24 травня 2024 р. № 400/11358/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачівІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 ,
провизнання протиправним та скасування висновку від 11.07.2023 року,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач 1) про визнання протиправним та скасування висновку військово-лікарської комісії від 11.07.2023 р.
Ухвалою суду від 02.10.2023 р. відкрито провадження у справі за правилами ст. 260 КАС України (без виклику сторін) та залучено ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2) в якості другого відповідача по справі.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що не згоден із висновку військово-лікарської комісії від 11.07.2023 р. про визнання його обмежено придатним. Жодної медичної документації про стан здоров'я йому надано не було. Позивач не проходив огляди у спеціалістів, не здавав аналізи. Лікар лише формально переписав анкетні дані.
Позивач двічі подавав заяви про забезпечення позову, у задоволенні яких судом було відмовлено ухвалами від 13.09.2023 р. і від 13.10.2023 р.
25.10.2023 р. відповідач 2 подав відзив на позовну заяву, де зазначено, що 11.07.2023 р. позивач пройшов військово-лікарську комісію, за результатом якої визнаний обмежено придатним до військової служби, що підтверджується довідкою від 11.07.2023 р. № 146/2. У разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо його придатності, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку. Позивач вправі ініціювати перегляд висновків лікарів відповідними штатними ВЛК, оскільки виключно на лікарські комісії покладений обов'язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначення придатності за станом здоров'я до військової служби. Позивач не звертався до Центральної ВЛК для перегляду висновку відповідача 1 та не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби. Тому підстав вважати, що таке рішення ВЛК є протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття наразі відповідач не вбачає. Надання оцінки стану здоров'я позивача та його діагнозам, що визначають ступінь придатності до військової служби, не входить до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи. Медичні показання, на які посилається позивач, враховані ВЛК, однак не є підставою для нездійснення мобілізації.
06.11.2023 р. відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, який аналогічний відзиву відповідача 2.
05.01.2024 р. відповідач 2 подав додаткові пояснення.
16.01.2024 р. позивач подав додаткові пояснення.
У судовому засіданні представники сторін свої позиції підтримали.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.07.2023 р. № 146/2 позивача визнано обмежено придатним.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно п. 1.1 Розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 1.2 Розділу І Положення № 402 визначено, що військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України;
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до п. 2.1 Розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Пунктом 2.6.1. Розділу І Положення №402 встановлено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать:
- госпітальні ВЛК;
- гарнізонні ВЛК;
- ЛЛК;
- ВЛК високомобільних десантних військ;
- ВЛК військових комісаріатів;
- ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК);
- ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.
Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою військового лікувального, цивільного лікувально-профілактичного закладу, військової частини, при яких ці комісії утворені (п.2.6.11.).
Пунктом 2.2. цього розділу визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:
- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
- ВЛК регіону;
- ВЛК евакуаційного пункту;
- ВЛК пересувної госпітальної бази.
За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування (п. 2.4.3.).
Відповідно до п.2.4.5 Розділу І Положення №402, ВЛК регіону має право, зокрема:
- оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;
- приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;
- приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з
Суд враховує, що п. 2.4.10. Розділу І Положення №402 визначено, що постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
В свою чергу Положенням № 402 не надано право оскаржувати постанови (рішення) позаштатних ВЛК до суду, такі постанови можуть бути оскаржені та підлягають затвердженню регіональною ВЛК, а вже постанова регіональної ВЛК може бути оскаржена до суду або до ЦВЛК, про що вірно зазначено відповідачами.
З матеріалів справи вбачається, що довідка позаштатної ВЛК (при територіальному центрі комплектування) не затверджувалась постановою регіональної ВЛК.
Разом з тим, відповідно до Положення № 402, саме постанова регіональної ВЛК може бути оскаржена в судовому порядку, у той час як висновок позаштатної ВЛК, не підлягає оскарженню в судовому порядку, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не порушили права позивача, а відтак, позовні вимоги не належать задоволенню.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування висновку військово-лікарської комісії від 11.07.2023 р. - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 24.05.2024 р.
Суддя Н.В. Лісовська