Справа № 587/85/24
17 травня 2024 року Сумський районний суд Сумської області в складі: головуючого судді - Степаненко О.А., за участю секретаря судового засідання - Бузової Т.І., розглянувши в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Дереза М.Е. звернувся до суду з адміністративним позовом про поновлення строку на подання позовної заяви про скасування постанови про адміністративне правопорушення, визнання протиправною та скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 про накладення адміністративного стягнення за № СУ №1073/2023 від 23.12.2023 року складеного відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП України. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 12.05.2023 року позивач проходить військово-лікарську комісію в ІНФОРМАЦІЯ_2 . 22.12.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено протокол №489 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП України, відповідно до якого зазначається, що позивач порушив пп.7 ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про ВО та ВС», а також пп.2 Д2 ПКМУ №1487 від 30.12.2022 року, а саме тим, що вчасно не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 та отримавши направлення на ВЛК зволікає з його проходженням з метою ухилення від призову під час мобілізації. 23.12.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянув справу про адміністративне правопорушення та ухвалив постанову СУ №№1073/2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальноссті за за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП України та накледо на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн. Вважає, що дана постанова є протиправною, оскільки законодавство не містить положень про те, в які строки військовозобов'язані та резервісти мають проходити медичний огляд. А тому, просить скасувати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника ІНФОРМАЦІЯ_4 , врахувавши заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву просить відмовити в задоволенні адміністративного позову за необґрунтованістю та безпідставністю.
Згідно положень частини другої статті 247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши правові позиції сторін, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану.
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року №69/2022 оголошено провести загальну мобілізацію.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Нормативно-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є, зокрема, Закони України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про оборону України».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити медичний огляд та лікування в лікувально - профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають громадяни, придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час, які не досягай граничного віку перебування в запасі Збройних Сил.
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно- правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.п. 4 п. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів» визначених в додатку 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки.
Питання військово-лікарської експертизи вирішуються спеціальним законодавством, а саме - Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення).
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів.
Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд військовозобов'язаних.
Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Медичний огляд проводиться військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) з метою визначення придатності до військової служби військовозобов'язаних.
Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників територіальних центрів комплектування та соціальної ІНФОРМАЦІЯ_6 .
На кожного кандидата заводиться Картка обстеження та медичного огляду.
Кожний резервіст оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, отоларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
Положення передбачає, що повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СІІ. Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Оскільки, з останнього пройденого позивачем медичного огляду ВЛК вже минуло 5 років, 05.05.2023 під час особистої явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач отримав направлення на ВЛК, про що свідчить його особистий підпис в «Журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію, виданих військовозобов'язаним для проходження медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( ар. с. 24).
Судом встановлено, що 22.12.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено протокол №489 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП України, відповідно до якого зазначається, що позивач порушив пп.7 ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про ВО та ВС», а також пп.2 Д2 ПКМУ №1487 від 30.12.2022 року, а саме тим, що вчасно не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 та отримавши направлення на ВЛК зволікає з його проходженням з метою ухилення від призову під час мобілізації. Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 08 год 00 хв 23 грудня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою АДРЕСА_1 .З даним протоколом ОСОБА_1 був ознайомлений під підпис та в поясненнях зазначив: «не згоден зі статусом «правопорушник», а також не згоден з причиною, що не повне проходження ВЛК з метою ухилення від призову під час мобілізації» (ар.с.7-8).
23.12.2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 полковником ОСОБА_2 було винесено постанову СУ № 1073/2023 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , який був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 ч.2 КУпАП. Цією постановою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 гривень в доход держави ( ар.с.6).
З тексту оскаржуваної постанови вбачається, що в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_8 22.12.2023 року було виявлено, що ОСОБА_1 не пройшов медичний огляд (на який був направлений 05.05.2023 року), чим порушив п.п.4 п.1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначених в додатку 2 до Порядку затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.210-1КУпАП, в особливий період ( ар.с.6).
Частиною 2 статті 210-1 КУпАП передбачено, що порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 65 Конституції України, частини першої ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Статтею 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 251 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що оскаржувана постанова складена повноважною особою, за своєю формою і змістом відповідає нормам закону.
Таким чином, оскільки відповідачем не було допущено таких порушень законодавства, які б могли потягнути за собою визнання оскаржуваної постанови незаконною, вона прийнята в межах санкції частини 2 ст.210-1 КУпАП, позивач не посилався на жодні обставини, які виключають його відповідальність згідно ст.17 КУпАП, а тому підстав для скасування постанови не встановлено.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач також послався на те, що законодавство, на яке посилається ІНФОРМАЦІЯ_5 у оскаржуваній постанові, хоча й містить положення про необхідність військовозобов'язаним та резервістам проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово - лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування ті соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово - лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки, проте не містить строку, протягом якого має бути такий огляд пройдений.
Разом з тим, рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеним в дію Указом Президента України від 12.09.2023 №576/2023, Міністерству охорони здоров'я України, Міністерству оборони України, Міністерству цифрової трансформації України, Генеральному штабу Збройних Сил України, Національній службі здоров'я України, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій у тижневий строї ужити вичерпних заходів щодо вдосконалення системи здійснення медичних оглядів, в тому числі допризовників, призовників та військовозобов'язаних, військово-лікарськими комісіями в Збройних Силах України, насамперед позаштатними постійно діючими військово-лікарськими комісіями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в умовах воєнного стану, передбачивши, зокрема, встановлення граничних строків проведення зазначених медичних оглядів.
На виконання даного рішення, головою Сумської обласної державної адміністрації - начальником Сумської обласної військової адміністрації видано розпорядження від 02.10.2023 №545-ОД «Про удосконалення роботи позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій територіальних центрів комплектувань та соціальної підтримки», яким рекомендовано територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки контролювати терміни проходження військовозобов'язаними ВЛК - 4 робочих дні.
Відсутність встановлених законодавством строків проходження медичного огляду військовозобов'язаними, не звільняє їх від обов'язку його проходження.
Всупереч цьому, позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надано жодних відомостей та підтверджуючих документів про проходження ним медичного огляду будь-якого з лікарів, визначених Положенням, або підтверджуючих документів про стан свого здоров'я, які б свідчили про наявність захворювань, які потребують подальшого дообстеження, що є обставиною, яка ускладнює процедуру проходження медичного огляду.
До позовної заяви позивачем долучено копію картки медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 , заведеної 05.05.2023 року, в якій зазначено, що ОСОБА_1 12.05.2023 року пройшов лікаря окуліста, дерматовенеролога, 12.05.2023 року кардіограму серця (а.с.13), 15.05.2023 року - оториноларинголога та лікаря психіатра (а.с.9). Також, долучено консультативний висновок спеціаліста судинного хірурга від 19.05.2023 року (а.с.10), біохімічний аналіз крові №18 від 01.06.2023 року (а.с.10), МРТ від 07.06.2023 року (а.с.11) та аналізи крові від 01.06.2023 року (а.с.11-12), що вже фактично були пройдені з порушенням строків проходження ВЛК, про які ОСОБА_1 був повідомлений і особисто ознайомлений під особистий підпис в «Журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію, виданих військовозобов'язаним для проходження медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_4 », де термін проведення ВЛК в графі 7 зазначено: «5 діб». До 23.12.2023 року позивачем більше не надано ніяких підтверджень про проходження ВЛК або підтверджуючих документів про стан свого здоров'я, які б свідчили про наявність захворювань, які потребують подальшого дообстеження, що є обставиною, яка ускладнює процедуру проходження медичного огляду (а.с.29).
Враховуючи вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано і з дотриманням вимог чинного законодавства притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 ч.2 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в доход держави, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.286 КАС України, на підставі ст.ст.19, 72, 241, 242, 246 КАС України, ст.287 КУпАП, ч. 2 ст. 210 КУпАП, 277, 277 2 КУпАП, ст.235, 268 КУпАП, суд
Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на звернення до суду з позовом про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення від 23.12.2023 задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про оскарження постанови від 23.12.2023 року.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності відмовити за їх безпідставністю.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко