Справа № 458/451/24
3/458/280/2024
22.05.2024 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, пенсіонера,
- за ст. 122-4, 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП, якому роз'яснені права за ст. 268 КУпАП,
встановив:
08.05.2024 до Турківського районного суду Львівської області надійшли три адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП справа № 458/451/24 (провадження № 3/458/280/2024), за ст. 122-4 КУпАП справа № 458/452/24 (провадження № 3/458/281/2024), за ст. 124 КУпАП справа № 458/453/24 (провадження № 3/458/282/2024).
Оскільки вказані правопорушення вчинені однією і тією ж особою і підлягають одночасному розгляду одним і тим же органом, тому зазначені справи необхідно об'єднати в одне провадження.
У ході розгляду справи суд встановив такі обставини.
26.04.2024 о 17.39 год. в с. Вовче, вул. Центральна, 419, Самбірського району Львівської області водій ОСОБА_1 керував автомобілем "ВАЗ 2199" номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, поведінка, яка не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також, 26.04.2024 о 17.39 год. в с. Вовче, вул. Центральна, 419, Самбірського району Львівської області водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем "ВАЗ 2199" номерний знак НОМЕР_1 , перед поворотом ліворуч, виконуючи маневр, не переконавшись, що це буде безпечно, скоїв зіткнення з автомобілем "Ford Kuga" номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався в попутному напрямку, внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п. 10.1 Правил дорожнього руху.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Крім цього, 26.04.2024 о 17.39 год в с. Вовче, вул. Центральна, 419, Самбірського району Львівської області водій ОСОБА_1 керував автомобілем "ВАЗ 2199" номерний знак НОМЕР_1 та будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, а саме вчинив зіткнення з автомобілем "Ford Kuga" номерний знак НОМЕР_2 , покинув місце дорожньо-транспортної пригоди, чим порушив вимоги п. 2.10 а) Правил дорожнього руху.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 повністю визнав свою вину у вчинених адміністративних правопорушеннях, пояснив, що дійсно вчинив ДТП, після чого розгубився та залишив місце пригоди. Через пів години його розшукали працівники поліції. Відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, бо зранку, вживав алкоголь, після чого сів за кермо і вчинив ДТП. Розумів. що технічний пристрій покаже, що він в стані алкогольного сп'яніння. Завдану потерпілій шкоду за пошкодження її автомобіля він не відшкодував.
У судове засідання потерпіла за адміністративним протоколом серії ААД № 667657 від 26.04.2024 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП ОСОБА_2 не з'явилася, неявка потерпілої не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно та об'єктивно вивчивши матеріали справи, дослідивши дійсні обставини справи, суд встановив такі обставини.
Як видно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 667659 від 26.04.2024, такий складено щодо ОСОБА_1 за порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього рух, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У відповідності до положень ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп'яніння визначена:
- Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі по тексту Інструкція);
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 57 (далі по тексту Порядок).
Так, згідно з п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п. 6 Розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 26 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я). (п. 7 Розділу І Інструкції).
Також, згідно з п. 6 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відтак, з аналізу наведених вище норм законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів видно, що адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП у разі відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння має місце у разі відмови водія від проведення такого огляду саме в закладі охорони здоров'я.
Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази, суд дійшов такого висновку.
Як видно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 667659 від 26.04.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, такий складено правомірно і з дотриманням ст. 266 КУпАП та вказаних вище Інструкцій та Порядку.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 667659 від 26.04.2024 видно, що водій ОСОБА_1 мав ознаки алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, поведінка, яка не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
З оглянутого в судовому засіданні відеозапису, який міститься на компакт-диску, видно, що працівники поліції пропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу, так і в закладі охорони здоров'я водій, у зв'язку з вчиненням ним дорожньо-транспортної пригоди, однак водій ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився.
Після цього поліцейський склав відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 не подав до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б його непричетність до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у судовому засіданні підтвердив вчинення ним правопорушення.
За таких обставин, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджена дослідженими матеріали справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 667659 від 26.04.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, відеозаписом з місця події, поясненнями ОСОБА_1 в судовому засіданні.
Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Також, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП - порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, а саме п. 10.1 Правил дорожнього руху (перед будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху), що спричинило пошкодження транспортних засобів, що підтверджено протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 667657 від 26.04.2024, схемою місця ДТП від 26.04.2024, фотознімками з місця події, відеозаписом з місця події, письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 від 26.04.2024, поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 26.04.2024 та поясненнями ОСОБА_1 , наданими у судовому засіданні.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини вчинення правопорушення.
Окрім цього, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП - залишення водієм транспортного засобу на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний (порушення п. 2.10 а) Правил дорожнього руху), що підтверджено протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 667658 від 26.04.2024, відеозаписом з місця події, письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 від 26.04.2024, поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 26.04.2024 та поясненнями ОСОБА_1 , наданими у судовому засіданні.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини вчинення правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Відтак, адміністративне стягнення до ОСОБА_1 необхідно застосувати в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення, суд бере до уваги характер та обставини вчинених правопорушень, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, пенсіонер, а тому ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись ч. 2 ст. 36, ст. 40-1, ст. 122-4, 124, ч. 1 ст. 130, 251, 283, 284 КУпАП,
постановив:
Справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП справа № 458/451/24 (провадження № 3/458/280/2024), за ст. 122-4 КУпАП справа № 458/452/24 (провадження № 3/458/281/2024), за ст. 124 КУпАП справа № 458/453/24 (провадження № 3/458/282/2024) - об'єднати в одне провадження.
Справі присвоїти № 458/451/24 (провадження № 3/458/280/2024).
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП та на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду прокурором через Турківський районний суд Львівської області у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Суддя О.І. Кшик