Ухвала від 24.05.2024 по справі 484/3/23

Справа№484/3/23

Провадження№: 1-кс/484/500/24

Ухвала

іменем України

24.05.2024 року м. Первомайськ

Слідчий суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_2 , за погодженням заступника керівника Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування до шести місяців

за участю: слідчого ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , адвоката ОСОБА_6

встановив

ст.. слідчий СВ Первомайського РВП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_7 звернулася до слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області із клопотанням про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження № 42022152050000010 від 16.02.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, до шести місяців.

З матеріалів клопотання вбачається, що слідчим відділом РВП ГУНП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022152050000010 від 16.02.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 367 КК України.

Як зазначено у клопотанні, досудовим розслідуванням встановлено, що Відповідно до наказу головного лікаря КНП «Первомайська ЦРЛ» «Про перевод ОСОБА_5 в межах бухгалтерії» від 15.03.2016 № 195-к заступника головного бухгалтера ОСОБА_5 з 17.03.2016 переведено на посаду головного бухгалтера.

Згідно посадової інструкції головного бухгалтера КНП «Первомайська ЦРЛ» головний бухгалтер - належить до професійної групи «Керівники», безпосередньо підпорядковується керівнику підприємства та здійснює керівництво працівниками бухгалтерії підприємства.

Згідно Розділу 2 посадової інструкції «Завдання та обов'язки» на ОСОБА_5 , серед іншого, покладені наступні обов'язки:

2.1. Забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних.

2.3. Вимагає від підрозділів, служб та працівників забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання обліку первинних документів.

2.9. Здійснення контролю за веденням касових операції, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів.

2.13. Керує працівниками бухгалтерського обліку підприємства та розподіляє між ними посадові завдання та обов'язки. Знайомить цих працівників із нормативно-методичними документами та інформаційними матеріалами, які стосуються їх діяльності, а також із змінами в чинному законодавстві.

Таким чином, ОСОБА_5 , володіючи професійним досвідом, навичками та знаннями у сфері бухгалтерського обліку, маючи відповідну вищу освіту, будучи головним бухгалтером КНП «Первомайська ЦРЛ» Первомайської міської ради та здійснюючи функції посадової особи органу місцевого самоврядування, обіймаючи в даній установі керівну посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та з можливістю розпоряджатись коштами на рахунках вказаної установи, в тому числі бюджетними, відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 ст. 364 КК України, є службовою особою.

У 2020 році, у зв'язку із всесвітньою пандемією спровокованою короновірусною хворобою SARS-CoV-2, на першопочатковому етапі боротьби із пандемією хвороби COVID-19 урядом України видано ряд нормативно-правових актів та наказів профільних міністерств. Для їх виконання керівництвом КНП «Первомайська ЦРЛ» також приймались відповідні рішення у формі наказів.

Так, Кабінетом міністрів України (далі - КМУ) винесено постанову від 23.03.2020 № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», якою регламентовано перелік медичних працівників, яким передбачено доплату за участь у лікуванні пацієнтів з COVID-19 та порядок визначення обсягу таких доплат.

В подальшому, на її заміну видано Постанову КМУ від 24.04.2020 № 331 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам».

Разом з цим, 27.03.2020 на підставі наказу начальника управління охорони здоров'я Миколаївської ОДА Павла ГЕОРГІЄВА № 267-Л та відповідного наказу головного лікаря КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_8 від 27.03.2020 № 114-Л на базі КНП «Первомайська ЦРЛ» організовано госпітальну базу для лікування пацієнтів з COVID-19.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 02.04.2020 № 768 затверджено Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

Крім того, відповідно до наказу головного лікаря КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_8 від 30.04.2020 № 154-Л затверджено перелік посад медичних та інших працівників, які безпосередньо приймали участь у лікуванні пацієнтів з COVID-19.

Згідно вказаного наказу головному бухгалтеру КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_5 наказано здійснити розмір доплат у розмірі трьох посадових окладів (тарифних ставок) за фактично відпрацьований час.

Крім того, наказами головного лікаря КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_8 від 21.05.2020 № 183-Л та від 04.01.2021 № 21-Л головний бухгалтер КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_5 включена до складу комісії із визначення розміру доплат працівникам КНП «Первомайська ЦРЛ», що безпосередньо зайняті наданням допомоги хворим на COVID-19.

Так, упродовж 2020 - 2021 років вказаною комісією проведено 21 засідання (щомісячно по 1 засіданню), на кожному з яких формувались персональні списки працівників КНП «Первомайська ЦРЛ», що були безпосередньо зайняті наданням допомоги хворим на COVID-19 та проводилось визначення розміру доплат таким працівникам за роботу у попередньому місяці.

На кожному засіданні даної комісії, що проводились у період з травня 2020 року по грудень 2021 року, головний бухгалтер КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_5 доповідала, що працівниками, які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19 надаються графіки і табелі обліку робочого часу, та персональні списки працівників, на підставі яких буде здійснюватися виплата.

В подальшому, персональні списки працівників, які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19 із відповідними відсотками доплат, визначених комісією, затверджувались наказами головного лікаря ОСОБА_8 .

Відповідно до наказів головного лікаря КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_8 від 28.05.2020 №185-Л, від 03.07.2020 № 199-Л, від 03.07.2020 № 210-Л, від 17.08.2020 № 217-Л, від 21.09.2020 № 239-Л, від 21.10.2020 № 258-Л, від 01.11.2021 № 276-Л, від 18.11.2020 № 293-Л, від 04.01.2021 № 23-Л, від 04.01.2021 № 24-Л, від 15.02.2021 № 57-Л, від 15.03.2021 № 123, від 01.04.2021 № 146-Л, від 19.05.2021 № 177-Л, від 25.06.2021 №194-Л, від 19.07.2021 № 199-Л, від 05.08.2021 №213-Л, від 09.08.2021 № 215-Л, від 03.09.2021 № 237-Л, від 09.11.2021 № 283-Л, від 21.12.2021 № 309-Л. головному бухгалтеру КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_5 наказувалось проводити щомісячні виплати доплат медичним та іншим працівникам КНП «Первомайської ЦРЛ», які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19, у розмірі до 300% заробітної плати (посадового окладу с підвищеннями), з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок, згідно персональних списків працівників, з зазначеним розміром доплати, графіків та табелів обліку робочого часу, затверджених головним лікарем КНП «Первомайська ЦРЛ»-інфекційна лікарня.

Нарахування доплат медичним та іншим працівникам КНП «Первомайської ЦРЛ» здійснювалось відповідно до положень Постанови КМУ від 24.04.2020 № 331.

Пунктом 1 даної постанови передбачено: «Установити, що кошти, передбачені для закупівлі медичних послуг, пов'язаних з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, насамперед спрямовуються на:

- здійснення додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов'язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства».

Поняття «заробітна плата», відповідно до вимог Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі за тестом - Наказ №5) містить в собі складові: фонд основної заробітної плати (пункт 2.1. Наказу № 5), Фонд додаткової заробітної плати (пункт 2.2. Наказу № 5), які також в свою чергу поділяються на підпункти та інших заохочувальних та компенсаційних виплат (пункт 2.3. Наказу № 5).

Крім іншого, до складу Фонду додаткової заробітної плати включають оплату за невідпрацьований час - це оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством (пункт 2.2.12 Наказу № 5).

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат, крім іншого, відносять матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надану всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом (пункт 2.3.3. Наказу № 5).

Поняття «(посадового окладу (з підвищеннями)», що вживається у вказаному формулюванні відноситься до Фонду основної заробітної плати (пункт 2.1.1. Наказу № 5).

Поняття «доплат, надбавок», закріплене у пункті 2.2.1. Наказу № 5, «Надбавки та доплати до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених чинним законодавством (…)», що в свою чергу містить в собі 18 складових.

Окрім цього, відповідно до вимог ст. 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Таким чином, відповідно до переліку понять, що вживаються у пункті 1 Постанови КМУ від 24.04.2020 № 331 для розрахунку доплати передбачених вказаною постановою необхідно враховувати виплати працівнику згідно всіх підпунктів пункту 2.1. «Фонд основної заробітної плати» та пункту 2.2.1. «Надбавки та доплати до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених чинним законодавством (…)», Наказу № 5, без врахування виплат, передбачених пунктом 2.2. «Фонд додаткової заробітної плати» та 2.3. «Інші заохочувальні та компенсаційні виплати» Наказу № 5, оскільки, відповідно до положень ст. 94 Кодексу законів про працю України, вказані виплати не стосуються оплати праці працівника за своїми прямими функціональними обов'язками та не є за своєю сутністю оплатою за фактично відпрацьований час.

За період роботи КНП «Первомайської ЦРЛ» з квітня 2020 року по грудень 2021 року пов'язаної з ліквідацією епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19, у працівників КНП «Первомайської ЦРЛ», задіяних до такої роботи, неодноразово виникали питання щодо недостатнього фінансування, у зв'язку з чим головним лікарем КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_8 видавались накази про припинення нарахування доплати у зв'язку із відсутністю відповідного фінансування від 28.05.2021 № 180/1-Л, від 02.06.2021 № 186/1-Л, від 25.06.2021 № 195-Л, від 25.06.2021 № 196-Л, від 02.08.2021 № 211/1-Л, від 07.09.2021 № 238-Л, від 07.09.2021 № 238/1-Л.

Таким чином, ОСОБА_5 , виконуючи роботу на посаді головного бухгалтера КНП «Первомайська ЦРЛ», знаючи вимоги вказаних нормативно-правових та внутрішніх регуляторних актів, мала реальну можливість належним чином виконати свої обов'язки за посадою в умовах, що склалися належним чином.

Не зважаючи на це, головний бухгалтер КНП «Первомайської ЦРЛ» ОСОБА_5 , будучи наділеною службовими повноваженнями відповідно до посади, не виконала їх в повному обсязі, що призвело до надмірного витрачання коштів, з рахунку КНП «Первомайської ЦРЛ, що призначались для виплати доплати за наступних обставин.

У розрахунково-платіжних відомостях, меморіальних ордерах № 5 КНП «Первомайська ЦРЛ» Первомайської міської ради у період з квітня 2020 року по грудень 2021 року та розрахунково-платіжних відомостях КНП «Первомайська ЦРЛ» Первомайської міської ради в розрізі нарахування та виплати доплати COVID-19 за той самий період, а також в Особових рахунках заробітної плати та Розрахункових листах працівників КНП «Первомайська ЦРЛ» Первомайської міської ради за 2020-2021 роки відображаються суми фактичного нарахування доплати COVID-19 працівникам КНП «Первомайська ЦРЛ», а також суми до виплати з урахуванням утримання усіх обов'язкових податків і зборів.

При цьому, фактично відпрацьований час працівників КНП «Первомайська ЦРЛ» відображається у Табелях обліку робочого часу.

Згідно вказаної облікової документації, загальна сума фактично нарахованої додаткової доплати COVID-19 окремим працівникам КНП «Первомайська ЦРЛ» у період з квітня 2020 року по грудень 2021 року склала 2 628 444,58 грн., у тому числі:

- за 2020 рік - 1 125 555,19 грн.;

- за 2021 рік - 1 502 889,39 грн.

Однак, загальна сума додаткової доплати COVID-19, що підлягала нарахуванню окремим працівникам КНП «Первомайська ЦРЛ» у період з квітня 2020 року по грудень 2021 року, відповідно до діючих нормативно-правових актів та наказів склала 925 777,61 грн., у тому числі:

- за 2020 рік - 397 294,44 грн.;

- за 2021 рік - 528 483,17 грн.

Таким чином, загальна сума необґрунтованого нарахування додаткової доплати COVID-19 у період з квітня 2020 року по грудень 2021 року окремим працівникам КНП «Первомайська ЦРЛ» склала 1 702 666,97 грн. (2 628 444,58 - 925 777,61 = 1 702 666,97 грн.), у тому числі:

- за 2020 рік - 70 особам на загальну суму 728 260,75 грн.;

- за 2021 рік - 81 особі на загальну суму 974 406,22 грн.

Отже, головний бухгалтер КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_5 , всупереч установленому порядку, нехтуючи своїми обов'язками, передбаченими своєю посадовою інструкцією, достовірно знаючи про необхідність здійснення нарахування та виплати доплати виключно за фактично відпрацьований час, будучи впевненою в своїх діях, маючи реальну можливість виконати покладені на неї службові обов'язки належним чином, будучи зобов'язаною забезпечувати здійснення службової діяльності відповідно до вимог нормативних документів, проявляючи злочинну недбалість, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинна була і могли їх передбачити, належним чином не пересвідчилась в правильності здійснення нарахувань економіста з праці КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_9 та бухгалтера по заробітній платі КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_10 , не проконтролювала їх роботу, внаслідок чого 151 працівнику КНП «Первомайська ЦРЛ» здійснено нарахування та виплату доплати за участь у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19 у завищеному розмірі.

Внаслідок злочинної недбалості головного бухгалтера КНП «Первомайська ЦРЛ» ОСОБА_5 . КНП «Первомайська ЦРЛ» завдано збитків на загальну суму 1 702 666,97 грн., що відповідно до пункту 4 Примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками, оскільки у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме: службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

27.12.2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри слідчий підтверджує зібраними у кримінальному провадженні доказами у їх сукупності, а саме:

1)наказом головного лікаря КНП «Первомайська ЦРЛ» «Про перевод ОСОБА_5 в межах бухгалтерії» від 15.03.2016 №195-к на посаду головного бухгалтера;

2)посадовою інструкцією головного бухгалтера КНП «Первомайської ЦРЛ» ОСОБА_5 ;

3)довідкою спеціалістів Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області від 01.11.2022 щодо необґрунтовано нарахованих додаткових доплат медичним та іншим працівникам КНП «Первомайська центральна районна лікарня».

4)висновком судового експерта Миколаївського відділення ОНДІСЕ від 21.07.2023 № 23-1318 за результатами проведення судової економічної експертизи.

5)Іншими матеріалами досудового розслідування у їх сукупності та взаємозв'язку.

Постановою керівника Первомайської окружної прокуратури від 21.02.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 27.03.2024, включно.

В подальшому, 26.03.2024 ухвалою слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 25.05.2024.

В обгрунтування клопотання слідчий посилається на те, що досудове розслідування неможливо закінчити у зазначений строк, оскільки на даний час у вищезазначеному кримінальному провадженні необхідно з метою проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування у кримінальному провадженні та повторного дослідження діяльності КНП «Первомайська ЦРЛ» з питань нарахування та перерахування доплати за участь у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19 окремим працівникам КНП «Первомайська ЦРЛ» у період з квітня 2020 року по грудень 2021 року отримати висновок судово економічної експертизи, яка призначена слідчим 13.05.2024 року, та яка на теперішній час триває. Крім того, у відповідності до вимог ст. 290 КПК України надати сторонам провадження доступ до матеріалів кримінального провадження для ознайомлення в повному обсязі, скласти обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового розслідування, вручити їх стороні захисту.

Результати проведення вказаної експертизи являються важливими для судового розгляду, оскільки експертами повторно досліджуються питання про підтвердження документально та нормативно висновків, вказаних у довідці Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області від 01.11.2022 щодо необґрунтовано нарахованих додаткових доплат медичним та іншим працівникам КНП Первомайська центральна районна лікарня за період квітень 2020 року - грудень 2021 року в сумі 2 122 445,85 грн, без проведення вказаної експертизи неможливо завершити досудове розслідування.

Обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні складається уповноваженою особою на підставі зібраних досудовим розслідуванням доказів, у межах строків досудового розслідування, у тому числі з урахуванням доказів та матеріалів, які можуть бути відкриті сторонами одна-одній лише під час ознайомлення з матеріалами провадження. Вказані документи і процесуальні дії щодо їх складання, вручення та скерування їх до суду здійснюються в межах строків досудового розслідування, і є кінцевими документами, які розглядаються в суді.

Відповідно повідомлення експертної установи призначена слідчим 13.05.2024 судово-економічна експертиза у кримінальному провадженні № 42022152050000010 від 16.02.2022 за ч. 2 ст. 367 КК України з урахуванням обсягу матеріалів, що передані судовому експерту на дослідження, відноситься до категорії складних експертиз, тому термін її виконання до 60 календарних днів.

Також у зв'язку зі службовою необхідністю та стислими строками досудового розслідування, приблизні строки виконання призначеної експертизи не менш ніж 1 місяць.

Таким чином, виконання судової економічної експертизи потребує додаткового часу, кінцевий строк виконання якої, наразі виходить за межі строків досудового розслідування тому існують об'єктивні підстави через які досудове розслідування не можливо завершити у відведений термін.

Матеріали, надані для проведення судової економічної експертизи являють собою більшу частину всіх документів вказаного кримінального провадження, тому в період перебування матеріалів в одній установі унеможливлює проведення інших слідчих дій.

Дослідження такого обсягу документів об'єктивно займає великий обсяг робочого часу судового експерта крім того, виконання експертиз проводиться в порядку черговості з урахуванням поточної завантаженості експертних установ.

Додаткового часу потребує складання обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування їх вручення зацікавленим особам, які також є кінцевими документами у кримінальному провадженні і такі процесуальні дії не могли бути виконанні за вказаних обставин.

Оскільки, вказані слідчі та процесуальні дії не можливо виконати у передбачений КПК строк для проведення досудового розслідування, у зв'язку із цим у сторони обвинувачення виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування.

Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав у повному обсязі.

Захисник адвокат ОСОБА_6 та підозрювана у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання посилаючись на те, що у справі вже призначено вже четверту експертизу. Дві попередні експертизи не підтвердили порушення ОСОБА_5 при виконанні нею обов'язків головного бухгалтера, порушень у нарахуванні додаткових доплат з квітня 2020 року по грудень 2021 року окремим працівникам КНП «Первомайська ЦРЛ», що є предметом підозри від 27.12.2023 року. Вважає, що слідчий безпідставно призначив повторну експертизу та її вирішення поставив недоцільні питання.

Суд, вислухавши доводи учасників, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Слідчим відділом РВП ГУНП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022152050000010 від 16.02.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 367 КК України.

В межах даного кримінального слідчим 27.12.2023 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалісті, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу, відповідно до ч.4ст.219 КПК України.

Згідно з п.2ч.3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.

Постановою керівника Первомайської окружної прокуратури від 21.02.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 27.03.2024, включно.

26.03.2024 ухвалою слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 25.05.2024.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022152050000010 від 16.02.2022 року закінчується 25.05.2024 року.

Згідно з ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок особливої складності провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 295-1КПКУкраїни у клопотанні про продовження строку досудового розслідування слідчий, прокурор зобов'язані зазначити найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.

Зокрема ч. 4 ст. 294 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов'язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов'язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка учасників кримінального провадження. (рішення у справах «Олексій Бугайов проти України», «Юрій Іванов проти України»).

У рішенні по справі «Шиянов проти України» від 02.06.2016 Європейський суд з прав людини вказав, що вимоги щодо проведення розслідування не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Іншими словами, державні органи повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, серед іншого, висновки судових експертиз та інше.

Як вбачається з матеріалів клопотання, у межах кримінального провадження слідчим призначено судово економічну експертизу 13.05.2024 року. Вказана експертиза виконується в Миколаївському науково-дослідному експертно криміналістичному центрі. Згідно повідомлення директора Миколаївського науково-дослідного експертно криміналістичного центру судова експертиза відноситься до категорії складних, тому строк її проведення становить 60 днів. Також зазначає, що строк виконання даної експертизи становить не менше одного місця.

Що стосується доводів адвоката, щодо недоцільності призначення повторної експертизи слідчим та поставлення на її вирішення відповідних питань слід зазначити наступне.

Право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності прокурора, керівника слідчого органу, слідчого є однією із найважливіших гарантій захисту громадянами своїх прав та свобод від їх порушення як з боку органів, що здійснюють розслідування та судовий контроль у кримінальному провадженні, так і з боку інших осіб, що беруть участь у ньому. Стаття 24 КПК також гарантує кожному право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому КПК, що прямо узгоджується з приписами статті 55 Конституції України.

Главою 26 КПК України визначено порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування.

Слідчий суддя не є стороною обвинувачення та відповідно не може давати вказівки або зобов'язати прокурора вчинити ті чи інші слідчі дії, навіть якщо їх вчинення є доцільним. При вирішенні питання про необхідність виконання слідчих дій слідчий та прокурор є цілком самостійним.

Тому, сторона захисту може скористатись своїм правом на оскарження дій слідчого в судовому порядку.

З урахуванням наведеного, вважаю, що для закінчення виконання судово економічної експертизи, доцільним є продовження строку досудового розслідування, оскільки на даний час є очевидним той факт, що провести такі слідчі дії у раніше визначений строк неможливо, внаслідок складності провадження, а тому клопотання слідчого підлягає задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.219, 294, 295-1, 309, 372, 376КПК України, слідчий суддя

ухвалив

клопотання задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022152050000010 від 16.02.2022 року, у якому повідомлено пропідозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, до шести місяців, тобто до 25.06.2024 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя