Справа № 522/7729/24
Провадження №1-кс/522/2942/24
24 травня 2024 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
захисника підозрюваного ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_6 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Одеси, проживаючого: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного в рамках кримінального провадження №22023160000000433 від 23.11.2023 року, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 114-2 КК України,
До Приморського районного суду м. Одеси звернувся старший слідчий СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_4 , з клопотанням, погодженим прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що СВ Управління Служби безпеки України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023160000000433 від 23.11.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 114-2, ч. 1 ст. 258-3 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 о 05:00 годині ранку за наказом президента російської федерації (далі за текстом - рф) збройні сили рф незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022 та строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 року, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 від 06.02.2023 року, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18.08.2023 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 451/2023 від 26.07.2023, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16.11.2023 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 734/2023 від 06.11.2023, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14.02.2024 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 49/2024 від 05.02.2024, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14.05.2024 строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 271/2024 від 06.05.2024.
Здійснюючи військову агресію проти України, представники рф використовують розгалужену мережі інформаторів з числа громадян України лояльних до діяльності військових рф та очолюваних ними воєнізованих формувань. З метою виявлення маршрутів руху військової техніки, озброєння, особового складу сил оборони України, місць їх дислокації, зазначені особи залучають громадян України до співпраці щодо збору відомостей про місця розташування і функціонування об'єктів критичної інфраструктури України та про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів територією України, з метою подальшого використання отриманої інформації у підривній діяльності проти України.
У 2022 році (точні дата і час досудовим розслідуванням не встановлені) громадянин України ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив із використанням інтернет-месенджера «Telegram» із вигаданим ім'ям « ОСОБА_7 », та ідентифікованим за власним номером телефону НОМЕР_1 , увійшов в контакт з адміністратором закритого телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , на прізвисько « ОСОБА_8 », який запропонував здійснити пошук, фотофіксацію та надання координат залізничних релейних шаф на залізничних коліях в м. Одесі.
03.02.2024 вищевказаний адміністратор закритого телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на прізвисько « ОСОБА_8 » запропонував ОСОБА_6 за грошову винагороду в розмірі 6000 грн. здійснити пошук, фотофіксацію та надання координат залізничних релейних шаф на ділянці залізниці від м. Одеси до с. Дачне.
Усвідомлюючи, що рф здійснює широкомасштабну військову агресію і збройний напад проти України, у зв'язку з чим в Україні у встановленому законом порядку введено воєнний стан, виник злочинний умисел, направлений на надання російській федерації, її державним органам, організаціям і представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України шляхом передачі інформації про розташування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості.
06.02.2024 ОСОБА_6 приблизно о 16 год. 30 хв. на виконання отриманого завдання щодо збору вказаних вище відомостей, перебуваючи біля залізничного перегону «ст. Дачне - ст. Одеса-Західна-Застава-1», здійснив фотофіксацію залізничної колії. Під час свого перебування на даній місцевості він став очевидцем проїзду по коліям залізничного потягу завантаженого 4 танками Т-72 Сил оборони України.
Водночас, будучи очевидцем проїзду залізничного потягу завантаженого 4 танками Т-72 Сил оборони України, о 19 год. 56 хв. перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , використовуючи наявний в нього системний блок «PARDO» та встановлений на ньому інтернет-месенджер «Telegram» з акаунтом ідентифікованим за номером телефону НОМЕР_1 , надіслав адміністратору закритого телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на прізвисько « ОСОБА_8 » повідомлення наступного змісту:
«ПЛОХОЙ шкаф №1
У конца проселочной дороги, где начинаются основные линии, стоят сразу три шкафа. Однако место очень открытое, и в определенный момент будет сложно к ним подойти по той причине, что иногда там останавливаются поезда. В данном случае мне не очень повезло с тем, что когда я проходил там, только-только приехал поезд с 4-я танками. И подойти биже не было возможности, тем более фотографировать в открытую - совсем опасно. Так не всегда, но вот в моем случае неповезло. Альбом: ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Відповідно до листа Управління військових сполучень на Одеській залізниці №408 від 23.04.2024 по залізничному перегону «ст. Дачне - ст. Одеса-Західна-Застава-1» о 16 год. 30 хв. 06.02.2024 здійснювався рух військового ешелону 90158 у складі 1 пасажирського вагону та 4 платформ. Зазначений ешелон був завантажений військовою технікою у складі 4 одиниць гусеничної техніки (танк Т-72), й особовим складом у кількості 13 військовослужбовців ЗС України.
Інформація про рух 06.02.2024 військового ешелону 90158 не розміщувалася (не поширювалася) у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_5 чи Службою безпеки України або в офіційних джерелах країн-партнерів, не є загальнодоступною та підлягає захисту від розповсюдження.
Розголошення противнику відомостей щодо руху або переміщення військового ешелону НОМЕР_2 , його географічні координати розташування, численність особового складу або кількість озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їх стан та місця зберігання, переміщення та розгортання військ (найменування, кількість, місця, райони, маршрути руху), військові частини (підрозділи), може завдати шкоди державній безпеці та обороноздатності Державі.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_6 здійснив поширення інформації про переміщення Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України та іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану.
У зв'язку з викладеними обставинами громадянин України ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України - несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану за кваліфікуючими ознаками: поширення інформації про переміщення Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України та іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану
22.05.2024 о 16 год. 43 хв. ОСОБА_6 затримано у порядку ст. 208, 615 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України.
23.05.2024 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України.
Повідомлення про підозру ОСОБА_6 обґрунтовується наступними доказами:
- повідомленням ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/3075 від 08.05.2024;
- протоколом обшуку від 22.05.2024 за адресою: АДРЕСА_1 ;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/2110 від 05.04.2024;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/2332 від 15.04.2024;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/2952 від 03.05.2024;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/3112 від 13.05.2024;
- листом Управління військових сполучень на Одеській залізниці №408 від 23.04.2024;
- листом Одеської залізниці від 24.04.2024;
- протоколом про проведення негласної слідчої (розшукової) дії №65/1/1/2541 від 26.04.2024;
- протоколом огляду від 03.05.2024;
- вилученими в ході обшуку речами;
- іншими матеріалами досудового розслідування.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, а зібрані в ході досудового розслідування докази є вагомими, та у разі визнання його винним, йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років, що згідно з ст. 183 ч. 2 п. 4 КПК України, дозволяє обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
На даний час встановлюються свідки, які можуть дати конкретні покази відносно ОСОБА_6 , однак досудове розслідування відносно нього лише розпочато та проводиться збір доказової бази, у зв'язку з чим він має виконувати процесуальні обов'язки, які мають забезпечити об'єктивне та всебічне досудове розслідування в найкоротші строки.
Крім того, необхідно прийняти до уваги, що підвищена суспільна небезпека злочину у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 полягає в тому, що в Україні введено воєнний стан в умовах агресії російської федерації, а останній підозрюється у поширення інформації про переміщення Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України та іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану, а саме збір та передачу інформації щодо місця знаходження підрозділів ЗСУ на території Одеського регіону у період 2023 року та знаходячись на свободі зможе вчинити збройну агресію в умовах воєнного стану та продовжити співпрацю з представниками рф.
Також, у разі визнання ОСОБА_6 винним, йому загрожує суворе покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років з конфіскацією майна, що надає підстави вважати, що він, він усвідомлюючи тяжкість злочину, перебуваючи на свободі може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від притягнення до кримінальної відповідальності та подальшого засудження, може перетнути державний кордон через часткову не контрольованість державного кордону України та переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від притягнення до кримінальної відповідальності та подальшого засудження, незаконно впливати на свідків у цьому провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити здійснювати злочинну діяльність, чим може зашкодити виконанню покладених на нього процесуальних обов'язків.
Також може впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки в ході проведення слідчих дій були залучені поняті та підозрюваному надано копії відповідних процесуальних документів із зазначенням їх анкетних даних та будучи обізнаним про хід досудового розслідування може незаконно впливати на зазначених свідків, експертів, інших учасників кримінального провадження з метою дачі ними завідомо неправдивих показань/висновків, а також перешкоджати проведенню досудового розслідування іншим чином.
Зазначені обставини, відповідно до ст. 177 КПК України, є підставою до обрання ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Запобігти ризикам, зазначеним у клопотанні шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, неможливо з причин, які зазначені вище. Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, тобто тримання під вартою.
Згідно ч. 4 ст. 183 КПК України під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України.
У зв'язку з викладеним, слідчим було подано до слідчого судді клопотання про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з застосуванням альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити у повному обсязі, застосувавши до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, посилаючись на те, що наявні ризики, передбачені п.п. 1, 3-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, без застосування альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави.
Захисник підозрюваного проти застосування запобіжного заходу заперечував, посилаючись на його необґрунтованість.
Підозрюваний підтримав позицію захисника.
Дослідивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання слідчого, допитавши підозрюваного, заслухавши учасників судового розгляду, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно з ч. 2 ст. 8 КПК України, принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини
Окрім цього, відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до практики ЄСПЛ, при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обов'язково має бути розглянуто можливість застосування інших (альтернативних) запобіжних заходів, передбачених законом (правова позиція, викладена у п.80 рішення ЄСПЛ від 10 лютого 2011 року у справі «Харченко проти України»).
Крім того, слідчий суддя враховує положення ст.5 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, а також практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. В кожному випадку, як підкреслює Європейський суд з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.
Погоджуючись з прокурором, слідчий суддя виходить з того, що діючий Кримінальний процесуальний Кодекс України встановлює обов'язок розглядати обґрунтованість підозри, що за визначенням ЄСПЛ «є необхідною умовою законності тримання під вартою» (Нечипорук і Йонкало проти України, no. 42310/04, § 219, 21 квітня 2011 року).
Відповідно до практики ЄСПЛ «обґрунтованість підозри, на якій має ґрунтуватися арешт, складає суттєву частину гарантії від безпідставного арешту і затримання, закріпленої у статті 5 § 1(с) Конвенції». За визначенням ЄСПЛ «обґрунтована підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у статті 5 § 1(с) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила певний злочин» (K.-F. проти Німеччини, 27 листопада 1997, § 57).
Відповідно до сформованої Європейським судом з прав людини практики, тримання особи під вартою може бути виправдане, якщо існують реальні ознаки наявності справжнього суспільного інтересу, який не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи. Застосовуючи запобіжний захід у вигляді тримання під вартою необхідно виходити із того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.
Європейський суд з прав людини в своєму рішенні у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства», зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу, сприяти якому має й тримання під вартою.
З урахуванням конкретних обставин справи та практики ЄСПЛ, слідчий суддя вважає, що надані органом досудового розслідування до клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного докази, в своїй сукупності, на даній стадії досудового розслідування, вказують на обґрунтованість пред'явленої йому підозри у вчиненні вказаного злочину.
Слідчим суддею встановлено, що СВ Управління Служби безпеки України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023160000000433 від 23.11.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 114-2, ч. 1 ст. 258-3 КК України.
22.05.2024 о 16 год. 43 хв. в рамках зазначеного кримінального провадження ОСОБА_6 затримано у порядку ст. 208, 615 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України.
23.05.2024 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України.
Повідомлення про підозру ОСОБА_6 обґрунтовується наступними доказами:
- повідомленням ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/3075 від 08.05.2024;
- протоколом обшуку від 22.05.2024 за адресою: АДРЕСА_1 ;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/2110 від 05.04.2024;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/2332 від 15.04.2024;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/2952 від 03.05.2024;
- листом ГВ КР УСБУ в Одеській області № 65/1/1/3112 від 13.05.2024;
- листом Управління військових сполучень на Одеській залізниці №408 від 23.04.2024;
- листом Одеської залізниці від 24.04.2024;
- протоколом про проведення негласної слідчої (розшукової) дії №65/1/1/2541 від 26.04.2024;
- протоколом огляду від 03.05.2024;
- вилученими в ході обшуку речами;
- іншими матеріалами досудового розслідування.
Метою застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_6 є забезпечення виконання ним покладених на нього процесуальних обов'язків. Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_6 , будучи підозрюваним у вказаному кримінальному провадженні, матиме змогу переховуватися від органу досудового розслідування, що призведе до порушення процесуального обов'язку підозрюваного.
Обрання запобіжного заходу надасть змогу запобігти спробам підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, а зібрані в ході досудового розслідування докази є вагомими, та у разі визнання його винним, йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років, що згідно з ст. 183 ч. 2 п. 4 КПК України, дозволяє обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, та підтверджує ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від притягнення до кримінальної відповідальності та подальшого засудження.
На даний час органом досудового розслідування тільки встановлюються свідки, які можуть дати конкретні покази відносно ОСОБА_6 , досудове розслідування відносно нього лише розпочато та проводиться збір доказової бази, в ході проведення слідчих дій були залучені поняті та підозрюваному надано копії відповідних процесуальних документів із зазначенням їх анкетних даних, тобто будучи обізнаним про хід досудового розслідування підозрюваний може незаконно впливати на зазначених свідків, експертів, інших учасників кримінального провадження з метою дачі ними завідомо неправдивих показань/висновків у зв'язку з чим наявний ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Крім того, слідчий суддя погоджується з позицією слідчого та прокурора, що необхідно прийняти до уваги, що підвищена суспільна небезпека злочину у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 полягає в тому, що в Україні введено воєнний стан в умовах агресії російської федерації, а останній підозрюється у поширення інформації про переміщення Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України та іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану, а саме збір та передачу інформації щодо місця знаходження підрозділів ЗСУ на території Одеського регіону у період 2023 року та знаходячись на свободі зможе продовжити співпрацю з представниками рф, а тому наявні ризики, передбачені п.п. 4-5 ст. 177 КПК України.
Зазначені обставини, відповідно до ст. 177 КПК України, є підставою до обрання ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Запобігти ризикам, зазначеним у клопотанні шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, неможливо з причин, які зазначені вище. Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, тобто тримання під вартою.
Згідно ч. 4 ст. 183 КПК України під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України.
Обставин, передбачених ч. 2 ст. 183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено.
Інші, менш суворі запобіжні заходи не зможуть запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 219 КПК України, досудове розслідування має бути завершене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
За результатом розгляду клопотання слідчого чи прокурора про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя застосовує запобіжний захід в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому КПК України.
Питання щодо доведеності вини ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого злочину та правильності кваліфікації його дій слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.
Керуючись ст.ст. 132, 176, 177, 178, 182, 183, 186, 187, 193, 194, 196, 197, 205 КПК України,
Клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного в рамках кримінального провадження №22023160000000433 від 23.11.2023 року, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 114-2 КК України, задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Одеській слідчий ізолятор» строком на 60 (шістдесят) днів в межах строку досудового розслідування, а саме до 20.07.2024 року включно.
Строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обчислюється з моменту затримання підозрюваного а саме з 22.05.2024 року.
Розмір застави не визначати.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя ОСОБА_1