Справа № 727/11460/22
Провадження № 1-кп/727/91/24
21 травня 2024 року колегія суддів Шевченківського районного суду м. Чернівці у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
секретаря ОСОБА_4
з участю прокурора ОСОБА_5
захисника ОСОБА_6
розглянувши у закритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022260000000117 від 01.12.2022 року за обвинуваченням: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Москва, СРСР, громадянина РФ, депутата Державної Думи Федеральних Зборів РФ, робоча адреса: АДРЕСА_1 , зареєстрований АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, -
Обвинувачений ОСОБА_7 , є представником влади, депутатом Державної Думи Федеральних Зборів РФ, уповноваженим приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів Російської Федерації. Діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими депутатами та представниками влади і ЗС Російської Федерації, він усвідомлював явну злочинність власних дій та передбачав можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення. Також він розумів, що порушує встановлений ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу РФ, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю Російської Федерації над політичними та економічними процесами в Україні. Також він усвідомлював, що інші співучасники діють всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушують принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН та Декларації Генеральної Асамблеї Організації ОСОБА_8 від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХIХ), ст. 1-3, 68 Конституції України, 15 лютого 2022 року, за адресою АДРЕСА_1 , прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав постанову із зверненням до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав. Також 22 лютого 2022 року, за тією ж адресою, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою Донецької народною республікою та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою Луганською народною республікою, у такий спосіб ОСОБА_7 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
Зазначені рішення Державної думи Федеральних Зборів РФ були частиною злочинного плану, так як сам факт їх існування використовувався при створенні приводів для ескалації воєнного конфлікту і був спробою виправдання агресії перед громадянами Російської Федерації та світовою спільнотою.
Дії рф призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Таким чином, своїми умисними протиправними діями ОСОБА_7 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 110 КК України.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia), ОСОБА_7 , який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.
Це кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Чернівецькій області, чим було забезпечено виконання вимог пункту 8 статті 52, частини третьої статті 323 КПК і реалізовано визначені статтями 20, 22 цього Кодексу засади змагальності кримінального провадження і забезпечення права на захист.
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_7 , а також інформацію про процесуальні документи неодноразово надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК, що підтверджується копією оголошення про виклик до суду обвинуваченого ОСОБА_7 , розміщеної у газеті «Урядовий кур'єр» (т. 3, а.п. 42-46, 54-57, 73-77, 81-85, 88, 97, 102, 108, 113, 119, 121, 123), повістками про виклик до суду, розміщеними на сайті Офіса Генерального прокурора (т.3, а.п. 47-48, 58-59, 66, 70-72, 78-79, 87, 96, 101, 107, 112, 118, 120, 122), повістками про виклик до суду, розміщеними на сайті Шевченківського районного суду м. Чернівці (т.3, а.п. 41, 53, 57, 69, 80, 89, 95, 100, 105-106, 110-111, 117, 124). Інформація про такі виклики була відкрита для загального ознайомлення, у тому числі доступна обвинуваченому.
Наведене дає підстави для висновку, що органи досудового розслідування й суд вжили всіх передбачених законом заходів для своєчасного сповіщення ОСОБА_7 про здійснення кримінального провадження.
Аналогічні висновки щодо належності застосування процедури спеціального судового провадження та належності повідомлення обвинувачених містяться у постанові Великої Палати Верховного суду у справі №415/2182/20.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_7 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права постати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про його наміри про ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_7 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник у судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченим і з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.
Так, судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
У справі «Sanader v. Croatia» (рішення від 12 лютого 2015 року, заява № 66408/12) Європейський суд з прав людини зазначив, що провадження, яке відбувається за відсутності обвинуваченого, саме по собі не є несумісним із ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і ця норма буде порушена лише коли особа, засуджена заочно, згодом не зможе отримати від суду новий розгляд по суті обвинувачення, якщо не було однозначно встановлено, що вона відмовилася від свого права з'явитися і захищати себе або що він мав намір уникнути суду.
Крім того, у постанові Великої Палати Верховного суду у справі №415/2182/20 зроблено висновок, про те, що попри відсутність у чинному КПК процедури нового розгляду за зверненням особи, яка була засуджена за її відсутності, чинний кримінальний процесуальний закон містить спеціальне положення, яке дозволяє забезпечити перегляд такого вироку в суді апеляційної інстанції як з питань права, так і фактів, що за належної судової практики може забезпечити дотримання європейських стандартів права на справедливий суд.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 400 КПК України, якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених статтею 138 цього Кодексу, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених статтею 399 цього Кодексу. Отже, навіть після закінчення строків на апеляційне оскарження особи, засуджені за процедурою in absentia, не позбавлені права ініціювати апеляційний перегляд, під час якого вони матимуть можливість ставити питання про усунення порушень, які, на їх думку, були допущенні під час спеціального досудового розслідування та судового розгляду.
Винуватість ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, підтверджується доказами, які були досліджені судом:
Копією Рапорту про виявлене кримінальне правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України на ім'я Генерального прокурора від 08.03.2022 (т.1 а.п. 29-30).
Протоколом огляду від 26.03.2022, складеним слідчим слідчого відділення СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто офіційну інформацію на Інтернет ресурсах Державної Думи Російської Федерації про депутата Держдуми РФ ОСОБА_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 вказаної сторінки встановлено текстову інформацію про ОСОБА_7 , яка супроводжується його фото. Крім того, указаним оглядом встановлено, що він є депутатом фракції «Єдина Росія», а також підтверджується його участь у засіданнях Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, де 15.02.2022 під час голосування він проголосував «За» постанову із зверненням до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав, а також 22.02.2022 під час голосування він проголосував «За» ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між Російською Федерацією і так званою Луганською народною республікою та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між Російською Федерацією і так званою Донецькою народною республікою (т.1 а.п.173-179).
Протоколом огляду від 28.03.2022, складеним старшим оперуповноваженим відділу УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_10 , відповідно до якого оглянуто особистий сайт депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації ОСОБА_7 за посиланням https://бородай.рф/депутатская-деятельность/мнения/александр-бородай-к-8-и-литию-вхождения/. Оглядом наведеної вище сторінки виявлено статтю з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Оглядом наведеного вище ресурсу депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації ОСОБА_7 встановлено, що він повністю підтримує політику « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на знищення державності України та вчиняє дії, направлені на посягання на територіальну цілісність України, які призвели до тяжких наслідків. (т.1 а.п.180-185).
Протоколом огляду від 12.05.2022, складеним слідчим слідчого відділення СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто в Інтернет ресурсах офіційні статті з висловлюваннями депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації ОСОБА_7 , а саме статтю на офіційній сторінці російського видання «Газета.ру» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою Інтернет сторінкою. Оглядом наведеної вище сторінки підтверджено та збережено факт пропагандистського висвітлення ситуації щодо вторгнення армії РФ на територію України ОСОБА_7 . Вказані відомості є доказом обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України, тобто встановлено, що він повністю підтримує політику російської федерації по розв'язуванню війни в Україні та вчинив дії, направлені на посягання на територіальну цілісність України, які призвели до тяжких наслідків (т.1 а.п.186-189).
Протоколом огляду від 06.06.2022, складеним слідчим слідчого відділення СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто в Інтернет ресурсах офіційні статті з висловлюваннями депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації ОСОБА_7 , а саме статтю на офіційній сторінці російського видання «rtvi» під назвою «Депутаты Госдумы оценили свою готовность принять участие в спецоперации на Украине». Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою Інтернет сторінкою. Оглядом наведеної вище сторінки підтверджено та збережено факт пропагандистського висвітлення ситуації щодо вторгнення армії РФ на територію України ОСОБА_7 . Вказані відомості є доказом обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України, тобто встановлено, що він повністю підтримує політику Російської Федерації по розв'язуванню війни в Україні та вчинив дії, направлені на посягання на територіальну цілісність України, які призвели до тяжких наслідків (т.1 а.п.190-193).
Копією протоколу огляду від 11.04.2022, складеного слідчим слідчого відділення СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію щодо результатів голосувань Держдуми РФ 15.02.2022 та 22.02.2022. (т.1 а.п.194-200).
Копією протоколу огляду від 24.03.2022, складеного старшим слідчим в ОВС 1-го відділення СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто сайт з інформацією про обстріл пологового будинку в м. Маріуполь, а саме публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 », опубліковану на сайті «Суспільне.Новини» 09.03.2022 о 17:22 год. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет відеоматеріалів, фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Маріуполь Донецької області, скоєння військових злочинів та геноциду з боку Російської Федерації, звірства російських окупантів - масових вбивств, катування та гвалтування українських мирних громадян (т.1 а.п. 201-205).
Копією протоколу огляду від 24.03.2022, складеного слідчим слідчого відділу УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Це було укриття для сотень жінок та дітей» Як російські війська розбомбили ІНФОРМАЦІЯ_7 », розміщену на сайті «Суспільне.Новини» 17.03.2022 о 18 год 34 хв, автором ОСОБА_12 . Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою Інтернет сторінкою. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт, що авіацією військ Російської Федерації було скинуто авіаційну бомбу на драматичний театр міста Маріуполь, знаючи, що у ньому від обстрілів військ Російської Федерації переховуються цивільні люди з дітьми (т.1 а.п. 206-210).
Копією протоколу огляду від 25.03.2022, складеного слідчим слідчого відділу УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто повідомлення на Інтернет ресурсах про масову загибель людей внаслідок військової агресії за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 під назвою «Внаслідок авіаудару по лікарні в Маріуполі загинули троє осіб, серед яких дитина», розміщене 10.03.2022 автором ОСОБА_13 . Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою Інтернет сторінкою публікації. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та тексту про бомбардування військами РФ дитячої лікарні в місті Маріуполь російськими окупантами, внаслідок чого загинуло 3 цивільних осіб, серед яких 1 дитина та 17 людей отримано поранення (т.1 а.п. 211-214).
Копією протоколу огляду від 25.03.2022, складеного старшим слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_9 а саме публікацію під назвою: « НОМЕР_1 мешканців Маріуполя загинули від бомбардувань Росії», розміщену 13.03.2022 о 17:03 год автором ОСОБА_14 . Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою Інтернет сторінкою публікації. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії та тексту про те, що внаслідок авіа та ракетних ударів військ РФ по Маріуполю загинуло 2187 цивільних мешканців (т.1 а.п.215-217).
Копією протоколу огляду від 24.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 а саме публікацію під назвою: «Місто-привид» на Луганщині. У Сєвєродонецьку частково немає опалення та світла, не працюють магазини й аптеки, а по місту постійно гатять окупанти - репортаж ОСОБА_15 », розміщену на сайті «Бабель» 21.03.2022 о 15:56 год. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою публікацією. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури в м. Сєвєродонецьк російськими окупантами (т.1 а.п. 218-222).
Копією протоколу огляду від 25.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 » выглядит так. В Северодонецке от обстрелов пострадали мать и двое детей», розміщену 12.03.2022 о 13:07 год. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою публікацією Інтернет сторінки. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури в м. Сєвєродонецьк російськими окупантами. (т.2 а.п.1-5).
Копією протоколу огляду від 29.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Війна в Україні: евакуація жителів міста Ірпінь після руйнування будинків» - репортаж « ІНФОРМАЦІЯ_12 », розміщену 06.03.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінки. У ході огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури в м. Ірпінь російськими окупантами (т.2 а.п.6-9).
Копією протоколу огляду від 30.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Маріуполя як міста більше не існує: під завалами театру загинули 300 людей» - репортаж « ІНФОРМАЦІЯ_13 », розміщену на сайті «BBC News» ІНФОРМАЦІЯ_14 . Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінки. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій про те, що житлові будинки та вся інфраструктура у місті Маріуполь зазнали критичних руйнувань внаслідок артилерійського та ракетного обстрілу військами РФ, а також фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури в м. Маріуполь російськими окупантами (т.2 а.п.10-14).
Копією протоколу огляду від 30.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Це початок гуманітарної катастрофи: очевидці про ситуацію в Чернігові» - репортаж «DW», розміщену 29.03.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінки. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури в м.Чернігів російськими окупантами (т.2 а.п.15-19).
Копією протоколу огляду від 30.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Після ранкового обстрілу Києва» - репортаж « ІНФОРМАЦІЯ_12 », розміщену на сайті «BBSNews» ІНФОРМАЦІЯ_15 . Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою Інтернет сторінкою публікації. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури м. Києва російськими окупантами (т.2 а.п. 20-23).
Копією протоколу огляду від 30.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Боляче дивитись. Що скажуть у Миколаєві після обстрілу в день мирних переговорів - репортаж « ІНФОРМАЦІЯ_12 », розміщену на сайті «BBSNews» ІНФОРМАЦІЯ_16 . Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінки. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури в м. Миколаїв російськими військами (т.2 а.п.24-28).
Копією протоколу огляду від 30.03.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_9 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою « ОСОБА_16 на знищення. Як російська армія бомбить Харків - репортаж « ІНФОРМАЦІЯ_17 », розміщену на сайті «Суспільне» 02.03.2022 о 02:18 год. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінки. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії очевидців про обстріл житлових кварталів, будинків та цивільної інфраструктури м. Харкова російськими окупантами (т.2 а.п.29-33).
Копією протоколу огляду від 06.04.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Руїни замість будинків і спалені авто: ЗСУ показали відео Бородянки і ОСОБА_17 після окупації РФ», розміщену 05.04.2022 автором ОСОБА_18 , також публікацію під назвою «Окупанти майже знищили Бородянку, близько 200 людей у селищі зникли безвісти», розміщену 06.04.2022 автором ОСОБА_19 , а також публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_18 » ( ІНФОРМАЦІЯ_19 ), розміщену 03.03.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінок. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет відеоматеріалів, фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Бородянка Київської області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, звірства російських окупантів - масових вбивств, катування та гвалтування українських мирних громадян (т.2 а.п.34-38).
Копією протоколу огляду від 06.04.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_20 », розміщену ІНФОРМАЦІЯ_21 , також публікацію під назвою «Убиті на вулицях Бучі. Що відомо про місто, звільнене від російських військ», розміщену 03.04.2022, а також публікацію під назвою «Знищують за те, що українці. Правники та дипломати наголошують на геноциді в Бучі», розміщену 04.04.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінок. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет відеоматеріалів, фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Буча Київської області, скоєння військових злочинів та геноциду з боку РФ, звірства російських окупантів - масових вбивств, катування та гвалтування українських мирних громадян (т.2 а.п. 39-44).
Копією протоколу огляду від 13.04.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Не Алеппо, а новий НОМЕР_2 . РФ розгорнула жорстокий терор у Маріуполі, приховуючи число вбитих, «фільтруючи» і депортуючи тих, хто вижив», розміщену 12.04.2022, також публікацію під назвою «У Маріуполі загинуло вже понад 20 тис людей, з міста другий день не випускають мешканців», розміщену 12.04.2022, а також публікацію під назвою « ОСОБА_20 заявив про загибель десятки тисяч людей у Маріуполі», розміщену 11.04.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінок. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет відеоматеріалів, фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Маріуполь Донецької області, скоєння військових злочинів та геноциду з боку РФ, звірства російських окупантів - масових вбивств, катування та гвалтування українських мирних громадян (т.2 а.п.45-51).
Копією протоколу огляду від 13.04.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «Найбільше постраждали села, які розташовані довкола ОСОБА_17 : вбивства тут людей фіксували камери», розміщену 10.04.2022, також публікацію під назвою «Від мінометного удару росіян загинули семеро мирних жителів ОСОБА_17 на ОСОБА_21 », розміщену 19.03.2022, а також публікацію під назвою «Розмінування, перепоховання та відновлення. Чому мешканців ОСОБА_17 просять поки що не повертатися», розміщену 12.04.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінок. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет відеоматеріалів, фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Макарів Київської області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, звірства російських окупантів - масових вбивств, катування та гвалтування українських мирних громадян (т.2 а.п.52-57).
Копією протоколу огляду від 13.04.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_11 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах: інформацію за посиланням під назвою « ОСОБА_22 від обстрілу військ РФ 6 березня загинули щонайменше вісім цивільних жителів», розміщену 06.03.2022; інформацію за посиланням під назвою « ОСОБА_23 зруйновано, точна кількість загиблих жителів невідома», розміщену 13.04.2022; інформацію за посиланням під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_22 показали, як рятувальники шукають серед руїн загиблих мешканців ОСОБА_24 » (автор ОСОБА_25 ), розміщену 31.03.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженими публікаціями Інтернет сторінок. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет відеоматеріалів, фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Ірпінь Київської області, скоєння військових злочинів та геноциду з боку РФ, звірства російських окупантів - масових вбивств українських мирних громадян (т.2 а.п.58-62).
Копією протоколу огляду від 22.05.2022, складеного слідчим СВ УСБУ в Чернівецькій області ОСОБА_26 , відповідно до якого оглянуто на Інтернет ресурсах інформацію за посиланням під назвою «За останній тиждень сума завданих збитків України в ході війни зросла на 3.1 млрд доларів»», розміщену 19.05.2022. Додатком до протоколу огляду є диск CD-R, на який записано папку із збереженою Інтернет сторінкою. Під час огляду публікації підтверджено та збережено факт розміщення в мережі Інтернет відеоматеріалів, фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до України та пошкодження її інфраструктури (т.2 а.п.63-66).
Відповіддю на доручення ГВ КР УСБУ в Чернівецькій області №75/2/2-159 від 31.03.2022 (встановлено інформацію про ОСОБА_7 Народився в Москві. Брав участь у подіях вересня-жовтня 1993 в Москві на боці Верховної ради РРФСР, що протистояла президенту ОСОБА_27 у складі однієї з бойових груп. З грудня 1993 по червень 1994 працював експертом Російського фонду реформ. З червня 1994, працюючи військовим кореспондентом РІА «Новості», висвітлював першу чеченську війну, знімав телевізійні репортажі для НТВ, ОРТ. У 1997 був військовим оглядачем газети «Завтра», дописує концептуальні статті до видань, що сповідували євразійство. З березня до листопада 1998 був радником з інвестицій в медіасферу голови Круглого столу бізнесу Росії ОСОБА_28 , при цьому з червня 1998 переважно працював незалежним PR-консультантом. У 2001-2002 роках - заступник головного редактора журналу «Русский предприниматель». З квітня 2001 - співзасновник і генеральний директор ЗАТ «Социомастєр», що спеціалізується на консалтингу в кризових ситуаціях. У 2021 році брав участь у виборах до Думи РФ від путінської партії Єдина Росія. У травні 2014 року став першим «прем'єр-міністром» терористичного угруповання ДНР. З 8 серпня 2014 до 20 жовтня 2014 - радник, заступник так званої «Ради міністрів ДНР» і ОСОБА_29 ) (т.2 а.п.69).
Відповіддю на доручення ГВ ЗНД УСБУ в Чернівецькій області №75/5/5/2-554 від 11.04.2022 ( ОСОБА_7 являється депутатом Державної Думи РФ. Підтримує політику «Кремля», направлену на знищення української державності та захоплення території України) (т.2 а.п.72).
Відповіддю на доручення ГВ ЗНД УСБУ в Чернівецькій області №75/5/5/3-461 від 29.03.2022 ( ОСОБА_7 є депутатом Державної Думи РФ. Користується соціальними мережами «Одноклассники», «ВКонтакте», «Instagram», «Facebook», «Твітер», «Telegram») (т.2 а.п.73).
Відповіддю на доручення ГВ ЗНД УСБУ в Чернівецькій області №75/5/5/3-584від 08.04.2022 ( ОСОБА_7 повністю підтримує політику Російської Федерації по розв'язуванню війни в Україні, перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) (т.2 а.п.76).
Будь-яких інших доказів під час судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.
Разом з тим, протоколами огляду даних про голосування підтверджено, що обвинувачений ОСОБА_7 , будучи депутатом Державної Думи Федеральних зборів рф, під час засідань палати розуміючи, що діє всупереч встановленим національними нормативно-правовими актами та міжнародним правовим актам підтримав постанову із зверненням до президента рф з проханням розглянути питання про визнання рф самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав. А в подальшому, ОСОБА_7 підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між рф і так званою Донецькою народною республікою та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між рф і так званою Луганською народною республікою.
Визнання інших державних утворень так званих «Луганської народної республіки» та «Донецької народної республіки» у межах міжнародновизнаних кордонів України на її території є діями, спрямованими на зміну меж території та державного кордону України.
Внаслідок ратифікації 22.02.2022 договорів про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу, рф під приводом допомоги так званим «Донецькій народній республіці» і «Луганській народній республіці» здійснила 24.02.2022 повномасштабне військове вторгнення на територію України, розпочала бойові дії на території України з метою зміни меж території та державного кордону України, що мало наслідком загибель значної кількості людей, значні руйнування та інші тяжкі наслідки.
Аналізуючи та оцінюючи усі докази в сукупності, суд приходить до висновку, що вина обвинуваченого ОСОБА_7 повністю знайшла своє підтвердження під час судового провадження та підтверджується дослідженими під час судового провадження доказами, які є належними, допустимими та такими, що узгоджуються між собою, а тому його дії необхідно кваліфікувати за ч. 3 ст. 110 КК України, тобто умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинені особою, яка є представником влади, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків.
Об'єктом злочину передбаченого ч.3 ст.110 КК України в якому обвинувачується ОСОБА_7 є безпека держави у політичній і воєнній сферах.
Об'єктивною стороною є дії вчиненні з метою зміни меж території або з метою зміни державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Суб'єкт злочину загальний. Якщо злочин вчинено представником влади, в тому числі і іноземної держави - це є кваліфікуючою ознакою складу злочину. Конструкція статті, якою передбачена відповідальність «представника влади» не передбачає відповідальність за вчинення злочину саме представником української влади, а містить більш широке значення, яке включає в себе відповідальність за умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України, в тому числі і представником влади іноземної держави.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу, який полягає у голосуванні за постанову із зверненням до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав, та ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою Донецької народною республікою та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою Луганською народною республікою і голос обвинуваченого був врахований.
Кваліфікуюча ознака вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб, означає спільне вчинення цього злочину декількома суб'єктами злочину, які заздалегідь домовилися про спільне його вчинення. Як вбачається з матеріалів кримінального провадження голосування за вищевказані постанови та ратифікацію договорів проводилося одноголосно, що в демократичній державі апріорі не можливо і вказує на попередню змову учасників вказаного злочину.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст.337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, колегія суддів за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, поза розумним сумнівом.
Виходячи з зазначеного, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_7 ,будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 110 КК України.
У відповідності до ст.12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч.3 ст.110 КК України відноситься до особливо тяжкого злочину.
Особі, яка вчинила кримінальні правопорушення, має бути призначене покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нового кримінального правопорушення.
Обираючи обвинуваченому ОСОБА_7 вид та розмір покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке віднесене до категорії особливо тяжких злочинів, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченого та обставини, що пом'якшують та обтяжують його покарання.
Обставини, відповідно до ч.1 ст. 66 КК України, які пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_7 , судом не встановлені.
Обставини, відповідно до п.5 ч.1 ст. 67 КК України, які обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_7 судом не встановлені.
Беручи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_7 кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, відсутність пом'якшуючих покарання обставин та наявність обставин, що обтяжують покарання, а саме тяжкі наслідки, завдані злочином, суд вважає, що обвинуваченому необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі строком, наближеному до верхньої межі санкції встановленої ч.3 ст.110 КК України, з застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно ч.1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого і що згідно ч.2 ст.52 КК України конфіскація майна відноситься до додаткових видів покарання.
З огляду на вчинення ОСОБА_7 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених ним кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_7 не вбачає підстав для застосування положень ст. 69 КК України.
Таке покарання ОСОБА_7 на переконання суду, є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення ним та іншими особами кримінальних правопорушень.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_7 необхідно рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття його під варту.
Даних щодо наявності процесуальних витрат у кримінальному провадженні прокурором не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 370, 374 КПК України, колегія суддів, -
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України та призначити йому покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_7 , рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття його під варту.
Речові докази, які знаходяться в матеріалах даного кримінального провадження, після набрання вироком законної сили - залишити в матеріалах кримінального провадження.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення. Учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.
Копію вироку, яка підлягає врученню ОСОБА_7 , вручити захиснику.
Головуючий суддя:
Судді: