22 травня 2024 року
м. Київ
справа №160/14870/23
адміністративне провадження № К/990/17293/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Васильєвої І.А.,
суддів: Хохуляка В.В., Юрченко В.П.,
перевіривши касаційну скаргу Львівської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024, додаткове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №160/14870/23 за позовом Приватного підприємства «Харків-Полімер» до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024, задоволено позов позовом Приватного підприємства «Харків-Полімер» до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів Львівської митниці № 209000/2023/100011/2 від 13.01.2023 на суму 9564,66 грн. Справа розглядалася в порядку спрощеного позовного провадження.
Додатковим рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 задоволено заяву Приватного підприємства «Харків-Полімер» про ухвалення додаткового рішення та стягнення витрат на правничу допомогу; стягнуто на користь Приватного підприємства «Харків-Полімер» за рахунок бюджетних асигнувань Львівської митниці судові витрати, на правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024 апеляційну скаргу Львівської митниці задоволено частково; скасовано додаткове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 та прийнято нову постанову про стягнення з Львівської митниці за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «Харків-Полімер» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн.
До Верховного Суду надійшла касаційна скарга Львівської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024, додаткове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №160/14870/23.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд приходить до висновку щодо відмови у відкритті касаційного провадження, виходячи з наступного.
Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина 3 статті 2 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
За правилами пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Частиною 6 статті 12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності. Такий перелік не є вичерпним. Відповідно до пункту 6 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині 4 цієї статті.
Суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, а також крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження (частина 4 статті 12, частини 4 статті 257 КАС України).
Суд першої інстанції, врахувавши вимоги статей 12, 257, 262 КАС України, розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження.
За таких обставин, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу подано на судові рішення, які не підлягають касаційному оскарженню.
Скаржником вказано, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики. Оцінивши доводи скаржника, колегія суддів вважає, що вони мають загальний характер та не містять достатніх обґрунтувань, тому не можуть сприйматись судом, як виключний випадок, а ухвалені у цій справі судові рішення на поточний день не впливають на кінцеве формування судової практики та не змінюють її.
Відтак обґрунтовані посилання на існування обставин передбачених підпунктами «а»-«г» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України у касаційній скарзі відсутні та такі обставини не вбачаються з поданих матеріалів касаційної скарги.
З урахуванням положень статті 252 КАС України, додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення, після його ухвалення стає невід'ємною частиною судового рішення по суті позовних вимог, відповідно, порядок його оскарження є таким, що і для рішення по суті.
Справа №160/14870/23 є справою незначної складності та розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно, додаткове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 та постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024 у даній справі, не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 12, 257, 328, 333, 355, 359 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Львівської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024, додаткове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №160/14870/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
СуддіІ.А. Васильєва В.В. Хохуляк В.П. Юрченко