Справа №521/13326/23
Номер провадження 3/521/296/24
27 лютого 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Передерка Д.П.,
при секретарі Ковач Е.В.,
представника Одеської митниці Держмитслужби Євдокимова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №0390/50000/23 від 07.03.2023, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії «НОМЕР_1 » від 06.06.2008, виданий Новоодеським РВ УМВС України в Миколаївська області,
про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, -
25.10.2021 до відділу митного оформлення №2 митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » громадянином України ОСОБА_2 було подано МД типу «ІМ 40 АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/201413.
В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані:
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 14.05.2016;
-паспорт громадянина України серії «НОМЕР_1 » від 06.06.2008, виданий Новоодеським РВ УМВС України в Миколаївська області;
-висновок про якісні характеристики товару від 19.10.2021 №RL991-298;
-договір купівлі-продажу б/н від 22.10.2021;
-документ про зняття з обліку транспортного засобу від 22.10.2021 №KTD.90.17.6609.MF;
-заява на зміну режиму б/н від 25.10.2021;
-заява на посвідчення б/н від 25.10.2021.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500060/2021/201413 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 є громадянин ОСОБА_3 ( НОМЕР_4 , 42-320 NIEGOWA, MZUROW 46), а покупцем та одержувачем є громадянин України ОСОБА_1 .
Відповідно граф 31, 33 МД №UA500060/2021/201413 заявлено товар «засіб наземного транспорту, а саме: автомобіль легковий, що був у використанні - 1 штука; марка автомобіля - AUDI; модель автомобіля - A6; ідентифікаційний номер кузов автомобіля (vin-код) - НОМЕР_3 ; маркувальний номер на двигуні автомобіля - немає даних; тип двигуна автомобіля - дизель; робочий об'єм циліндрів двигуна автомобіля - 2496 см3; максимальна потужність двигуна автомобіля - 110 kw; загальна кількість місць (включаючи місце водія) - 5; тип кузова - НОМЕР_5 ; призначення для використання на дорогах та перевезення пасажирів; колір кузову автомобіля - синій; колісна формула автомобіля - 4х2; власна вага автомобіля - 1635 кг.; легковий автомобіль - що був у використанні; рік виготовлення автомобіля - 1998 рік; автомобіль відповідає екологічним нормам, а саме фактично; не нижче рівня - «ЄВРО-2»; країна походження автомобіля - Німеччина, код товару УКТЗЕД визначено та заявлено 8703329030.
Митна вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 22.10.2021 склала 2760 злотих (18363 гривень 94 копійок).
Митні платежі за транспортний засіб по МД №UA500060/2021/201413 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 35990 гривень 31 копійка (в які входять 8500 грнивень надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу).
Після здійснення митного оформлення за МД від 25.10.2021 №UA500060/2021/201413 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/189 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), встановлено, що транспортний засіб підлягає зняттю з реєстрації в відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, за заявою його власника. Це означає, що данні органу, який знімає з реєстрації мають бути ідентичні з назвою органу, який видав реєстраційний паспорт легкового транспортного засобу марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 .
Крім того, є посилання на Інтернет - сторінку https://historiapojazdu.gov.pl, за допомогою якої встановлено що транспортний засіб марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 не знято з обліку в Республіці Польща станом на 19.02.2023.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД №UA500060/2021/201413 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції «310», відповідно до листа митного поста «Одеса - внутрішній» Одеської митниці від 03.03.2023 №7.10-28.1-02/436 склала 108910 гривень 06 копійок, тобто різниця в нарахуванні податків становить 81419 гривень 75 копійок (без добровільного внеску в розмірі 8500 гривень).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 при поданні до Одеської митниці МД від 25.10.2021 №UA500060/2021/201413 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобори митних платежів у сумі 81419 гривень 75 копійок, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.
На підставі вищевикладеного, Одеською митницею відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил митних №0390/50000/23 від 07.03.2023 за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.
ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Ярмуш В.В. у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином.
За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи, обізнаність ОСОБА_1 про розгляд його справи судом та відповідно до ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності
Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді заявив, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи, тому просив визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією цієї статті.
Вислухавши думку представника митниці та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ст. 485 МК України за кваліфікуючими ознаками: заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Судом встановлено, що 25.10.2021 декларантом ОСОБА_2 , було подано митну декларацію типу «ІМ 40 АА», яка була прийнята та зареєстрована за №UA500060/2021/201413.
В якості підстави для переміщення транспортного засобу марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 через митний кордон України та його подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 14.05.2016; паспорт громадянина України серії «НОМЕР_1 » від 06.06.2008, виданий Новоодеським РВ УМВС України в Миколаївська області; висновок про якісні характеристики товару від 19.10.2021 №RL991-298; договір купівлі-продажу б/н від 22.10.2021; документ про зняття з обліку транспортного засобу від 22.10.2021 №KTD.90.17.6609.MF; заяву на зміну режиму б/н від 25.10.2021; заяву на посвідчення б/н від 25.10.2021.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500060/2021/201413 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 є ОСОБА_3 , а покупцем та одержувачем є громадянин України ОСОБА_1 .
Згідно графи 8 «Одержувач» та графи 9 митної декларації №UA500060/2021/201413 від 25.10.2021 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» вказано ОСОБА_1 .
Відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації №UA500060/2021/201413 від 25.10.2021, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/189 Одеську митницю повідомлено та надано відповідь митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11) про те, що відповідно до п. 1 ст. 79 Закону Р. Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу та перевірити зняття транспортного засобу можна з сайту «https://historiapojazdu.gov.pl».
Відповідно до інформації , що міститься на публічній (урядовій) інтернет - сторінці «https://historiapojazdu.gov.pl», встановлено, що автомобіль марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 , не знято з обліку в Республіці Польща станом на 19.02.2023.
Тобто, транспортний засіб марки «AUDI», модель - A6, ідентифікаційний номер кузов (vin-код): НОМЕР_3 не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польща.
Відповідно до ч. 6 ст. 377 МК України, товари, зазначені у ч.ч. 1 та 5 ст. 377 МК України (товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД), що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.
Відповідно до листа митного поста «Одеса - Порт» Одеської митниці від 03.03.2023 №7.10-28.1-02/436, сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції становить 108910,06 гривень, а митні платежі за МД №UA500060/2021/201413 від 25.10.2021 із застосуванням преференцій «310» були нараховані та сплачені в сумі 35990,31 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 81419,75 гривень (без добровільного внеску в розмірі 8500 гривень).
Вина ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: протоколом про порушення митних правил №0390/50000/23 від 07.03.2023, відповіддю митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), копією заяви ОСОБА_1 від 25.10.2021, копією документа про зняття з обліку транспортного засобу, копією договору купівлі - продажу транспортного засобу, листом митного поста «Одеса - порт» №7.10-28.1-02/436 від 03.03.2023, копією митної декларації МД №UA500060/2021/201413 від 25.10.2021 та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.
Керуючись ст. ст. 27, 33, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 471, 527-529 МК України, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Дмитро Передерко