Рішення від 21.05.2024 по справі 460/2112/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 року м. РівнеСправа №460/2112/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить визнати протиправними дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.02.2024 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713; зобов'язати провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713, починаючи з 01.02.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Зауважив, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", якою встановлено, що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до вказаного Закону, до розміру їх пенсій нараховується щомісячна доплата в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 та 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Проте, при перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №460/23678/23 органом Пенсійного фонду не здійснено нарахування щомісячної доплати в сумі 2000 грн. У зв'язку з чим, в січні 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою щодо нарахування та виплати йому такої доплати до пенсії. ГУ ПФУ в Рівненській області було повідомлено про відсутність підстав для встановлення позивачу вказаної доплати пенсії. Позивач вважає таку поведінку відповідача протиправною, яка порушує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 01.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зокрема, зазначив, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Зазначив, що доплата з 01.07.2021, визначена відповідно до абзацу 3 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, становить 1000,00 грн. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/23678/23 ГУ ПФУ в Рівненській області проведено перерахунок розміру пенсії позивачу. Основний розмір пенсії до виплати після перерахунку склав 7531,18 грн. В даному контексті уваги потребує і той факт, що, відповідно до п.1 Постанови №713 право на щомісячну доплату в 1000,00 грн. мають особи, розміри пенсій яких визначені відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р. Однак, позивач має перерахований з 01.12.2019 розмір пенсії з грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, що такому пункту не відповідає. Матеріали пенсійної справи містять докази перерахунку та доводять той факт, що пенсія позивача становить 7531,18 грн. Проведений перерахунок пенсії здійснено саме з підстави зміни складових грошового забезпечення. Звернув увагу на правову причину прийняття Постанови №713. Так, в преамбулі Постанови №713 вказано, що вона прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб. А згідно п. 6, вона застосовується з 1 липня 2021 року. Дані обставини свідчать, що її мета урівноважити пенсії пенсіонерів, які не мали законодавчого права на перерахунок пенсії через відсутність збільшення її розмірів до 1 липня 2021 року шляхом здійснення доплати в 1000,00 грн. Оскільки пенсія позивачу призначена в разі втрати годувальника відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог щодо перерахунку та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, на підставі Постанови №713. Зазначив, що статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Наведені положення дають підстави для висновку, що відповідач не наділений правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів. Вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 01.08.2018 отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

16.07.2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", пунктом 1 якої установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

На виконання вказаної постанови Уряду органом Пенсійного фонду при призначенні пенсії позивачу установлено щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в сумі 1000,00 грн.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 у справі №460/23678/23, яке набрало законної сили 15.12.2023, зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити, починаючи з 01 квітня 2019 року, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 04.08.2023 за №хг16830/3808, з урахуванням раніше проведених виплат.

На підставі вказаного судового рішення ГУ ПФУ в Рівненській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2024. Розміри грошового забезпечення враховані відповідачем під час здійснення перерахунку та складають 10758,83 грн. Основний розмір пенсії складає 40% грошового забезпечення - 7531,18 грн, а з урахуванням індексації пенсії - 10085,55 грн. Підсумок пенсії позивача (з надбавками) - 10938,45 грн.

Після вказаного перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області припинило виплату позивачу доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.

В січні 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою щодо нарахування та виплати їй щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.

Листом від 16.02.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області позивачу було повідомлено, що за змістом п. 2 вказаної Постанови у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій. При розрахунку доплати в розмірі до 2000 грн для виду пенсії в разі втрати годувальника, ця сума повинна ділитись на кількість утриманців з врахуванням суміжних справ. Оскільки, пенсія військовослужбовця по втраті годувальника за померлого ОСОБА_2 також призначена матері ОСОБА_3 , то розмір доплати ділиться рівними частинами на двох утриманців. Отже, розмір пенсії позивача з врахуванням доплати з 01 липня 2021 року в сумі 1000 грн, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 01.07.2021 склав 6392,01 грн, де 1940,63 грн основний розмір пенсії по втраті годувальника + 1000,00грн доплата по п. 1 до Постанови № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" + 755,51 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі 35% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність + 767,37 грн - доплата до мінімального розміру пенсії, визначеного з врахуванням ст. 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» + 1928,50 грн - адресна допомога до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №674 від 03.08.2020. На виконання рішення суду у справі за №460/23678/23 ГУ ПФУ в Рівненській області в січні 2024 року проведено перерахунок розміру пенсії позивача. Основний розмір перерахованої на виконання рішення суду №460/23678/23 пенсії з 01.02.2024 склав 7531,18 грн. Збільшення основного розміру пенсії внаслідок перерахунку становить 5590,55 грн (7531,18 грн/перерахований основний розмір пенсії/ 1940,63 грн / основний розмір пенсії до перерахунку), тобто перевищило 2000 грн. Потребує уваги і той факт, що відповідно до п.1 Постанови №713 право на щомісячну доплату в 2000,00 грн мають особи, розміри пенсій яких визначені відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р. Однак, позивач має перерахований з 01.04.2019 розмір пенсії з грошового забезпечення станом на березень 2019 року, що такому пункту не відповідає. Враховуючи вище викладене, підстав для встановлення позивачу з 01 липня 2021 року доплати в сумі 1000 грн, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, немає.

Вважаючи таку поведінку органу Пенсійного фонду протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону №2262-XII.

Так, частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом №2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Так, пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, п. 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до, 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.

У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнані протиправними та не чинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

У висновках судів, які розглядали справу № 826/3858/18 зазначено про суперечність положень пунктів 1, 2 постанови № 103 нормам Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, з 05.03.2019 з дня набрання чинності судового рішення по справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, визначених Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому особа, якій призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ з цієї дати має право на отримання пенсії, виходячи із розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, та статті 9 Закону № 2011-XII.

Матеріалами справи підтверджено, що перерахунок пенсії позивача був здійснений на підставі судового рішення, що набрало законної сили, яким, зокрема, було зобов'язано відповідача з 01.04.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка станом на 05.03.2019.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, пенсія яким призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ за прирівняною посадою, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх військовослужбовців, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.03.2018, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови №704, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону № 2262-ХІІ та в повному розмірі.

14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова № 713), пунктом 1 якої установлено, що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (абз.1).

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту (абз.2).

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (абз.3).

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 (абз.4).

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, або після 01.03.2018 (за умови обчислення її розміру з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати) було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 Постанови №713, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 та її розмір після такого перегляду (перерахунку) збільшився на понад 2000,00 грн.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713, свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ на виконання судового рішення у справі №460/23678/23 з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови №713.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 та від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, які є обов'язковими для врахування судом відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

Щодо покликань відповідача на те, що коли пенсія виплачується на декількох утриманців щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2000 грн ділиться між одержувачами пенсії рівними частками, суд зазначає таке.

Частинами першою та другою статті 36 Закону №2262-ХІІ передбачено що, пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків;

б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Отже, розміри пенсій в разі втрати годувальника обраховуються з грошового забезпечення загиблого (померлого) годувальника, тобто розподіленню між утриманцями підлягає саме розмір грошового забезпечення загиблого (померлого) годувальника.

Разом з тим, Постановою №713 установлено щомісячну доплату до пенсій в сумі 2000,00 грн, які обчислені відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що доплата в розмірі 2000,00 грн, передбачена Постановою №713, встановлюється до пенсії в разі втрати годувальника, яка призначена відповідно до статті 36 Закону №2262-XII кожному непрацездатному члену сім'ї годувальника, та не ділиться на всіх членів сім'ї, які мають право на таку пенсію, як вважає відповідач.

При цьому, в листі від 16.02.2024 відповідач зазначив, що доплата до пенсії, передбачена Постановою №713, нараховувалася та виплачувалася позивачу з 01.07.2021, однак її нарахування та виплата припинена після перерахунку пенсії на виконання судового рішення у справі №460/23678/23.

Враховуючи викладене, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною поведінку відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати позивачу з 01.02.2024 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, та відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплати позивачу такої щомісячної доплати до пенсії.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, за результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, відповідають обставинам справи, підтверджені належними й допустимими доказами. Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Отже позов слід задовольнити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст.22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то підстави для застосування положень ст.139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо нездійснення нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.02.2024 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, починаючи з 01.02.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 21 травня 2024 року.

Суддя Н.О. Дорошенко