Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
24 травня 2024 року № 520/10051/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Студентська, буд. 5/4, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61024, код ЄДРПОУ 43316700) про скасування постанови, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась Військова частина НОМЕР_1 з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просить суд:
- скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пересічанської Я.В. від 07.03.2024 по виконавчому провадженню № 68615764 про стягнення з військової частини НОМЕР_1 виконавчого збору у розмірі 26 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.04.2024 позивачем було отримано запит про встановлення даних Управління державної казначейської служби в Основ'янському районі м. Харкова від 03.04.2024 № 02-22-08/178 щодо виконання постанови від 07.03.2024 ВП № 68615764 про стягнення з позивача на користь відповідача виконавчого збору в розмірі 26000,00 грн. До вказаного запиту було додано копію постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пересічанської Я.В. від 07.03.2024 про стягнення виконавчого збору у розмірі 26000,00 грн у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №520/11093/2020, виданого 19.01.2022 Харківським окружним адміністративним судом, яким військову частину НОМЕР_1 зобов'язано нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 29.03.2017 по 30.03.2020. Позивач вважає вказану постанову протиправною, оскільки з постанови головного державного виконавця Пересічанської Я.В. від 07.03.2024 та даних АСВП вбачається, що виконавче провадження №68615764 було відкрито 19.01.2022 та зупинено. Отже, підстав для винесення постанови про стягнення виконавчого збору 07.03.2024, тобто після спливу більше 2 років від дня відкриття виконавчого провадження та під час його зупинення, у головного державного виконавця не було.
Ухвалою судді від 18.04.2024 залишено позовну заяву без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня отримання ухвали судді.
Ухвалою судді від 25.04.2024 задоволено клопотання позивача та продовжено строк на усунення недоліків на 15 днів з дня отримання копії ухвали.
У строк, встановлений судом, позивач направив до суду докази сплати судового збору.
Ухвалою судді від 14.05.2024 відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив, в якому зазначив, що у зв'язку з тим, що відповідно до резолютивної частини рішення суду боржник має нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 29.03.2017 року по 30.03.2020 рік, рішення суду підлягає примусовому виконанню та не підпадає під приписи Прикінцевих положень. У період зупинення вчинення виконавчих дій виконавець має право звертатися до суду в порядку, встановленому цим Законом, а також вживати заходів до розшуку боржника (його майна) або проведення перевірки його майнового стану. Законом України «Про виконавче провадження» не передбачено імперативної норми щодо неможливості проведення державним виконавцем дій, спрямованих на реальне виконання рішення суду, у тому числі заборони винесення постанови про стягнення виконавчого збору.
Позивач не погодився з доводами відзиву та направив до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач вважає, що рішення суду у справі 520/11093/2020 від 23.10.2020 є рішенням про стягнення заробітної плати, що є помилковим. Закон України «Про виконавче провадження» розрізняє виконавчі провадження на майнові та немайнові - рішення, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення (ч. 1 ст. 63 Закону). В даному випадку рішення суду від 23.10.2020 №520/11093/2020 є рішенням немайнового характеру, оскільки зобов'язує військову частину НОМЕР_1 вчинити певні дії - нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення. Крім того, виконавчий збір державним виконавцем також розраховано, виходячи з немайнового характеру рішення суду, тобто в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати згідно ч. 3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч.4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
На виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження №68615764 з примусового виконання виконавчого листа №520/11093/2020, виданого 19.01.2022 Харківським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 29.03.2017 року по 30.03.2020 рік стягувачу ОСОБА_1 .
Так, за заявою стягувача ОСОБА_1 від 01.02.2022, поданою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про примусове виконання рішення суду листа №520/11093/2020, виданого 19.01.2022 Харківським окружним адміністративним судом, державним виконавцем 11.02.2022 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Копії відповідної постанови направлено рекомендованою кореспонденцією сторонам виконавчого провадження.
Відповідно до указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та указів від 14.03.2022,18.04.2022, 17.05.2022, 12.08.2022 № 259/2022, № 133/2022, № 341/2022, № 573/2022 відповідно «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на території України починаючи з 24.02.2022 запроваджено режим воєнного стану.
Державне підприємство «Національні інформаційні системи» повідомило про виникнення обставин непереборної сили (форс-мажорних) та тимчасово призупинило роботу Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, у тому числі Автоматизованої системи виконавчого провадження, у зв'язку з чим тривалий час у державних виконавців Відділу була відсутня можливість здійснювати виконавчі дії за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження.
28.03.2023 державний виконавець, керуючись абз. 12 п. 10-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження», виніс постанову про зупинення виконавчого провадження.
07.03.2024 у виконавчому провадженні № 68615764 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пересічанською Я.В. винесено постанову про стягнення з військової частини НОМЕР_1 виконавчого збору у розмірі 26 000,00 грн.
Державним виконавцем 07.03.2024 скеровано до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області заяву про виконання вказаної постанови державного виконавця у відповідності до норм статей 3, 18, 27, 42 Закону України «Про виконавче провадження», пунктами 3, 6, 24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (зі змінами).
У запиті було надано реквізити Відділу з метою сплати виконавчого збору у розмірі 26000,00 грн та витрат виконавчого провадження у розмірі 300,41 грн у разі їх несплати, а також контакти з метою отримання інформації про виконання рішення суду та завершення виконавчого провадження.
Позивач, вважаючи постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пересічанської Я.В. від 07.03.2024 по виконавчому провадженню № 68615764 про стягнення з військової частини НОМЕР_1 виконавчого збору у розмірі 26 000,00 грн протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
З 19.08.2022 року набув чинності Закон України №2468-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння процесам релокації підприємств в умовах воєнного стану та економічного відновлення держави", яким, зокрема забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій.
Вказаним Законом внесено зміни в п. 10-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження», зокрема доповнено положеннями, що включають абз. 22, за змістом якого тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX:
зупиняється у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях з виконання рішень (крім рішень за позовами фізичних осіб про стягнення заробітної плати, грошового забезпечення військовослужбовців, його перерахунку, щодо забезпечення військовослужбовців житлом), боржниками за якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до складу Збройних Сил України, рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, або якщо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги здійснюється щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
Положення, передбачені абзацом двадцять другим цього пункту, не поширюються на рішення, стягувачами за якими є держава, органи Пенсійного фонду України, інші державні цільові фонди, суб'єкти, визначені в абзаці двадцять другому цього пункту, а також на рішення про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю внаслідок кримінального правопорушення.
Забороняється у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (з дати віднесення територій до таких, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій до моменту виключення таких територій з переліку).
Отже, вказаними нормами не передбачено особливостей нормативного регулювання обсягу прав державного виконавця у період зупинення вчинення виконавчих дій в умовах воєнного стану.
Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження»:
- Арешт, накладений виконавцем на майно боржника, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг та електронні гроші, які зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей протягом строку, на який виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій, не знімається, крім випадків, передбачених пунктами 10, 15 частини першої статті 34 цього Закону. У період зупинення вчинення виконавчих дій виконавець має право звертатися до суду в порядку, встановленому цим Законом, а також вживати заходів до розшуку боржника (його майна) або проведення перевірки його майнового стану;
- Після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний продовжити примусове виконання рішення у порядку, встановленому цим Законом, про що виносить відповідну постанову.
Суд зазначає, що спірні правовідносини щодо виконання судових рішень є публічно-правовими, у яких для відповідача, на відміну від приватно-правових відносин, діє принцип, згідно з яким дозволено лише те, що прямо передбачено законом.
Водночас, норми яка б дозволяла державному виконавцю під час зупинення виконавчого провадження виносити постанову про стягнення виконавчого збору, Закон України «Про виконавче провадження» не містить.
Посилання відповідача на те, що Законом України «Про виконавче провадження» не передбачено імперативної норми (тобто не встановлено заборони) щодо неможливості винесення постанови про стягнення виконавчого збору у період зупинення виконавчого провадження фактично є посиланням на принцип диспозитивності, характерний для приватно-правових відносин, до яких спірні правовідносини не належать.
Відтак, вказані посилання не можуть братися до уваги судом, оскільки не доводять законності підстав винесення спірної постанови.
Доказів винесення постанови про продовження примусового виконання рішення відповідно до приписів ч. 5 ст. ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження» до 07.03.2024 - винесення спірної постанови, відповідачем до суду надано. Відкриті данні Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень також містять інформацію щодо стану ВП 68615764 - «зупинено».
З огляду на зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 271, 272, 287, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 - задовольнити.
Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пересічанської Я.В. від 07.03.2024 у виконавчому провадженні № 68615764 про стягнення з військової частини НОМЕР_1 виконавчого збору у розмірі 26 000,00 грн.
Стягнути на користь Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Студентська, буд. 5/4, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61024, код ЄДРПОУ 43316700) суму сплаченого судового збору в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 24 травня 2024 року.
Суддя Білова О.В.