваний за мобілізацією до Збройних Сил України для виконання обов'язків військової служби під час режиму воєнного стану у зв'язку з військовою збройною агресією рф щодо України. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 ОСОБА_1 був включений до списків військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 на посаді стрільця. На теперішній час ОСОБА_1 здійснює виконання обов'язків військової служби за призовом під час мобілізації на посаді стрільця військової частини НОМЕР_2 МОУ, яка входить до складу 129 бригади ТРО. Вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_1 та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 04.03.2023 року №164 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_2 в частині призову на військову службу за мобілізацією до військової частини НОМЕР_1 , оскільки позивача протиправно призвано на військову службу до в/ч НОМЕР_1 та, відповідно, протиправним є подальше зарахування позивача до списків військовослужбовців в/ч НОМЕР_2 ,
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач самостійно (добровільно) прибув для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 . Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 ОСОБА_1 був включений до списків військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 на посаді стрільця. Вказав, що аналіз абзацу 2 пункту 257 Положення №1153/2008 дозволяє зробити висновок, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення. Відтак, у даному випадку, спірний наказ прийнятий відповідно де пунктів 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Також, Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сила України, затвердженої наказом Міністра оборони України №170, передбачено, що в особливий період до введення воєнного стану просування по службі військовослужбовців здійснюється за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби без дотримання вимог пункту 87 Положення. З введенням воєнного стану призначення військовослужбовців на вищі посади здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 Положення. Зауважив, що в особливий період для доукомплектування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці за набутим досвідом служби можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю для проведення відповідної підготовки (перепідготовки). Такі військовослужбовці після їх призначення на посаду підлягають направленню на підготовку (перепідготовку) за новою спеціальністю у встановленому порядку (абзац 9 пункту 4.13 розділу IV Інструкції). Отже, переміщення позивача з військової частини НОМЕР_1 та зарахування у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 проведене також з дотриманням норм законодавства, оскільки переміщення позивача відбулося у відповідності до спеціальних норм Положення №1153/2008. Водночас, під час воєнного стану в України в Збройних Силах України діють штати воєнного часу та відповідні ним номенклатури посад. Позивача було призвано на військову службу під час мобілізації командиром військової частини НОМЕР_1 , жодних прав військовослужбовця при цьому не було порушено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Вказує, що позивач згоди на проходження військової служби не давав, на військову службу у встановленому порядку територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не призивався. Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 р. №3 про зарахування його до списків військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 та призначення його наказом командира в/ч НОМЕР_2 № 164 від 04.05.2023 р. на посаду стрільця в/ч НОМЕР_2 видані без відома позивача, незаконно та попри його волі. Призов військовослужбовців на військову службу під час загальної мобілізації повинен здійснюватись територіальним центром комплектації та соціальної підтримки відповідно до ч.ч. 7, 10 ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, ч. 5 ст. 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також абз. 9 п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154. Однак, позивач був мобілізований не територіальним центром комплектації та соціальної підтримки, а безпосередньо військовою частиною НОМЕР_1 , про що вказано у витягу з наказу. Зазначає, що військова служба громадян України у військових частинах Сил територіальної оборони, як окремого роду сил ЗСУ, здійснюється виключно на добровільній основі на підставі контракту, укладеного з іноземцем відповідно до Положення про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства, затвердженого Указом Президента України від 10 червня 2016 року №248/2016, а Позивач не укладав такого контракту. Вказує, що належним способом захисту порушених прав позивач вважає вимогу про скасування наказу про призначення до військової частини на військову службу, а також визнання протиправними дії суб'єкта владних повноважень щодо призову на військову службу.
Зауважує, що 20 жовтня 2023 року засобами поштового зв'язку та шляхом направлення запиту на офіційну електронну адресу, представником позивача було направлено ІНФОРМАЦІЯ_3 адвокатський запит з проханням надати наступну інформацію та документи:
1. Копія мобілізаційного розпорядэюення та документа, що підтверджує отримання ОСОБА_2 мобілізаційного розпорядження (розписка, підпис в журналі, корінці тощо).
2. Довідку військово-лікарської комісії про проходження ОСОБА_1 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 медичного огляду під час його призову за мобілізацією з додатком на якому містяться відмітки лікарів про проходження огляду та визначення стану придатності до військової служби.
3. Документ, що підтверджує факт вручення ОСОБА_1 копії довідки ВЛК;
4. Протокол засідання ВЛК (витяг з Книги протоколів) щодо ОСОБА_1 про ступінь придатності до військової служби (Згідно із пунктом 22.2 глави 22 розділу II Положення № 402 Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії).
5. Картку професійного відбору кандидата ОСОБА_1 (згідно форми затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 та картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 )
6. Копія витяги із наказу або довідки про зарахування ОСОБА_1 до списків військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 та в/ч НОМЕР_3 .
7. Для залучення в якості свідка в судовому засіданні, надати інформацію про посадову особу (посада, ПІБ), відповідальну за здійснення мобілізаційних заходів в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
/ обставина доводиться адвокатським, запитом, доказами його направлення /.
Однак, відповідь на запит не надійшла. У зв'язку з цим, разом з позовом подав суду клопотання про витребування вищевказаних доказів. Вказаний запит здійснений з метою встановлення обставини, яка має суттєве значення для справи, а саме, ким було порушено права позивача шляхом призову на військову службу, зробив це центр комплектації та соціальної підтримки чи безпосередньо командир військової частини, чи проводився медичний огляд позивача військово-лікарською комісією та які про це складено документи, адже позивач звертає увагу суду, що військово-лікарську комісію він не проходив ні в ІНФОРМАЦІЯ_3 ні в штатних/позаштатних ВЛК. Вказане свідчить, що щодо ОСОБА_1 відсутні документи, що свідчать про визначення стану здоров'я позивача та ступінь його придатності до військової служби під час мобілізації. Довідка ВЛК про придатність позивача до військової служби не могла бути оформлена, адже в ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 не оглядався жодним лікарем, картка професійного відбору кандидата ОСОБА_1 (згідно форми затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ) не складалась та не містить підпису позивача, як і не складалась картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 . Довідка ВЛК про придатність/непридатність до військової служби позивачу не надавалась.
Також вказує, що суд першої інстанції необґрунтовано залишив без уваги обставини, що свідчать про порушення відповідачами прав позивача. Позивач неодноразово звертався із рапортом до свого безпосереднього командира, що підтверджується рапортом ОСОБА_1 .
Окрім того, представником ОСОБА_1 адвокатом направлено адвокатські запити до військової частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_3 .
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи по суті спору.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України від №69/2022 від 24.02.2022 року "Про загальну мобілізацію" був призваний за мобілізацією до Збройних Сил України для виконання обов'язків військової служби під час режиму воєнного стану у зв'язку з військовою збройною агресією рф щодо України.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 ОСОБА_1 був включений до списків військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 на посаді стрільця.
Відповідно до записів військового квитка серії НОМЕР_4 від 01 липня 2022 року, ОСОБА_1 має наступний послужний список:
- 11 березня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №5 - призначений на посаду водія-кранівника;
- 27 березня 2022 року прийняв присягу в військовій частині НОМЕР_1 ;
- 01 травня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №103 - призначений на посаду стрільця-регулювальника;
- 12 травня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №120 - призначений на
посаду стрільця-регулювальника;
- 19 червня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №171 - призначений на посаду номер обслуги зенітно-кулеметного відділення;
- 12 січня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №13 - призначений на посаду водія;
- 13 березня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №79 - призначений на посаду водія-електрика;
- 13 квітня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №107- призначений на посаду водія міномета;
- 23 квітня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №71-РС - призначений на посаду старшого навідника міномета;
- 04 травня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №164 - призначений на посаду стрільця в військовій частині НОМЕР_2 .
Згідно довідки про доходи позивача, яка складена начальником фінансово-економічної служби головного бухгалтера військової частини НОМЕР_1 б/н від 24.04.2023 року, вбачається, що ОСОБА_1 за період з 24.02.2022 року по 24.04.2023 року отримав грошове забезпечення в розмірі 804 502,06 грн.
23 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з рапортом про звільнення з військової служби, в якому просив звільнити його з військової служби, скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_1 , скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 04.03.2023 року №164 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_2 .
23 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_2 з рапортом про звільнення з військової служби, в якому просив звільнити його з військової служби, скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_1 , скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 04.03.2023 року №164 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_2 .
24 жовтня 2023 року представник ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 та командира військової частини НОМЕР_2 з аналогічними адвокатськими запитами, в яких просив надати письмову інформацію та копії наступних документів:
- копію мобілізаційного розпорядження та документа, що підтверджує отримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мобілізаційного розпорядження (розписка, підпис в журналі, корінці тощо);
- копію витягу із наказу або довідки про зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до списків військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 ;
- найменування, адреса місцезнаходження та ім'я керівника позаштатної постійно діючої ВЛК, до якої направлявся на військово-лікарську експертизу військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час мобілізації;
- копію постанови військово-лікарської комісії про проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час його призову за мобілізацією з карткою обстеження та медичного огляду;
- копію протоколу засідання позаштатної постійно діючої ВЛК (витяг з Книги протоколів) щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про ступінь придатності до військової служби (Згідно із пунктом 22.2 глави 22 розділу II Положення № 402 Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій);
- протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 №7358 від 24.10.2023 року представникові позивача повідомлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 на військову службу за мобілізацією не призивався, ВЛК не проходив, про проходження позивачем служби у складі військової частини НОМЕР_1 з 24.02.2022 року представнику третьої особи стало відомо з витягу з наказу зазначеної частини.
З матеріалів справи не вбачається надання командирами військових частин НОМЕР_1 та НОМЕР_2 відповідей на подані рапорти позивача та адвокатські запити адвоката.
ОСОБА_1 вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_1 та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 04.03.2023 року №164 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_2 в частині призову на військову службу за мобілізацією до військової частини НОМЕР_1 , оскільки позивача протиправно призвано на військову службу до в/ч НОМЕР_1 та, відповідно, протиправним є подальше зарахування позивача до списків військовослужбовців в/ч НОМЕР_2 , у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 12.03.1992 №2232-ХІІ.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини по даній справі виникли між сторонами з приводу проходження позивачем публічної служби, до якої відноситься військова служба, згідно пункту 17 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 12.03.1992 №2232-ХІІ, визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XI, правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону Україну», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XI («Військові посади») визначено, що порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби; про проходження громадянами України служби у військовому резерві (частина 7).
Військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством (частина 12).
Військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули (частина 13).
Питання переміщення військовослужбовців по службі регламентовано пунктами 82-96, 109, 112, 113, 114, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Пізніше, дію військового стану було подовжено відповідними Указами Президента України.
Згідно норм частин 1, 4 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" 25.03.1992 року №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
За приписами частини 13 статті 6 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.
Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби, є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008.
Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Пунктом 12 Положення №1153/2008 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Розділом IV Положення №1153/2008 врегульовано порядок призначення на посади та звільнення з посад.
Положенням №1153/2008 визначено види посад та вимоги при призначенні на посаду, зокрема, такі види посад, як: вищі, рівнозначні та нижчі посади (п.82).
Відповідно до підпункту 1 пункту 81 Положення №1153/2008, призначення на посади здійснюється: військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.
Разом з тим, абзацом 2 пункту 257 Положення №1153/2008 вказано, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Згідно з пунктом 109 Положення, вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації.
Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця.
До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.
Відповідно до пункту 112 Положення, військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення (у разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в районах проведення антитерористичних операцій).
Військовослужбовці, які зараховані в розпорядження відповідно до підпунктів 1 - 12-1 цього пункту, продовжують проходити військову службу згідно з цим Положенням, виконуючи обов'язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають.
Таким чином, військовослужбовці можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули, виключно у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач самостійно (добровільно) прибув для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 ОСОБА_1 був включений до списків військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 на посаді стрільця.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції аналіз абзацу 2 пункту 257 Положення №1153/2008 дає підстави для висновку, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Відтак, у даному випадку, спірний наказ прийнятий відповідно де пунктів 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
Також, Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сила України, затвердженої наказом Міністра оборони України №170, передбачено, що в особливий період до введення воєнного стану просування по службі військовослужбовців здійснюється за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби без дотримання вимог пункту 87 Положення.
З введенням воєнного стану призначення військовослужбовців на вищі посади здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 Положення.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що в даному випадку ОСОБА_1 власноручно при переміщенні писав рапорти про його бажання щодо переміщення на іншу посаду:
- 11 березня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №5 - призначений на посаду водія-кранівника;
- 27 березня 2022 року прийняв присягу в військовій частині НОМЕР_1 ;
- 01 травня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №103 - призначений на посаду стрільця-регулювальника;
- 12 травня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №120 - призначений на
посаду стрільця-регулювальника;
- 19 червня 2022 року відповідно до наказу по стройовій частині №171 - призначений на посаду номер обслуги зенітно-кулеметного відділення;
- 12 січня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №13 - призначений на посаду водія;
- 13 березня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №79 - призначений на посаду водія-електрика;
- 13 квітня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №107- призначений на посаду водія міномета;
- 23 квітня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №71-РС - призначений на посаду старшого навідника міномета;
- 04 травня 2023 року відповідно до наказу по стройовій частині №164 - призначений на посаду стрільця в військовій частині НОМЕР_2 .
В особливий період для доукомплектування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці за набутим досвідом служби можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю для проведення відповідної підготовки (перепідготовки).
Такі військовослужбовці після їх призначення на посаду підлягають направленню на підготовку (перепідготовку) за новою спеціальністю у встановленому порядку (абзац 9 пункту 4.13 розділу IV Інструкції).
Отже, переміщення позивача з військової частини НОМЕР_1 та зарахування у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 проведене також з дотриманням норм законодавства, оскільки переміщення позивача відбулося у відповідності до спеціальних норм Положення №1153/2008.
Водночас, слід зауважити, що під час воєнного стану в України в Збройних Силах України діють штати воєнного часу та відповідні ним номенклатури посад.
Відповідно до абзацу 3 пункту 110 розділу IV Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008, переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України.
Згідно частини 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
Матеріалами справи підтверджується, що позивача було призвано на військову службу під час мобілізації командиром військової частини НОМЕР_1 , жодних прав військовослужбовця при цьому не було порушено.
Підтвердженням добровільності призову на військову службу є:
- підписаний власноручно текст військової присяги, яку ОСОБА_1 прийняв 27 березня 2022 року;
- отримання у військовій частині НОМЕР_1 сумарно 804 502,06 грн. грошового забезпечення за період з 24.02.2022 року по 24.04.2023 року, що підтверджується довідкою фінансово-економічної служби військової частини;
- добровільне власноручне подання рапортів щодо просування по службі.
З урахуванням викладених обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідачем доведено правомірність наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №3 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_1 та наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 04.03.2023 року №164 (по стройовій частині) в частині призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу до військової частини НОМЕР_2 в частині призову на військову службу за мобілізацією.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Керуючись ст. 241-245, 250, 311, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 22.05.2024 та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова