Рішення від 23.05.2024 по справі 520/4959/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

23 травня 2024 року справа № 520/4959/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

1. Стягнути до бюджету України з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), суму податковою боргу в загальному розмірі 948862,53 гривень.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 має податковий борг у загальній сумі 948862,53 гривень, який виник з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування; податку на додану вартість; військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування; з податку на доходи фізичних осіб, нарахованого на заробітну плату найманих робітників; акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібнї торгівлі підакцизних товарів та штрафнх санкцій.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у вказаний адміністративній справі за правилами спрощного позовного провадження.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідач подав відзив на позов разом з доказами на спростування доводів позивача до суду надав та зазначив, що ознайомившись з актом держаної податкової служби України, Головного управління ДПС у Харківській області, даний акт не містить відомостей (підписів, а також дати отримання) щодо ознайомлення позивача з ним. Зазначає, що з матеріалів справи вбачається, роздрукована інформація з Укрпошти, про отримання рекомендованого листа. Також зазначає, що в матеріалах справи відсутній опис рекомендованих повідомлень, а тому стверджувати, що в листі був саме акт неможливо. Зазначає, що даний акт, а також, податкові-повідомлення-рішення бачить перший раз. Також зазначає, що коли сума податкового зобов?язання розраховується контролюючим органом то такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов?язань, тобто першій податковій вимозі повинно передувати податкове повідомлення, а не навпаки. Вказує, що податкові вимоги-рішення повинні містити посилання на підстави їх встановлення, суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запронованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу, податкові повідомлення-рішення, які містяться у матеріалах справи не містять зазначених обов?язкових відомостей.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Станом на дату звернення до суду по ОСОБА_1 обліковується податковий боргу у загальному розмірі 948862,53 гривень, який складається з:

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, нарахованого на підставі податкового повідомлення-рішення (форма 'Р') № 00230752410 від 31.07.2023 у сумі 449187,69 грн, податкового повідомлення-рішення (форма 'ПС) № 00230772410 від 31.07.2023 у сумі 340,00 грн.

- військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, нарахованого на підставі податкового повідомлення-рішення (форма 'Р') № 00230822410 від 31.07.2023 у розмірі 37432,31 грн.

- податку на додану вартість, нарахованого на підставі податкового повідомлення рішення (форма Р) № 00230802410 від 31.07.2023 у розмірі 458446,00 грн.

- адміністративні штрафи та інші санкції, нараховані на підставі податкового повідомлення-рішення (форма 'ПС) № 00230662410 від 31.07.2023 у розмірі 340,00 грн.

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, нарахованого на підставі податкового повідомлення-рішення (форма 'ПС') № 00230712410 від 31.07.2023 у розмірі 1020,00 грн., податкового повідомлення-рішення (форма Д) № 00230692410 від 31.07.2023 у сумі 924,53 грн.

- штрафні санкції за порушення законодавста про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, нарахованого на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" № 00230742410 від 31.07.2023 у розмірі 1134,00 грн.

- акцизного податку з реалізії суб'єтами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, нарахованого на підставі податкового повідомлення-рішення (форма 'Р') № 00230702410 від 31.07.2023 у розмірі 38,00 грн.

Доказів оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному та/або судовому порядку до суду не надано.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.

У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп. 14.1.39 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з пп. 14.1.175 цієї статті податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Суд зазначає, що у справах про стягнення боргу предметом доказування мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення боргу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Судом встановлено, що на дату звернення з позовом сума заборгованості обліковується в картках особового рахунку відповідача за відповідним платежем.

Відповідно до положень п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України позивачем сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу № 0007529-1305-2040 від 26.09.2023, яка направлена засобами поштового зв'язку, відповідно даних УДППЗ «Укрпошта» вручена. З дати вручення зазначеної вимоги податковий борг платника податків існував не припиняючись, у зв'язку з чим вказана податкова вимога не втратила своєї юридичної сили.

Про безперервність податкового боргу свідчать наявні в матеріалах справи копії особової картки з АІС "Податковий блок" та надана контролюючим органом довідка.

Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до змісту адміністративного позову та наявних в матеріалах справи доказів податкова вимога не є скасованою, зміненою або відкликаною.

Відповідно до п.п.20.1.32, п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п.95.1 та 95.3 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Так, щодо позиції відповідача, що акт не містить відомостей (підписів, а також дати отримання) щодо ознайомлення позивача з ним, що в матеріалах справи відсутній опис рекомендованих повідомлень, що податкові-повідомлення-рішення бачить перший раз, що коли сума податкового зобов?язання розраховується контролюючим органом, то такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов?язань, тобто першій податковій вимозі повинно передувати податкове повідомлення, а не навпаки, що податкові вимоги-рішення повинні містити посилання на підстави їх встановлення, суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запронованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу, податкові повідомлення-рішення, які містяться у матеріалах справи не містять зазначених обов?язкових відомостей, то суд зазначає, що вказані твердження відповідача не досліджуються в рамках даної справи щодо стягнення податкового боргу.

Суд роз'яснює, що відповідно до вимог КАС України відповідач, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Також, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів оскарження вказаних у рішенні податкових повідомлень-рішень в адміністративному та/або судовому порядку.

А тому, вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду спору не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути до бюджету України з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), суму податковою боргу в загальному розмірі 948862,53 гривень.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 23.05.2024 року.

Суддя Бідонько А.В.