08.05.2024 Справа №607/3752/24 Провадження №3/607/2167/2024
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунець Н.Р., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ознаками правопорушень, передбачених ст. 173, ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №567957 від 09 лютого 2024 року, 09 лютого 2024 року близько 18 год. 15 хв., гр. ОСОБА_1 перебуваючи в громадському місці на привокзальному майдані 1, у м. Тернопіль, вчинив дрібне хуліганство, а саме: голосно кричав, виражався нецензурною лайкою в сторону громадян та працівників поліції, внаслідок чого порушив громадський порядок і спокій громадян, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Також згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №567956 від 09 лютого 2024 року, 09 лютого 2024 року близько 18 год. 15 хв., гр. ОСОБА_1 перебуваючи в громадському місці на привокзальному майдані 1, у м. Тернопіль, знаходився у п'яному вигляді, а саме: перебував у брудному огляді з неприємних запахом та з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота та поведінка, що не відповідає обстановці чим ображав людську гідність і громадську мораль. Правопорушення вчинено двічі протягом року. Своїми діями, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 178 КУпАП.
В судове засідання 20 лютого 2024 року ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце був повідомлений належним чином, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, однак від підпису відмовився. Про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
У зв'язку з чим, розгляд справи було відкладено на 25 березня 2024 року на 09 год. 45 хв.
Постановою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20 лютого 2024 року ухвалено здійснити привід ОСОБА_1 в судове засідання 25 березня 2024 року для забезпечення можливості розгляду даних адміністративних матеріалів. Організацію виконання постанови доручено начальнику Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції.
В судове засідання 25 березня 2024 року ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце був повідомлений належним чином. Про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не подавав. Приводом ОСОБА_1 в судове засідання доставлений не був.
Як вбачається з матеріалів виконання приводу постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20 лютого 2024 року, доставити ОСОБА_1 в судове засідання 25 березня 2024 року не представилось можливим, оскільки під час прибуття за вказаною адресою дверей ніхто не відчинив. Зв'язатись із останнім в телефонному режимі не вдалось. Місце знаходження ОСОБА_1 встановити не вдалось.
У зв'язку з чим, розгляд справи було відкладено на 19 квітня 2024 року на 09 год. 45 хв.
Постановою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 березня 2024 року ухвалено здійснити привід ОСОБА_1 в судове засідання 19 квітня 2024 року для забезпечення можливості розгляду даних адміністративних матеріалів. Організацію виконання постанови доручено начальнику відділу Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції.
В судове засідання 19 квітня 2024 року ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце був повідомлений належним чином. Про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не подавав. Приводом ОСОБА_1 в судове засідання доставлений не був.
Як вбачається з матеріалів виконання приводу постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 березня 2024 року, доставити ОСОБА_1 в судове засідання 19 квітня 2024 року не представилось можливим, оскільки під час прибуття за вказаною адресою дверей ніхто не відчинив. Поспілкуватись із сусідами та встановити місце знаходження ОСОБА_1 не вдалось.
У зв'язку з чим, розгляд справи було відкладено на 08 травня 2024 року на 09 год. 40 хв.
Постановою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 квітня 2024 року ухвалено здійснити привід ОСОБА_1 в судове засідання 08 травня 2024 року для забезпечення можливості розгляду даних адміністративних матеріалів. Організацію виконання постанови доручено начальнику відділу Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився та працівниками поліції доставлений не був, а тому на підставі ст.268 КУпАП, вважаю, що розгляд справи можна провести у відсутності ОСОБА_1 .
Вказане узгоджується з висновком рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши в сукупності докази, приходжу до наступних висновків:
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і не ухильного до держання Конституції і законів України, поваги до прав,честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка здійснює дрібне хуліганство, розуміє, усвідомлює, що своїми діями вона порушує громадський порядок і бажає або свідомо допускає прояв неповаги до суспільства.
Суть даного правопорушення зводиться до вчинення таких дій, що привели до порушення громадського порядку і спокою громадян.
Громадська небезпека дій правопорушників проявляється в тому, що дрібне хуліганство певною мірою дезорганізує весь комплекс суспільних відносин, що склалися, а дії правопорушників спрямовані проти забезпечення нормального життя, суспільно-політичної діяльності громадян. Дрібне хуліганство необхідно відрізняти від таких схожих дій, як самоправство, приниження гідності, нанесення побоїв, або інших проступків, які мають наслідком адміністративну відповідальність (поява у нетверезому стані у громадських місцях, порушення правил руху і т. ін.).
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого даною нормою, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Найбільш розповсюдженою формою дрібного хуліганства є нецензурна лайка у громадських місцях. Іншою формою цього правопорушення є образливе ставлення до громадян, під яким необхідно розуміти докучливу поведінку, пов'язану з образливими діями, що зневажають честь і гідність людини та утискають будь-чию волю, до тогож у грубій розв'язній манері.
До поняття «інші подібні дії» відносять такі прояви дрібного хуліганства, як: насильницьке вторгнення в громадські місця всупереч забороні певних осіб, покликаних слідкувати за порядком; безпідставне порушення спокою громадян телефонними дзвінками, лихослів'я по телефону; співання нецензурних пісень, розповідання вульгарних анекдотів групам людей; вигуки, свист під час демонстрації кінофільмів; ґвалт, крики з хуліганських мотивів біля вікон громадян у нічний час; публічне справляння природних потреб у невідведених для цього місцях; поява у громадському місці в оголеному вигляді; самовільне без потреби зупинення комунального транспорту; нанесення непристойних малюнків на тротуари, стіни, паркани, двері чи вчинення написів нецензурного змісту; неправдиве повідомлення про смерть родичів, знайомих, якщо це не потягло тяжких наслідків; грубе порушення черг, яке супроводжується ображанням громадян та проявом неповаги до них; знищення або пошкодження з хуліганських мотивів якого-небудь майна у незначних розмірах; зривання афіш, плакатів, газет, оголошень зі стендів; умисна (з бешкетництва) швидка їзда на автомобілях та мотоциклах по калюжах поблизу тротуарів, зупинок, інших місць скупчення людей тощо.
Частиною 3 ст. 178 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, вчинене особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В силу вимог статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст.. 173 та ч. 3 ст. 178 КУпАП доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме:
- відомостями зазначеними у протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАД №567957 від 09 лютого 2024 року та серії ВАД №567956 від 09 лютого 2024 року;
- відеозаписом;
- рапортом поліцейського роти №4 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП Кравчука О. від 09 лютого 2024 року в якому зазначається, що прибувши за вказаною адресою було виявлено гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перебував у п'яному вигляді та з явними ознаками алкогольного сп'яніння, поводив себе агрессивно, зухвало та виражався нецензурною лайкою в сторону громадян та працівників поліції, на вимоги припинити правопорушення не реагував ;
- постановою по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1137154 від 08 серпня 2023 року, згідно якої до ОСОБА_1 було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу за ч. 1 ст. 178 КУпАП;
- постановою по справі про адміністративне правопорушення серії ГВА №764325 від 07 листопада 2024 року, згідно якої до ОСОБА_1 було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу за ч. 2 ст. 178 КУпАП;.
За вказаних обставин приходжу до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП - дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, а також, ч. 3 ст. 178, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення, у відповідності до ст. 36 КУпАП України, в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, суд звертає увагу на вимоги ст.ст. 23,33КУпАП, в силу яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, відсутність обставин що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність, доходжу висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в межах санкції ч. 3 ст. 178 КУпАП, яка є більш серйозним правопорушенням з числа вчинених.
Згідност.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у проваджені у справі про адміністративне правопорушення, особою на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Таким чином, вважаю, що із ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 605 гривень 60 копійок.
Керуючись статтями ч.2 ст.33, ст.40-1, ст.173, ч. 3 ст. 178, ст.ст. 245, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 та ч. 3 ст. 178 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) грн.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяН. Р. Кунець