23 травня 2024 року Чернігів Справа № 620/5216/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022;
зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою КМУ “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 №168 за період з 24.02.2022 по 29.06.2022 у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що він як інспектор відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” має право на додаткову винагороду до заробітної плати (грошового забезпечення) у розмірі до 30000 гривень пропорційно відпрацьованому часу, проте у період з 24.02.2022 по 29.06.2022 відповідачем така винагорода не була здійснена через ненадання інформації безпосереднім керівником позивача.
Ухвалою суду від 19.12.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Поновлено пропущений строк звернення до суду з позовом.
04.05.2023 ухвалою судді у справі №620/8464/22 виділено у самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування та виплатити ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 № 168 та присвоєно справі №620/5216/23.
Ухвалою суду від 05.05.2023 справу №620/5216/23 прийнято до провадження судді Ткаченко О.Є.
Ухвалою суду від 15.05.2023 зупинено провадження у справі № 620/5216/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 620/4545/22.
Ухвалою суду від 03.05.2024 поновлено провадження у №620/5216/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
У встановлений ухвалою суду строк відповідач подав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що додаткові виплати, передбачені постановою КМУ №168, носять компенсаційний, стимулюючий характер, пов'язані з ризиками, з якими стикається поліцейський під час несення служби, з відсіччю та стримуванням збройної агресії, безпосередньою участю у бойових діях, забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, тому виплачуються за певних умов, при виконанні певних (визначених відповідною постановою) активних дій. Відповідач наголошує, що позивач в період з 24.02.2022 по 11.06.2022 обов'язки поліцейського не виконував, в заходах, за участь в яких законодавець постановою КМУ № 168 визначив додаткову винагороду, задіяний не був, тому відсутні підстави для її виплати.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 19.08.2004 (наказ РІВНЕНСЬКОГО ВПУ ДДСО при МВС України 18.08.2004 №101 о/с) по 06.11.2015 (наказ УМВС України в Чернігівській області від 06.11.2015 №416 о/с) та в Національній поліції з 07.11.2015 (наказ ГУНП в Чернігівській області від 07.11.2015 №3 о/с) по 29.06.2022 (наказ ГУНП в Чернігівській області від 28.06.2022 №333 о/с).
В період з 01.01.2016 по 29.06.2022 обіймав наступні посади:
з 07.11.2015 по 09.12.2016 - інженер роти дорожньо-патрульної служби ГУНП в Чернігівській області;
з 09.12.2016 по 15.02.2017 - інспектор (за рахунок посади старшого інспектора) сектору реагування патрульної поліції №3 Ніжинського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області;
з 15.02.2017 по 23.02.2018 - старший інспектор сектору реагування патрульної поліції № 3 Ніжинського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області (а.с. 88);
з 23.02.2018 по 11.01.2021 - інспектор сектору реагування патрульної поліції №2 Козелецького відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області;
з 11.01.2021 по 10.06.2021 - інспектор з реагування патрульної поліції (тимчасово, на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 ) відділення поліції №1 Корюківського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області;
з 10.06.2021 по 01.02.2022 - інспектор з реагування патрульної поліції відділення поліції №1 Корюківського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області;
з 01.02.2022 по 16.03.2022 - інспектор відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області;
з 16.03.2022 по 29.06.2022 - інспектор відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області.
16.03.2022 звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (накази ГУНП від 16.03.2022 № 381 та від 16.03.2022 № 113 о/с).
Скасовано пункт наказу ГУНП від 16.03.2022 № 113 о/с у частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (наказ ГУНП від 13.05.2022 № 212 о/с).
Звільнений зі служби в поліції 29.06.2022 за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (накази ГУНП від 28.06.2022 №333 о/с). (а.с. 148).
Наказом начальника ГУНП в Чернігівській області від 13.06.2022 №489 інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області капітана поліції ОСОБА_1 (0097736) притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції за грубе порушення службової дисципліни, невиконання посадових (функціональних) обов'язків, недотримання вимог статей 1, 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337, статті 18 Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015, Присяги працівника поліції, у частині самоусунення з 25.02.2022 по 16.03.2022 від виконання службових обов'язків як поліцейського від захисту Українського народу, охорони прав і свобод людини, честі держави в період дії правового режиму воєнного стану в Україні, зокрема на території Чернігівської області, не виконання наказів керівництва ГУНП в Чернігівській області та Національної поліції України, а також самовільному залишенню 16.03.2022 території дислокації підрозділу (м. Чернігів) (а.с. 10 зворот).
Даний вид стягнення реалізований наказом начальника ГУНП в Чернігівській області від 28.06.2022 №333 о/с, яким позивача з 29.06.2022 звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України “Про Національну поліцію” (а.с. 10, 61).
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №620/4545/22, яке набрало законної сили 07.02.2024, у задоволенні позову ОСОБА_1 до ГУНП в Чернігівській області про скасування наказу ГУНП в Чернігівській області від 13.06.2022 № 489 в частині накладення дисциплінарного стягнення у виді звільнення з органів внутрішніх справ на капітана поліції ОСОБА_1 (0097736), інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області; скасування наказу ГУНП в Чернігівській області від 29.06.2022 № 333 о/с «по особовому складу» в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»; поновлення ОСОБА_1 на посаді інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області з 29.06.2022; стягнення з ГУНП в Чернігівської області на користь ОСОБА_1 суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 29.06.2022 до дня поновлення на посаді відмовлено повністю (а.с. 107-114, 115-120).
Листом від 09.11.2022 за №21/К-298аз та №21/К-301аз відповідач зазначив, що згідно умов Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», підготовка проектів наказів за спискам керівників поліцейських про виплату додаткової винагороди покладається на підрозділи управління кадрового забезпечення та управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування.
Підтвердженням безпосередньої участі поліцейських у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі та стримування збройної агресії є список поліцейських з обрахованим у зазначений спосіб розміром винагороди, що пропонується до виплати, який в подальшому є додатком до наказу.
Список на підпорядкованих поліцейських та заступників керівника підписується керівником за підпорядкованістю.
Так, на підставі наказів про виплату додаткової винагороди поліцейським ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_1 нарахована додаткова винагорода згідно наказів по особовому складу ГУНП в Чернігівській області від 24.06.2022 № 287 о/с в сумі 12000,00 грн. та згідно наказу по особовому складу ГУНП в Чернігівській області від 25.08.2022 №419 о/с в сумі 6000,00 грн.
Відповідно до вищевикладеного, підстави для проведення інших виплат додаткової винагороди за лютий- червень 2022 року у ГУНП в Чернігівській області відсутні (а.с. 12-13).
Вважаючи протиправними дії щодо невиплати грошового забезпечення в повному обсязі позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, соціальний захист поліцейських визначено Законом України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан.
У подальшому, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався відповідними нормативними актами.
Згідно пункту 13 частини четвертої статті 9 Закону України “Про критичну інфраструктуру”, до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належать, зокрема: правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
Згідно з частинами другою та третьою статті 24 Закону України “Про Національну поліцію” у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.
Приписами пунктів 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 (далі- Постанова КМУ №168) передбачено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
У пункті 5 цієї постанови зазначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Надалі Уряд видав постанову №217 від 07.03.2022 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», якою у пункті 1 Постанови №168 виключив в абзаці першому слова «(крім військовослужбовців строкової служби)».
За колом осіб пункт 1 Постанови №168 у зазначених редакціях діяв, зокрема, щодо поліцейських.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом ГУНП в Чернігівській області від 13.05.2022 №424 скасовано наказ ГУНП в Чернігівській області від 16.03.2022 №381 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських ГУНП в Чернігівській області» відносно інспектора ВРПП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області капітана поліції ОСОБА_1 , як передчасний (а.с. 134).
Наказом ГУНП в Чернігівській області від 13.05.2022 № 212 о/с скасовано пункт наказу ГУНП в Чернігівській області від 16.03.2022 №113 о/с у частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України “Про Національну поліцію” капітана поліції ОСОБА_1 , інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області (а.с. 133, 150).
Наказами ГУНП в Чернігівській області від 13.05.2022 №425 та № 212 о/с на період проведення службового розслідування, призначеного 13.05.2022 наказом ГУНП в Чернігівській області №595, інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області капітана поліції ОСОБА_1 (0097736), відсторонено від виконання службових обов'язків з 13.05.2022 (а.с.132, 133, 150).
На підставі наказу ГУНП в Чернігівській області від 13.05.2022 № 595 проведено службове розслідування, за результатом якого дисциплінарною комісією складено Висновок (а.с. 135-147), який 11.06.2022 затверджено начальником ГУНП в Чернігівській області (далі - Висновок службового розслідування).
З 12.06.2022 позивач допущенний до виконання службових обов'язків поліцейського, після закінчення службового розслідування згідно наказу ГУНП в Чернігівській області від 11.06.2022 № 275 о/с (а.с. 149).
На підставі Висновку службового розслідування 13.06.2022 відповідачем прийнято наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» № 489, відповідно до якого інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області капітана поліції ОСОБА_1 (0097736) притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції за грубе порушення службової дисципліни, невиконання посадових (функціональних) обов'язків, недотримання вимог статей 1, 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337, статті 18 Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015, Присяги працівника поліції, у частині самоусунення з 25.02.2022 по 16.03.2022 від виконання службових обов'язків як поліцейського від захисту Українського народу, охорони прав і свобод людини, честі держави в період дії правового режиму воєнного стану в Україні, зокрема на території Чернігівської області, не виконання наказів керівництва ГУНП в Чернігівській області та Національної поліції України, а також самовільному залишенню 16.03.2022 території дислокації підрозділу (м. Чернігів) (а.с. 10 зворот).
28.06.2022 ГУНП в Чернігівській області прийнято наказ № 333о/с про звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» капітана поліції ОСОБА_1 , інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області, з 29.06.2022 (а.с. 10).
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №620/4545/22, яке набрало законної сили 07.02.2024, у задоволенні позову ОСОБА_1 до ГУНП в Чернігівській області про скасування наказу ГУ НП в Чернігівській області від 13.06.2022 № 489 в частині накладення дисциплінарного стягнення у виді звільнення з органів внутрішніх справ на капітана поліції ОСОБА_1 (0097736), інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області; скасування наказу ГГУ НП в Чернігівській області від 29.06.2022 № 333 о/с «по особовому складу» в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»; поновлення ОСОБА_1 на посаді інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області з 29.06.2022; стягнення з ГУ НП в Чернігівської області на користь ОСОБА_1 суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 29.06.2022 до дня поновлення на посаді відмовлено повністю (а.с. 107-114, 115-120).
Частиною четвертою статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №620/4545/22 та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 620/4545/22 встановлено, що матеріали даної справи не містять доказів, що ОСОБА_1 подав рапорт на ім'я керівника ГУНП в Чернігівській області про залишення місця дислокації підрозділу. У свою чергу, позивачем, надаючи суду пояснення, не заперечується, що на службу у період з 25.02.2023 він не заступав, а з 16.03.2022 покинув місце дислокації підрозділу. Дозвіл від начальника ГУНП в Чернігівській області на вказане чи на зміну місця несення служби він не отримував.
Крім того, з пояснень ОСОБА_1 , що відображені у Висновку службового розслідування, який 11.06.2022 затверджено начальником ГУНП в Чернігівській області, вбачається перебування позивача на лікуванні в ДУ ТМО МВС України по Чернігівській області з діагнозом: коронавірус, з 07.02.2022 по 24.02.2022, листок тимчасової непрацездатності було закрито 24.02.2022 і до служби мав стати 25.05.2022 (а.с. 139 зворот).
Також позивач на службу не виходив до 13.05.2022, оскільки наказом ГУНП в Чернігівській області від 13.05.2022 № 212 о/с скасовано пункт наказу ГУНП в Чернігівській області від 16.03.2022 №113 о/с у частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України “Про Національну поліцію” капітана поліції ОСОБА_1 , інспектора відділу реагування патрульної поліції Чернігівського районного управління ГУНП в Чернігівській області та поновлено його на службі. Але цим же наказом його усунуто від виконання обов'язків поліцейського на підставі пункту 1 статті 70 Закону України «Про Національну поліцію» - як такого, відносно якого проводиться службове розслідування.
Службове розслідування закінчено 11.06.2022 (дата затвердження висновку) і наказом від 11.06.2022 позивача з 12.06.2022 допущено до виконання обов'язків за посадою.
Зважаючи на викладене, позивач у спірний період не міг залучатися до заходів, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.
Системний і цільовий способи тлумачення пункту 1 Постанови №168 у його взаємозв'язку з нормами статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» і приписами Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» дає Верховному Суду підстави для висновку, що додаткова винагорода є видом грошового забезпечення поліцейського, яке виплачується йому за період проходження служби під час дії воєнного стану. Ця винагорода має тимчасовий характер, а її виплата зумовлена виконанням службових обов'язків в обставинах військової агресії Російської Федерації проти України. Тому статус поліцейського сам по собі автоматично не забезпечує особі права на отримання додаткової винагороди. Обставини, які унеможливлюють нарахування й виплати поліцейському зазначеної винагороди можуть бути різними, проте мають бути пов'язаними із фактичним невиконанням службових обов'язків без поважних причин.
Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 18.09.2023 у справі № 420/6607/22.
Так, умовою, за якою особа має право на отримання додаткових виплат, які передбачені постановою №168, є виконання певних активних дій, на підставі наказів керівника, розпоряджень, тощо, пов'язаних із заходами захисту країни і протидією збройній агресії, тобто під час несення служби.
При цьому, під поняттям «несення служби» законодавець розуміє саме залучення до участі в оперативних заходах, несення варти, в тому числі в нічний час, в нарядах та інших заходах, спрямованих на забезпечення безпеки в умовах воєнного стану, входження до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
При цьому, поняття «несення служби» та «проходження служби» у цьому випадку, не є тотожними.
Факт перебування особи у списках особового складу установи, в якій особа проходить службу, при цьому перебуваючи поза межами дислокації підрозділу без відповідного наказу, відсторонення від виконання обов'язків поліцейського, перебування на лікарняному не можуть створювати передумови для виплати особі додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн.
Суд зазначає, що виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів, начальників, однак накази відносно позивача про виплату йому додаткової винагороди в період з 24.02.2022 по 11.06.2022 не видавалися, оскільки останній обов'язки поліцейського не виконував, в заходах, що підпадають під визначення несення служби, за участь в яких постановою КМУ № 168 визначено додаткову винагороду, задіяний не був.
При цьому, відповідно до листа ГУНП в Чернігівській області від 09.11.2022 за №21/К-298аз та №21/К-301аз на підставі наказів про виплату додаткової винагороди поліцейським ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_1 нарахована додаткова винагорода згідно наказів по особовому складу ГУНП в Чернігівській області від 24.06.2022 №287 о/с в сумі 12000,00 грн та згідно наказу по особовому складу ГУНП в Чернігівській області від 25.08.2022 №419 о/с в сумі 6000,00 грн., що підтверджується розрахунковими листами за червень 2022 року та за серпень 2022 року (а.с. 14 з обох сторін, 79-80, 81-82).
З огляду на викладеного, суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу додаткової винагороди до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію”) відповідно до постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 за період з 24.02.2022 по 29.06.2022 у розмірі до 30 000 грн з розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях та заходах.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Стосовно інших посилань учасників справи, то суд зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки в задоволенні позову відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 250 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 23 травня 2024 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (просп.Перемоги, буд.74, м.Чернігів, Чернігівська обл., 14000, код ЄДРПОУ 40108651).
Суддя Ольга ТКАЧЕНКО