Рішення від 24.05.2024 по справі 420/31220/23

Справа № 420/31220/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Державного підприємства «Ізмаїльський морський торговельний порт» до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Державне підприємство «Ізмаїльський морський торговельний порт» з позовною заявою до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування наказу від 30 жовтня 2023 року №246.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов обґрунтований позивачем тим, що в розумінні пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України ДП «ІЗМ МТП» не є суб'єктом, відносно якого може виникнути зобов'язання щодо подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, тому будь-яка перевірка ДП «ІЗМ МТП» з підстав зазначених в наказі Відповідача №246 від 30 жовтня 2023 року є безпідставною та протиправною. Позивач звертає увагу на зазначену в спірному наказі дату початку цієї перевірки: « 31 листопада 2023», тобто в супереч факту, що в листопаді є лише 30 календарних днів. Позивач вважає, що через відсутність будь-якого доказу належності ДП «ІЗМ МТП» до МГК і відсутності обов'язку подання підприємством повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, що обґрунтовувало б твердження про несвоєчасність звітування, є прямим підтвердженням безпідставності та неправомірності наказу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30 жовтня 2023 року №246, який має бути скасований.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає та вказує, що на підставі пп. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України ним прийнято Наказ від 30.10.2023 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт», метою проведення якої є несвоєчасність подання позивачем повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік. Відповідач зазначає, що обов'язок щодо подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за звітний рік виникає у платника податків який у звітному році здійснив контрольовані операції незалежно від факту входження підприємства до складу міжнародної групи компаній. За даними інформаційних систем ІКС «Архів електронної звітності» портал «Єдине вікно подання електронної звітності» ІКС «Податковий блок» ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» до контролюючого органу 16.09.2022 року подано звіт про контрольовані операції за 2021 рік та несвоєчасно подано повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік, а саме 26.10.2023 року під реєстраційним номером 9435133178 з порушенням граничного терміну на 391 день. Щодо технічної помилки в частині дати початку перевірки Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято Наказ від 23.11.2023 року №281 «Про внесення змін до наказу від 30.10.2023 року №246, а саме змінено дату початку перевірки з 31.11.2023 року на 30.11.2023 року.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державне підприємство «Ізмаїльський морський торговельний порт» зареєстроване та перебуває на обліку в Південному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків як платник податків.

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків видано Наказ від 30 жовтня 2023 року №246 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» (код ЄДРПОУ 01125815)», яким на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, пп. 69.2-1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» з 31 листопада 2023 року тривалістю 15 робочих днів з питань несвоєчасного подання платником податків повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік.

Відповідно до положень пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Згідно з положеннями п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу (пп. 75.1.2).

Відповідно до положень пп. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час винесення спірного наказу) документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, глобальної документації (майстер-файлу) та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом (п. 79.1).

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (п. 79.2).

Згідно з положеннями пп. 69.2-1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, документальні позапланові перевірки проводяться виключно на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами, крім інших, 78.1.15 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З матеріалів справи вбачається, що 30.10.2023 року на ім'я в.о. начальника Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків подано доповідну записку від начальника Відділу трансферного ціноутворення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якій зазначено про те, що за даними інформаційних систем ІКС «Архів електронної звітності» портал «Єдине вікно подання електронної звітності» ІКС «Податковий блок» ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків несвоєчасно подано повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік, а саме 26.10.2023 року під реєстраційним номером 9435133178 з порушенням граничного терміну на 391 день, оскільки граничний термін подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік - 30.09.2022 року.

У зв'язку з цим, Відділом трансферного ціноутворення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків запропоновано керуючись пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.2, пп. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, пп. 69.2-1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України розглянути питання щодо призначення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт», з питань несвоєчасного подання платником податків повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік.

Відповідно до положень пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла в звітному 2021 році) платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Згідно з положеннями п. 7 розділу І «Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 2020 року №839, (в редакції, що діяла в звітному 2021 році) повідомлення складається із таких невід'ємних частин та розділів:

а) заголовна частина («Загальні відомості») - містить загальні відомості про Повідомлення, платника податків, який подає звіт, найменування МГК, обраний материнською компанією такої групи звітний період (фінансовий рік) для цілей бухгалтерського обліку, суму сукупного консолідованого доходу МГК за такий період;

б) основна частина, яка складається із таких розділів: розділ І «Відомості щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків», в якому зазначається інформація щодо материнської компанії МГК, до якої входить платник податків; розділ ІІ «Відомості щодо учасника міжнародної групи компаній, уповноваженого материнською компанією на подання звіту в розрізі країн», в якому зазначаються відомості щодо учасника МГК, якого материнська компанія уповноважила на підготовку та подання звіту у розрізі країн (у разі делегування таких повноважень материнською компанією); розділ ІІІ «Інформація щодо країн, відповідно до законодавства яких міжнародна група компаній не подає звіт у розрізі країн», в якому зазначається перелік держав (територій), в яких група не зобов'язана подавати звіт у розрізі країн відповідно до чинного законодавства таких держав (територій).

Відповідно до положень п. 6 розділу ІІ вказаного Порядку у графі 6 проставляється один із двох кодів, які повідомляють про статус платника податків, який подає Повідомлення, щодо його належності до МГК: UNC101 - платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу; UNC102 - платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу.

У разі зазначення коду «UNC102» графи 7.1-11 та розділи I, II основної частини Повідомлення не заповнюються, а у графі 12, за потреби, можуть бути надані додаткові пояснення щодо непоширення на нього визначення «учасник міжнародної групи компаній».

З урахуванням зазначеного, суд погоджується з відповідачем, що обов'язок щодо подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за звітний 2021 рік виникає у платника податків який у цьому звітному році здійснив контрольовані операції незалежно від факту входження підприємства до складу міжнародної групи компаній та незалежно до якої.

Під час розгляду справи суд встановив, що Державне підприємство «Ізмаїльський морський торговельний порт» 16.09.2022 року подало до контролюючого органу засобами електронного зв'язку в електронній формі звіт про контрольовані операції за звітний 2021 рік, що підтверджується відповідною квитанцією про прийняття документа.

Разом з цим, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за звітний 2021 рік подано до контролюючого органу засобами електронного зв'язку в електронній формі Державним підприємством «Ізмаїльський морський торговельний порт» 26.10.2023 року, що підтверджується квитанцією про прийняття документа.

Отже, вказані обставини й стали підставою для прийняття відповідачем спірного наказу від 30 жовтня 2023 року №246 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки відповідно до пп. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

Згідно положень п. 78.4, 78.5 ст. 78, п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, крім іншого, копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що наказ Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30 жовтня 2023 року №246 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» відповідає вимогам, що передбачені до його змісту положеннями Податкового кодексу України, а саме містить дату видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта, який перевіряється, адресу об'єкта, перевірка якого проводиться, мету, вид, підстави для проведення перевірки, дату початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися, а також підписаний в.о. керівника контролюючого органу та скріплений печаткою цього контролюючого органу.

Щодо послань позивача, що в спірному наказі дата початку перевірки зазначається 31 листопада 2023 року, а в листопаді місяці є лише 30 календарних днів, суд зазначає наступне.

Наказом Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.11.2023 року №281 «Про внесення змін до наказу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.10.2023 №246» у зв'язку з виявленою опискою щодо дати початку проведення перевірки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» та на підставі доповідної записки начальника відділу трансфертного ціноутворення від 22 листопада 2023 року №6265/34-00-23 внесено зміни до п. 1 наказу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.10.2023 №246 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт», а саме змінено дату початку перевірки з 31 листопада 2023 року на 30 листопада 2023 року.

Наказ від 23.11.2023 року №281 «Про внесення змін до наказу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.10.2023 №246» направлявся Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на адресу Державного підприємства «Ізмаїльський морський торговельний порт» 23.11.2023 року.

Суд також зазначає, що окремі дефекти оформлення наказу про призначення перевірки не повинні розглядатися як підстава для визнання наказу протиправним, якщо зі змісту такого наказу можна ідентифікувати передбачену законодавством фактичну підставу для призначення відповідної перевірки.

Тотожну правову позицію висловив Верховний Суд в постанові від 05.03.2019 року по справі №813/4376/17.

Тобто, допущення в наказі від 30.10.2023 року №246 описки не може бути підставою для визнання його протиправним з подальшим скасуванням.

Щодо послань позивача, що до Податкового кодексу України були внесені зміни, а норми пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 і пп. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78 викладені в новій редакції, чинній на момент винесення наказу №246 від 30 жовтня 2023 року, направлені на усунення можливості їх неоднозначного трактування, шляхом розмежування звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь в міжнародній групі компаній, як таких, що не залежать один від одного, в зв'язку з чим він взагалі не може бути учасником будь-якої міжнародної групи компаній, тобто не є суб'єктом, відносно якого може виникнути зобов'язання щодо подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, суд зазначає наступне.

Так, згідно положень пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39, пп. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час винесення спірного наказу) платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, глобальної документації (майстер-файлу) та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Вказані зміни внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» від 20 березня 2023 року №2970-IX.

При цьому, відповідачем спірним наказом призначено проведення перевірки позивача з питань несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік, що в свою чергу регулювалось положеннями Податкового кодексу України в редакції, що діяла в звітному 2021 році.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційним Судом України у рішенні від 5 квітня 2001 року №3-рп/2001 зазначено, що Конституція України в частині першій статті 58 закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів.

Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Тобто, при проведенні перевірки підприємства щодо дотримання порядку подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік слід керуватися нормами Податкового кодексу України в редакції, що діяла в цьому звітному 2021 році.

Таким чином, у суду відсутні підстави вважати про існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків платника податків в національному законодавстві в даному випадку, тому такі доводи позивача в обґрунтування позову є необґрунтованими та безпідставними, що здійснені з невірним тлумаченням норм законодавства.

З огляду на встановлені обставини справи та їх нормативне регулювання в сукупності, суд дійшов висновку про те, що наказ Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30 жовтня 2023 року №246 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» прийнятий відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Державного підприємства «Ізмаїльський морський торговельний порт» необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Державного підприємства «Ізмаїльський морський торговельний порт» (вул. Портова, 7, м. Ізмаїл, Ізмаїльський район, Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 01125815) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (просп. Шевченка, 15/1, м. Одеса, Одеська область, 65015, код ЄДРПОУ 44104032) про визнання протиправним та скасування наказу від 30 жовтня 2023 року №246 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА