Рішення від 24.05.2024 по справі 360/403/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

24 травня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/403/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22 квітня 2024 року через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яким просив:

- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 , у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”, з 01.07.2021.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ Луганської області, та отримую пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

03 жовтня 2023 року вступило в законну силу рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/8432/23 по пенсійній справі № 1203006278 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Даним Рішенням ГУ ПФУ в Луганській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області” № Л-015 від 24.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019.

На виконання вказаного вище рішення суду у квітні 2024 року відповідачем проведено перерахунок пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019 по день проведення перерахунку та станом на теперішній час отримує вже новий підвищений розмір пенсії, але разом з цим після перерахунку пенсії на підставі рішення суду відповідачем було відмінено доплату у розмірі 2000 грн., яка виплачувалась згідно постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року.

У зв'язку з викладеним вище, позивач 05 квітня 2024 року, через особистий кабінет на порталі електронних послуг ПФУ звернувся до Відповідача (номер звернення ВЕБ - 12001-Ф-С-24-062407), з проханням надати пояснення чому не виплачується доплата у розмірі 2000 грн., згідно Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 року, адже проведений перерахунок пенсії на підставі рішення суду від 03.10.2023 у справі №360/8432/23 здійснено не з підстави винесення Постанови уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення, а для відновлення порушеного права пенсіонера на отримання пенсії.

Відповідач, своїм листом від 18.04.2024 № 2324-2169/Б-02/8-1200/24 повідомив, що у квітні 2024 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 у справі №360/8432/23, було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019, у результаті чого основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень. Отже, підстави для нарахування до пенсії щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ №713, відсутні.

Проаналізувавши дану відповідь позивач прийшов до висновку, що Відповідач при здійсненні перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 03.10.2023 у справі №360/8433/23 неправомірно убрав щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень до його пенсії, встановлену постановою КМУ № 713 від 01.07.2021, починаючи саме з 01.07.2021, що підтверджується даними, наведеними в розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за його пенсійною справою.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти позоавних вимог та у їх задоволенні просив відмовити повністю. В обґрунтування своєї позиції вказує, що ОСОБА_1 з 30.09.2011 (дата звільнення 29.09.2011) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по лінії Міністерства внутрішніх справ України. Розмір пенсії обчислено із розрахунку 61 % відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання приписів Постанови № 713 відповідач позивачу, як особі, пенсію якій призначено до 01.03.2018, з 01.07.2021 доплачував щомісячну доплату в сумі 2000 гривень.

На виконання Рішення від 23.02.2023 у березні 2024 року Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області” від 24.11.2023 № Л-015, з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже, позивачу щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн на підставі Постанови № 713 нараховувалась та виплачувалась відповідачем з 01.07.2021 по 31.03.2024. З 01.04.2024 основний розмір пенсії позивача становить 11610,69 грн (до перерахунку, проведеному у березні 2024 року, було 4473,58 грн, різниця складає 7137,11 грн, тобто з 01.04.2024 основний розмір пенсії позивача збільшився понад 2000,00 грн). Таким чином, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання Рішення від 03.10.2023 її розмір збільшився більше ніж на 2000,00 грн, підстав для встановлення з 01.04.2024 щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 немає. Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01.03.2018 відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, є безпідставними.

Ухвалою суду від 24 квітня 2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Дослідив матеріали справи, письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінив надані сторонами докази в межах вимог ст..ст. 72-80, 90 КАС України, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262)

Позивач звернувся з заявою на вебпортал Пенсійного фонду України за номером ВЕБ-12001-Ф-С-24-062407, яке зареєстроване в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області (далі-Головне управління) за вхідним номером 2169/Б-1200-24 від 08.04.2024 щодо виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, яка встановлена постановою КМУ № 713 та пояснити підстави невиплати вищевказаної доплати.

Листом від 18.04.2024 № 2324-2169/Б-02/8-1200/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганські області повідомило позивача, що після проведення Головним управлінням у березні 2024 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного суду від 03.10.2023 у справі № 360/8432/23, її основний розмір, починаючи з 01.12.2019, збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень. Враховуючи наведене, підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713 відсутні. Вищезазначена щомісячна доплата в розмірі 2000 гривень нараховувалася і виплачувалась за період з 01.07.2021 по 31.03.2024.Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із преамбулою та абзацом першим пункту 1 Постанови №713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Суд, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, які полягають у такому.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІдо 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Вказана правова позиція підтримана також у постанові Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а.

З матеріалів справи вбачається, що з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, в результаті чого розмір пенсії становив 6473,58 грн.

При цьому на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 по справі № 360/8432/23 у березні 2024 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» від 24.01.2023 № Л-015. З 01.04.2024 розмір пенсії позивача становить 15 909,19 грн, без врахування доплати в сумі 2000,00 грн., передбаченої Постановою №713.

Також з вказаного перерахунку пенсії слідує, що з 01 квітня 2024 року позивачу щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000,00 грн не нараховується та не виплачується.

З урахуванням наведеного, суд у цій справі дійшов висновку про те, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Луганській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.12.2019, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.12.2019.

На думку суду, відповідач не довів, що припиняючи з 01.06.2022 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, діяв відповідно до закону. Тому такі його дії є протиправними.

Таким чином, з урахуванням правових висновків Верховного Суду у справі №420/2473/22, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, з наведених вище мотивів та підстав позовні вимоги підлягають до задоволення у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Луганській області щодо припинення з 01.04.2024 нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, та зобов'язання відповідача відновити з 01.04.2024 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до Постанови №713.

Щодо вимоги позивача здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, суд зазначає, що згідно документів та відзиву на позовну заяву, які надані відповідачем по справі встановлено, що з 01.07.2021 по 31.03.2024 позивачу виплачувалась щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, а тому позовна вимога в даній частині задоволенню не підлягає.

На підставі вищевикладеного, позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, з урахуванням наведеного розмір судового збору, що підлягає сплаті за дану позовну заяву складає 968,96 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією № 7463-2173-4910-3193 від 21.04.2024.

З огляду на те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 484,48 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Щодо решти судового збору у розмірі 242,24 грн, який позивач при зверненні до суду сплатив надмірно, суд зазначає, що позивач має право звернутися із заявою до суду про повернення надміру сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 256, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення з 01.04.2024 нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) відновити з 01.04.2024 нарахування та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) щомісячної доплати в сумі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 484,48 грн (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 коп).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова