22.05.2024 487/1047/24
22 травня 2024 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовом ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
До суду з Першотравенського міського суду Дніпропетровської області за підсудністю надійшла позовна заява ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у вказаній справі суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.27 ЦПК України, позови до фізичних осіб пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем їх проживання або перебування, якщо інше не встановлено законом.
Ознайомившись з позовною заявою судом встановлено, що позивач пред'являє вимоги про стягнення кредитної заборгованості до відповідача ОСОБА_1 , який, як зазначено в позові зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно ч.6,8 ст.187 ЦПК України, суд з метою визначення підсудності, звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Крім того, суддя для цієї мети може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Частиною 9 ст.187 ЦПК України передбачено, що якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 595130 від 16.05.2024 року вбачається, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 .
Таким чином дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Ровенківського міського суду Луганської області, розгляд справ яких здійснюється Біловодським районним судом Луганської області, згідно розпорядження Голови ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02.09.2014 року № 27/0/38-14.
Однак, відповідно до ч.7 ст.147 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд розпорядженням від 06.03.2022 року № 1/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ Біловодського районного суду Луганської області на Першотравенський міський суд Дніпропетровської області.
З наведеного вбачається, що позовна заява, враховуючи зареєстроване місце проживання відповідача ( АДРЕСА_2 ) Добропільському міськрайонному суду Донецької області не підсудна.
Той факт, що відповідач є внутрішньо переміщеною особою і відповідно до відомостей з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб фактично проживає за адресою АДРЕСА_3 з 24.07.2023 року ніяким чином не свідчить про те, що у зв'язку з вказаними обставинами справа підсудна Добропільському міськрайонному суду Донецької області виходячи з такого.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Поняття реєстрації місця проживання (перебування) особи визначено в ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні». За нормами вказаного закону реєстрація місця проживання - це внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
Відповідно до п.2 ст.3 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою.
Документом, який підтверджує відомості про зареєстроване місце проживання особи, є витяг із реєстру територіальної громади (ст.2 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»).
Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Пунктом 2 розділу VI ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» передбачено, що місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:
1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;
2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;
3) витягу з реєстру територіальної громади.
Відповідно п.10 розділу VI ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», на період тимчасової окупації Російською Федерацією території України, а також на період віднесення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, територіальних громад до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, положення частини першої статті 4 цього Закону не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване або задеклароване у житлі, що знаходиться на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Така особа може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання. До реєстру територіальної громади вносяться відомості про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, визначених у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тобто з аналізу норм вищевказаного закону вбачається, що цим законом запроваджено можливість для мешканців ТОТ (тимчасово окупованих територій) зареєструвати/задекларувати друге місце проживання (перебування) на підконтрольній уряду України території без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Вказане свідчить про те, що фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи, яке зазначено у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО) не є, в розумінні діючого законодавства, зареєстрованою адресою її проживання/перебування, оскільки довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є документом, який підтверджує відомості про зареєстроване місце проживання особи.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є документом, який підтверджує зареєстроване місце проживання/перебування відповідача в м.Добропіллі Донецької області, оскільки підтверджує лише факт внутрішнього переміщення відповідача та взяття його на облік як ВПО.
Крім того суд звертає увагу на те. що за відомостями відділу реєстрації Добропільської міської ради Донецької області від 21.05.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрованим за адресою АДРЕСА_3 не значиться.
Наведене дає підстави стверджувати про те, що вказана справа Добропільському міськрайонному суду не підсудна і не може розглядатися вказаним судом, оскільки відповідно до ст.378 ЦПК України розгляд справи з порушенням правил територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення.
Згідно п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідач у справі має зареєстроване місце проживання за межами територіальної юрисдикції (підсудності) Добропільського міськрайонного суду Донецької області, а саме за адресою - Луганська область район Ровеньки смт.Ясенівський, вул.Суворова, будинок 16, справа за позовом ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, з урахуванням розпорядження Голови ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02.09.2014 року № 27/0/38-14 та розпорядження Верховного суду від 06.03.2022 року № 1/0/9-22, вимог ч. 9 ст.187 ЦПК України підлягає переданню на розгляд до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області, який здійснює розгляд справ Біловодського районного суду Луганської області, оскільки в іншому випадку буде порушений принцип правової визначеності, який є невід'ємною, органічною складовою принципу верховенства права та гарантує забезпечення легкості з'ясування змісту права і можливість скористатися цим правом у разі необхідності.
Керуючись ст. 27, 31, 187, 258, 260 ЦПК України, ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» -
Цивільну справу за позовною заявою ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості передати за підсудністю на розгляд до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області, який знаходиться за адресою: 52800, Дніпропетровська область, м.Першотравенськ. вул..Шахтарської Слави,16.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не були вручені у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя О.В. Здоровиця