Ухвала від 24.05.2024 по справі 380/3971/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/3971/22

УХВАЛА

24 травня 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/3971/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/3971/22 за позовом позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2022 позов задоволено. Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 27 квітня 2018 року не у повному обсязі. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць), а у період з 01.03.2018 року до 27.04.2018 - із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (базовий місяць) з урахуванням попередньо сплаченої суми. В задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - відмовлено.

21 травня 2024 року представник позивача подала заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Указана заява мотивована тим, що відповідач неправильно здійснив нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року (включно) на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року у справі № 380/3971/22, що свідчить про недотримання ним приписів Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

З огляду на вказане позивач просить суд:

Встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року по адміністративній справі №380/3971/22 за позовною заявою позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій;

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 20222 року по адміністративній справі №380/3971/22.

Вирішуючи заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

За змістом статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України, за приписами частин першої та другої якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд відзначає, що положення КАС України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених частиною першою статті 382 КАС України. Тому зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання (заяви) позивача. Вказана позиція суду узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 20 червня 2018 року у справі № 800/592/17, та правовою позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалі від 05 липня 2018 року у справі № 206/3911/17.

Суд зазначає, що метою застосування до суб'єкта владних повноважень судового контролю за виконанням рішення суду є дисциплінування боржників з метою своєчасного, якісного та належного виконання рішення суду, що набрало законної сили.

Водночас аналіз викладених норм вказує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

Тому необхідність здійснення судом судового контролю за виконанням рішення, яке набрало законної сили, повинна бути доведена особою, яка подає до суду відповідне клопотання.

Суд встановив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року у справі №380/3971/22, відповідач здійснив нарахування позивачу індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018 з врахуванням базового місяця - січня 2008 року.

Позивач не погоджується з розміром нарахованої йому індексації грошового забезпечення, оскільки такий проведено з врахуванням нарахованої позивачу премії.

Отже в результаті дій відповідача, вчинених в процедурі виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 20222 року по адміністративній справі №380/3971/22, між сторонами виникли нові спірні правовідносини, які не були предметом предметом розгляду у цій справі.

Визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду регламентовано положеннями статті 383 КАС України, частиною першої якої передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, у спірному випадку застосування судом положень статті 382 КАС України, якими регламентовано встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, є недоцільним, оскільки позивач стверджує не про невиконання відповідачем рішення суду, що набрало законної сили, а не погоджується із діями, вчиненими відповідачем на його виконання, визнання протиправними яких може бути реалізовано з урахуванням положень статті 383 КАС України або ж шляхом звернення до суду з відповідним позовом у загальному порядку, передбаченому КАС України.

З огляду на вказане підстави для встановлення судового контролю у цій справі відсутні.

У зв'язку з цим, у задоволенні заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/3971/22 слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 256, 293, 295, 382 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/3971/22 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.

Суддя Крутько О.В.