Постанова від 23.05.2024 по справі 560/8354/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/8354/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Тарновецький І.І.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

23 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В травні 2023 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.04.2023 року №968030192518;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати йому до стажу державної служби періоди проходження військової строкової служби з 22.04.1983 року по 08.05.1985 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати йому до стажу державної служби періоди роботи на посадах Солом'янської сільської ради з 04.07.2001 року по 30.11.2020 року.

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплатити йому з 19.04.2023 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках, виданих Волочиською міською радою № 6 від 12.01.2023, № 36 від 18.04.2023 та № 35 від 18.04.2023, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2023 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.04.2023 року №968030192518.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди проходження військової строкової служби з 22.04.1983 року по 08.05.1985 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах Солом'янської сільської ради з 04.07.2001 року по 30.11.2020 року.

Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 з 19.04.2023 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках, виданих Волочиською міською радою № 6 від 12.01.2023, № 36 від 18.04.2023 та № 35 від 18.04.2023, з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 22 квітня 1983 року по 08 травня 1983 року позивач проходив військову службу в Радянській армії.

У періоди з 01.04.1991 року по 30.11.2020 працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що підтверджується трудовою книжкою № НОМЕР_1 .

19.04.2023 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №968030192518 від 20 квітня 2023 року позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про державну службу».

27.04.2023 головним Управлінням пенсійного фонду в Хмельницькій області розгляну заяву позивача про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" та повідомлено, що у призначенні вищезазначеної пенсії не має підстав.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, положеннями пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок).

Абзацом 5 пункту 3 Порядку до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Згідно з частиною 1 статті 2 закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Нормами статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII зазначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Таким чином, період проходження позивачем строкової військової служби зараховується до стажу державної служби.

На підтвердження проходження військової служби позивач надав до суду військовий квиток НОМЕР_2 .

Однак, відповідачем не зараховано до стажу період проходження військової служби з 22 квітня 1983 року по 07 травня 1985 року.

Відтак, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби вказаний період.

Стосовно позовної вимоги про зарахування до стажу державної служби періоди роботи на посадах Соломянської сільської ради з 04.07.2001 по 30.11.2020 слід зазначити наступне.

Пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

За змістом пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок).

Нормами п. 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Приписами ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

Порядок №283 втратив чинність у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби.

Відповідно п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Крім того, у пункті 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Отже, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», входить до стажу державної служби.

Відтак, період роботи позивача в органах місцевого самоврядування підлягає зарахуванню до стажу державної служби. При цьому відповідачем не зараховано до стажу період роботи з 04.07.2001 по 30.11.2020 в органах місцевого самоврядування. Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби вказаний період.

Таким чином, на позивача поширюється дія пункту 10 Прикінцевих і перехідних положень вказаного Закону України «Про державну службу» № 889- VIII, а тому оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від №968030192518 від 20 квітня 2023 є протиправним та підлягає скасуванню.

Стосовно вимоги позивача здійснити виплату пенсії державного службовця суд враховує наступне.

Положеннями ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV встанволено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Оскільки, позивач із заявою про призначення пенсії по інвалідності до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII звернувся до пенсійного органу 19.04.2023, нарахування та виплата такої пенсії повинно проводитись саме з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 19.04.2023.

Стосовно вимоги стосовно розрахунку розміру пенсії відповідно до наданих довідок виданих Волочиською міською радою №6 від 12.01.2023, №36 від 18.04.2023 та №35 від 18.04.2023, слід зазначити наступне.

Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою КМУ від 14.09.2016 р. №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

За змістом п. 2 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889 пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723, а саме:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Отже, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату позивачу з 19.04.2023 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках, виданих Волочиською міською радою №6 від 12.01.2023, №36 від 18.04.2023 та №35 від 18.04.2023, з урахуванням виплачених сум.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.