22 травня 2024 рокусправа № 380/303/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач 2), в якому просить
- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №133950013135 від 22.11.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком №1 стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля", врахувати заробітну плату за цей період для обчислення коефіцієнта заробітку та з урахуванням даних періодів та заробітної плати призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до ст.114 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.10.2023.
Ухвалою від 09.01.2024 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 09.10.2023 р. звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою, щодо призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1. Рішенням за №133950013135 від 16.10.2023 р. Відповідач призначив ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №1. Однак, вже 22.11.2023 р. Відповідач 2 виніс рішення №133950013135 на заміну рішення від 16.10.2023 р., яким відмовив Позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах. Згідно, даного рішення про відмову у призначенні пенсії, Відповідач 2 вказав: «Пенсійний вік визначений п.1 ч.2 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1) 50 років. Вік заявника - 53 роки. Необхідний страховий стаж визначений п.1 ч.2 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 25 років. Страховий стаж особи становить 27 р. 04м. 17 дн. Пільговий стаж особи становить 6р.02м.22 дні. За результатами розгляду документів, доданих до заяви: до пільгового та страхового стажу не зараховано: період з 01.07.2021 р. по 30.09.2023 р., згідно наявних даних в реєстрі застрахованих осіб, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків.» Дане рішення (від 22.11.2023р.) Позивач вважає неправомірним, оскільки сама по собі наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не може обмежувати прав Позивача (як працівника), а отже не може впливати на визначення його страхового стажу з урахуванням того, що з його заробітної плати страхові внески таким платником були фактично утриманні.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач 1 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що позивач звернувся 09.10.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком та пакетом документів. За принципом екстериторіальності документи ОСОБА_1 розглядались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, яким прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 133950013135 від 22.11.2023. Стверджує, що період роботи позивача з 01.07.2021 по 30.09.2023 не зараховано до страхового стажу, у зв'язку із відсутні відомостей про сплату страхових внесків ВП “Шахта “Червонградська” ДП “Львіввугілля”, тому заробітна плата за цей період також не підлягає до зарахування. Оскільки, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 виникає у чоловіків у віці 54 роки за наявності не менше 6 років стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, у позивача відсутнє право на призначення такої пенсії. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 набуде право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 11.09.2024, тобто після досягнення необхідного віку 54 роки.
Відповідач 2 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що страховий стаж позивача становить 27 років 04 місяці 17 днів. Необхідний пільговий стаж визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список № 1) становить 10 років Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Пільговий стаж позивача становить 6 років 02 місяці 22 дні. За доданими документами до пільгового та страхового стажу роботи не зараховано: -період з 01.07.2021 по 30.09.2023, згідно наявних даних в реєстрі застрахованих осіб Державного загальнообов'язкового державного соціального страхування індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків. Позивач матиме право на пенсійну виплату з 11.09.2024 року. З огляду на вищезазначене рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 133950013135 від 22.11.2023 є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства України.
Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - Позивач), 09.10.2023 р. звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою, щодо призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (надалі - Порядок 22-1), регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Постановою Пенсійного Фонду України № 25-1 від 16.12.2020 внесені зміни до Порядку 22-1 щодо застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Позивач звернувся 09.10.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком та пакетом документів.
За принципом екстериторіальності документи ОСОБА_1 розглядались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, яким прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 133950013135 від 22.11.2023.
Спірне рішення мотивоване тим, що страховий стаж позивача становить 27 років 04 місяці 17 днів. Необхідний пільговий стаж визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список № 1) становить 10 років Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Пільговий стаж позивача становить 6 років 02 місяці 22 дні. За доданими документами до пільгового та страхового стажу роботи не зараховано: -період з 01.07.2021 по 30.09.2023, згідно наявних даних в реєстрі застрахованих осіб Державного загальнообов'язкового державного соціального страхування індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків. Позивач матиме право на пенсійну виплату з 11.09.2024 року.
Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін, суд застосовує наступні правові норми.
Спірним у цій справі є зарахування до спеціального страхового стажу позивача періоду роботи з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" та призначення пенсії на пільгових умовах.
Судом встановлено, що період роботи позивача з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" відповідач 2 не зарахував до страхового та до підземного стажу за Списком №1, оскільки підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд не погоджується із такою позицією, з огляду на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону України №1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності вказаним Законом.
Згідно із статтею 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання Відокремленим підрозділом Шахта «Червоноградська» ДП Львіввугілля обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений належної соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 01.07.2021 по 30.09.2023 за ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" не є підставою для позбавлення позивача права на призначення пенсії.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля".
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.
Суд вважає очевидно безпідставними покликання відповідача на відсутність підстав для зарахування до пільгового стажу роботи позивача з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" внаслідок несплати страхових внесків, адже для підтвердження пільгового стажу згідно з вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 подається трудова книжка та у певних випадках уточнюючі довідки.
Підсумовуючи викладене, суд вважає протиправним рішення відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи позивача з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" з підстав несплати роботодавцем страхових внесків.
Відтак позов у частині скасування спірного рішення підлягає задоволенню, а порушене право підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача 1 зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком №1 стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля".
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача 1 врахувати заробітну плату за цей період для обчислення коефіцієнта заробітку та з урахуванням даних періодів та заробітної плати призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до ст.114 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.10.2023, суд зазначає наступне.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до абзаців 14, 22 пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок.
Відповідно до абзацу 24 пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Із матеріалів справи слідує, що позивач станом на час звернення за призначенням пенсії не має 10 років пільгового стажу на роботах за Списком 1, відтак, з урахуванням висновків суду позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону№ 1058 на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відтак належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача 1 вирішити питання про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах із дати звернення з урахуванням висновків суду, обчисливши зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону№ 1058 на 1 рік за кожний повний рік роботи за Списком 1.
Також суд вважає передчасною вимогу про врахування заробітної плати за період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" для обчислення коефіцієнта заробітку, оскільки спір із цього питання не виникав і право позивача у цій частині не є порушеним, та відсутні підстави вважати, що така заробітна плата після зарахування до пільгового стажу позивача спірного періоду роботи та призначення пільгової пенсії не буде врахована.
Відтак суд відмовляє у задоволенні позову у цій частині.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №133950013135 від 22.11.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком №1 стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) періоди роботи з 01.07.2021 по 30.09.2023 у ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" та вирішити питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду з дати звернення.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 403 (чотириста три) грн, 73 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ13814885) понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 403 (чотириста три) грн, 73 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна