Рішення від 24.05.2024 по справі 520/31561/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2024 року м. Рівне №520/31561/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

Головного управління ДПС у Харківській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101"

про стягнення податкового боргу

та за зустрічним позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101"

доГоловного управління ДПС у Харківській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" про стягнення коштів з розрахункових рахунків.

Позов обґрунтовано тим, що за Товариством з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" рахується заборгованість у сумі 588056,81 грн. за несвоєчасну сплату податкового боргу, а саме:

по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі - 5016,81 грн.;

по адміністративних штрафах та інших санкціях у сумі - 583040,00 грн.

Вказано, що дана заборгованість виникла на підставі податкових повідомлень-рішень від 14.12.2022 року № 00078010708, від 03.08.2022 № 000030580901, від 19.04.2023 № 86970902, від 30.05.2023 № 140250902, від 30.05.2023 № 140230902, від 13.06.2023 № 163870902, від 13.06.2023 № 163900902, від 27.06.2023 № 0182430902, від 27.06.2023 № 018240902. Також позивач стверджує, що з моменту виникнення податкового боргу він не переривався, що підтверджується поданими позивачем разом із позовом копією ІКП. З наведеного просило позов задовольнити.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 матеріали адміністративної справи № 520/31561/23 за позовом Головного управління ДПС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" про стягнення коштів з розрахункових рахунків передано на розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 12.12.2023 позовна заява залишалася без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаний строк позивач допущені недоліки усунув, відтак позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Ухвалою суду від 28.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, причини не подання суду не повідомив.

15.01.2024 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" надійшов зустрічний позов до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 14.12.2022 за № 00078010708 на суму 5016,81 грн., від 03.08.2022 за № 000030580901 на суму 20000 грн., від 19.04.2023 за № 86970902 на суму 160000 грн., від 30.05.2023 за № 140250902 на суму 1000 грн., від 30.05.2023 за № 140230902 на суму 120000 грн., від 13.06.2023 за № 163870902 на суму 20000 грн., від 13.06.2023 за № 163900902 на суму 20000 грн., від 27.06.2023 за № 0182430902 на суму 2040 грн., від 27.06.2023 за № 0182400902 на суму 240000 грн.

В обґрунтування зустрічного позову, вказано, що прийняті контролюючим органом податкова вимога та податкові повідомлення-рішення не базуються на нормах чинного законодавства України та фактичних матеріалах справи, не у спосіб, закріплений Податковим кодексом України. Вказав, що перевірка проводилася посадовцями ГУ ДПС у Київській області, ГУ ДПС у Вінницькій області, ГУ ДПС у Львівській області та ГУ ДПС у Житомирській області, в той час, як податкові повідомлення-рішення прийнято посадовими особами ГУ ДПС у Харківській області. Вважає передачу матеріалів перевірки до ГУ ДПС необґрунтованою та такою, що не може мати юридично значимих наслідків для платника - ТОВ «Октан 101». Також, зазначає, що до перевірки було надано усі документи, на підтвердження законності здійснення господарської діяльності з боку ТОВ «Октан 101». В чому саме полягає порушення та чим це підтверджено - в акті не обґрунтовано та до акту перевірки доказів не надано. Крім того, вказує, що відповідач зазначає про відсутність позитивних результатів повірки паливо роздавальних колонок за період 23.12.2021 року по 24.02.2022 року, але позивач ТОВ «Октан 101» стверджує, що повірка проводилася своєчасно, але на час перевірки паперові докази на підтвердження повірки були відсутні. Проте в електронних базах вказана інформація є, але на час воєнного стану, вона не доступна. Також, зазначає, що відповідач вказує про не відповідність розрахункових документів, які видавалися на АЗС, встановленій формі та змісту. При цьому жодного документу не встановленого зразка, до акту перевірки не надано. У свою чергу позивач стверджує про те, що чеки видавалися у встановленій формі та у встановленому порядкову. З наведеного просив задовольнити зустрічний позов.

Ухвалою суду від 25.01.2024 зустрічна позовна заява залишалася без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаний строк позивач допущені недоліки усунув, відтак зустрічна позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Ухвалою суду від 09.02.2024 прийнято зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом у справі № 520/31561/23. Розгляд справи ухвалено провести за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Головним управління ДПС у Харківській області подано до суду відзив на зустрічний позов, в якому вказувалось про те, що за результатами фактичної перевірки акцизного складу № 1017392 встановлені порушення: пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме відсутній позитивний результат повірки або оцінки відповідності трьох рівномірів - лічильників в ємностях з ідеведуальними номерами № 014, № 015 та № 016. Також, за результатом фактичної перевірки акцизного складу № 1018128 встановлені порушення: пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме у період з 15.12.2021 по 23.02.2022 відсутній позитивний результат повірки або оцінки відповідності, або калібрування рівномірів - лічильників Alisonsc заводські номери 40841, 40843, зонд магнитастрикційний модель ОРW 924В) заводські номери №2004201014, 2004201009, 2004201022, паливороздавальних колонок які виконують функцію витратоміра - лічильника Global Star S44-44-J заводські номери 4-182764- 002-А, 4-185185-002 ADAST LPG заводській номер 393/08. Разом з тим, за результатами фактичної перевірки акцизного складу № 1018156 встановлені порушення п.п. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності трьох рівномірів - лічильників №1910251008, №1910251011, №191025017. Відповідно сертифікату відповідності виданого ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» повірку рівномірів - лічильників №1910251008, №1910251011, №191025017 здійснено 23.06.2022 року, тобто у період з 23.12.2021 по 23.06.2022 ТОВ «ОКТАН 101» здійснювало реалізацію пального за відсутністю позитивного результату повірки або оцінки відповідності трьох рівномірів - лічильників. Крім того, ТОВ «ОКТАН 101» здійснювало реалізацію пального через три паливороздавальні колонки, які виконують функцію витратомірів-лічильників за відсутності позитивного результату повірки або оцінки. За матеріалам перевірки реєстрацію витратомірів-лічильників ТОКHЕІМ №048352 (заводский №J138236 зазначеній у формулярі), ТОКHЕІМ №048505 (заводский №J138145 зазначеній у формулярі), PETRO-PRIMUS №0611009 відповідно довідки про розпорядника акцизного складу пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри здійснено 23.12.2021 №9392001602. Однак повірку витратомірів-лічильників ТОВ «ОКТАН 101» здійснено лише 14.04.2022 року, тобто з 23.12.2021 по 13.04.2022 витратоміри-лічильники ТОКHЕІМ №048352 (заводский №J138236 зазначеній у формулярі), ТОКHЕІМ №048505 (заводский №J138145 зазначеній у формулярі), PETRO-PRIMUS №0611009 не мали позитивного результату повірки або оцінки відповідності. За результатами фактичної перевірки акцизного складу № 1019035 встановлені порушення п.п. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування 6 одиниць рівнемірів-лічильників період з 19.10.2022 по 24.05.2023. У Довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 19.10.2022 зареєстровані три резервуари об'ємом 50м3 та один резервуар об'ємом 25м3, які обладнані рівномірами - лічильниками VEEDER ROOT заводські номери 319634, 312339, 295034, 319658 та у коригуючий довідці від 03.11.2022 два резервуари ZB.MAGAZ заводські номери 956 та 957 об'ємом 4,85м3, обладнані рівномірами - лічильниками Alisonic Delfi заводські номери 040899 та 040900 відповідно відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування 6 одиниць витратомірів-лічильників у період з 19.10.2022 по 12.05.2023, У Довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 19.10.2022 зареєстровані 5 паливо роздавальні колонки заводські номери 4-187341-001-В, 4- 187341-001А, 3-216026-001-А, 3-219630-001-А, 3-219630-001-А та у коригуючий довідці від 03.11.2022 паливо роздавальну колонку заводській номер 0606016. Документів на засоби вимірювальної технікі Товариством не надано. Крім того, за результатами перевірки акцизного складу № 1017656 встановлені порушення: пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме використання іншої паливно роздавальної колонки типу Shelf 100-90-1-1-1 серійний номер 13881, яка буда відсутня у довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри. Разом з тим, за результатами фактичної перевірки акцизного складу № 1018775 встановлені порушення п.п. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності станом на 15.05.2023 на паливороздавальну колонку, яка виконує функцію витратоміра-лічильника. Відповідальність за вказані порушення передбачені п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України. Таким чином, спірні податкові повідомлення-рішення є правомірними. Беручи до уваги наведене, відповідач за зустрічним позовом вважає позовні вимоги безпідставними та просить суд відмовити у їх задоволенні.

Інші заяви по суті спору від учасників справи не надходили.

Ухвалою суду від 28.02.2024 зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" до Головного управління ДПС у Харківській області у справі №520/31561/23 залишено без розгляду в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 30.05.2023 № 140230902.

Протокольною ухвалою суду від 28.02.2024 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 13.03.2024.

Протокольною ухвалою суду від 13.03.2024 було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10:00 год. 01.04.2024.

Протокольною ухвалою суду від 01.04.2024 оголошено перерву у судовому засіданні до 15.04.2024.

Протокольною ухвалою суду від 15.04.2024 оголошено перерву у судовому засіданні до 08.05.2024.

Протокольною ухвалою суду від 08.05.2024, за обґрунтованим клопотанням представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101", відкладено розгляд справи до 20.05.2024.

В судове засідання призначене на 20.05.2024, учасники справи, яких належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи, не прибули. Учасники справи подали клопотання про розгляд справи без їх участі у письмовому провадженні.

Випадків, визначених пунктами 1-3, 5 частини другої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом не встановлено, а тому підстави для відкладення розгляду справи відсутні.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки у судове засідання не з'явилися всі учасники справи, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце його проведення, перешкоди для розгляду справи, передбачені статтею 205 КАС України - відсутні, та враховуючи подані клопотання учасників справи і приписи ч. 9 ст. 205 КАС України, суд ухвалою від 20.05.2024 вирішив розгляд справи провести у письмовому провадженні, за наявними у суду матеріалами.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.

Матеріалами справи стверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" (ідентифікаційний код юридичної особи 43257017), на момент виникнення спірних правовідносин, перебувало на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Рівненській області.

Судом встановлено, що за даними обліку контролюючого органу за Товариством з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101"рахується податковий борг в загальному розмірі 588056,81 грн., а саме:

по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі - 5016,81 грн. (код платежу 21080900);

по адміністративних штрафах та інших санкціях у сумі - 583040,00 грн. (код платежу 21081103).

Вказані обставини підтверджуються дослідженими судом доказами: детальним розрахунком податкового боргу, інтегрованою карткою платника податків.

Крім того, посадовими особами Головного управління ДПС у Київській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Октан 101» за місцем здійснення господарської діяльності, а саме АЗС, що розташована за адресою: с. Кривець, Ставищенський район, Київська область, автодорога Ставище-Володарка 6 км.

У ході перевірки було встановлено порушення пп. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме під час проведення фактичної перевірки на території акцизного складу № 1017392 було встановлено, що ТОВ «Октан 101» здійснює роздрібну торгівлю пальним згідно діючої ліцензії в трьох ємкостях за номерами б/н індевідуальні номери № 014, 015 та 016 і використовує поливо роздавальну колонку Wayne Presser зав. номер 8817-99519. Однак у ході проведення перевірки та до її закінчення ТОВ «Октан 101» не було надано позитивні результати повірки рівнемірів та градуювальні таблиці ємкостей, які зазначені вище.

Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 22.06.2022 № 3539/10-36-09-00-10/43257017.

На підставі висновків вказаного акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 03.08.2023 № 000030580901, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі - 60000,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було надіслано контролюючим органом рекомендованим листом із повідомленням за податковою адресою платника податку ТОВ «Октан-101» та повернулося із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Разом з тим, посадовими особами Головного управління ДПС у Київській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Октан 101» за місцем здійснення господарської діяльності, а саме АЗС, що розташована за адресою: вул. Бондаренка, 1 А, с. Богданівка, Яготинський район, Київська область.

У ході перевірки було встановлено порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, згідно даних, про рух нафтопродуктів на АЗС, здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 5016,81 грн. Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 18.02.2022 (в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання № 4236/20/37/РРО/43257017 від 21.07.2022).

На підставі висновків вказаного акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 14.12.2022 № 00078010708, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі - 5016,81 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було надіслано контролюючим органом рекомендованим листом із повідомленням за податковою адресою платника податку ТОВ «Октан-101» та повернулося із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Також, посадовими особами Головного управління ДПС у Житомирській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Октан 101» за місцем здійснення господарської діяльності, а саме АЗС, що розташована за адресою: с. Хотинівка, Коростенський район, Житомирська область, автодорога Київ-Ковель-Ягодин, 154 км + 500 м.

У ході перевірки було встановлено порушення п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, а саме, надано не в повному обсязі видаткові та ТТН на отримане/реалізоване пальне (ДТ), згідно зазначеного переліку (листа) станом на 24.05.2023 не надано: жодних оригіналів документів, окрім: змінних звітів АЗС за квітень, травень 2023 року, технічної документації на колонки паливороздавальні (№ 4, 5 ДТ, № 2 А-95, № 1 ДТ). Не надано жодних документів ані технічної документації, ані повірки колонки паливороздавальної № 3 (зав. № 3-219626-01-А). Не надано буд-яких документів на право володіння/оренди чи будь-якого іншого права користування земельною ділянкою/територією та обладнанням, не надано оригіналів дозвільних документів, наказ на призначення оператора АЗС. Не надано жодної документації газової колонки (технічної документації, повірки), жодних документів щодо повірки рівномірів, не надано будь-яких документів на газове обладнання (бочки, рівноміри, тощо). Про що складено акт ненадання документів від 24.05.2023 № 398/06-30-09-02/43257017.

Також, результатами фактичної перевірки акцизного складу № 1019035 встановлені порушення п.п. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: на вказано складі розміщені резервуари РГС-50 зав. № б/н, РГС-50 зав. № б/н, РГС-25 зав. № б/н, РГС-50 зав. № б/н, ZB.MAGAZ зав. № 956 та ZB.MAGAZ зав. № 957. На резервуарах РГС-50 зав. № б/н, РГС-50 зав. № б/н, РГС-25 зав. № б/н, РГС-50 зав. № б/н не можливо встановити наявність рівномірів. Жодних документів щодо обладнання резервуарів рівномірами та документів на повірку рівномірів до перевірки не надавалось. Резервуари ZB.MAGAZ зав. № 956 та ZB.MAGAZ зав. № 957 обладнані рівномірами Alisonic Delfi заводські номери 040899 та 040900 відповідно. Жодних документів щодо обладнання резервуарів рівномірами та документів на повірку рівномірів до перевірки не надавалось, що свідчить про те, що СГ на акцизному складі з уніфікованим номером 1019035 в період з 19.10.2022 по 24.05.2023 здійснював діяльність із встановленими рівномірами в кількості 6 одиниць, які не відповідали вимогам законодавства та не мали позитивний результат повірки.

Також перевіркою встановлено, відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності 6 одиниць витратомірів-лічильників у період з 19.10.2022 по 12.05.2023, що розташовані на роздавальних колонках Global Star C22-32-U-D заводський номер 4-187341-001-В, Global Star C22-32-U-D заводський номер 4-187341-001-А, Global Century S11-110-U заводський номер 3-219628-001-А, Global Century S11-110-U заводський номер 3-219626-001-А, Global Century S11-110-U заводський номер 3-219630-001-А та колонці паливороздавальній для відпуску зрідженого газу 1999 року випуску. Разом з тим, СГ було надано формуляри (паспорти) на витратоміри-лічильники, а саме на колонки паливороздавальні Global Star C22-32-U-D заводський номер 4-187341-001-В інв №5/2, Global Star C22-32-U-D заводський номер 4-187341-001-В інв. № 5/1, Global Star C22-32-U-D заводський номер 4-187341-001-В інв. № 4/2, Global Star C22-32-U-D заводський номер 4-187341-001-В інв. № 4/1, Global Century S11-110-U заводський номер 3-219630-001-А в яких вказана дата повірки вимірювальної техніки 12.05.2023. Жодних інших документів на повірку не надавалось.

Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 25.05.2023 № 9586/06-30-09-02/43257017.

На підставі висновків вказаного акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 27.06.2023 № 0182400902, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі - 240000,00 грн. та прийняло податкове повідомлення-рішення від 27.06.2023 № 0182430902, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі - 2040,00 грн.

Зазначені податкові повідомлення-рішення було надіслано контролюючим органом рекомендованим листом із повідомленням за податковою адресою платника податку ТОВ «Октан-101» та отримано останнім 03.07.2023.

Також, посадовими особами Головного управління ДПС у Львівській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Октан 101» за місцем здійснення господарської діяльності, а саме АЗС, що розташована за адресою: вул. Київська, 185, смт. Запитів, Львівська область.

У ході перевірки було встановлено порушення пп. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме під час проведення фактичної перевірки було встановлено, що ТОВ «Октан 101» використовує паливороздавальну колонку типу Shelf 100-90-1-1-1 серійний номер 13881, яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі витратомірів лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі та АС «Податковий блок»..

Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 22.05.2023 № 13920/13-01-09-02/43257017.

На підставі висновків вказаного акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 13.06.2023 № 0163900902, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі - 20000,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було надіслано контролюючим органом рекомендованим листом із повідомленням за податковою адресою платника податку ТОВ «Октан-101» та отримано останнім 19.06.2023.

Крім того, посадовими особами Головного управління ДПС у Київській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Октан 101» за місцем здійснення господарської діяльності, а саме АЗС, що розташована за адресою: с. Калинівка, Макарівський район, Київська область.

У ході перевірки було встановлено порушення пп. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме під час проведення фактичної перевірки на території акцизного складу № 1018775 було встановлено, що станом на 15.05.2023 ТОВ «Октан 101» не надано свідоцтва про повірку паливо роздавальної колонки типу Petro-Primus LPG зав. номер 070514 2007 року випуску.

Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 25.05.2023 № 10302/10-36-09-00-10/43257017.

На підставі висновків вказаного акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 13.06.2023 № 0163870902, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі - 20000,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було надіслано контролюючим органом рекомендованим листом із повідомленням за податковою адресою платника податку ТОВ «Октан-101» та отримано останнім 19.06.2023.

Також, посадовими особами Головного управління ДПС у Вінницькій області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Октан 101» за місцем здійснення господарської діяльності, а саме АЗС, що розташована за адресою: с. Сокоринці, Вінницький район, Вінницька область, автодорога М-12 Біла Церква-Тетіїв-Липовець-Гуменне, 167 км + 230 м. з питань обігу пального, за період з 01.12.2021 по 17.02.2023.

У ході фактичної перевірки акцизного складу № 1018128 встановлені порушення п.п. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: на вказаному складі розміщені резервуари РГС-20 зав. № 142, РГС-20 зав. № 143, РГС-20 зав. № 144, РГС-25 зав. № 394, VPS зав. № 28391 та VPSзав. № 28392. На резервуарах № 142, № 143, № 144 встановлено рівноміри-лічильники рівня пального OPW 924B зав. №№ 2004201014, 2004201009, 2004201022. Резервуари VPS зав. № 28391 та VPSзав. № 28392 обладнані газовими рівномірами Alisonic заводські номери 40841 та 40843 відповідно. Жодних документів що підтверджують позитивний результат повірки або оцінки відповідності , або калібрування на вищезазначені рівнеміри-лічильника в кількості 5 одиниць до перевірки не надано.

Також перевіркою встановлено, відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності 3 одиниць витратомірів-лічильників у період з 15.12.2021 по 23.02.2022, що розташовані на роздавальних колонках Global Star S 44-44-J заводський номер 4-185185-002-V, Global Star S 44-44-J заводський номер 4-182764-002-A, CZ-679 04 ADAMOV заводський номер 393/08. Разом з тим, СГ було надано формуляри (паспорти) на витратоміри-лічильники, а саме на колонки паливороздавальні Global Star S 44-44-J заводський номер 4-185185-002, Global Star S 44-44-J заводський номер 4-182764-002-A, ADAST LPG № 393/08 в яких вказана дата повірки вимірювальної техніки 14.04.2022. Жодних інших документів на повірку не надавалось.

Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 20.02.2023 № 1927/02-32-09-01/43257017.

На підставі висновків вказаного акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 19.04.2023 № 86970902, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі - 160000,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було надіслано контролюючим органом рекомендованим листом із повідомленням за податковою адресою платника податку ТОВ «Октан-101» та повернулося із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Крім того, посадовими особами Головного управління ДПС у Вінницькій області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Октан 101» за місцем здійснення господарської діяльності, а саме АЗС, що розташована за адресою: с. Дяківці, Літинський район, Вінницька область, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка, 331 км + 586 м. з питань обігу пального, за період з 01.12.2021 по 10.05.2023.

У ході фактичної перевірки акцизного складу № 1018156 встановлені порушення п.п. 230.1.3 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: розпорядником акцизного складу уніфікований номер 1018156 за період з 23.12.2021 по 24.02.2022 не подано до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 год. 59 хв. доби, що настає за звітною «Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального» за 07.02.2022.

Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 10.05.2023 № 7996/02-32-09-01/43257017.

На підставі висновків вказаного акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 30.05.2023 № 140250902, згідно з якими визначило позивачу грошове зобов'язання за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі - 1000,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було надіслано контролюючим органом рекомендованим листом із повідомленням за податковою адресою платника податку ТОВ «Октан-101» та отримано платником податку 05.06.2023.

Не погодившись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду із зустрічним позовом про визнання їх протиправними та скасування, з приводу чого суд зазначає наступне.

Згідно з п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Податкове законодавство України відповідно до п. 3.1 ст. 3 ПК України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п. 80.1 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів;

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;

неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3;

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

За змістом п. 80.5 ст. 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Згідно з п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Як встановлено з матеріалів справи, перед початком проведення фактичних перевірок, оператори (керуючі) АЗС, що належать позивачу, надали перевіряючим інформацію щодо себе, були ознайомлені з наказами про проведення перевірки, отримали їх копію, що слугувало підставою для початку їх проведення (п. 81.1 ст. 81 ПК України).

Застережень у позивача щодо ознайомлення і підписання направлень на проведення перевірок немає.

Також слід зазначити, що вказані особи надавали доступ перевіряючим до реєстратора розрахункових операцій, перевірки наявності та цілісності його пломб, готівкових коштів у ньому, роздруковували Х-звіт, одержували копію акту перевірки тощо, отже, вчиняли всі дії, які свідчать про допуск до проведення фактичної перевірки.

Зауважень до актів перевірки не висловлено.

За змістом п. 81.1 ст. 81 ПК України підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки є непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом. Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

Отже, п. 81.1 ст. 81 ПК України визначене коло осіб, яким можуть бути вручені (пред'явлені) наказ та направлення на проведення фактичної перевірки. Такими особами, зокрема, є службові особи суб'єкта господарювання. При цьому, зазначеною нормою не передбачені вимоги щодо підтвердження повноважень службових осіб на отримання цих документів.

Той факт, що оператори (керуючі) АЗС є службовими особами, які перебувають з ТОВ «Октан 101» у трудових відносинах, випливає з матеріалів справи.

Тому, отримання операторами (керуючими) АЗС копії наказу на проведення фактичної перевірки та ознайомлення з направленням на її проведення, правомірно сприйняте посадовими особами контролюючого органу як допуск до проведення фактичної перевірки позивача.

Таким чином, фактичні перевірки ТОВ «Октан 101», проведені з дотриманням відповідачем порядку проведення перевірок, передбаченого ПК України.

Доводи позивача щодо відсутності у відповідача підстав для здійснення фактичних перевірок суд вважає безпідставними.

Так, за змістом п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт.

Відповідно до п. 86.5 ст. 86 ПК України акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності). Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.

Отже, п. 86.5 ст. 86 ПК України, який визначає особливості складання, реєстрації та вручення акту фактичної перевірки, не передбачена реєстрація акта до вручення його платнику податків, якщо таке вручення відбувається за місцем проведення перевірки у день її проведення.

Акти фактичної перевірки вручені уповноваженим представникам ТОВ «Октан 101» після їх завершення у місці проведення перевірки (на АЗС), що підтверджується їх підписами на актах перевірки.

Крі того, відповідно до п. 83.1 ст. 83 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки, надані відповідно до статті 84 цього Кодексу та інших законів України; судові рішення; податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.

Підставою для податкових повідомлень-рішень від 03.08.2022 № 000030580901, від 19.04.2023 № 86970902, від 13.06.2023 № 163870902, від 13.06.2023 № 163900902, від 27.06.2023 № 0182400902 слугував викладений в актах фактичної перевірки висновок контролюючого органу про порушення ТОВ «Октан 101» пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України у зв'язку відсутністю на витратоміри-лічильники та резервуари позитивного результату повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники - позитивного результату повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.

Так, відповідно до п. 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

За визначенням п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний склад - це приміщенні або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

За змістом п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Положеннями п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України також передбачено, що витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Таким чином, обов'язок реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах в даному випадку покладений на саме ТОВ «Октан 101».

Згідно з абзацом 9 п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Пунктом 1281.1 ст. 1281 ПК України передбачено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Отже, з наведених норм ПК України випливає, що акцизний склад повинен бути оснащений як витратомірами-лічильниками, так і рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарі.

На виконання вимог статті 230 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №891 затверджено «Порядок ведення Єдиною державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку» (далі - Порядок).

Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (пп. 3 п. 2 Порядку).

Термінологія та законодавчо визначені процедури, що стосуються законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, визначені в Законі України « Про метрологію та метрологічну діяльність» та пов'язаних з ним нормативно правових актах та нормативних документах.

Перелік законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) встановлено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці №374 від 04.06.2015. Виходячи з додатку до згаданої Постанови, резервуари відносяться до категорії Стаціонарні резервуари для комерційного обліку:

- нафтопродуктів (горизонтальні та вертикальні циліндричні, сферичні);

- скрапленого газу (горизонтальні циліндричні).

Повірку законодавчо-регульованих ЗВТ проводять уповноважені організації, які під час повірки керуються, зокрема, наступними нормативно-правовими актами та нормативними документами:

- Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність»;

- Наказом МЕРТ від 08.02.2016 №193 «Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів»;

- ДСТУ 4218:2003 Метрологія. Резервуари стальні горизонтальні циліндричні. Методика повірки.

ДСТУ 4218:2003 регламентує зміст та форму виданого документу, а саме градуювальної таблиці на резервуар горизонтальний стальний та свідоцтва про повірку. Тип резервуару при повірці та оформленні документів про повірку визначається геометричною формою резервуару. Тип РГС означає - резервуар горизонтальний стальний. Тип резервуару, який зазначений в паспорті виробника, і який відображає не форму, а конструктивні особливості резервуару (одностінний, двостінний) - при цьому не використовується.

Необхідною вимогою експлуатації резервуарів на підприємствах, діяльність яких пов'язана з обігом нафтопродуктів, є постійний облік витрат і визначення залишків продукту у ємностях. Сутність повірки резервуарів полягає у визначенні місткості, градуюванні резервуара, складанні та затвердженні градуювальної таблиці.

Виготовлення градуювальної таблиці відбувається під час повірки або оцінки відповідності резервуару. Якщо горизонтальний резервуар містить кілька секцій, то кожна така секція є окремим засобом вимірювальної техніки і для кожної проводиться оцінка відповідності/повірка та виготовлення градуювальної таблиці. Інша побудова процесу технічно неможлива , так як не можна розрахувати загальну градуювальну таблицю на кілька секцій. Такий варіант буде суперечити чинному законодавству в сфері метрології.

Суд встановив, що на АЗС ТОВ «Октан 101» встановлено резервуари для зберігання нафтопродуктів.

Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів (п.1 розділу І Формату).

Інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпункт 19-і.1.14 пункту 19-і.1 статті 19-і та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 ПК України (пункт 13 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891).

Присвоєння номерів резервуарів при реєстрації в Єдиному реєстрі витратомірів та рівнемірів, регламентовано в Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891.

Так, згідно з пунктом 14 вказаного порядку Уніфікованою нумерацією акцизних складів є автоматичне присвоювання в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового уніфікованого номера кожному акцизному складу.

Уніфікованою нумерацією резервуарів є присвоювання розпорядником акцизного складу уніфікованого номера кожному резервуару послідовного порядкового номера, який містить лише цифрові значення (не повинен містити літер чи інших символів), не може починатися з 0 та складається з двох частин, розмежованих знаком дробу:

- у першій частині проставляється послідовний порядковий номер резервуара;

- у другій частині проставляється порядковий номер акцизного складу, на якому розташований такий резервуар.

На підтвердження позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки (резервуарів, рівнемірів-лічильників), що використовуються ТОВ «Октан 101», до перевірки товариство не надало свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та градуювальні таблиці на кожну секцію розміщених на АЗК резервуарів. Деякі резервуари та встановлені на них рівнеміри_лічильники не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, у деяких номери не співпадають з номерами зазначеними в наданих до перевірки документах, та номерами обладнання що фізично знаходяться на акцизному складі та мають позитивний результат повірки.

Суд враховує, що під час проведення фактичної перевірки, контролюючий орган навів аргументи та надав докази, які свідчать про експлуатацію позивачем засобів вимірювальної техніки, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників.

Відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України витратоміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.

З урахуванням викладеного, суд погоджується із доводами контролюючого органу про відсутність під час здійснення фактичної перевірки документів, що підтверджували б позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведених відповідно до законодавства, оскільки інформація щодо обладнання акцизних складів не міститься у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів_лічильників рівня пального у резервуарі.

Відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Відповідно до пункту 3.3 ДСТУ 8912:2019 Національний стандарт України. Метрологія. Колонки паливороздавальні для рідкого палива. Методика повірки колонка паливороздавальна для рідкого палива - вимірювальна система, призначена для заправки автотранспортних засобів, малих суден та малих літаків рідким паливом.

Згідно з пунктом 3.4 ДСТУ 8912:2019 заправний канал комплект, що функціонує зі спільним електронним блоком колонки та складається з вимірювача об'єму, датчика імпульсів, електромагнітних клапанів, лічильника сумарного обліку та роздавального шланга з краном.

В примітці 1 до пункту 4.1 ДСТУ 8912:2019 (проведення повірки колонок) зазначено, що операції повірки проводяться окремо для кожного заправного каналу колонки.

Відповідно до підпункту 12.1 пункту 12 оформлення результатів повірки ДСТУ 8912:2019 відповідному розділі експлуатаційних документів або формулярі на колонку для кожного заправного каналу колонки.

Паливороздавальна колонка насосна установка для заправки автомобіля паливом (бензином, дизельним паливом, метанолом, біопаливом, керосином та ін.). Для можливості роздачі палива декількох видів пального, ПРК може бути обладнана спеціальними витратомірами-лічильниками.

Кожен робочий день власники акцизного складу повинні надавати дані про: об'єм залишку пального на початок та кінець дня; обсяги реалізованого та отриманого пального.

Такі дані повинні передаватися відповідно до кожного з видів пального, за кодами класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та у літрах, приведених до температури в 15 градусів.

Суд встановив, що в супереч вимогам абзацу 4 пункту 230.1.2 статті 230 ПК України ТОВ «Октан 101» не обладнало деякі АЗС витратомірами-лічильниками, а на деяких АЗС витратоміри-лічильники не мають позитивний результат повірки. До перевірки контролюючому органу не надано формуляри (паспорти) на паливо-роздавальні колонки разом з відомостями про результати повірок кожного витратоміра-лічильника, яким обладнана відповідна паливо-роздавальна колонка. Також, не всі номери витратомірів-лічильників, зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, деякі номери не збігаються з номерами витратомірів-лічильників, що знаходяться на АЗС, вказані в зазначених формулярах (паспортах) та мають позитивний результат повірки.

З урахуванням викладеного, суд висновує про правомірність висновків актів перевірки про порушення ТзОВ «Октан 101» підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.

Згідно з абзацом 7 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України: забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновків, що законодавець притягнення до відповідальності за порушення, передбачені пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України, поставив в залежність від здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників, резервуарів та без реєстрації акцизного складу, а також позитивного результату повірки або оцінки відповідності та повірки або оцінки відповідності, або калібрування, проведених відповідно до законодавства.

Звідси, суд вважає правомірними висновки контролюючого органу щодо порушення позивачем пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України у зв'язку із відсутністю зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників, резервуарів, а також не обладнанням витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками кожного місця відпуску пального наливом з акцизного складу та позитивного результату повірки або оцінки відповідності та повірки або оцінки відповідності, або калібрування, проведених відповідно до законодавства.

А отже, штрафні (фінансові) санкції, передбачені п. 1281.1 ст. 1281 ПК України, застосовані до ТОВ «Октан 101» відповідно до зазначених вище податкових повідомлень-рішень правомірно і в розмірі, що відповідає чинному податковому законодавству.

Щодо зустрічного позову в частині визнання протиправним та скасування податково повідомлення-рішення від 30.05.2023 № 140250902, то суду слід зазначити наступне.

Так, судом встановлено, що у ході фактичної перевірки акцизного складу № 1018156 встановлені порушення пп. 230.1.3 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: розпорядником акцизного складу уніфікований номер 1018156 за період з 23.12.2021 по 24.02.2022 не подано до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 год. 59 хв. доби, що настає за звітною «Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального» за 07.02.2022, а подано їх лише 09.02.2022.

Так, відповідно до абзацу 5 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Відповідно до підпункту 230.1.4 пункту 230.1 статті 230 ПК України, порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У такому реєстрі міститься податкова інформація про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри- лічильники та рівнеміри-лічильники, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

Дані про фактичні залишки пального на початок та кінець доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів зіставляються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з показниками системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до пункту 1 розділу І Формату даних та структури Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №944 від 27.11.2018р. (надалі - Наказ № 944), Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Згідно пункту 1 розділу II Наказу № 944, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм:

довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1);

довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).

Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу № 944, надсилання довідок до Реєстру:

- основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово;

- основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою;

- коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу;

- коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації.

Пунктом 128-1.3 ст. 128-1 ПК України передбачено, що незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

З аналізу вказаних норм права судом встановлено, що розпорядник акцизного складу зобов'язаний після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою, дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального.

Так, з матеріалів справи, судом встановлено, що на АЗС, яка розташована за адресою: с. Дяківці, Літинський район, Вінницька область, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка, 331 км + 586 м. та належить ТОВ «Октан 101» не подано до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 год. 59 хв. доби, що настає за звітною «Довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального» за 07.02.2022.

Жодні докази щодо спростування вказаного порушення ТОВ «Октан 101» до суду не подано.

Таким чином, суд вважає правомірними висновки контролюючого органу щодо порушення позивачем пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України у зв'язку із відсутністю формування даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального після проведення останньої операції з обігу пального 07.02.2022 та подання їх до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин 07.02.2022, оскільки вказані дані були подані лише 09.02.2022.

А отже, штрафні (фінансові) санкції, передбачені п. 128-1.3 ст. 1281 ПК України, застосовані до ТОВ «Октан 101» відповідно до зазначеного вище податкового повідомлення-рішення правомірно і в розмірі, що відповідає чинному податковому законодавству.

Щодо зустрічного позову в частині визнання протиправним та скасування податково повідомлення-рішення від 14.12.2022 № 00078010708, то суду слід зазначити наступне.

У ході перевірки було встановлено порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, згідно даних, про рух нафтопродуктів на АЗС, здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 5016,81 грн. Вказані порушення відображено у Акті фактичної перевірки від 18.02.2022 (в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання № 4236/20/37/РРО/43257017 від 21.07.2022).

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон).

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до даних субєкта господарювання щодо руху нафтопродуктів, за наслідком порівняння залишку нафтопродуктів на початок зміни, реалізованих нафтопродуктів протягом зміни, залишку нафтопродуктів на момент перевірки по документах та фактичного залишку нафтопродуктів на момент перевірки за наслідками вимірювань, контролюючим органом встановлено 154,84 літри необлікованого дизельного палива на суму 5016,81 грн.

Жодних доказів щодо спростування вказаного порушення представником ТОВ «Октан 101» не під час перевірки контролюючого органу, не під час судового розгляду справи, подано не було.

Згідно із ст. 20 Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки у ході розгляду справи, судом встановлено, що контролюючим органом зафіксовано 154,84 літри необлікованого дизельного палива на суму 5016,81 грн., а ТОВ «Октан 101» не надало під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік вказаного дизельного палива, то суд вважає правомірними висновки контролюючого органу щодо порушення позивачем за зустрічним позовом п. 12 ст. 3 Закону.

А отже, штрафні (фінансові) санкції, передбачені ст. 20 Закону, застосовані до ТОВ «Октан 101» відповідно до зазначеного вище податкового повідомлення-рішення правомірно і в розмірі, що відповідає чинному податковому законодавству.

Щодо твердження представника ТОВ «Октан 101» в частині необґрунтованості передання матеріалів перевірок до Головного управління ДПС у Харківській області для прийняття податкових повідомлень-рішень, у звязку з чим вказана обставина не може мати юридично значимих наслідків для платника, то суду слід зазначити наступне.

Так, відповідно до пп. 19-1.1.34 п. 19-1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування, законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Разом з тим, відповідно до вимог Податкового кодексу України, (з урахуванням визначених статтею 191 Кодексу функцій) було розроблено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між структурними підрозділами Державної податкової служби України та відповідними підрозділами територіальних органів ДПС при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, при організації, проведенні та реалізації матеріалів фактичних перевірок щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, дотримання вимог законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, які затверджені наказом ДПС України від 04.09.2020 № 470 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків" (зі змінами, внесеними наказом ДПС від 01.06.2023 № 422).

Відповідно до п. 2.3 вказаних Методичних рекомендацій податкове повідомлення-рішення за результатами проведеної фактичної перевірки приймається структурним підрозділом територіального органу ДПС відповідно до затверджених розпорядчими документами ДПС функціональних повноважень структурного підрозділу територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника податків/розміщенням господарського об'єкта.

Оскільки згідно актів фактичної перевірки посадовими особами територіальних органів ДПС, які проводили перевірку, було встановлено, що ТОВ «Октан 101» перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Харківській області, то відповідно до вказаних вище Методичних рекомендацій ними правомірно було передано матеріали фактичної перевірки для прийняття податкових повідомлень-рішень до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника податків.

Твердження представника ТОВ «Октан 101» про зміну місця обліку шляхом подання до Головного управління ДПС у Харківській області через електронний кабінет платника повідомлення за формою 20-ОПП, є безпідставним та відхиляється судом оскільки суперечить вимогам Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011.

Разом із тим, суд зазначає, що вимога п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.

Враховуючи вищенаведене, спірні податкові повідомлення-рішення є такими, що ґрунтуються на нормах закону, а тому не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач за зустрічним позовом, як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач за зустрічним позовом не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

При зазначених обставинах, вимоги позивача за зустрічним позовом є необґрунтовані до задоволення не підлягають.

Разом з тим, суд відзначає, що згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Аналогічні норми містяться і в ПК України. Зокрема, згідно п. 4.1.1 ст. 4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі як загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу. Відповідно до ст. 16 ПК України кожен платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.14.1.156 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до п. 14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Податковим кодексом визначено (п.14.1.137 ст.14), що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п. 41.2 ст. 42 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.

Відповідно до п. 19-1.1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів. Також контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п.20.1.34 ст.20 ПК України).

Суд відзначає, що відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п . 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Пунктами 42.1, 42.2, 42.5 ст. 42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.

У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.

Так, до матеріалів справи позивачем долучено докази надіслання податкових повідомлень-рішень за адресою місцезнаходження платника податків, що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на момент виникнення спірних правовідносин, рекомендованими листами з повідомленням про вручення, які було вручено або повернулися у зв'язку із закінченям терміну зберігання.

Таким чином, в силу вимог п. 42.5 ст. 42 ПК України податкові повідомлення-рішення вважаються врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення або у повідомленні із зазначенням причини невручення.

Оскільки за наслідком розгляду зустрічного позову суд дійшов висновку про правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, а за даними Єдиного державного реєстру судових рішень відповідач з інших підстав податкові повідомлення-рішення від 14.12.2022 року № 00078010708, від 03.08.2022 № 000030580901, від 19.04.2023 № 86970902, від 30.05.2023 № 140250902, від 13.06.2023 № 163870902, від 13.06.2023 № 163900902, від 27.06.2023 № 0182430902, від 27.06.2023 № 018240902, на підставі яких виникло грошове зобов'язання, в судовому порядку не оскаржував, то суд дійшов висновку, що грошове зобов'язання визначене у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях є узгодженим та набуло статусу податкового боргу.

Разом з тим, судом встановлено, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 по справі № 520/29954/23 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ “ОКТАН 101” до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення від 30.05.2023 №140230902 на суму 120 000 гривень.

Відповідно до п. 56.18 ст. 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Оскільки контролюючим органом не надано суду докази щодо набрання законної сили рішенням у справі № 520/29954/23 за позовом ТОВ “ОКТАН 101” до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення від 30.05.2023 №140230902 на суму 120 000 гривень, то вказане грошове зобов'язання вважається неузгодженим, не набрало статусу податкового боргу та не підлягає стягненню.

Таким чином, в ході судового розгляду адміністративної справи суд встановив, що з ТОВ «Октан 101» слід стягнути податковий борг на загальну суму 468056,81 грн., а саме:

по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі - 5016,81 грн.;

по адміністративних штрафах та інших санкціях у сумі - 463040,00 грн.

Відповідно до пункту 59.1. статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

А за правилами пункту 59.3. цієї статті, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. При цьому, за правилами пункту 59.5. - у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Так, позивачем було сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 19.04.2023 № 0001032-1314-2040 на загальну суму податкового боргу 90190,83 грн.

До матеріалів справи позивачем долучено докази надіслання податкової вимоги форми "Ю" від 19.04.2023 № 0001032-1314-2040 за адресою місцезнаходження платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який повернувся у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Таким чином, в силу вимог п. 42.5 ст. 42 ПК України податкова вимога форми "Ю" від 19.04.2023 № 0001032-1314-2040 вважається врученою платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні із зазначенням причини невручення.

Разом з тим, вказана вимога у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржувалася. Докази на підтвердження протилежного учасниками справи суду не надані та судом в ході судового розгляду не здобуті.

Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його територіальні органи.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено право контролюючих органів звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.2 ст. 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з частиною першою статті 90 вказаного Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На момент вирішення даної справи, у суду відсутні докази сплати відповідачем податкового боргу в сумі 468056,81 грн.

З урахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Враховуючи те, що суб'єктом владних повноважень не надано суду доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Октан 101» до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, відмовити повністю.

Позов Головного управління ДПС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Октан 101» про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків платника, задовольнити частково.

Стягнути кошти з Товариства з обмеженою відповідальністю «Октан 101», яке має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу у розмірі 468056 (чотириста шістдесят вісім тисяч п'ятдесят шість) грн. 81 коп.

В задоволенні решти позовних вимог, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОКТАН 101" (вул. Соборна, буд. 112, оф. 3,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 43257017)

Відповідач - Головне управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46,м. Харків,Харківська обл.,61057, ЄДРПОУ/РНОКПП 43983495)

Повний текст рішення складений 24 травня 2024 року

Суддя Д.П. Зозуля