Постанова від 22.05.2024 по справі 260/9656/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 260/9656/23 пров. № А/857/6005/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2024 року в справі № 260/9656/23 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування постанов,-

суддя в 1-й інстанції - Рейті С.І.,

час ухвалення рішення - 02.02.2024 року,

місце ухвалення рішення - м.Ужгород,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2023 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно- господарського штрафу від 19.10.2023 року № ПШ008696, від 19.10.2023 року № ПШ008697 та від 19.10.2023 року № ПШ008698.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно господарського штрафу від 19.10.2023 року № ПШ008696, якою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 51000,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Визнано протиправною та скасовано постанову Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно господарського штрафу від 19.10.2023 року № ПШ008697, якою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 51000,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Визнано протиправною та скасовано постанову Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно господарського штрафу від 19.10.2023 року № ПШ008698, якою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 51000,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області, за результатами габаритно-вагового контролю, встановлено перевищення загальної маси ТЗ , згідно товарно-транспортних накладних та свідоцтв про реєстрацію ТЗ.

Наголошує скаржник, що процес зважування застосовується при точному контролі. Проте 11.10.2023 під час перевірки ТЗ було здійснено документальний контроль, яким не передбачено зважування транспортних засобів

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що відповідно до частини 4 статті 304 КАС України, не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 27.09.2023 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті, на підставі направлення на рейдову перевірку від 27.09.2023 року № МР000220, в смт. Королево, вул. Карпатської Січі, 50, Берегівський район Закарпатська область, була проведена рейдова перевірка поза пунктом габаритно-вагового контролю транспортних засобів, а саме:

- транспортного засобу марки MAN TGS 18.440, державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричепом SCHMITZ SKI 24, державний номерний знак НОМЕР_2 , який перевозив щебеневу суміш ФР 0-5, під керуванням водія ОСОБА_2 , що належить ФОП ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію т/з серія та номер НОМЕР_3 та НОМЕР_4 ;

- транспортного засобу марки VOLVO FH 4*2Т, державний номерний знак НОМЕР_5 , з напівпричепом KOGEL SKM 24, державний номерний знак НОМЕР_6 , який перевозив щебеневу суміш ФР 0-5, під керуванням водія ОСОБА_1 , що належить ФОП ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію т/з серія та номер НОМЕР_7 та НОМЕР_8 ;

- транспортного засобу марки VOLVO FH 42Т, державний номерний знак НОМЕР_9 , з напівпричепом SCHWARZ MULLER 3A-ALMKSH, державний номерний знак НОМЕР_10 , який перевозив щебеневу суміш ФР 0-5, під керуванням водія ОСОБА_3 , що належить ФОП ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію т/з серія та номер НОМЕР_11 та СХС 488210.

За результатами перевірки складені:

- акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.09.2023 року № АР008074, яким встановлено факт перевезення вантажу відповідно до вантажної накладної № КОР-0542 із перевищенням вагових обмежень без відповідного дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, а саме фактична маса транспортного засобу 50,7 т при допустимих 24 т., що становить 111,38 %. За результатами проведеного габаритно-вагового контролю також складений акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.09.2023 року № 0073275;

- акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.09.2023 року № АР007895, яким встановлене факт перевезення вантажу відповідно до вантажної накладної № КОР-0543 із перевищенням вагових обмежень без відповідного дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, а саме фактична маса транспортного засобу 47,95 т при допустимих 24 т., що становить 99,80 %. За результатами проведеного габаритно-вагового контролю також складений акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.09.2023 року № 0073296;

- акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.09.2023 року № АР007896, яким встановлено факт перевезення вантажу відповідно до вантажної накладної № КОР-0544 із перевищенням вагових обмежень без відповідного дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, а саме фактична маса транспортного засобу 46,55 т при допустимих 24 т., що становить 93,98 %. За результатами проведеного габаритно-вагового контролю також складений акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.09.2023 року № 0073297.

19.10.2023 року начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області Державної служби з безпеки на транспорті прийнято постанови за №№ ПШ008696, ПШ008697, ПШ008698 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 51000,00 грн.

Вважаючи вказані постанови протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

Ухвалюючи оскаржуване в цій справі рішення, суд першої інстанції виходив з того, що факт перевищення транспортними засобами вагових параметрів встановлений відповідачем лише на підставі відомостей товарно-транспортних накладних, однак таких відомостей недостатньо для висновку про порушення перевізником нормативно визначених габаритно-вагових параметрів транспортних засобів.

Однак вирішуючи спірні правовідносини, колегія суддів виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2344-III).

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

В силу положень частини сьомої статті 6 Закону № 2344-III центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, серед інших: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; контроль за здійсненням міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у пунктах видачі дозволів автомобільним перевізникам України.

Приписами частини чотирнадцятої статті 6 Закону № 2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з частинами сімнадцятою-двадцятою статті 6 Закону № 2344-III рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, мають право: використовувати спеціалізовані автомобілі; використовувати спеціальне обладнання, призначене для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку; супроводжувати транспортний засіб, що має ознаки порушення нормативів вагових або габаритних параметрів, до найближчого місця зважування (на відстань не більше 50 кілометрів) для здійснення габаритно-вагового контролю, а також забороняти подальший рух такого транспортного засобу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів; використовувати стаціонарні або пересувні пункти габаритно-вагового контролю; використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, у тому числі в автоматичному режимі; у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред'являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства; здійснювати опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення адміністративного правопорушення, свідками якого вони були або могли бути.

Автомобільні перевізники, їх уповноважені особи (водії), автомобільні самозайняті перевізники, суб'єкти господарювання, які надають автостанційні послуги, мають право фіксувати процес проведення планової, позапланової або рейдової перевірки (перевірки на дорозі) засобами фото- і відеотехніки, не перешкоджаючи проведенню таких перевірок.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі також суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі також Порядок № 1567).

За приписами пункту 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі також Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з пунктом 16 Порядку № 1567 під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.

Суд першої інстанції правильно встановив, що реалізацію державної політики, у тому числі, з питань безпеки на наземному транспорті покладено на Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Згідно з частинами першою-другою статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до абз.17 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу передбачено відповідальність у вигляду штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частина 4 статті 48 Закону №2344-III визначає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним уповноваженими органами або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів -11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до абзацу 17 частини 1 статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Підпунктом 5-1 пункту 2 Порядку №879 передбачено, що документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Згідно пункту 6 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до пункту 16 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Документальний габаритно-ваговий контроль-визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (підпункт 5-1 пункту 2 Порядку №879).

Точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті (підпункт 11 пункту 2 Порядку №879).

Колегія суддів зазначає, що чинним законодавством України передбачено два види габаритно-вагового контролю, а саме документальний та точний контроль.

При цьому, нормами законодавства не встановлено обов'язку проведення габаритно-вагового контролю виключно у спосіб зважування транспортного засобу при наявності необхідних даних у товарно-транспортній документації.

При документальному габаритно-ваговому контролі визначення маси транспортного засобу здійснюється на підставі документів шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу, а точний ваговий контроль здійснюється за допомогою спеціально обладнаного пункту вагового контролю.

Матеріалами справи стверджується, що відповідачем проводився саме документальний габаритно-ваговий контроль, а тому перевищення вагових обмежень повинно підтверджуватись документально.

Відповідно до ч.1 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до пункту 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 №363, Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

Згідно пункту 11.1 Правил, основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.

Для встановлення факту перевищення загальної маси та (або) габаритних параметрів транспортного засобу, здійснюється документальний контроль на підставі поданих перевізником (експедитором, іншою уповноваженою особою) документів.

З матеріалів справи встановлено, що у даному випадку було проведено саме документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, який належить позивачу, під час якого встановлено, що працівниками Укртрансбезпеки зупинений транспортний засібналежний позивачу ФОП ОСОБА_1 MAN НОМЕР_12 (напівпричіп SCHMITZ АО0981XF). За наявною у водія ОСОБА_4 накладної №КОР-0544 від 27.09.2023 з Виробничого підрозділу «Королівський кар'єр «Філії «Центр управління промисловістю» АТ «Укрзалізниця» відпущено щебеневу суміш фр-05 у кількості 33,3 тони на суму 8268,90 грн.

Позаяк у даному випадку, у водія позивача, товарно-транспортна накладна взагалі відсутня, тому, видаткова накладна №КОР-0544 від 27.09.2023 року є беззаперечним доказом кількості відпущеного товару.

При обчисленні фактичної маси транспортного засобу разом із вантажем контролюючим органом розраховувалася: маса вантажу (33300,00 кг); маса транспортного засобу (згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу без навантаження 6855 кг)-маса причепу (напівпричепу)- згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу без навантаження 6400 кг. Загальна маса транспортного засобу із навантаження в результаті підрахунку склала 46555,0 кг (46т550 кг). Перевищення загальної ваги перед встановлених допустимих у 24 тони (24000 кг) складає 93,98%.

Також працівниками Укртрансбезпеки був зупинений транспортний засіб належний позивачу ФОП ОСОБА_1 VOLVO НОМЕР_13 (напівпричіп SCHWARZMULLER НОМЕР_14 ). За наявною у водія ОСОБА_3 накладної №КОР-0543 від 27.09.2023 з Виробничого підрозділу «Королівський кар'єр «Філії «Центр управління промисловістю» АТ «Укрзалізниця» відпущено щебеневу суміш фр-05 у кількості 34,12 тони на суму 8452,68 грн.

При обчисленні фактичної маси транспортного засобу разом із вантажем розраховувалася: маса вантажу (34040,00 кг); маса транспортного засобу (згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу без навантаження 8713 кг); маса причепу (напівпричепу)- згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу без навантаження 5200 кг. Загальна маса транспортного засобу із навантаження в результаті підрахунку склала 47950 кг (47т95 кг). Перевищення загальної ваги перед встановлених допустимих у 24 тони (24000 кг) складає 99,80%.

Також працівниками Укртрансбезпеки був зупинений транспортний засіб належний позивачу ФОП ОСОБА_1 VOLVO НОМЕР_15 (напівпричіп KOGEL НОМЕР_16 ). За наявною у водія ОСОБА_1 накладної №КОР-0542 від 27.09.2023 з Виробничого підрозділу «Королівський кар'єр «Філії «Центр управління промисловістю» АТ «Укрзалізниця» відпущено щебеневу суміш фр-05 у кількості 37,12 тони на суму 9217,49 грн.

При обчисленні фактичної маси транспортного засобу разом із вантажем розраховувалася: -маса вантажу (37120,0 кг); маса транспортного засобу (згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу без навантаження 7412 кг); маса причепу (напівпричепу)- згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу без навантаження 6200 кг. Загальна маса транспортного засобу із навантаження в результаті підрахунку склала 50,730 кг (50т730 кг). Перевищення загальної ваги перед встановлених допустимих у 24 тони (24000 кг) складає 111,38%.

Колегія суддів зазначає, що наданими до перевірки накладними підтверджується факт здійснення перевезення з перевищенням встановленого нормативу, при цьому, як вже наголошувалось вище, нормами законодавства не встановлено обов'язку проведення габаритно-вагового контролю виключно у спосіб зважування транспортного засобу при наявності необхідних даних у товарно-транспортній документації.

Дослідивши обставини справи у відповідності до наведених правових норм, колегія суддів вважає, що суд першої інстанцій дійшов помилкового висновку про задоволення позову.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до п.4 ч.1, ч.2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області задовольнити.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2024 року в справі № 260/9656/23 скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. І. Мікула

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 22 травня 2024 року.