22 травня 2024 року
Справа № 337/2936/24
Номер провадження 2-о/337/176/2024
22 травня 2024 року місто Запоріжжя
Хортицький районний суд міста Запоріжжя в складі:
головуючого судді Салтан Л.Г.
за участі секретаря Трегуб Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Оріхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ: 25479860, 69097, м. Запоріжжя, пр. інженера Преображенського, буд. 15) - про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
22.05.2024 адвокат Ярошенко О.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території, в якій просить суд: встановити, факт народження заявником, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі - ОСОБА_2 - у м.Мелітополь. При реєстрації народження запис про батька провести відповідно до ч.1 ст.135 СК України, зазначивши наступні відомості: « ОСОБА_3 ».
В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявник - громадянка України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину, дівчинку, ОСОБА_2 . Дитина народилася у місті Мелітополь, який є тимчасово окупованою територією. Зазначений факт підтверджується свідоцтвом про народження, виданим окупаційною владою, та медичним свідоцтвом про народження, виданим медичним закладом, який також створений окупаційною владою. У розділі «батько» стоять прочерки, що означає, що ОСОБА_4 у зареєстрованому шлюбі не перебуває, із заявою про реєстрацію батьком дитини ніхто не звертався. Через перебування на тимчасово окупованій території заявник не може зареєструвати дитину у встановленому законодавством України порядку. Метою встановлення факту зазначив бажання заявника мати легітимний документ про народження дитини, реалізацію в подальшому прав та соціальних гарантій дитини, як громадянина України.
Ухвалою від 22.05.2024 року судом було призначено розгляд справи порядку окремого провадження.
Заявник та представник заявника в судове засідання не з'явилися, надали суду заяви про розгляд заяви за їх відсутності.
Представник Оріхівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду заяви проінформований належним чином - через зареєстрований кабінет в системі «Електронний суд».
Враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другої статті 317 ЦПК України здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заявника, представника заявника та представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Заявник - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка смт. Якимівка, Запорізької області є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_2 , виданим Якимівським РВ УМВС України в Запорізькій області 28.02.2007р. та має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Розпорядженням Якимівського селищного голови від 19.02.2016р. №69 вул.Свердлова перейменована на вул.Паркову.
05 липня 2023 року, заявник, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , народила дитину жіночої статі - ОСОБА_2 . Дитина народилася у місті Мелітополь. Факт народження дитини підтверджується Медичним свідоцтвом про народження від 05 липня 2023 року, в якому зазначено, що дитина народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 об 11 год. 55 хв. в лікарні у м.Мелітополі. Зазначені відомості про мати: ОСОБА_1 . Медичне свідоцтво про народження видане Державною бюджетною установою охорони здоров'я «Мелітопольський пологовий будинок». Зазначена установа створена окупаційною владою.
Також факт народження дитини підтверджується свідоцтвом про народження, виданим окупаційною владою, а саме свідоцтвом НОМЕР_3 , виданим Сімферопольським районним відділом ЗАГС №3 Департаменту ЗАГС Міністерства юстиції Республіки Крим, в якому у розділі «батько» стоять прочерки.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до абз.3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18 січня 2018 року, який набув чинності 24 лютого 2018 року, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Тож, оскільки документи про народження видані незаконними органами влади, то реєстрація їх в органах РАГСУ є неможливою, що є загальновідомою обставиною та про це зазначено в листі Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.04.2021 № 985/0/208-21, яким судам надано роз'яснення, що відмова у вчиненні реєстраційної дії органами державної реєстрації актів цивільного стану НЕ є обов'язковою для встановлення фактів, що мають юридичне значення, відповідно до статті 317 Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Практика Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. ЄСПЛ еноднороазово (у справах «Loizidou v.Turkev», «Cyprus v.Turkev», «Mozer v.the Republik of Moldova and Russia»), посилаючись на Консультативний висновок Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Тобто факти народження та смерті відносяться до, так званого, «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі.
Враховуючи вищевикладене, незважаючи на нелегітимність документів окупаційної влади, застосовуючи «намібійські винятки», суд вважає можливим врахувати документи про народження дитини та встановити факт, про який просить заявник.
Порядок державної реєстрації народження регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 року та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 18.10.2000 року, зареєстрованого в Міністерства юстиції України 18.10.2000 року за № 719/4940.
Місце народження дитини - м.Мелітополь, Мелітопольського району, Запорізької області є тимчасово окупованою територією України, визначеною відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022р., з урахуванням подальших змін та доповнень до нього.
Враховуючи відсутність запису про батька, при реєстрації народження в Україні, запис про батька необхідно здійснити у відповідності до ч.1 ст.135 СК України, згідно якої при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до ч.1, 2 ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:
- за заявою матері та батька дитини;
- за рішенням суду.
Враховуючи відсутність запису про батька, а також відповідних заяв, при реєстрації народження в Україні, запис про батька необхідно здійснити у відповідності до ч.1 ст.135 СК України, згідно якої, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. Заявниця бажає зазначити ім'я по батькові, які будуть зазначені у відповідному розділі: « ОСОБА_5 ».
Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, суд допускає негайне виконання рішень.
Таким чином заява про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території підлягає задоволенню із застосуванням негайного виконання.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 263-265, 315-319, 430 ЦПК України, частинами 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. №№ 1207-VІІ, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити, факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Стать дитини: жіноча;
Місце народження: м.Мелітополь, Мелітопольський район, Запорізька область, Україна, матір'ю якої є:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка смт. Якимівка, Запорізької області, Україна. Паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий Якимівським РВ УМВС України в Запорізькій області 28.02.2007р., зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ).
При реєстрації народження запис про батька провести відповідно до ч.1 ст.135 СК України, зазначивши наступні відомості: « ОСОБА_3 ».
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Л.Г. Салтан