Рішення від 23.05.2024 по справі 420/9146/24

Справа № 420/9146/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій просив:

- визнати протиправною відмову ГУНП в Одеській області, Код ЄДРПОУ 40108740 у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , начальнику управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області спеціальне звання «полковник поліції» до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов'язати ГУНП в Одеській області, Код ЄДРПОУ 40108740 здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , начальнику управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області, спеціальне звання «полковник поліції» відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 11.09.2003-19.01.2004; 20.08.2004 - 29.06.2005; 29.06.2005 - 24.10.2006; 24.10.2006 -23.07.2007; 23.07.2007 - 24.10.2007; 28.07.2008 - 04.10.2008; 04.10.2008 -20.02.2009; 20.02.2009 - 03.06.2010; 03.06.2010 - 27.07.2010; 27.07.2010 - 26.07.2011 - у загальній кількості 03 роки, 03 місяці, 04 дні.

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач займає посаду начальник управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області, спеціальне звання «полковник поліції». Позивач звернувся до начальника ГУНП в Одеській області із рапортом з проханням прийняти наступне рішення щодо здійснення перерахунку та зарахування вислуги в пільговому обчисленні починаючи з 2003 р. до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, сформовану за періоди проходження служби в органах внутрішніх справ. Листом відповідач повідомив, що зарахування пільгової вислуги в календарному для отримання працівником права на призначення пенсії відповідно до п. «ф» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чинним законодавством не передбачено. Вважаючи відмову у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом до суду.

02.04.2024 року від Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», умовою призначення пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» (крім осіб, зазначених в частині 3 статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. У відповідності до пункту 21 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393) для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктом 1 і 2 цієї постанови. пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок), заяви про призначення пенсій особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із цим Законом подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що при призначенні пенсії за вислугу років враховується саме вислуга років у календарному обчисленні, яка повинна бути 25 календарних років і більше. Пільгова ж вислуга враховується виключно для визначення розміру пенсії.

Заяви чи клопотання від сторін не надходили.

Процесуальні дії, вчинені судом.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.03.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Обставини справи.

ОСОБА_1 з 11.09.2003 року по 07.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 року по 11.03.2022 року проходив службу в Національній поліції, з 14.04.2022 року по 22.07.2023 року проходив службу в Збройних Силах України та з 21.08.2023 року по теперішній час проходить службу в Національній поліції України, має офіцерське звання «полковник поліції», зокрема:

11.09.2003 - 19.01.2004 - дільничний інспектор міліції групи дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Новійського селищного відділення міліції Кіровоградського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області;

19.01.2004 - 20.08.2004 - слухач Вищих академічних курсів Національної академії внутрішніх справ України з перепідготовки кадрів для підрозділів' боротьби з економічною злочинністю;

20.08.2004 - 29.06.2005 - оперуповноважений відділення боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та високих технологій при Управлінні МВС України в Кіровоградській області;

29.06.2005 - 24.10.2006 - старший оперуповноважений відділення боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та високих технологій при У МВС України в Кіровоградській області;

24.10.2006 - 23.07.2007 - начальник відділення боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та високих технологій при Управління МВС України в Кіровоградській області;

23.07.2007 - 24.10.2007 - старший оперуповноважений групи Державної служби боротьби з економічною злочинністю Щорського районного відділу Управління МВС України в Чернігівській області;

24.10.2007 - 28.07.2008 - перший заступник начальника відділу - начальник кримінальної міліції Щорського районного відділу Управління МВС України в Чернігівській області;

28.07.2008 - 04.10.2008 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями економічної спрямованості управління по боротьбі із організованою злочинністю Управління МВС України в Житомирській області;

04.10.2008 - 20.02.2009 - начальник сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю Кіровоградського міського відділу УМВС України в Кіровоградської області;

20.02.2009 - 03.06.2010 - начальник сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю кримінальної міліції Кіровського районного відділу (м. Кіровоград) Управління МВС України в Кіровоградській області;

03.06.2010 - 27.07.2010 - заступник начальника відділу захисту бюджетних коштів управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю Головного управління МВС України у Вінницькій області;

27.07.2010 - 23.08.2011 - заступник начальника управління - начальник відділу захисту бюджетних коштів управління державної служби боротьби з економічною злочинністю Головного управління МВС України у Вінницькій області;

23.08.2011 - 28.02.2013 - заступник начальника управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю Управління МВС України у Вінницькій області

28.02.2013 - 12.12.2012 - начальник Оратівського районного відділу Управління МВС України у Вінницькій області;

12.12.2012 - 03.06.2014 - начальник відділу боротьби зі злочинами пов'язаними з торгівлею людьми Управління МВС України у Вінницькій області;

03.06.2014 - 08.06.2015 - заступник начальника управління - начальник відділу аналізу, координації роботи та зонального контролю управління державної служби боротьби з економічною злочинністю Управління МВС України в Кіровоградській області;

08.06.2015 - 06.11.2015 - начальник управління протидії злочинності у сфері економіки кримінальної міліції Управління МВС України в Кіровоградській області;

06.11.2015 - згідно з пунктом 9 розділу XI Закону України „Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, звільнений з ОВС за пунктом 64 „з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації), з 06 листопада 2015 року. Наказ МВС України від 06.11.2015 № 2380 о/с;

07.11.2015 - 10.08.2016 - начальник управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;

10.08.2016 - 08.12.2016 - начальник управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;

08.12.2016 - 19.01.2017 - начальник управління захисту економіки в Тернопільській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;

19.01.2019 - 23.10.2019-начальник управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;

23.10.2019 - 01.10.2021 - начальник управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

01.10.2021 - 11.03.2022 - головний оперуповноважений 2-го відділу (оперативної служби) 3-го управління (оперативно-розшукових заходів) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

11.03.2022 - звільнений за служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію»;

11.03.2022 - 14.04.2022 - тимчасово не працював, працевлаштовувався;

22.07.2023 - служба в Збройних Силах України;

21.08.2023 - тимчасово не працював, працевлаштовувався;

21.08.2022 - 08.09.2023 - старший оперуповноважений з особливих доручень Департаменту оперативної служби Національної поліції України

08.09.2023 - 26.10.2023 - оперуповноважений 4-го відділу (боротьби з сексуальною експлуатацією) управління міграційної поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області;

26.10.2023 - дотепер - начальник управління міграційної поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області

Календарна вислуга в ОВС та НПУ станом на 15 січня 2024 року, як зазначено у вказаній довідці складає: 20 років 02 місяці 02 дні.

Пільгова вислуга років (без урахування календарної) складає - 01 рік 09 місяців 18 днів ( до набирання чинності ПКМУ № 780 від 20.07.2011).

22.02.2024 року позивач звернувся до ГУНП в Одеській області із рапортом щодо здійснення перерахунку та зарахування вислуги в пільговому обчисленні починаючи з 2003 р. до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, сформовану за періоди проходження служби в органах внутрішніх справ.

Листом від 22.02.2024 року ГУНП в Одеській області повідомило, що пільгова вислуга років зараховується працівнику, який має необхідну календарну вислугу років для призначення пенсії і впливає лише на розмір пенсії згідно п. «а» ст. 12 Закону. Також зазначило, що для оформлення необхідних документів та складання розрахунку вислуги років для призначення пенсії відсутні правові підстави так як позивач не набув права на пенсію.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Джерела права й акти їх застосування.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно зі статтею 78 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII:

- стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки (частина перша);

- до стажу служби в поліції зараховуються: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (пункти 1-6 частини другої).

Згідно із частиною 1 статті 102 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 2262-ХІІ, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, за наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, поліції, і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (частина 1 статті 2 Закону).

Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

-до 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;

-з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2012 року до 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;

- з 1 жовтня 2013 року до 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2015 року до 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2016 року до 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З аналізу наведених норм права вбачається, що Законом № 2262-ХІІ визначено умови призначення пенсії за вислугою років та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», яка в свою чергу визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Згідно із абзацем 3 пункту 1 Постанови № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служби в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Висновки суду.

Суд звертає увагу, що позивач на даний час займає посаду начальника управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області, спеціальне звання «полковник поліції».

Вирішуючи спірне питання cel, зокрема, бере до уваги висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18, Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду викладену у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а.

Так, у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а Об'єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Окрім того, у постанові від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18 Верховний Суд зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.

У вищезазначеній постанові Судова палата зазначила, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови №393.

Суд зазначає, що зазначена судова практика Верховного Суду є релевантною до спірних правовідносин.

Окрім того, суд акцентує увагу на тому, що у справі № 805/3923/18-а Верховний Суд дійшов висновку, що для набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII, враховується як календарна, так і пільгова вислуга років в сукупності.

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а, де зазначено, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Ця позиція поширюється як на працюючих поліцейських для цілей обрахунку вислуги років, яка дає право на призначення пенсії згідно Закону № 2262-XII, враховуючи пільгове нарахування стажу, так і на звільнених зі служби в поліції з цією ж метою (див. п.п. 56-58 постанови Верховного Суду від 22.02.2023 у справі № 320/12166/20).

З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся до відповідача з рапортом в якому просив зарахувати до його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 03 роки 03 місяці, 04 дні.

Відповідач, листом від 22.02.2024 року, надав позивачу відповідь, у якій зазначив, що зарахування пільгової вислуги років в календарну для отримання працівником права на призначення пенсії відповідно до п. "а" ст. 12 Закону № 2262 чинним законодавством не передбачено. Додатково роз'яснено, що пільгова вислуга років зараховується працівнику, який має необхідну календарну вислугу років для призначення пенсії і впливає лише на розмір пенсії згідно п. "а" ст. 13 вищевказаного Закону. Також, у вказаному листі відповідач зазначив, що враховуючи, що позивач не має права на пенсію, відсутні правові підстави для оформлення необхідних документів та складення розрахунку вислуги років для призначення пенсії.

З аналізу наведеного вбачається, що відповідач у вищевказаному листі, за результатом звернення позивача про зарахування пільгової вислуги років, для подальшого звернення позивачем за призначенням пенсії, відмовив у її зарахуванні.

Водночас, відповідач зазначив, що пільгова вислуга років для призначення пенсії зараховується працівнику, який має необхідну календарну вислугу років для призначення пенсії і впливає лише на розмір пенсії. Тобто, за змістом вищевказаного листа, відповідачем заперечується право позивача на зарахування календарної і пільгової вислуги років в сукупності на призначення пенсії за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII.

Окрім того, позивач не звертався до відповідача з проханням про оформлення та направлення документів для призначення пенсії, відповідач у листі від 22.02.2024 року констатував відсутність у позивача права на призначення такої пенсії та, як наслідок, відсутність підстав для оформлення необхідних документів та складення розрахунку вислуги років для призначення пенсії.

Як встановлено судом та підтверджується матеріяалами справи, ОСОБА_1 з 11.09.2003 року по 07.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 року по 11.03.2022 року проходив службу в Національній поліції, з 14.04.2022 року по 22.07.2023 року проходив службу в Збройних Силах України та з 21.08.2023 року по теперішній час проходить службу в Національній поліції України, має офіцерське звання «полковник поліції».

Календарна вислуга в ОВС та НПУ станом на 15 січня 2024 року складає 20 років 02 місяці 02 дні.

Пільгова вислуга років (без урахування календарної) складає 01 рік 09 місяців 18 днів.

До вислуги років на пільгових умовах зараховуються наступні періоди: 11.09.2003 - 19.01.2004; 23.07.2007 - 24.10.2007; 28.07.2008 - 04.10.2008; 04.10.2008 - 20.02.2009; 20.02.2009 - 03.06.2010; 03.06.2010 - 27.07.2010; 27.07.2010 - 23.08.2011, однак не зараховано наступні періоди роботи: 20.08.2004 по 29.06.2005, з 29.06.2005 по 24.10.2006 та з 24.10.2006 по 23.07.2007.

Вказане підтверджується довідкою Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 30.01.2024 року № 9/841 та визнається відповідачем у заявах по суті справи.

Відповідно до листа 24.05.2011 № 5/3587 Департаменту ДСБЕЗ МВС України відповідач все ж таки визнає факт наявності у ОСОБА_1 пільгової вислуги років за вказані періоди, однак безпідставно не враховує її до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Враховуючи зазначені вище правові висновки, наведені у постанові Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а, постанові Верховного Суду від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18 та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, суд дійшов висновку про наявність підстав для включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби у відділенні боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та високих технологій при управлінні МВС України в кіровоградській області за періоди з 20.08.2004 по 29.06.2005, з 29.06.2005 по 24.10.2006 та з 24.10.2006 по 23.07.2007.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст.2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65000, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправною відмови ГУНП в Одеській області у зарахування пільгової вислуги років полковнику поліції начальнику управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_1 до його календарної вислуги років.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди сформовану за періоди: з 11.09.2003-19.01.2004; 20.08.2004 - 29.06.2005; 29.06.2005 - 24.10.2006; 24.10.2006 -23.07.2007; 23.07.2007 - 24.10.2007; 28.07.2008 - 04.10.2008: 04.10.2008 -20.02.2009; 20.02.2009 - 03.06.2010; 03.06.2010 - 27.07.2010; 27.07.2010 - 26.07.2011 - у загальній кількості 03 роки, 03 місяці, 04 дні.

4. Стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя А.В. Бутенко