Справа № 201/5686/24
Провадження № 1-кс/201/1994/2024
Іменем України
23 травня 2024 року Жовтневий районний суд
м. Дніпропетровська
у складі: слідчого
судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 погодженого прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000392 від 19.04.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідчий за погодженням прокурора, звернувся до суду з клопотанням про арешт майна.
В обґрунтування заявленого клопотання слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12022050000000392 від 19.04.2022, за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення за наступних обставин.
12.03.2022 «указом так званого «главы ДНР» «О внесении изменений в указ главы ДНР», « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
У подальшому, 09.06.2022 «указом» так званого «главы ДНР» № 277 «Об администрации Волновахского района» на тимчасово окупованій території Волноваського району Донецької області створена не передбачена законодавством України так звана «местная администрация Донецкой Народной Республики - администрация Волновахского района», на яку незаконно покладено здійснення функції, властивих міській раді України.
Так, у громадянина України ОСОБА_5 , обізнаного про факт ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу вказаної держави, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
Під час окупації території м. Волноваха Волноваського району Донецької області країною-агресором, але не пізніше ніж 11.08.2022 громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території даного населеного пункту, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, надав добровільну згоду і був призначений на посаду так званого «начальника отдела муниципальной собственности, развития и инфраструктуры администрации Волновахского района ДНР», створеної на тимчасово окупованій території окупаційною адміністрацією Російської Федерації.
Місцем розташування так званої «администрации Волновахского района ДНР» було визначено будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідності до так званого «Положения об администрации Волновахского района ДНР» затвердженого 10.06.2022 розпорядженням № 1 так званого голови «адміністрації Волноваського району ДНР», визначено повноваження у сфері розвитку та управління муніципальною власністю, а саме: управління муніципальною власністю, вирішення питань створення, придбання, використання, оренди об'єктів муніципальної власності, прийняття рішень за попереднім погодженням з так званою «Адміністрацією Голови Донецької Народної Республіки» про передачу майна з муніципальної в державну або муніципальну власність та про прийняття майна з державної власності до муніципальної власності; створення за рахунок наявних коштів підприємств муніципальної власності; укладання з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності договорів та угод про співробітництво в економічному та соціальному розвитку району; забезпечення виявлення, обліку та прийняття до муніципальної власність безгосподарних нерухомих речей та виморочного майна в межах повноважень і в порядку, встановленим так званим «Головою Донецької Народної Республіки».
Так у не встановлену дату та час, але не пізніше 11.08.2022 ОСОБА_5 як «начальник отдела муниципальной собственности, развития и инфраструктуры администрации Волновахского района ДНР» був включений до складу так званої «комиссии по выявлению и фиксации информации о наличии дефектов и повреждений зданий или сооружений, поврежденных в результате ведения боевых действий на территории Волновахского района», яка була створена відповідним розпорядженням так званого голови «администрации Волновахского района ДНР» від 01.08.2022 № 20 та яка в свою чергу здійснювала огляд зруйнованого внаслідок ведення бойових дій нерухомого майна та в подальшому приймала рішення щодо подальшого зносу будівель, які розташовані у АДРЕСА_2 .
В подальшому у відповідності до так званої «Доверенности № 12 от 06.09.2023» виданої так званим головою «адміністрації Волноваського району ДНР» на ОСОБА_5 як на «начальника отдела ІНФОРМАЦІЯ_3 », було покладено виконання наступних організаційно-розпорядчих функцій: заповнювати та підписувати заяви про державний кадастровий облік нерухомого майна та (або) державної реєстрації прав на нерухоме майно; подавати запити про надання відомостей, які містяться в так званому «Єдиному державному реєстрі нерухомості»; отримувати від так званої «адміністрації Волноваського району» всі документи, пов'язані з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмеження (обтяження); подавати відомості нерухомого майна муніципальної власності для внесення в так званий «Єдиний державний реєстр нерухомості»; подавати та отримувати документи в Управління Федеральної служби державної реєстрації, кадастру та картографії по так званій «Донецькій Народній Республіці відділ по Волноваському району», в ППК «Роскадастр» по так званій ДНР, в ІНФОРМАЦІЯ_4 в так званій ДНР, а також в їх структурні підрозділи та філіали; бути представником так званої «адміністрації Волноваського району» в Управлінні Федеральної служби державної реєстрації, кадастру та картографії по так званій «Донецькій Народній Республіці відділ по Волноваському району» для здійснення державної реєстрації будь-яких документів підтверджуючих право муніципальної власності так званої «адміністрації Волноваського району», а також державної реєстрації права власності на будь-які об'єкти нерухомості з правом подання заяв на виконання кадастрових робіт, необхідних для здійснення державного кадастрового обліку земельної ділянки та об'єкту нерухомості; право подавати та отримувати необхідних документів, підписувати заяви, отримувати свідоцтва про державну реєстрацію; подавати заяви про виправлення технічних помилок, заяви про повернення документів без розгляду, заяви про внесення змін до так званого «ЕГРН», заяви на видачу повторного свідоцтва про державну реєстрацію прав.
Отже, громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на вказаній посаді, виконує організаційно-розпорядчі функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації російської федерації, а саме у так званій «администрации Волновахского района ДНР» в будівлі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 .
13 квітня 2024 року відповідно до вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України відносно ОСОБА_5 , складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, однак останньому повідомлення про підозру особисто не вручено внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території будь якого населеного пункту, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження. Встановлено, що ОСОБА_5 , переховується від органів досудового розслідування.
20.04.2024 підозрюваного ОСОБА_5 , оголошено в розшук у зв'язку з тим, що останній переховується від органів досудового розслідування та суду на території, що тимчасово підконтрольна представникам т.зв. «ДНР» та окупаційним військам РФ з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, та встановлено набуття ОСОБА_5 , права власності на об'єкти нерухомого майна (будинок, земельна дільянка), а саме:
Об'єкт нерухомого майна (земельна ділянка), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 508664914215, загальною площа (га): 2, кадастровий номер - 1421510100:01:014:0029, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки: 1/1 приватна власність, на підставі свідоцтва про право власності номер НОМЕР_1 , виданий 24.11.2014.
Об'єкт нерухомого майна (будинок), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 10654636, загальною площа (кв.м): 53,20, тип об'єкта - жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки: 1/1 приватна власність, на підставі договору дарування реєстр. №2-437 / ВСВ №649645 від 29.04.2005.
Слідчий у судове засідання по розгляду клопотання не з'явився, про час та місце його розгляду повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд клопотання про арешт майна у його відсутність, на його задоволенні наполягав, неприбуття прокурора в судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваної.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання за відсутності осіб, що не з'явилися.
Вивчивши матеріали клопотання та долучені до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Розглядом клопотання встановлено, що в провадженні СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк) Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях знаходиться кримінальне провадження № 42024132580000044 від 07.03.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України
Таким чином, 13 квітня 2024 року відповідно до вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України відносно ОСОБА_5 , складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, однак останньому повідомлення про підозру особисто не вручено внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території будь якого населеного пункту, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження. Встановлено, що ОСОБА_5 , переховується від органів досудового розслідування.
20.04.2024 підозрюваного ОСОБА_5 , оголошено в розшук у зв'язку з тим, що останній переховується від органів досудового розслідування та суду на території, що тимчасово підконтрольна представникам т.зв. «ДНР» та окупаційним військам РФ з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Судом встановлено, що відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, та встановлено набуття ОСОБА_5 , права власності на об'єкти нерухомого майна (будинок, земельна дільянка), а саме:
Об'єкт нерухомого майна (земельна ділянка), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 508664914215, загальною площа (га): 2, кадастровий номер - 1421510100:01:014:0029, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки: 1/1 приватна власність, на підставі свідоцтва про право власності номер НОМЕР_1 , виданий 24.11.2014.
Об'єкт нерухомого майна (будинок), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 10654636, загальною площа (кв.м): 53,20, тип об'єкта - жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки: 1/1 приватна власність, на підставі договору дарування реєстр. №2-437 / ВСВ №649645 від 29.04.2005..
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).
Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
За положеннями ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 передбачає додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Отже, матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження та збереження речових доказів, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
Таким чином, за наявності усіх підстав для арешту майна, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, шляхом накладення арешту на зазначене в клопотанні майно.
Керуючись ст. ст.117, 170-173 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на майно підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), а саме:
Об'єкт нерухомого майна (земельна ділянка), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 508664914215, загальною площа (га): 2, кадастровий номер - 1421510100:01:014:0029, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки: 1/1 приватна власність, на підставі свідоцтва про право власності номер НОМЕР_1 , виданий 24.11.2014.
Об'єкт нерухомого майна (будинок), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 10654636, загальною площа (кв.м): 53,20, тип об'єкта - жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки: 1/1 приватна власність, на підставі договору дарування реєстр. №2-437 / ВСВ №649645 від 29.04.2005.
Роз?яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1