Справа № 686/14331/24
Провадження № 1-кс/686/4553/24
Іменем України
23 травня 2024 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ у Хмельницькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором про арешт майна у кримінальному провадженні №22023240000000163 від 17.08.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,
21.05.2024 року старший слідчий в ОВС СВ УСБУ у Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на частку земельної ділянки кадастровий номер 2320983000:02:008:0006 за адресою Верхньокриничанська сільська рада, Василівський район, Запорізька область, частку житлового будинку АДРЕСА_1 , які згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 06.05.2024 року за №377310324 належать на праві спільної часткової власності ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , з метою забезпечення подальшої конфіскації майна як виду покарання.
Слідчий, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду клопотання у судове засідання не з'явився, що згідно ч.2 ст. 172 КПК України не перешкоджає розгляду клопотання.
Згідно ч.2 ст. 172 КПК України з метою забезпечення арешту майна виклик власника майна не здійснювався.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Слідчим відділом УСБУ у Хмельницькій області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №22023240000000163 від 17.08.2023 за підозрою громадянина України ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Підстава для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань: повідомлення про виявлене кримінальне правопорушення з 3 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Хмельницькій області №72/5/3/202/8109 від 15.08.2023 (вх. № 182/6/54/Г-190 від 16.08.2023) 16.10.2023 постановою виконувача обов'язків Генерального прокурора підслідність кримінального провадження № 22023240000000163 від 17.08.2023 визначено за слідчим відділом УСБУ у Хмельницькій області.
В ході досудового розслідування встановлено, що 06.12.2022 року на тимчасово окупованій території Херсонської області за адресою Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Городська, 8, державою-агресором російською федерацією було створено окупаційний орган влади т.зв. «управління міністерства юстиції російської федерації по Херсонській області», основним видом діяльності якого визначено «діяльність уповноважених представників президента російської федерації в регіонах російської федерації та територіальних органів федеральних органів виконавчої влади в суб'єктах російської федерації», який згідно російського законодавства отримав ідентифікуючий номер платника податків НОМЕР_1 , основний державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .
У період часу з 25.07.2023 по 30.11.2023 громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території Херсонської області, здійснюючи господарську діяльність за адресою АДРЕСА_2 , усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт окупації Херсонської області збройними силами рф, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, здійснив провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі з окупаційною адміністрацією держави-агресора, шляхом укладання та виконання контракту (договору).
Так, ОСОБА_5 , діючи умисно та протиправно, знаходячись на тимчасово окупованій території України - м. Генічеськ Херсонської області, будучи зареєстрованим відповідно до законодавства рф як індивідуальний підприємець (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , отриманий згідно російського законодавства основний державний реєстраційний номер індивідуального підприємця НОМЕР_3 , ідентифікуючий номер платника податків НОМЕР_4 ), зареєструвався на порталі рф щодо державних закупівель на офіційному сайті «Єдиної інформаційної системи в сфері закупівель в інформаційно-телекомунікаційній мережі Інтернет» http://zakupki.gov.ru, яка функціонує відповідно до федерального закону рф від 05.04.2013 № 44-Ф3 «Про контракту систему в сфері закупівлі товарів, робіт, послуг для забезпечення функціонування державних і муніципальних потреб».
В подальшому ОСОБА_5 знаючи, що контрагентами у таких договорах будуть бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора - російської федерації, будучи індивідуальним підприємцем, зареєстрованим відповідно до законодавства рф, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт окупації Херсонської області збройними силами рф та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, а також розуміючи те, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, здійснив провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території України, в тому числі з окупаційною адміністрацією держави агресора.
Зокрема, 25.07.2023 ОСОБА_5 , знаходячись на тимчасово окупованій території Херсонської області, здійснюючи господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_3 , шляхом використання особистого електронного підпису, уклав контракт №8, (ИКЗ: №23 1 9500006790 950001001 0008 001 4520 244) з незаконним органом влади, створении на тимчасово окупованій території України державою-агресором, а саме т.зв. «управлінням міністерства юстиції російської федерації по Херсонській області» (юридична адреса: Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Городська, 8, ідентифікуючий номер платника податків НОМЕР_1 , основний державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ) на надання послуг миття службового автотранспорту, який належить т.зв. «управлінню міністерства юстиції російської федерації по Херсонській області» для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 86700,00 (вісімдесят сім тисяч сімсот) російських рублів за рахунок федерального бюджету російської федерації.
Відповідно до п. 4.1 контракту №8, (ИКЗ: №23 1 9500006790 950001001 0008 001 4520 244) від 25.07.2023, укладеного між індивідуальним підприємцем ОСОБА_5 та «управлінням міністерства юстиції російської федерації по Херсонській області», вказаний контракт вступає в силу з моменту підписання його сторонами та діє до 31.12.2023 включно.
Згідно даних офіційного сайту «Єдиної інформаційної системи в сфері закупівель в інформаційно-телекомунікаційній мережі Інтернет» http://zakupki.gov.ru, в період з 27.07.2023 по 30.11.2023 за адресою АДРЕСА_2 , умови контракту №8, (ИКЗ: №23 1 9500006790 950001001 0008 001 4520 244) від 25.07.2023, укладеного між індивідуальним підприємцем ОСОБА_5 та т.зв. «управлінням міністерства юстиції російської федерації по Херсонській області» на надання послуг миття службового автотранспорту, який належить т.зв. «управлінню міністерства юстиції російської федерації по Херсонській області» для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 69 700, 00 (шістдесят дев'ять тисяч сімсот) російських рублів за рахунок федерального бюджету російської федерації, ОСОБА_5 були виконані, що підтверджується актом №1 від 31.07.2023 про надання послуг на суму 3 400,00 (три тисячі чотириста) російських рублів, актом №2 від 31.08.2023 про надання послуг на суму 18700,00 (вісімнадцять тисяч сімсот) російських рублів, актом №3 від 30.09.2023 про надання послуг на суму 11900,00 (одинадцять тисяч дев'ятсот) російських рублів, актом №4 від 31.10.2023 про надання послуг на суму 18700,00 (вісімнадцять тисяч сімсот) російських рублів, актом №5 від 30.11.2023 про надання послуг на суму 17000,00 (сімнадцять тисяч) російських рублів, та вказані грошові кошти з рахунку т.зв. «управлінням міністерства юстиції російської федерації по Херсонській області» №03211643000000019700 в ПУ Банка росії по Херсонській області перераховані на рахунок ОСОБА_5 № НОМЕР_5 в ПАО «Промсвязьбанк».
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто, у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі з окупаційною адміністрацією держави-агресора.
25.04.2024 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, яке враховуючи перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території Запорізької та Херсонської областей, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278 та ч. 8 ст. 135 КПК України, було опубліковано 25.04.2024 разом із повістками про виклик на 01.05.2024, 02.05.2024 та 03.05.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газета Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр», випуск від 25.04.2024), а також копію вручено захиснику підозрюваного.
Окрім того, відповідно до вимог ст.ст. 111-112, 276-278 та глави 11 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного, стосовно якого існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, 25.04.2024 підозрюваний ОСОБА_5 був у встановленому ст.ст. 133-137 КПК України порядку належним чином викликаний на 01.05.2024, на 02.05.2024 та на 03.05.2024 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, та допиту як підозрюваного у кримінальному провадженні, однак у вказаний час не прибув на виклик уповноваженої службової особи - слідчого, тобто не з'явився без поважних причин та не повідомив про причини свого неприбуття.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Санкцією ч. 4 ст. 111-1 КК України додатковим видом покарання передбачено конфіскацію майна.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №377310324 від 06.05.2024 у власності підозрюваного ОСОБА_5 перебуває частка земельної ділянки кадастровий номер 2320983000:02:008:0006 за адресою АДРЕСА_1 , та частка житлового будинку АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Згідно з п.3 ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.
Згідно з ч.5 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених КК України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Частинами 8 та 11 ст.170 КПК України визначено, що вартість майна, яке належить арештувати з метою забезпечення цивільного позову або стягнення отриманої неправомірної вигоди, повинна бути співмірною розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або зазначеної у цивільному позові.
Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Відповідно до ч.1 ст.171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
Згідно з .ч.1, 2 ст.173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати, зокрема: правову підставу для арешту майна; розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Як вбачається з матеріалів, доданих до клопотання ухвалою слідчого судді від 22.11.2021 року на вищевказані банківський рахунок, земельні ділянки, які належать ОСОБА_6 вже був накладений арешт, натомість згідно ч.3 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений і на майно, на яке раніше накладено арешт відповідно до інших актів законодавства. У такому разі виконанню підлягає ухвала слідчого судді, суду про накладення арешту на майно відповідно до правил цього Кодексу.
З наданих слідчому судді матеріалів встановлено, що підозрюваному ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 на праві спільної часткової власності належать частка земельної ділянки кадастровий номер 2320983000:02:008:0006 за адресою Верхньокриничанська сільська рада, Василівський район, Запорізька область, частка житлового будинку АДРЕСА_1 .
Слідчий суддя вважає, що доведена необхідність накладення арешту на вказане майно підозрюваної шляхом заборони його відчуження та розпорядження, з метою забезпечення подальшої конфіскації майна як виду покарання.
Керуючись ст.ст.170 - 173 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ у Хмельницькій області ОСОБА_3 - задовольнити.
Накласти арешт на частку земельної ділянки кадастровий номер 2320983000:02:008:0006 за адресою Верхньокриничанська сільська рада, Василівський район, Запорізька область, частку житлового будинку АДРЕСА_1 , які згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 06.05.2024 року за №377310324 належать на праві спільної часткової власності ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 ляхом тимчасового позбавлення права на їх відчуження та розпорядження, з метою забезпечення подальшої конфіскації майна як виду покарання.
Ухвала про арешт виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала слідчого судді про арешт майна може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 5 днів з дня її оголошення, якщо ухвала постановлена без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Підозрюваний, захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні під час розгляду питання про арешт майна мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Слідчий суддя ОСОБА_1