про залучення другого відповідача
22 травня 2024 року м.Київ №320/5682/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д., розглянувши клопотання про заміну відповідача на належного та матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру № 8043 (ТСЦ № 8043) Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Територіального сервісного центру № 8043 (ТСЦ № 8043) Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в м. Києві та просить суд:
визнати протиправною відмову у реєстрації легкового автомобілю SMART MC 01, кузов НОМЕР_1 , 2000 року випуску, номерні знаки «ТРАНЗИТ» Т2 НН 7964 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
зобов?язати здійснити за ОСОБА_1 реєстрацію легкового автомобілю SMART МС 01, кузов WME01MC01 УН019640, 2000 року випуску, номерні знаки «ТРАНЗИТ» Т2 НН 7964 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Також цією ухвалою було залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в м. Києві.
03.05.2024 від позивача надійшло клопотання про заміну відповідача у даній справі на Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ (далі - ГСЦ МВС).
Вирішуючи питання щодо заміни відповідача у даній справі, суд виходив з наступного.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 № 79 «Деякі питання територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ, а саме усі 26 територіальних органів з надання сервісних центрів МВС - регіональні сервісні центри МВС.
Згідно із п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 № 79 «Деякі питання територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» установлено, що територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ, які ліквідуються згідно з п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до впорядкування структури Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ.
Наказом МВС України від 24.02.2020 № 171 «Про затвердження структури Головного сервісного центру МВС» затверджено структуру Головного сервісного центру МВС та визнано таким, що втратив чинність, наказ МВС, яким затверджено структуру регіональних сервісних центрів.
Наказом МВС України від 24.04.2020 № 354 внесено зміни до Положення про Головний сервісний центр МВС, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 №1393, та викладено його у новій редакції.
Відповідно до п. 1, 3 цього Положення Головний сервісний центр МВС (ГСЦ МВС) утворений як юридична особа публічного права та є міжрегіональним територіальним органом з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України. Структуру ГСЦ МВС затверджує Міністр внутрішніх справ. ГСЦ МВС складається зі структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів - регіональних сервісних центрів (далі - РСЦ). РСЦ складається зі структурних підрозділів, до яких в тому числі входять територіальні підрозділи - територіальні сервісні центри МВС (далі - ТСЦ МВС). РСЦ підзвітні та підконтрольні керівництву ГСЦ МВС. ГСЦ МВС, РСЦ і ТСЦ МВС разом становлять систему сервісних центрів МВС.
Наказом Головного сервісного центру МВС від 27.04.2020 № 29 затверджено Положення про регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в місті Києві (філія ГСЦ МВС).
Відповідно до п. 1 розділу І цього Положення регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в місті Києві (філія ГСЦ МВС) є відокремленим підрозділом Головного сервісного центру МВС, утвореним на правах філії без статусу юридичної особи (далі - Положення № 29).
В ЄДР внесено запис про державну реєстрацію відокремленого підрозділу Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в місті Києві (філія ГСЦ МВС) (код ЄДРПОУ 43611844).
Згідно із п.п. 21 п. 2 розділу III Положення № 29 ГЦС МВС з метою організації своєї діяльності бере участь у судових справах та судових процесах (у порядку самопредставництва суб'єкта владних повноважень) через начальника ГЦС МВС.
Відповідно до п. 11 розділу IV Положення № 29 ГЦС МВС має право укладати договори, бути позивачем та відповідачем у суді.
У той же час, наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1646 від 29.12.2015, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.01.2016 за № 156/28286, затверджено Положення про територіальний сервісний центр МВС (далі - Положення № 1646), п. 1 якого регламентовано, що територіальний сервісний центр МВС (далі - ТСЦ МВС) є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС (далі - РСЦ МВС).
РСЦ МВС організовує діловодство в ТСЦ МВС у порядку, передбаченому законодавством України (п. 6 р. I Положення № 1646).
За правилами п. 7, 8 розділу I Положення № 1646 з метою виконання покладених на нього завдань та функцій ТСЦ МВС взаємодіє з територіальними органами МВС, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства.
ТСЦ МВС має печатку, штампи з номером ТСЦ МВС і бланки зі своїм повним найменуванням, необхідні для здійснення його діяльності.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Отже, враховуючи викладені обставини, суд вважає за можливе та доцільне змінини правовий статус третьої особи Регіонального сервісного центру ГЦС МВС в м. Києві (філія ГЦС МВС) (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, б. 9/11, код ЄДРПОУ 43611844) та залучити його у якості співвідповідача.
Водночас, суд зазначає, що Регіональний сервісний центр ГЦС МВС в м. Києві (філія ГЦС МВС) направив до суду відзив на позовну заяву, де зазначає, що за реєстрацією транспортного засобу позивач звернувся 09.07.2019, проте, особа, яку позивач встановив відповідачем у позовній заяві та дії якої просить визнати протиправними, зокрема Територіального сервісного центру № 8043 Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС), (код відокремленого підрозділу ЄДРПОУ 43611844) на момент звернення не була створена.
Зокрема, запис про державну реєстрацію Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) як відокремленого підрозділу ГСЦ МВС до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено 06.05.2020.
Однак, на думку суду, дані твердження є безпіставними, оскільки Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) як відокремлений підрозділа ГСЦ МВС є правонаступником Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві, що ліквідовано та який надавав відповідь у 2019 році.
Крім того, слід зауважити, що вказаний відзив на позовну заяву не містить пояснень щодо суті спору, а саме про підстави відмови у проведенні реєстрації легкового автомобілю SMART MC 01, кузов НОМЕР_1 , 2000 року випуску, номерні знаки «ТРАНЗИТ» Т2 НН 7964 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Згідно із ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ч. 2 ст. 72 КАС України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 КАС України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 76 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 80 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Отже, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд вважає за необхідне зобов"язати відповідачів подати до суду пояснення по суті пред"вленого позову з відповідними обгрунтуваннями та посиланням на письмові докази.
Керуючись ст. 72, 77, 80, 243, 248 КАС України, суд
1.Клопотання ОСОБА_1 щодо заміни відповідача на належного - задовольнити частково.
2.Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Регіональний сервісний центр ГЦС МВС в м. Києві (філія ГЦС МВС) (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, б. 9/11, код ЄДРПОУ 43611844).
3.Зобов'язати відповідачів подати до суду пояснення по суті пред"вленого позову з відповідними обгрунтуваннями та посиланням на письмові докази.
4.Пояснення слід надати суду протягом 15 (п'ятнадцяти) календарних днів з дня отримання даної ухвали суду із доказами надіслання іншим учасникам справи.
5.Повідомити учасників справи, що день видачі копій позовних заяв, а також інших процесуальних документів судді Головенка О.Д., щотижня у вівторок.
6.Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Головенко О.Д.