Справа № 183/5171/24
№ 3/183/3262/24
23 травня 2024 року суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Гузоватий О.І., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Козачі Лагери Цюрупинського району Херсонської області, громадянки України, працюючої по найму, не одруженої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 187 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 06 травня 2024 року о 23 годині 52 хвилин ОСОБА_1 , стосовно якої встановлено адміністративний нагляд, була відсутній за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушила правила адміністративного нагляду, правопорушення вчинено повторно протягом року.
В суді ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнала та пояснила, що вона у вказаний в протоколі час відпочивав вдома, оскільки кожного дня фізично працює на теплицях, сильно втомлюється. З перевіркою до неї в цей день ніхто не приходив, адміністративного нагляду вона не порушувала. Саме такі письмові пояснення вона надала поліцейському під час складання протоколу. Поліцейські дійсно досить часто приїжджають до неї з перевіркою вночі, однак вона кожного разу відповідає на телефон та відкриває їм двері для перевірки. А того дня з перевіркою до неї ніхто не приїздив.
Судом безпосередньо дослідженні докази, які були надані на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, а саме: протокол про адміністративне правопорушення; рапорт поліцейського Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області від 06.05.2024; письмові пояснення ОСОБА_1 ; копію постанови Комінтернівського районного суду м. Харкова від 11.08.2023; копію постанови Карлівського районного суду Полтавської області від 01.02.2024.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення. Разом з тим, приймаючи рішення у справі, суд має керуватися принципом презумпції невинуватості, закріпленим у ст. 62 Конституції України, відповідно до якого тягар доказування вини покладено на орган, який склав відповідний матеріал. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частина 2 статті 187 КУпАП, яка інкримінується ОСОБА_1 , передбачає відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, в тому числі порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Надаючи оцінку поясненням ОСОБА_1 про те, що вона 06.05.2024 вночі знаходилася вдома та не чула, щоби хтось з працівників поліції приходив до неї з перевірною, суд доходить висновку, що вони є логічними та послідовними і не викликають у суду сумнівів з приводу достовірності, оскільки те, що в нічний період доби двері помешкання працівнику поліції ніхто не відчинив, не доводить того, що ОСОБА_1 залишила помешкання у вказаний в протоколі час.
Окрім того, матеріали справи не містять відомостей того, яким чином перевіряв поліцейський наявність піднаглядної ОСОБА_1 вдома. Відповідний рапорт працівника поліції про те, що ОСОБА_1 була відсутня за місцем проживання, не може бути беззаперечним доказом вини особи.
Будь-яких інших доказів (пояснень свідків, фотографій, відеозапису тощо), окрім протоколу про адміністративне правопорушення та рапорту чергового служби 102 за повідомлення працівника поліції, матеріали справи не містять, а відтак не спростовують ані письмові пояснення ОСОБА_1 , які містяться в матеріалах справи, ані ті, що були надані нею безпосередньо в судовому засіданні під час розгляду справи.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З урахуванням принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, оцінюючи відповідно до ст. 252 КУпАП надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, та враховуючи те, що під час судового розгляду обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не знайшли свого об'єктивного підтвердження, доходжу висновку про відсутність доказів порушення ОСОБА_1 правил адміністративного нагляду за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, та відповідно, наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
Розглянувши матеріали справи та керуючись статтями 187, 247 КУпАП, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим - протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя О.І. Гузоватий