233 № 233/390/24
13 травня 2024 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря судового засідання Франчук А. О., прокурора ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції, Костянтинівської міської ради, повноваження якої відповідно до п.1 ч.2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Державне підприємство «Слов'янське лісове господарство» про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок вчинення кримінального правопорушення (незаконною порубкою дерев),
Костянтинівська окружна прокуратура Донецької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції, Костянтинівської міської ради, повноваження якої відповідно до п.1 ч.2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: ДП «Слов'янське лісове господарство» про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок вчинення кримінального правопорушення (незаконною порубкою дерев), в якому позивач просить: стягнуто солідарно з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 на користь Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області шкоду, завдану внаслідок вчинення кримінального правопорушення (незаконної порубки дерев), в сумі 48625,12 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог Костянтинівська окружна прокуратура Донецької області послалася на таке.
Костянтинівською окружною прокуратурою підтримано публічне обвинувачення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023052380000158 від 03 травня 2023 року, за обвинуваченням ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 246 КК України.
Вироком Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 24.11.2023 у справі № 233/4347/23 ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 визнано винуватими у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 246 КК України, та призначено покарання за цією статтею у вигляді обмеження волі строком на три роки та на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю в два роки. 26.12.2023 вирок набрав законної сили.
Відповідно до зазначеного вироку ОСОБА_3 02.05.2023 в денний час доби, більш точний час не встановлено, зустрівся зі своїми знайомими ОСОБА_2 , ОСОБА_4 на центральному ринку в м. Костянтинівка по вул. Театральна та під час розпиття кави у ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 виник спільний злочинний умисел, спрямований на незаконну порубку дерев у власних цілях, з метою їх подальшого використання для опалення за місцем їх проживання, для чого домовились зустрітись того ж дня ввечері.
Для реалізації свого злочинного умислу, того ж дня, близько о 18.00 год ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зустрілись біля центрального ринку в м. Костянтинівка по вул. Театральна, вступивши в злочинну змову, поїхали на транспортному засобі «ВАЗ 2101», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , належному ОСОБА_3 , та до якого був причеплений причіп марки «ГКБ 8160», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , належний ОСОБА_5 , який добровільно надав вказаний причіп ОСОБА_3 та був необізнаний про злочинні наміри останнього, та за допомогою заздалегідь взятого із собою інструменту - знаряддя правопорушення - однієї бензинової пили, належної ОСОБА_3 , яку останній взяв із собою, до лісів у межах населених пунктів, а саме до земельної ділянки з кадастровим номером 1412600000:00:018:0277, квартал 56, яка перебуває на праві постійного користування у Часів - Ярському лісництві ДП «Слов'янське лісове господарство» біля буд. АДРЕСА_1 , яка наказом начальника Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства № 5 «Про затвердження матеріалів лісовпорядкування» від 30.08.2022 відповідно до ст. 4, ст. 8, ст. 48 Лісового кодексу України віднесена до державного лісового фонду та згідно матеріалів лісовпорядкування, квартал 56 Часів-Ярського лісництва віднесений до категорії лісів - Ліси у межах населених пунктів.
Реалізуючи свій спільний злочинний умисел, 02.05.2023, близько
18.30 год ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 перебуваючи на земельній ділянці з кадастровим номером 1412600000:00:018:0277, квартал 56, яка перебуває на праві постійного користування у Часів - Ярському лісництві ДП «Слов'янське лісове господарство» біля буд. АДРЕСА_1 , розуміючи протиправний характер своїх дій та усвідомлюючи настання суспільно-небезпечних наслідків, діючи спільно, умисно, в порушення вимог ст. 100 Лісового кодексу України, ст. 5, 12, 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», а також всупереч вимогам пунктів 2, 3 «Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», не маючи спеціального дозволу для використання лісових ресурсів - лісорубного або лісового квитка, тим самим не маючи права здійснювати порубку дерев, за допомогою заздалегідь взятого із собою інструменту - знаряддя правопорушення - однієї бензинової пили, почали пилити дерева, при цьому ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 по черзі здійснювали зпил дерев та в подальшому їх погрузку у причіп марки «ГКБ 8160», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 .
У такий спосіб ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , діючи з єдиним злочинним умислом за попередньою змовою групою осіб здійснили незаконну порубку 5 (п'яти) сироростучих дерев породи акація діаметрами у кори біля шийки кореня: 35х33 см, 49х47 см, 29х32 см, 33х30см, 33х31 см, в результаті чого останніми заподіяно істотну шкоду державі в особі ДП «Слов'янське лісове господарство», на загальну суму 53 625,12 грн.
Разом з цим, у вироку зазначено, що ОСОБА_2 в добровільному порядку перерахував на рахунок лісництва у якості відшкодування завданої шкоди 5000,00 грн, про що надав квитанцію.
Вирок Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 24.11.2023 у справі № 233/4373/23, в апеляційному порядку не оскаржувався, набрав законної сили 26.12.2023.
Так, згідно з державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ№060521, виданим ДП «Слов'янське лісове господарство» 02.12.2009, на підставі рішення Костянтинівської міської ради від 24.09.2009 за № 5/43-1002 та зареєстрованому в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №030915600008. Відповідно до вказаного акту, земельна ділянка з кадастровим номером 1412600000:00:018:0277, відноситься до земель з цільовим призначенням для обслуговування земельної ділянки лісогосподарського призначення, та заходиться на території Костянтинівської громади.
В якості потерпілого у кримінальному провадженні було залучено
ДП «Слов'янське лісове господарство».
Відповідно до висновку експерта Донецького відділення ННЦ «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса» № 1034 за результатами проведення судово - економічної експертизи від 12.06.2023, загальний розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев, становить
53 625,12 грн.
Разом з цим, під час досудового розслідування та судового розгляду позов про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок вчинення кримінального правопорушення не заявлявся, внаслідок чого вона залишається не відшкодованою.
Іншого способу стягнення вказаної шкоди, ніж у судовому порядку, законодавством не передбачено.
Відповідно до ч.7 ст.128 КПК України особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Водночас, відповідно до листів Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 28.12.2023 за № 12-2262/23 та Костянтинівської МВА Краматорського району Донецької області від 10.01.2024 за №108/26-вх.26-4033, останні до суду із позовною заявою до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев не звертались та не заперечували проти пред'явлення позову Костянтинівською окружною прокуратурою.
Відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 у строк, встановлений ухвалою судді від 29.01.2024, відзиви на позовну заяву не подали.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 29 січня 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі, справу призначено до судового засідання, відповідачам встановлений строк на подання відзиву на позовну заяву, а третій особі - строк на подання письмових пояснень (а.с.79-80).
Представниця Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області Рябіченко О. О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позові, просила задовольнити у повному обсязі.
Представники позивачів Державної Екологічної Інспекції у Донецькій області, Костянтинівської міської ради, повноваження якої відповідно до п.1 ч.2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилися, надавши суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідач ОСОБА_6 в судовому засіданні позовні вимоги Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області визнав в повному обсязі, проте наразі він перебуває у скрутному матеріальному становищі, є інвалідом П групи, а тому не має можливості відшкодовувати шкоду.
Відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, причини неявки не повідомили, відзив на позовну заяву не подали.
Представник третьої особи ДП «Слов'янське лісове господарство», будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, письмових пояснень на позов не подав.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до таких висновків.
Судом установлено, що вироком Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4347/23 від 24 листопада 2023 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 визнано винуватими та засуджено за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 246 КК України. Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся. Вирок суду набрав законної сили 26.12.2023 (а.с.19-28).
Згідно із ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Вироком суду № 233/4347/23 від 24.11.2023, встановлено, що ОСОБА_3 , 02 травня 2023 року в денний час доби, більш точний час не встановлено, зустрівся зі своїми знайомими ОСОБА_2 та ОСОБА_4 на центральному ринку в м. Костянтинівка по вул. Театральна та під час розпиття кави у ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 виник спільний злочинний умисел, спрямований на незаконну порубку дерев у власних цілях з метою їх подальшого використання для опалення за місцем їх проживання, для чого домовились зустрітись того ж дня у ввечері. Для реалізації свого злочинного умислу, того ж дня, близько о 18 годині 00 хвилин ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зустрілись біля центрального ринку в м. Костянтинівка по вул. Театральна, вступивши в злочинну змову, поїхали на транспортному засобі «ВАЗ 2101», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , належному ОСОБА_3 , та до якого був причеплений причіп марки «ГКБ 8160», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , належний ОСОБА_5 , який добровільно надав вказаний причіп ОСОБА_3 та був необізнаний про злочинні наміри останнього, та за допомогою заздалегідь взятого із собою інструменту - знаряддя правопорушення - однієї бензинової пили, належної ОСОБА_3 яку останній взяв із собою, до лісів у межах населених пунктів, а саме до земельної ділянки з кадастровим номером 1412600000:00:018:0277, квартал 56, яка перебуває на праві постійного користування у Часів-Ярському лісництві Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство» біля буд. АДРЕСА_1 , яка наказом начальника Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства № 5 «Про затвердження матеріалів лісовпорядкування» від 30.08.2022 відповідно до ст. 4, ст. 8, ст. 48 Лісового кодексу України віднесені до державного лісового фонду та згідно матеріалів лісовпорядкування, квартал 56 Часів-Ярського лісництва віднесений до категорії лісів - Ліси у межах населених пунктів.
Реалізуючи свій спільний злочинний умисел, 02 травня 2023 року, близько 18 годин 30 хвилин ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 перебуваючи на земельній ділянці з кадастровим номером 1412600000:00:018:0277, квартал 56, яка перебуває на праві постійного користування у Часів-Ярському лісництві ДП «Слов'янське лісове господарство» біля буд. АДРЕСА_1 , розуміючи протиправний характер своїх дій та усвідомлюючи настання суспільно-небезпечних наслідків, діючи спільно, умисно, в порушення вимог ст. 100 Лісового кодексу України, ст. 5, 12, 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», а також всупереч вимогам пунктів 2, 3 «Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», не маючи спеціального дозволу для використання лісових ресурсів - лісорубного або лісового квитка, тим самим не маючи права здійснювати порубку дерев, за допомогою заздалегідь взятого із собою інструменту - знаряддя правопорушення - однієї бензинової пили, почали пилити дерева, при цьому ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 по черзі здійснювали зпил дерев та в подальшому їх погрузку у причіп марки «ГКБ 8160», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 .
У такий спосіб ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , діючи з єдиним злочинним умислом за попередньою змовою групою осіб здійснили незаконну порубку 5 (п'яти) сироростучих дерев породи акація діаметрами у кори біля шийки кореня: 35х33 см., 49х47 см., 29х32 см., 33х30, 33х31 см., в результаті чого останніми було заподіяно істотну шкоду державі в особі Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство», на загальну суму 53 625,12 грн.
Цим же вироком від 24.11.2023, встановлено, що ОСОБА_2 в добровільному порядку перерахував на рахунок лісництва у якості відшкодування завданої шкоди 5000,00 грн.
Отже, вироком суду від 24 листопада 2023 року встановлено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 вчинили дії, що стали наслідком заподіяння шкоди державі.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи по матеріалах кримінального провадження 12021052380000813 від 12.06.2023 розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок незаконного пошкодження 5 сироростучих дерев породи акація на земельній ділянці, розташованої в межах населеного пункту м. Костянтинівка Донецької області становить 53625,12 грн (а.с.31-36).
За таких обставин розмір спричиненої відповідачами шкоди, з урахуванням розміру шкоди, відшкодованої в добровільному порядку становить 48625,12 грн (53625,12 грн - 5000,00 грн = 48625,12 грн).
Згідно з державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ№060521, виданим ДП «Слов'янське лісове господарство» 02.12.2009, на підставі рішення Костянтинівської міської ради від 24.09.2009 за № 5/43-1002 та зареєстрованому в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №030915600008. Відповідно до вказаного акту, земельна ділянка з кадастровим номером 1412600000:00:018:0277, відноситься до земель з цільовим призначенням для обслуговування земельної ділянки лісогосподарського призначення, та заходиться на території Костянтинівської громади (а.с.30).
Отже місцем заподіяння відповідачами екологічної шкоди внаслідок незаконної порубки дерев є територія Костянтинівської об'єднаної територіальної громади.
Статтею 60 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» визначено, що полезахисні лісові смуги підлягають особливій охороні як природні комплекси, що мають велику екологічну цінність для збереження сприятливої екологічної обстановки, попередження та стабілізації негативних природних явищ.
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Згідно статті 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно із ст. 128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором. Особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст. ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ч.1 ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншими законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
В силу вимог ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» від 27 березня 1992 року, розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Згідно ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища встановлені в статтях 15, 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції яких віднесено здійснення координації діяльності відповідних, спеціально уповноважених, державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища на їх території. Місцеві ради можуть здійснювати й інші повноваження відповідно до законодавства.
На всій території України з 24.02.2022 введено воєнний стан внаслідок широкомасштабного збройного вторгнення на територію України підрозділів Збройних сил Російської Федерації та нанесення ракетно-бомбових ударів, які розпочались 24.02.2022. Воєнний стан продовжено на підставі Указу Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 затвердженого Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
На виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президентом України виданий Указ № 225/2022 про утворення Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування: начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
Верховною Радою України 18.07.2022 прийнято постанову № 2397-1Х «Про здійснення начальниками Дружківської, Костянтинівської та Слов'янської міських військових адміністрацій Краматорського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Отже, уповноваженим органом щодо управління майном комунальної власності та його раціонального використання, які знаходяться на території міської ради до комунальної власності територіальної громади є Костянтинівська міська рада. Однак, зважаючи на введення воєнного стану в Україні та створення відповідної військової адміністрації повноваження міської ради здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.
Відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» частина грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища спрямовується до спеціально створених фондів охорони навколишнього природного середовища у відповідних місцевих бюджетах за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29, п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Зазначена норма означає, що завдані природним ресурсам збитки сплачуються на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради в користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вищевказаному співвідношенні.
Так, відповідно до наказу Міністерства фінансів України віл 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» затверджена класифікація доходів бюджету, зокрема, код класифікації доходів бюджету для грошових стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності 24062100.
Таким чином, грошові стягнення за шкоду, заподіяну на території Костянтинівської об'єднаної територіальної громади Краматорського району Донецької області, інтереси якої представляє Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, порушеннями вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у повному обсязі на розподільчий казначейський рахунок зазначеної територіальної громади.
Згідно зі статтею 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища, іншими органами виконавчої влади у межах повноважень, визначених законом.
Згідно п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19.04.2017, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Основними завданнями Держекоінспекції України згідно п. 3 вказаного Положення є реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державна екологічна інспекція у Донецькій області згідно вимог п. п. 1, З Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України № 230 від 07.04.2020, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Основними завданнями Державної екологічної інспекції в області є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.
Таким чином, у спірних правовідносинах компетентними суб'єктами владних повноважень щодо захисту зазначених інтересів держави виступають Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області та Державна екологічна інспекція у Донецькій області.
Листом начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області за № 12-2262/23 від 28.12.2023 повідомлено, що в Державній екологічній інспекції у Донецькій області відсутня інформація щодо відшкодування ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев, в сумі 48625,12 грн. Державною екологічною інспекцією у Донецькій області не вживалися заходи щодо стягнення з відповідачів шкоди в сумі 48625,12 грн, заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев. Державна екологічна інспекція у Донецькій області вважає за можливе представництво інтересів держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області органами прокуратури по стягненню в примусовому порядку з відповідачів заподіяної шкоди в сумі 48625,12 грн (а.с.52-53).
Листом в.о. начальника Костянтинівської міської військової адміністрації від 10.01.2024 № 108/26-вх.26-4033, станом на 29.12.2023 до бюджету Костянтинівської міської територіальної громади на ККДБ 24062100 «Гроші стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності» кошти від ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не надходили. Заходи зі стягнення з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 шкоди, спричиненої незаконною порубкою дерев в судовому порядку не вживалися, оскільки Костянтинівська міська військова адміністрація не була учасником кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023052380000158 від 03.05.2023. За відсутності повної інформації по кримінальному провадженню за № 12023052380000158 від 03.05.2023 Костянтинівська міська військова адміністрація не заперечує проти звернення Костянтинівською окружною прокуратурою до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про стягнення шкоди, спричиненої незаконною порубкою дерев (а.с.47).
Оскільки внаслідок неправомірних дій відповідачів завдано істотної шкоди державі, керівник Костянтинівської окружної прокуратури обґрунтовано звернувся з вказаним позовом в інтересах держави в особі Костянтинівської міської ради, Державної екологічної інспекції у Донецькій області в порядку представництва інтересів держави.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та п. 7 ч. 3 ст. 29, п.7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що грошові стягнення за шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зараховуються до спецфондів Державного, обласного та місцевого (сільського, селищного, міського) бюджетів за місцем скоєння правопорушення. Відповідно до ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом. У ст. 62 вказаного закону передбачено, що держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 належить стягнути солідарно шкоду, завдану внаслідок вчинення кримінального правопорушення (незаконної поруби дерев) в сумі 48625,12 грн на рахунок, відкритий в Казначействі України (ЕАП) за такими реквізитами: UA128999980333129331000005692, отримувач: Донецьке ГУК, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, код класифікації доходів бюджету 24062100 - грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Отже позов належить задовольнити в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, суд прийшов до таких висновків.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви майнового характеру юридичною особою сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, розмір судового збору за подання цієї заяви становить 3028,00 грн.
За змістом п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Тож позивач звільнений від сплати судового збору, оскільки позов пред'явлено у справі про відшкодування збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Отже, у відповідності до ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягнення з відповідачів у рівних частках на користь держави, тобто до 1009,33 грн з кожного (3028,00 грн/3= 1009,33 грн).
Разом з тим, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Відповідач ОСОБА_2 є особою з інвалідністю П групи, що підтверджується вироком Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 24.11.2023, а отже відповідно до п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Згідно з ч.6 ст.141 ЦПК України якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин з відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 належить стягнути на користь держави судовий збір, за вирахуванням частки ОСОБА_2 , у розмірі по 1009,33 грн з кожного.
Керуючись ст.ст. 141, 263-265 ЦПК України, суд,
Позовні вимоги Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області (адреса: 49052, м. Дніпро, вул. Щепкіна,35; ЄДРПОУ Донецької обласної прокуратури 25707002) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції (адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна,18А, ЄДРПОУ 38034476), Костянтинівської міської ради (адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ол. Тихого, буд. 260) повноваження якої відповідно до п.1 ч.2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області (адреса: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ол. Тихого, буд.260, ЄДРПОУ 44887499) до ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_5 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Державне підприємство «Слов'янське лісове господарство» (адреса: 84110, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, вул. Слов'яненко, буд.1) про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок вчинення кримінального правопорушення (незаконною порубкою дерев) задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_5 ) шкоду, завдану внаслідок вчинення кримінального правопорушення (незаконної поруби дерев) в сумі 48625 (сорок вісім тисяч шістсот двадцять п'ять) грн 12 коп. на рахунок, відкритий в Казначействі України (ЕАП) за такими реквізитами: UA128999980333129331000005692, отримувач: Донецьке ГУК, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, код класифікації доходів бюджету 24062100 - грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 ), судовий збір на користь держави в розмірі 1009 (одна тисяча дев'ять ) грн 33 коп. на рахунок для зарахування до державного бюджету надходжень за кодом: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Стягнути з ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_5 ), судовий збір на користь держави в розмірі 1009 (одна тисяча дев'ять) грн 33 коп. на рахунок для зарахування до державного бюджету надходжень за кодом: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Повний текст рішення складено 20.05.2024.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: О. В. Каліуш