22 травня 2024 року ЛуцькСправа № 140/1499/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати пенсії з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови № 168 без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 Постанови № 168, максимальним (граничним) розміром 1 500,00 грн, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови № 168, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 Постанови № 168, максимальним (граничним) розміром 1 500,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (далі - Постанова № 168).
З 01.03.2023 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та її розмір після перерахунку становить 15 056,30 грн, в т. ч. підвищення до пенсії відповідно до Постанови № 168 в розмірі 1 500,00 грн, з урахуванням пункту 10 Постанови № 168.
29.09.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплати пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, установленої згідно із Постановою № 168 у розмірі 1,197, без обмеження максимальним розміром.
Листом від 17.08.2023 № 27010-27625/С-02/8-0300/23 відповідач повідомив позивача, що основний розмір пенсії проіндексовано на коефіцієнт збільшення з 01.03.2023 - 1,197, в результаті проведеного перерахунку загальний розмір пенсійної виплати складає 15 056,30 грн, в тому числі 1 500 грн доплата до пенсії згідно з Постановою № 168.
Позивач не погоджується із такими діями відповідача та вказує, що застосування для перерахунку пенсії положення пункту 10 Постанови № 168 щодо обмеження прямо суперечить Конституції України, Закону № 2262-ХІІ, Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ), Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2020 № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ). Крім того, Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян проводиться виключно законами України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні за безпідставністю, на виконання Постанови № 168 позивачу з 01.03.2023 встановлена індексація у розмірі 1 500,00 грн.
В поданій до суду відповіді на відзив позивач з доводами відзиву не погодився та підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, матеріалами пенсійної справи № ХА5459-МВС.
З 01.03.2023 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та її розмір після перерахунку становить 15 056,30 грн, в т. ч. підвищення до пенсії відповідно до Постанови № 168 в розмірі 1 500,00 грн, з урахуванням пункту 10 Постанови № 168, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з пенсійної справи № ХА5459-МВС.
10.08.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплати пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, установленої згідно з Постановою № 168 у розмірі 1,197, без обмеження максимальним розміром.
Листом від 17.08.2023 № 27010-27625/С-02/8-0300/23 відповідач повідомив позивача, що основний розмір пенсії проіндексовано на коефіцієнт збільшення з 01.03.2023 - 0,197, в результаті проведеного перерахунку загальний розмір пенсійної виплати складає 11 484,17 грн, в тому числі 1 500 грн доплата до пенсії згідно з Постановою № 168, для виплати індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1 500 грн немає підстав.
З 01.03.2023 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та її розмір після перерахунку становить 15 056,30 грн, в т. ч. підвищення до пенсії відповідно до Постанови № 168 в розмірі 1 500,00 грн, з урахуванням пункту 10 Постанови № 168, підвищення у розмірі 1 664,81 грн за ПКМУ № 118.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із частиною другою статті 22 Закону № 2262-ХІІ розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім цієї статті, починаючи з 2023 року, щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до статті 64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
За приписами частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Статтею 19 Закону № 2017-ІІІ передбачено, що виключно законами України визначаються: величина порогу індексації грошових доходів громадян.
За змістом статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” від 03.11.2022 № 2710-ІХ (далі - Закон № 2710-ІХ) установлено, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами), частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 20, ст. 102 із наступними змінами), частина шоста статті 38 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 21, ст. 252 із наступними змінами), абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років” (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 22, ст. 262 із наступними змінами), стаття 29 Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні” (Відомості Верховної Ради України , 2006 р., № 2-3, ст. 36 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Крім того, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами).
Аналогічні положення містить також Закон України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” від 09.11.2023 № 3460-ІХ, згідно із пунктом 6 Прикінцевих положень якого установлено, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX), частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Отже, системний аналіз пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ, частини другої статті 22, статті 64 Закону № 2262-ХІІ, частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, дає підстави дійти висновку про те, що з 01.03.2023 для забезпечення індексації проводиться перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із преамбули Постанови № 168, вона прийнята відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ.
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно із пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання Постанови № 168 позивачу проведено перерахунок пенсії, її розмір після перерахунку становить 15 056,30 грн, в т. ч. підвищення до пенсії відповідно до Постанови № 168 в розмірі 1 500,00 грн, з урахуванням пункту 10 Постанови № 168.
На думку суду, перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 для забезпечення індексації проведено з дотриманням вимог наведених вище нормативно-правових актів, розмір індексації становить 1500 грн, з урахуванням пункту 10 Постанови № 168, та суд погоджується із позицією відповідача, викладеною у листі від 17.08.2023 № 27010-27625/С-02/8-0300/23, про відсутність підстав для виплати позивачу індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1 500 грн.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що Кабінет Міністрів України не уповноважений визначати розмір індексації пенсії, оскільки відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ у 2023 році положення нормативно-правових актів, що стосуються проведення індексації пенсій (зокрема, частини другої статті 22, статті 64 Закону № 2262-ХІІ, частини другої статті 42 Закону № 1058-IV), застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Крім того, суд відхиляє доводи позивача про те, що Постанова № 168 суперечить Закону № 1282-ХІІ, оскільки дію вказаного Закону було зупинено на 2023 рік згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ.
Суд також наголошує на тому, що встановлення граничної суми індексації пенсії не можна ототожнювати з обмеженням максимального розміру такої пенсії. Обмеження розміру підвищення до пенсії не призводить до зниження розміру пенсії позивача та в сучасних реаліях відповідає умовам воєнного стану, що запроваджений на території України. Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів свідчить про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб в умовах воєнного стану та дотаційних економічних ресурсів збалансувати потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян. При цьому, виключень щодо неврахування пункту 10 Постанови № 168 під час проведення перерахунку пенсії законодавство не містить, зазначений пункт чинний, не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межу розміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 було проведено з дотриманням наведених вище нормативно-правових актів, правові підстави для виплати позивачу індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1 500 грн відсутні, оскаржувані у цій справі дії ГУ ПФУ у Волинській області є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог з мотивів, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.Ф. Костюкевич