Головуючий І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва
24 травня 2024 р. Справа № 440/289/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2024, по справі № 440/289/24
за позовом ОСОБА_1
до Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправною та скасувати відмову Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області, оформлену листом від 04.01.2024 № 47.05-7, зарахувати до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони, період роботи в державних органах;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області перерахувати ОСОБА_1 вислугу років в Службі судової охорони відповідно до пункту 5 розділу І Положення про проходження Служби співробітниками Служби судової охорони з урахуванням змін, внесених рішенням Вищої ради правосуддя № 2236/0/15-21 від 18.11.2021, та зарахувати до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони, час роботи в Красноармійському МВ УМВС України в Донецькій області (після реорганізації Красноармійський МРВ УМВС України в Донецькій області) з 15.11.1999 по 06.07.2007 роки (07 років 07 місяців 22 дні), що в загальному обчисленні становить 07 років 07 місяців 22 дні.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2024 позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу служби у Службі судової охорони часу роботи ОСОБА_1 у Красноармійському МВ УМВС України в Донецькій області.
Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області зарахувати до стажу служби ОСОБА_1 у Службі судової охорони час роботи в Красноармійському МВ УМВС України в Донецькій області з 15.11.1999 по 06.07.2007.
Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування вимог зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 до вислуги років зараховується, зокрема, час роботи в державних органах, у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони. Наказом Служби судової охорони № 454 від 24.10.2022 затверджено Перелік посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах. До видання зазначеного наказу зарахування періоду роботи в державних органах позивачу, як співробітнику Служби судової охорони, що проходить службу в територіальному управлінні, не здійснювалось, а з урахуванням діючого переліку здійснене не може бути.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, наказом Територіального управління Служби судової охорони від 14.01.2021 № 17к ОСОБА_1 прийнято на службу до Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області на посаду головного спеціаліста (з питань запобігання та виявлення корупції) 14.01.2021.
Згідно з наказом начальника Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області від 14.01.2021 № 21к визначено капітану Служби судової охорони ОСОБА_1 вислугу років, яка дає право на встановлення надбавки за стаж служби станом на 14.01.2021: 06 років 09 місяців 02 дні.
Відповідно до наказу Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області від 06.01.2023 № 18/ос оголошено вислугу років позивача на 01.01.2023: 08 років 08 місяців 21 день.
04.10.2023 ОСОБА_1 звернулась до керівництва Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області з рапортом щодо зарахування до стажу служби у Службі судової охорони періодів попередньої роботи головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції апарату обласної державної адміністрації, що в загальному обчисленні становить 05 років 04 місяці 12 днів.
Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області листом від 05.10.2023 повідомило позивачу, що наказом т.в.о. Голови Служби судової охорони від 24.10.2022 № 454 "Про затвердження Переліку посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах" затверджено перелік посад середнього і вищого складу, в якому посада провідного спеціаліста юридичної служби територіального управління відсутня. З урахування вимог п. 19 розділу ІІ наказу Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 № 384 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони" наказом Територіального управління Служби судової охорони від 06.01.2023 № 18/ос "Про оголошення вислуги років співробітникам" ОСОБА_1 до вислуги років для виплати надбавки за стаж служби зараховано період служби в ГУМВС України в Донецькій області з 09.07.2007 по 11.04.2014. У зв'язку з вищевикладеним відсутні підстави для врахування часу роботи в Полтавській обласній державній адміністрації (з 02.09.2015 по 13.01.2021) та час навчання у Харківському державному педагогічному університеті ім. Г.С. Сковороди, до вислуги років для виплати надбавки за стаж служби.
Згідно з наказом Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області від 03.01.2024 № 6/ос оголошено вислугу років позивача на 01.01.2024 для виплати надбавки за стаж служби та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки: 09 років 08 місяців 21 день.
Також у відповідь на рапорт позивача від 04.01.2024 Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області листом від 04.01.2023 повідомило позивачу про відсутність підстав зарахування до вислуги років для виплати надбавки за стаж часу роботи в Красноармійському МВ УМВС України в Донецькій області (з 15.11.1999 по 06.07.2007) до вислуги років для виплати надбавки за стаж служби.
Не погодившись із відмовою відповідача зарахувати до стажу служби час роботи в Красноармійському МВ УМВС України в Донецькій області (після реорганізації Красноармійський МРВ УМВС України в Донецькій області) з 15.11.1999 по 06.07.2007 роки (07 років 07 місяців 22 дні), позивач звернулась до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що не зарахування відповідачем спірного періоду до стажу служби позивачки у Службі судової охорони є протиправним.
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах.
Частиною 2 ст. 162-1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони регулюється цим Законом та положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 № 1052/0/15-19 «Про затвердження Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони», затверджено Положення, яким визначено порядок проходження служби громадянами України у Службі судової охорони.
Згідно з п. 5 Положення № 1052/0/15-19 9 в редакції на момент прийняття) час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах.
До стажу служби у Службі зараховується стаж служби в поліції, органах внутрішніх справ, військова служба в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону.
В подальшому рішенням Вищої ради правосуддя від 18.11.2021 № 2236/0/15-21 були внесені зміни до Положення, згідно з якими пункт 5 розділу І викладено в такій редакції:
"Час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах.
Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей"."
Пунктом «и» ч. 1 ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ встановлено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" ст. 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Також відповідно до абз. 12 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей» час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу або службу в органи Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, що затверджуються відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Таким чином, особам, які мають право на призначення пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи у державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони, і відповідно до стажу служби у Службі судової охорони.
На момент виникнення спірних правовідносин перелік посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах, ще не був затверджений.
З цього приводу колегія суддів враховує висновки Верховного Суду, сформовані у постановах від 18.11.2019 у справі № 813/5876/15, від 20.09.2019 у справі № 813/904/15, згідно з якими Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема встановлює для окремих категорій осіб гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення та затвердження списку посад. Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для окремих категорій осіб як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Отже, реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення і затвердження списку посад.
Враховуючи викладене, до вислуги років для виплати співробітникам надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою № 393 (пункти 17-19 розділу II Порядку № 384).
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, трудова книжка позивача містить запис про роботу у Красноармійському МВ УМВС України в Донецькій області з 15.11.1999 по 06.07.2007 на посаді оператора комп'ютерного набору Красноармійського міськвідділу.
Отже, не зарахування відповідачем зазначеного періоду до стажу служби у Службі судової охорони суперечить приписами закону, у той час як посилання відповідача на відсутність затвердженого переліку посад, як на підставу відмови у зарахуванні спірних періодів до стажу служби у Службі, є необґрунтованим.
Стосовно посилань відповідача на наказ Служби судової охорони «Про затвердження Переліку посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах» № 454 від 24.10.2022 колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом «и» ч. 1 ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено зарахування відповідного попереднього часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони саме на посади середнього і вищого складу.
Статтею 164 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" установлюються спеціальні звання співробітників Служби судової охорони.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" спеціальними званнями середнього складу є молодший лейтенант Служби судової охорони; лейтенант Служби судової охорони; старший лейтенант Служби судової охорони; капітан Служби судової охорони; майор Служби судової охорони; підполковник Служби судової охорони; полковник Служби судової охорони.
Із матеріалів справи встановлено, що згідно з наказами Територіального управління Служби судової охорони від 14.01.2021 № 17к, № 21к капітан Служби судової охорони ОСОБА_1 з 14.01.2021 приступила до виконання обов'язків за посадою головного спеціаліста (з питань запобігання та виявлення корупції), де вона проходить службу у званні майора, що додатково підтверджує перебування позивача на посаді у Службі судової охорони, у разі переходу на яку підлягає зарахуванню попередній період роботи в державних органах.
На підставі викладеного колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що не зарахування відповідачем зазначеного періоду до стажу служби позивачки у Службі судової охорони є протиправним, з огляду на що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Отже, колегія суддів вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2024 по справі № 440/289/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді З.Г. Подобайло В.В. Катунов