Постанова від 23.05.2024 по справі 420/37253/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/37253/23

Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В грудні 2023 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у відповідності до статей 43, 51 та 63 Закону №2262-ХІІ та на підставі положень Постанови №45 та Постанови №988 до наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» нової оновленої довідки від 31.10.2023 року за вих. №33/36-7379 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2019 року відповідно до частин 3, 18 статті 43, частини 3 статті 51 та частин 1, 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанов №45 та №988 на підставі наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» нової оновленої довідки від 31.10.2023 року за вих. №33/36-7379 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії, з урахуванням раніше виплачених сум та з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно з Постановою №713 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року по справі №420/6170/23;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що діями відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії у відповідності до статей 43, 51 та 63 Закону №2262-ХІІ та на підставі положень Постанови №45 та Постанови №988 до наданої ДУ ТМО нової оновленої довідки від 31.10.2023 року (вих. №33/36-7379 від 31.10.2023 р.) про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії позбавило позивача права на отримання пенсії з 01.12.2019 року у збільшеному розмірі, що є протиправним.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову по справі, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводами апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції за своїм змістом від початку і до кінця має безпосереднє відношення до питання щодо врахування індексації заробітної плати поліцейського при перерахунку пенсії. Але предметом даного спору не є безпосередньо врахування індексації грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою, яку апелянт обіймав на момент звільнення при формуванні довідки для перерахунку пенсії. Предметом спору натомість є факт відмови відповідача в проведенні перерахунку пенсії згідно наданої оновленої довідки ДУ ТМО (вих. №33/36-7379 від 31.10.2023р.). Вказує, що в позовній заяві по справі №420/8896/23 до ДУ ТМО якраз і був предметом спору щодо включення індексації заробітної плати поліцейського при виготовленні оновленої довідки про грошове забезпечення. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.10.2023 року рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/8896/23, яким задоволено позовні вимоги, залишено без змін. Тому судове рішення, набравши законної сили, має властивість неспростовності, воно не може бути ні скасоване, ні змінене, ні доповнене. Крім випадків, передбачених статтями 220, 221 Кодексу адміністративного судочинства України. Апелянт вказує, що його пенсія була перерахована (перепризначена) з 01.12.2019 року, а на той час враховувалися правові висновки Верховного Суду, сформовані у постанові від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, а не правові висновки Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, які викладені у постанові від 30.01.2024 року по справі №580/1974/23, то ГУ ПФУ при проведенні перерахунку з 01.12.2019 року повинні були врахувати індексацію заробітної плати поліцейського в листопаді 2019 року. Тобто застосуванню підлягає норма закону, яка була чинною на час виникнення права на призначення (перерахунок) пенсії. І те, що даний перерахунок був проведений в часі набагато пізніше не може слугувати застосуванню закону, який діяв чи діє на час проведення такого перерахунку.

У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача зазначає, що на підставі рішення суду по справі № 420/25393/21 позивачу 16.12.2022 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 4304,52 грн, а після перерахунку - 11071,43 грн, тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня. Оскільки проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного права позивача, набутого у 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення, вказаний перерахунок є перерахунком пенсії у розумінні Постанови №713. На виконання Постанови № 103 Головним управлінням в 2018 році проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу у розмірі, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Вказує, що довідка №33/36-7379 від 31.10.2023 надана Головному управлінню з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення. Також, представник відповідача зазначає, що необґрунтованою є вимога про стягнення з Головного управління судових витрат, оскільки згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Таким чином, задоволення такої позовної вимоги призведе до нецільового використання коштів Пенсійного фонду України та суперечитиме нормам чинного законодавства. З огляду на зазначене, представник відповідача просить відмовити у задоволенні адмінстративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорії незначної складності.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ з 2011 року.

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.

Позивач вважаючи, що з набранням законної сили судовими рішенням у справах №826/3858/18, №826/12704/18 повинна бути перерахована його пенсія з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, позивач звернувся до ДУ «ТМО МВС по Одеській області» щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 19 листопада 2019 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Позивачу, виготовлена довідка від 29.09.2021 року №33/36-4414 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року та довідки ДУ «ТМО МВС по Одеській області» та направлена до ГУ ПФУ для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

ГУ ПФУ відмовлено у здійсненні перерахуноку пенсії позивачу.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною та такою, що порушує права позивача на отримання пенсії в належному розмірі, позивач звернувся до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 року по справі №420/25393/21 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 . Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» від 29.09.2021 року №33/36-4414, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» від 29.09.2021 року №33/36-4414 про розмір грошового забезпечення станом за листопад 2019 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.

31.03.2023 року позивач, вважаючи, що у вказану довідку не включено індексацію грошового забезпечення, звернувся до ДУ «ТМО МВС по Одеській області» із заявою про виготовлення нової довідки із включенням індексації грошового забезпечення.

У зв'язку з відмовою виготовити таку довідку позивач звернувся до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року по справі №420/8896/23, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.10.2023 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 .

Визнано неправомірними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області уточненої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії 3 врахуванням щомісячної індексації, що фактично виплачена за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року.

Зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії та сум щомісячної індексації, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 у справі № 420/8896/23 виготовлена та направлена до ГУ ПФУ довідка №33/36-7379 від 31.10.2023 року із включенням індексації грошового забезпечення, проте відповідач не здійснив перерахунок його пенсії.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 07 листопада 2023 року, в якій просив здійснити йому новий перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року відповідно до частин 3, 18 статті 43, частини 3 статті 51 та частин 1, 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанов №45 та №988 з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» (вих. №33/36-7379 від 31.10.2023 р.), з урахуванням раніше виплачених сум, та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (а.с. 16-17).

Відповідач листом від 07.12.2023 № 40744-34999/С-02/8-1500/23 повідомив, що на підставі рішення суду по справі № 420/25393/21 позивачу 16.12.2022 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 4304,52 грн., а після перерахунку - 11071,43 грн., тому відсутні підстави для нарахування щомісячної доплати згідно з Постановою №713 (а.с. 18).

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Приймаючи рішення про відмову задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Суд першої інстанції, враховуючи правові висновки Верховного Суду, які викладені у постанові від 30.01.2024 року у справі №580/1974/23, дійшов висновку про відсутність правових підстав у відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за довідкою 31.10.2023 року №33/36-7379 про грошове забезпечення позивача за листопад 2019 року із включенням до неї індексації грошового забезпечення, а тому вважав, що позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі наданої ДУ «ТМО МВС по Одеській області» нової оновленої довідки від 31.10.2023 року за вих. №33/36-7379 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року не підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог позивача про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі нової оновленої довідки від 31.10.2023 року №33/36-7379 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року саме з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно з Постановою №713 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року по справі №420/6170/23, суд першої інстанції дійшов висновку, що вони не підлягають задоволенню, оскільки стосуються саме виконання рішення по справі №420/6170/23, по якій рішенням суду від 27.04.2023 року, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести з 01.01.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено статтю 63 Закону № 2262-ХІІ частиною третьою.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством для поліцейських розмірах.

11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року і Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення: - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); - надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); - надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); - надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); - доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); - доплата за вчене звання (пункт 10); - доплата за службу в нічний час (пункт 11).

На підставі частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103).

Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 103 встановлено:

"Перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року".

Одночасно, пунктом 5 Постанови КМУ № 103 визначено:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови КМУ № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно з Постановою КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом вищевказаної довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988, премія.

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, та постанови Верховного Суду від 12.11.2019 року у цій справі визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103 (що стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Порядок № 45 (додаток 2) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції. Вказаною довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Водночас, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених вище змін.

Після скасування 05.03.2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним пункт 3 Постанови КМУ № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у адміністративній справі № 826/12704/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

З 19.11.2019 року, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, пункт 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б далі обмежували склад і розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення і перерахунку пенсії, відсутні.

Враховуючи наведене, починаючи з 19.11.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 та статтями 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.

Судом враховується правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18, де, серед іншого, зазначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", яка набрала чинності 01.01.2020 року, були виключені пункти 1-3 Постанови КМУ № 103.

Інші положення Порядку № 45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних з перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 року пунктами 1 та 2 Постанови КМУ № 103 та внесення змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, а також після втрати чинності 19.11.2019 року пунктом 3 Постанови КМУ № 103, фактично не змінилися.

Так, відповідно до положень пункту 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) МВС.

Разом з тим, відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано в цілому пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким вносилися зміни до Порядку № 45 (зокрема, до пунктів 1, 2, 3, 5 та додатку 2), а також доповнено цей Порядок додатком 3.

Перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови КМУ № 103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

При цьому чинним законодавством передбачалося, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Оскільки на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком № 45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.

Подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови КМУ № 103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії на підставі довідок уповноважених органів.

Наразі чинним є пункт 5 Постанови КМУ № 103, за яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Питання стосовно подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно з Законом № 2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами та доповненнями), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ порядку. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Пунктом 24 Порядку № 3-1 визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій за статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання цих списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Правові висновки аналогічного змісту містяться у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Колегією суддів встановлено, що ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» надіслано на адресу відповідача оновлену довідку від 31 жовтня 2023 р. № 33/36-7379 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, яка видана на виконання рішення суду.

Таким чином, з моменту одержання вищезазначеної довідки у відповідача виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, відповідач, одержавши оновлену довідку ДУ "ТМО МВС України по Одеській області" від 31 жовтня 2023 р. № 33/36-7379 року, повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 01.12.2019 року (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

З урахуванням встановлених фактичних обставин та норм права, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки від 31 жовтня 2023 року № 33/36-7379 про розмір його грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, яка була видана ДУ "ТМО МВС України по Одеській області", у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Колегія суддів звертає увагу, що предметом позову у цій справі є факт відмови УПФУ в проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, яка видана ДУ ТМО на виконання рішення суду.

Тобто, питання, щодо включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ (далі - ОВС), призначеної їм згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення певній категорії осіб (в цьому випадку - поліцейським), сум індексації цього грошового забезпечення діючих поліцейських як грошового доходу, одержаного ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у цій справі не вирішувалось. Спір, щодо зазначення в довідці сум індексації грошового забезпечення був предметом розгляду у іншій справі і рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2023 року №420/8896/23, яке набрало законної сили 30.10.2023 року зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії та сум щомісячної індексації, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про помилковість висновку суду першої інстанції, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, оскільки питання щодо включення суми індексації у довідку про грошове забезпечення не є предметом розгляду у цій справі. Це питання вирішено судом, з цього приводу прийнято судове рішення яке набрало законної сили і таке рішення підлягає обов'язковому виконанню.

Колегія суддів наголошує, що зміна правової позиції Верховним Судом (постанова 30.01.2024 року №580/1974/23) вже після того, як рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2023 року у справі №420/8896/23, яке набрало законної сили 30.10.2023 року не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки яка видана на виконання цього рішення 31.10.2023 року.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі нової оновленої довідки від 31.10.2023 року №33/36-7379 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно з Постановою №713 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року по справі №420/6170/23, колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.01.2023 року щомісячної доплати до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вищезазначені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки стосуються саме виконання рішення у справі №420/6170/23, яке набрала законної сили і не може переглядатись у цій справі.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір до суду першої та апеляційної інстанції у розмірі 2684 грн.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року - скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" від 31 жовтня 2023 р. № 33/36-7379 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" від 31 жовтня 2023 р. № 33/36-7379 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 2684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: А.Г. Федусик