вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
"22" травня 2024 р. м. Ужгород Справа № 6/138
Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.
За участю секретаря судового засідання Нагібіна І.В.
Розглянувши заяву Фонду державного майна України від 03.11.2023 (вх. №02.3.1-02/7727/23) про залучення Фонду державного майна України до участі у справі
у межах справи за заявою приватного підприємства “Астурія Кліо”, м. Київ
до державного підприємства “Агропромисловий комбінат “Ужгородський”, с. Розівка Ужгородського району
про банкрутство
За участі:
від кредитора (ГУ ДПС у Закарпатській області) - Буря Олександр Олександрович, виписка з ЄДР
за участі сектора з питань банкрутства - Кордас Ольга Олександрівна, виписка з ЄДР
від ФДМУ - Ковтяга Олександр Володимирович, довіреність № 228 від 21 грудня 2023 року - в режимі відеоконференції
У провадженні господарського суду Закарпатської області знаходиться справа № 6/138 про банкрутство державного підприємства “Агропромисловий комбінат “Ужгородський”.
Постановою Господарського суду Закарпатської області від 27.08.2018 року державне підприємство „Агропромисловий комбінат „Ужгородський” визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру в межах строку, передбаченого ч.1 ст.37 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
На офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет 29.08.18 було здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури №53790.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.02.2019, справу №6/138 передано на розгляд судді Ремецькі О.Ф.
Ухвалою господарського суду Закарпатської області у справі № 6/138 від 13.12.2006 року керуючим санацією ДП “АПК “Ужгородський” призначено арбітражного керуючого Ракущинець Андрія Андрашовича.
03.11.2023 року до суду надійшло клопотання від Фонду державного майна України від 03.11.2023 (вх. №02.3.1-02/7727/23) про залучення Фонду державного майна України до участі у справі № 6/138 у якості органу (представника органу), уповноваженого управляти майном державного підприємства «Агропромисловий комбінат «Ужгородський» відповідно до частини сьомої статті 96 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою суду від 08.11.2023 розгляд заяви призначено на 21.11.2023 року.
У судовому засіданні ліквідатор зазначив, що заяву від Фонду державного майна України про залучення їх до участі у справі № 6/138 не отримував, у зв'язку з чим просить суд відкласти розгляд заяви.
Ухвалою суду від 21.11.2023 року розгляд заяви відкладено на 23.01.2024 року.
Ухвалою суду від 23.01.2024 року розгляд заяви відкладено на 27.02.2024 року.
Ухвалою суду від 27.02.2024 року розгляд заяви відкладено на 20.03.2024 року.
08.03.2024 року до суду від Фонду державного майна України надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи документів.
На день судового засідання від арбітражного керуючого на дату слухання справи надійшли письмові пояснення щодо клопотання про залучення Фонду державного майна України у якості органу, уповноваженого управляти майном банкрута. У даному поясненні ліквідатор вказує на те, що заявник просить його залучити до участі у справі відповідно до п. 7 ст. 96 Кодексу, відповідно до якої: 7. У разі якщо боржник є державним підприємством або господарським товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, господарський суд залучає до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном, з повідомленням про відкриття провадження у справі про банкрутство такого підприємства.
При цьому заявник наголошує, що він є не правонаступником Закарпатської ОДА, а іншою особою, до якої перейшли повноваження ОДА.
Відтак, з метою дотримання прав всіх учасників провадження у справі, просить залучити до участі до розгляду даного клопотання особу, процесуальних прав та інтересів якої безпосередньо стосується дане клопотання, а саме Закарпатську обласну державну адміністрацію, правонаступником якої є Закарпатська обласна військова адміністрація (м. Ужгород, пл. Народна, 4) для врахування її позиції щодо зміни (можливого позбавлення) процесуального статусу за результатами розгляду заяви ФДМУ.
Ухвалою суду від 20.03.2024 року розгляд справи відкладено на 16.04.2024 року.
Проте, судове засідання призначене на 16.04.2024 року не відбулося, у зв'язку з перебуванням головуючої судді Ремецькі Оксани Федорівни у щорічній основній відпустці згідно наказу Господарського суду Закарпатської області №02.4-08/7-к від 15.04.2024 року.
У зв'язку з чим, розгляд справи було відкладено на 22.05.2024 року.
На дату судового засідання від Закарпатської обласної військової адміністрації надійшла заява про розгляд клопотання ФДМУ про залучення його до участі у справу без участі уповноваженого представника.
Присутні учасники висловили свої доводи з приводу клопотання ФДМУ про залучення його до участі у справі.
В обґрунтування поданого клопотання заявник вказує на те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 липня 2022 року № 683-р «Деякі питання управління об'єктами державної власності» єдиний майновий комплекс державного підприємства «Агропромисловий комбінат «Ужгородський» передається із сфери управління Закарпатської обласної державної адміністрації, до сфери управління Фонду державного майна України.
Згідно з пунктом 10 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи 2 комісії з питань передачі об'єктів у державну власність, затвердженого цією постановою. Акт складається у чотирьох примірниках, підписується головою і членами комісії та затверджується органом, який створив комісію. Право на управління об'єктом передачі виникає з дати затвердження органом, який створив комісію, акта приймання-передачі, а орган, уповноважений управляти державним майном, що здійснював управління об'єктом, або самоврядна організація втрачає таке право.
Так, згідно Закону України «Про управління об'єктами державної власності» цей Закон відповідно до Конституції України визначає правові основи управління об'єктами державної власності.
Відповідно до статті 4 зазначеного Закону Фонд та Закарпатська обласна державна адміністрація є суб'єктами управління об'єктами державної власності.
Стаття 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» встановлює повноваження уповноважених органів управління (Закарпатська обласна державна адміністрація).
Стаття 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» встановлює повноваження Фонду.
Норми статті 7 та 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» не є тотожними, а отже, Фонд, набуваючи право на управління об'єктом передачі не набуває повноважень (прав та обов'язків) Закарпатської обласної державної адміністрації, встановлених статтею 6 зазначеного Закону, тому Фонд не може бути визнаний судом правонаступником (таким, до якого перейшли права і обов'язки) Закарпатської обласної державної адміністрації, яка втратила право на управління об'єктом передачі.
Акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу зазначеного підприємства до сфери управління Фонду державного майна України затверджений 20.07.2023 (копію додано).
Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України, зокрема визначає органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, які здійснюють функції з управління об'єктами державної власності.
Згідно з пунктом 4 Прикінцевих та переходних положень Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства учасники у справі про банкрутство (неплатоспроможність) - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, Фонд державного майна України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника.
Орган, уповноважений управляти державним майном не входить до цього переліку.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини сьомої статті 96 Кодексу України з процедур банкрутства у разі, якщо боржник є державним підприємством або підприємством, у статутному капіталі якого частка державної власності перевищує 50 відсотків, господарський суд залучає до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном, з повідомленням про відкриття провадження у справі про банкрутство такого підприємства.
Таким чином для державних підприємств передбачено особливості залучення до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном та застосування механізму представництва при залученні до участі у справі таких суб'єктів на відміну до норми статті 52 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи, до того ж правонаступництво регулюється статтею 43 та частиною першою статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства.
Кодексом України з процедур банкрутства передбачено залучення до участі у справі про банкрутство суб'єктів управління, уповноважених Кабінетом Міністрів України, через механізм представництва (представників органу, уповноваженого державним майном), які відповідно пункту 10 Положення про порядок передачі об'єктів 5 права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» з дати затвердження органом, який створив комісію, акта приймання-передачі, набувають право на управління об'єктом передачі а орган, уповноважений управляти державним майном, що здійснював управління об'єктом, втрачає таке право.
Враховуючи вищенаведене, Фонд державного майна України просить суд залучити Фонд державного майна України до участі у справі № 6/138 у якості органу (предстаника органу), уповноваженого управляти майном державного підприємства «Агропромисловий комбінат «Ужгородський» відповідно до частини сьомої статті 96 Кодексу України з процедур банкрутства.
Проаналізувавши наведені заявником обставини, суд вважає за необхідне заяву Фонд державного майна України про залучення його до участі у справі про банкрутство державного підприємства «Агропромисловий комбінат «Ужгородський» задовольнити.
Керуючись статті 96 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Закарпатської області -
Заяву Фонду державного майна України від 03.11.2023 (вх. №02.3.1-02/7727/23) про залучення Фонду державного майна України до участі у справі, задовольнити.
Залучити Фонд державного майна України до участі у справі № 6/138 у якості органу (предстаника органу), уповноваженого управляти майном державного підприємства «Агропромисловий комбінат «Ужгородський».
Копію ухвали направити учасникам провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено Господарським процесуальним кодексом України, Кодексом України з процедур банкрутства та оскарженню не підлягає.
Суддя О.Ф. Ремецькі