22 травня 2024 року м. Рівне №460/24965/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при обчисленні пенсії за віком стажу роботи з липня 2003 року по травень 2005 року, з грудня 2005 року по грудень 2007 року та заробітної плати на підставі довідок від 07.09.2021 №09-51/П-121, №25 від 15.02.2022, №26 від 15.02.2022 та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.07.2021, зарахувавши стаж роботи з липня 2003 року по травень 2005 року, з грудня 2005 року по грудень 2007 року та заробітну плату на підставі вказаних довідок.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 05.07.2021 позивачу призначено пенсію за віком за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначив, що неодноразово звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням стажу та заробітної плати в ТОО «КазАзот». Однак, відповіддю відповідач повідомив, що немає підстав зараховувати вказаний стаж у зв'язку з не підтвердженням первинними документами. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та безпідставною, оскільки ним надано всі необхідні документи для зарахування періоду роботи у Республіці Казахстан. Тому, просить суд позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 31.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Вказує, що при призначенні пенсії позивачу не зараховані періоди роботи та заробітна плата, а саме: з липня 2003 по травень 2005 року та з грудня 2005 по грудень 2007 року за період роботи в ТОВ «КазАзот», водночас до загального страхового стажу зарахований період роботи з 10.02.2009 по 31.03.2021 в ТОВ «КазАзот», а заробітна плата врахована нульовим значенням, оскільки не підтверджена первинними документами. Зауважив, що оскільки Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, припинила свою дію з 19.06.2023, підстави для запиту щодо витребування первинних документів для підтвердження довідок про заробітну плату за період роботи позивача в Республіці Казахстан відсутні.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
З 05.07.2021 позивачу призначено пенсію за віком за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До загального страхового стажу при призначенні пенсії за віком не зараховані періоди роботи та заробітна плата, а саме: з липня 2003 по травень 2005 року та з грудня 2005 по грудень 2007 року за період роботи в ТОВ «КазАзот», водночас до загального страхового стажу зарахований період роботи з 10.02.2009 по 31.03.2021 в ТОВ «КазАзот», а заробітна плата врахована нульовим значенням, оскільки не підтверджена первинними документами.
28.04.2023 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив розглянути підтверджуючі документи щодо стажу та заробітної плати за період з 2003-2005 та 2009-2021 роки, які надійшли від компетентних органів Республіки Казахстан та відповідно перерахувати розмір пенсії.
Листом від 26.05.2023 №20851-18119/П-02/8-1700/23 відповідач повідомив позивача про продовження терміну розгляду його звернення відповідно до ст.20 Закону України «Про звернення громадян».
На адвокатський запит від 03.10.2023 №01/03/10/23 щодо зарахування періоду роботи та заробітної плати в ТОВ «КазАзот» відповідач листом від 09.10.2023 повідомив про те, що при здійсненні перевірки відомостей, зазначених у довідках, не було підтверджено факту сплати внесків на державне соціальне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, припинила свою дію з 19.06.2023, підстави для запиту щодо витребування первинних документів для підтвердження довідок про заробітну плату за період роботи позивача в Республіці Казахстан відсутні.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною другою статті 10 Закону України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI визначено, що права громадян України, які працюють за кордоном, захищаються законодавством України та держави перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29 червня 2004 року № 1906-IV міжнародний договір України - укладений у письмовій формі з іноземною державою або іншим суб'єктом міжнародного права, який регулюється міжнародним правом, незалежно від того, міститься договір в одному чи декількох пов'язаних між собою документах, і незалежно від його конкретного найменування (договір, угода, конвенція, пакт, протокол тощо).
Відповідно до частини першої статті 19 цього Закону, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.
Так, Угодою між Міністерством соціального захисту населення України та Міністерством соціального захисту населення Республіки Казахстан про співпрацю в галузі пенсійного забезпечення від 21.09.1995 (чинна з 21.09.1995) визначено, що ця Угода поширюється на всі види державного пенсійного забезпечення громадян, що встановлені або будуть встановлені законодавством кожної з держав (ст.2); пенсійне забезпечення громадян України і громадян Республіки Казахстан та членів їхніх сімей здійснюється відповідно до законодавства тієї держави, на території якої вони проживають (ст.4).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон №1058-ІV).
Відповідно до частини другої статті 9 Закону №1058-ІV, за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Згідно із частиною першою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з частиною третьою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що при призначенні пенсії позивачу враховано період його роботи з 10.02.2009 по 31.03.2021 в ТОО «КаАзот», а заробітна плата врахована нульовим значенням, оскільки не підтверджена первинними документами. Між тим, не врахований період роботи та заробітна плата з липня 2003 по травень 2005 року та з грудня 2005 по грудень 2007 року у вказаному товаристві.
Таким чином, відповідачем не ставиться під сумнів факт роботи позивача в ТОО «КаАзот», зокрема в період з 10.09.2009 по 31.03.2021.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що відділом обслуговування громадян (сервісний центр) №9 Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області було направлено запит до компетентних органів Республіки Казахстан про проведення перевірки достовірності відомостей, зазначених у довідках про заробітну плату за періоди роботи у 2003-2007, 2009-2021 роках.
Обставина щодо направлення відповідного запиту не заперечується позивачем за змістом позову.
На відповідний запит АТ «КазАзот», правонаступник ТОВ «КазАзот внаслідок реорганізації останнього (а.с.18), листом від 15.02.2022 №65-340-05/741 надіслало довідки про фактичну суму заробітку ОСОБА_1 №25, №26 від 15.02.2022 за період роботи з грудня 2005 по грудень 2007 року, з лютого 2009 по травень 2021 року в АТ «КазАзот» та зазначило, що Міністерство праці та соціального захисту населення Республіки Казахстан не повинно перевіряти і підтверджувати нарахування заробітної плати у зв'язку з тим, що відповідно до статті 11 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення, що набула чинності з 13.03.1992, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в установленому порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, які входили в склад СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав учасниць Співдружності без легалізації.
Довідкою від 15.02.2022 №25, виданою АТ «КаАзот», підтверджено фактичну суму заробітку позивача помісячно за періоди 2005-2007 років. У цій довідці вказано, що з усіх включених до довідки сум за періоди після 01.01.2001 сплачено єдиний соціальний податок до органів міністерства зі зборів та податків МНС за встановленими ставками. Підстава видачі довідки: особові рахунки за 2005-2007 роки (а.с.16).
У довідці від 15.02.2022 №26, виданій АТ «КаАзот», вказано фактичну суму заробітку позивача з 2009 року по травень 2021 року (помісячно). Також зазначено, що з усіх включених до довідки сум за періоди після 01.01.2001 сплачено єдиний соціальний податок до органів міністерства зі зборів та податків МНС за встановленими ставками. Підстава видачі довідки: особові рахунки за 2009-2021 роки (а.с.17).
Зазначені довідки підписані посадовими особами (керівником, головним бухгалтером) АТ «КазАзот» та містять відбиток печатки цього товариства.
Крім того, в архівній довідці від 07.09.2021 №09-51П-121 «Актауської філії з особового складу» Комунальної державної установи «Державний архів Мангістауської області» зазначено, що у переглянутих документах архівного фонду ТОВ «Актал ЛТД» за 2003-2005 роки наявні особові рахунки з нарахування заробітної плати працівникам ТОВ «Актал ЛТД», де з липня 2003 року по травень 2005 року значиться ОСОБА_1 , слюсар-ремонтник АТЗ та вказано у табличній формі нараховану позивачу заробітну плату помісячно за вказаний період із відображенням періодів його перебування у відпустці без збереження заробітної плати протягом 2005 року (а.с.13).
Відповідно до абз.5 пп.3 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Пунктом 2.10 Порядку № 22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Додатком 5 до Порядку № 22-1 затверджена форма довідки про заробітну плату для призначення пенсій.
За змістом вказаної форми довідка повинна містити, зокрема, штамп органу, що видав довідку; ПІБ особи, якій довідка видана; суми заробітної плати та період, за який вона нарахована; підставу видачі довідки; ПІБ, посада та підпис уповноважених осіб.
Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Угодою між Міністерством соціального захисту населення України та Міністерством соціального захисту населення Республіки Казахстан про співпрацю в галузі пенсійного забезпечення від 21.09.1995 (чинна з 21.09.1995) визначено, що призначення пенсії проводиться за поданням потрібних документів, які підтверджують право на неї згідно з законодавством держави проживання. Документи, видані у встановленому порядку на території держав-учасниць цієї Угоди, приймаються без легалізації (ст.6).
Крім того, частиною другою статті 4 Угоди «Про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників-мігрантів» від 15 квітня 1994 року, підписаної Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, рф, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, передбачено, що трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами. У разі остаточного виїзду трудівника-мігранта зі Сторони працевлаштування роботодавець (наймач) видає йому довідку або інший документ, який містить відомості про тривалість роботи та заробітну плату помісячно.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою.
Така позиція суду узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.04.2020 у справі №555/2250/16-а, які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
Отже, вищевказані довідки містять всі необхідні реквізити, що і форма такої довідки, затверджена Додатком 5 до Порядку № 22-1.
Відповідачем не доведено, що довідки про заробітну плату від 15.02.2022 №25 та №26 для обчислення пенсії позивачу містять неповні, сумнівні чи недостовірні відомості, а отже підлягають врахуванню при визначенні розміру пенсії.
Пенсійний орган не може нівелювати відомості довідки про заробітну плату, оформленої належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу та одержаної заробітної плати.
Також суд зазначає, що у постанові від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов висновку, що посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 24.03.2020 у справі № 280/1411/16-а та від 26.10.2022 у справі №808/1735/18.
Відповідач у листі від 09.10.2023 фактично вказує на те, що перевіркою не підтверджено сплату внесків на державне соціальне страхування та збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, Верховний Суд у постановах від 17.07.2019 (справа №144/669/17) та від 20.03.2019 (справа №688/947/17) зробив висновок, що несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періодів роботи на підприємстві, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку сплати страхових внесків.
Крім того, на переконання суду, за загальним правилом, несвоєчасна сплата (несплата) підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Відтак, неврахування відповідачем відомостей про період роботи та заробітної плати, що зазначені у відповідних довідках призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності вчинення оскаржуваної бездіяльності, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській щодо неврахування при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком стажу роботи з липня 2003 року по травень 2005 року, з грудня 2005 року по грудень 2007 року та заробітної плати в ТОВ «Актал ЛТД» на підставі архівної довідки від 07.09.2021 №09-51/П-121 за період з липня 2003 року по травень 2005 року та в АТ «КазАзот» - на підставі довідок №25 від 15.02.2022 за період з грудня 2005 по грудень 2007 року, №26 від 15.02.2022 за період з лютого 2009 по травень 2021 (включно).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 05.07.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши стаж роботи з липня 2003 року по травень 2005 року, з грудня 2005 року по грудень 2007 року та заробітну плату за період з липня 2003 по травень 2005 в ТОВ «Актал ЛТД» на підставі архівної довідки від 07.09.2021 №09-51/П-121 та заробітну плату за періоди з грудня 2005 по грудень 2007, з лютого 2009 по травень 2021 року в АТ «КазАзот» на підставі довідок №25 від 15.02.2022, №26 від 15.02.2022.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 22 травня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Н.С. Гудима