Рішення від 21.05.2024 по справі 480/11998/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 року Справа № 480/11998/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/11998/23 за позовом ОСОБА_1 до Роменської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати бездіяльність Роменської міської ради Сумської області щодо не надання позивачу в користування на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 7,4784 та, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років, протиправною;

- визнати бездіяльність Роменської міської ради Сумської області щодо не надання позивачу в користування на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 7,1990 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років, протиправною;

- зобов'язати Роменську міську раду Сумської області розглянути в передбаченому законом порядку заяву від 14.07.2023 про надання в користування на умовах оренди- земельної ділянки орієнтовною площею 7,4784 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років;

- зобов'язати Роменську міську раду Сумської області розглянути в передбаченому законом порядку заяву від 14.07.2023 про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 7,1990 та, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років.

Вимоги мотивує тим, що 14.07.2023 звернувся до Роменської міської ради Сумської області з заявою від 14.07.2023, в якій на підставі ст.ст.120, 122, 123 Земельного кодексу України просив передати в користування на умовах оренди земельну ділянку орієнтовною площею 7,4784 га, цільове призначення:. 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років. До заяви від 14.07.2023 було додано ксерокопії правоустановчих документів на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, графічні матеріали з зображенням місця розташування земельної ділянки та її орієнтовних розмірів, мого паспорта громадянина України та картки фізичної особи-платника податків.

Крім того, 14.07.2023 звернувся до Роменської міської ради Сумської області з заявою від 14.07.2023, в якій на підставі ст.ст.120, 122, 123 Земельного кодексу України просив передати в користування на умовах оренди земельну ділянку орієнтовною площею 7,1990 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років. До заяви від 14.07.2023 було додано ксерокопії правоуетановчих документів на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, графічні матеріали з зображенням місця розташування земельної ділянки та її орієнтовних розмірів, мого паспорта громадянина України та картки фізичної особи-платника податків.

Згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 03-19/116 "Про розгляд звернення щодо передачі в користування на умовах оренди земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення" від 02.08.2023 року на виконання протокольного доручення № 45 наради при голові Сумської обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 30.06.2023, з метою створення сприятливих умов для реалізації Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області в 2022-2024 роках та забезпечення надання можливості утворення індустріального парку на землях комунальної власності Роменської міської ради керуючись Законом України "Про індустріальні парки", 58 сесією Роменської міської ради 8 скликання від 25.07.2023 прийнято рішення "Про створення сприятливих умов для реалізації Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області в 2022-2024 роках". Згідно з вищезазначеним рішенням частину (площею 13,8558 га) земельної ділянки від площі 16,8558 га (кадастровий номер 5924186100:02:002:0481), що розташована за межами населених пунктів та території Малобубнівської сільської ради залучено до реалізації Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області в 2022-2024 роках для утворення індустріального парку, іншу частину вищезазначеної земельної ділянки (площею 3,0000 га) залишено для реалізації права на користування земельною ділянкою під нерухомим майном за адресою АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 . Враховуючи вище викладене, після поділу земельної ділянки площею 16,8558 га (кадастровий номер 5924186100:02:002:0481) позивач матиме змогу оформити земельну ділянку площею 3,0000 га під вищезазначеним нерухомим майном, що перебуває у нього у власності.

Вважаючи протиправною бездіяльність Роменської міської ради Сумської області щодо не надання йому в користування на умовах оренди вказаних земельних ділянок. позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 13.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Вказану ухвалу відповідач отримав 14.11.2023.

Ухвалою суду від 15.01.2024 зобов'язати відповідача - Роменську міську раду Сумської області виконати вимоги ухвали суду від 13.11.2023. Вказану ухвалу відповідач отримав 16.01.2024.

Відповідач у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому суд визнає можливим вирішити справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, яка передбачає, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також враховуючи положення ч. 4 ст. 159 КАС України, відповідно до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач 14.07.2023 звернувся до Роменської міської ради Сумської області з заявою від 14.07.2023, в якій на підставі ст.ст.120, 122, 123 Земельного кодексу України просив передати в користування на умовах оренди земельну ділянку орієнтовною площею 7,4784 га, цільове призначення:. 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років.

До заяви від 14.07.2023 було додано ксерокопії правоустановчих документів на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, графічні матеріали з зображенням місця розташування земельної ділянки та її орієнтовних розмірів, мого паспорта громадянина України та картки фізичної особи-платника податків.

Крім того, 14.07.2023 позивач звернувся до Роменської міської ради Сумської області з заявою від 14.07.2023, в якій на підставі ст.ст.120, 122, 123 Земельного кодексу України просив передати в користування на умовах оренди земельну ділянку орієнтовною площею 7,1990 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради, строком на сім років.

До заяви від 14.07.2023 було додано ксерокопії правоуетановчих документів на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, графічні матеріали з зображенням місця розташування земельної ділянки та її орієнтовних розмірів, мого паспорта громадянина України та картки фізичної особи-платника податків.

Однак, на вказані заяви від Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області позивач отримав повідомлення № 03-19/116 "Про розгляд звернення щодо передачі в користування на умовах оренди земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення" від 02.08.2023, в якому зазначено, що на виконання протокольного доручення № 45 наради при голові Сумської обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 30.06.2023, з метою створення сприятливих умов для реалізації Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області в 2022-2024 роках та забезпечення надання можливості утворення індустріального парку на землях комунальної власності Роменської міської ради керуючись Законом України "Про індустріальні парки", 58 сесією Роменської міської ради 8 скликання від 25.07.2023 прийнято рішення "Про створення сприятливих умов для реалізації Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області в 2022-2024 роках". Згідно з вищезазначеним рішенням частину (площею 13,8558 га) земельної ділянки від площі 16,8558 га (кадастровий номер 5924186100:02:002:0481), що розташована за межами населених пунктів та території Малобубнівської сільської ради залучено до реалізації Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області в 2022-2024 роках для утворення індустріального парку, іншу частину вищезазначеної земельної ділянки (площею 3,0000 га) залишено для реалізації права на користування земельною ділянкою під нерухомим майном за адресою АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 . Враховуючи вище викладене, після поділу земельної ділянки площею 16,8558 га (кадастровий номер 5924186100:02:002:0481) позивач матиме змогу оформити земельну ділянку площею 3,0000 га під вищезазначеним нерухомим майном, що перебуває у нього у власності.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, серед іншого належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За змістом статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений у статті 118 ЗК України. Зокрема, частинами першою та другою цієї статті передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Частиною сьомою цієї статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. За змістом наведених норм для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких, визначені в статті 118 ЗК України органи, приймають одне з відповідних рішень.

При цьому, відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 зазначеного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

У спірних правовідносинах рішення про надання чи відмову передати в користування на умовах оренди земельну ділянку належить до виключних повноважень Роменської міської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні. Рішення, дії або бездіяльність сільської ради щодо надання земельних ділянок можуть бути оскаржені до суду.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" №2145 від 24 березня 2022 року визначено спрощену процедуру передання в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (крім тих, що перебувають у постійному користуванні осіб, які не належать до державних, комунальних підприємств, установ, організацій), а також земельних ділянок, що залишилися в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв), зокрема цим Законом запроваджено строк дії оренди - один рік.

Як встановлено судом, позивач у визначеному законодавством порядку звертався до відповідача з заявами про передачу земельних ділянок у користування на умовах оренди, проте відповідач одне із передбачених законодавцем рішень у спосіб встановлений законом (шляхом прийняття рішення на пленарному засіданні ради) не прийняв, а обмежився формальним листуванням з заявником, а тому суд визнає протиправною таку бездіяльність відповідача і вважає, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Роменської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати бездіяльність Роменської міської ради Сумської області щодо не надання ОСОБА_1 в користування на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 7,4784 та, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради протиправною.

Визнати бездіяльність Роменської міської ради Сумської області щодо не надання ОСОБА_1 в користування на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 7,1990 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради.

Зобов'язати Роменську міську раду Сумської області розглянути в передбаченому законом порядку заяву ОСОБА_1 від 14.07.2023 про надання в користування на умовах оренди - земельної ділянки орієнтовною площею 7,4784 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради.

Зобов'язати Роменську міську раду Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.07.2023 про надання йому в користування на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 7,1990 та, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, за рахунок земельної ділянки площею 16.8558 га, цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5924186100:02:002:0481, розташованої на території Роменської міської ради.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал