Постанова від 21.05.2024 по справі 200/3219/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 року

м. Київ

справа № 200/3219/22

адміністративне провадження № К/990/15108/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А.,

суддів Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,

розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2022 (головуючий суддя Тарасенко І.М.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2023 (колегія суддів у складі головуючого судді Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г.)

у справі №200/3219/22

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства внутрішніх справ України

про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

I. РУХ СПРАВИ

1. У лютому 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС України), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність щодо відмови включити до довідки МВС України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою старшого дільничного офіцера поліції (управління (відділення) відділи): 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) 2835,00 грн, премія (80,70%) 7372,00 грн, індексація - 887,09 грн, діючи не скасовані види міліцейського грошового забезпечення, які виплачувалися міліціонерам під час їх існування: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за вислугу років - 35%, міліцейська премія - 111%, та надіслання цієї довідки позивачеві та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019;

- зобов'язати включити до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою старшого дільничного офіцера поліції (управління (відділення) відділи): 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) 2835,00 грн, премія (80,70%) 7372,00 грн, індексація - 887,09 грн, діючи не скасовані види міліцейського грошового забезпечення, які виплачувалися міліціонерам під час їх існування: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за вислугу років - 35%, міліцейська премія - 111%, та надіслати таку довідку позивачеві та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2022, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2023, у задоволенні позову відмовлено.

3. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просив скасувати судові рішення попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

4. Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач з 26.09.2014 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

5. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2020 у справі № 200/6796/20-а зобов'язано МВС України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України скласти та направити позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивачу.

6. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2021 у справі № 200/15331/21 зобов'язано МВС України внести зміни до довідки від 17.03.2021 № 22-6/1251у про розмір грошового забезпечення позивача шляхом включення до неї індексації грошового забезпечення за листопад 2019 року в сумі 887,09 грн та надіслати дану довідку позивачу і Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії.

7. Позивач 19.01.2022 звернувся до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України із заявою, в якій просив згідно до пункту 15 розділу ХІ абзацу 2, 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900 та Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» включити до довідки виготовленої Міністерством внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 за прирівняною старшого дільничного офіцера поліції (управління (відділення) відділи): 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) 2835,00 грн, премія (80,70%) 7372,00 грн, індексації 887,09 грн - діючи не скасовані види міліцейського грошового забезпечення, які виплачувались міліціонерам під час їх існування: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за вислугу років - 35%, міліцейська премія - 111%.

8. Листом Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 03.02.2022 вих. № Б-1932/22 повідомлено позивача, що підстав для виготовлення нової довідки з вказаними видами грошового забезпечення не має.

9. Всі зазначені дії відповідача, як вказував позивач, призводять до отримання ним пенсії у неналежному розмірі. Зазначене у сукупності стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

10. Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що позивач реалізував своє право на отримання пенсії у належному йому розмірі, відповідно до Постанови №988, оскільки йому виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про грошове забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, тому відповідач правомірно відмовив позивачу у видачі нової довідки.

11. Суди дійшли висновку про відсутність правових підстав, визначених положеннями статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 для перерахунку призначеної позивачу пенсії, як працівнику поліції.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

12. Підставами касаційного оскарження судових рішень попередніх інстанцій, скаржник визначає положення пункту 3 частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до якого підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

13. Як на підставу касаційного оскарження скаржник покликається на те, що суди вирішили спір без урахування висновків, сформульованих у постановах Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, від 20.10.2022 у справі №826/6453/18 щодо правомірності врахування під час здійснення перерахунку пенсії грошового забезпечення поліцейського на посаді, прирівняної до його посади, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за вислугу років та премії у розмірах, які були призначені позивачу.

14. У доводах касаційної скарги позивач посилається на неврахування судами висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19 та Верховного Суду, викладених у постановах від 11.04.2023 у справі №460/2203/19, від 14.12.2022 у справі №520/2259/19, від 07.09.2022 у справі 520/1567/19, від 21.12.2022 у справі №520/2727/19, від 27.01.2023 у справі №120/1564/19-а, в яких Суд дійшов висновку, що величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262-XII. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України. Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.

15. Позивач посилається на неврахування судами положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900.

16. Скаржник доводить неврахування судовими інстанціями, що з 19.11.2019, з дня набрання чинності судовими рішеннями у справах №826/3858/18, №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку йому пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки зв вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (як грошове забезпечення) міліціонера ( у даному випадку з вказанням надбавки за виконання особливо важливих завдань та міліцейської премії у розмірах, які йому були призначені, так і про грошове забезпечення поліцейського на посаді, прирівняної до його посали).

17. Позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №704, №988 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-XII. Стверджує, що МВС України протиправно відмовилось надати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.

19. У справі, яка розглядається, спір виник щодо відмови МВС України надати довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 19.11.2019, у відповідності до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, із врахуванням положень Порядку № 45 та Постанови № 988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії), для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії позивача.

20. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

21. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських є положення частини третьої статті 43, статті 63 Закону № 2262-XII.

22. Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

23. Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

24. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

25. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

26. Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

27. Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Наведене свідчить, що Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

28. Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

29. Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30. За правилами пункту 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

31. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

32. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

33. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).

34. При цьому колегія суддів зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

35. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

36. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

37. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку №45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

38. Верховний Суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

39. Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

40. При цьому пунктом 7 постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

41. Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.

42. Згодом, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Уряд ухвалив постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103), яка набрала чинності 24.02.2018.

43. Пунктом 1 постанови № 103 було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

44. Також, абзацом першим пункту 3 постанови № 103 було визначено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

45. Зміст наведеної норми пункту 3 Постанови № 103 свідчить про те, що законодавець пов'язав перерахунок пенсій з 01.01.2016 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які отримують пенсію за Законом №2262-ХІІ із складовими грошового забезпечення діючого поліцейського, у тому числі із щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які фактично виплачувались діючому поліцейським у січні 2016 року. Такий висновок ґрунтується на тому, що такі виплати пов'язані із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

46. Так, пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

47. Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

48. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.

49. У цій справі звернення позивача до відповідача із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії було зумовлено, зокрема, набранням законної сили 19.11.2019 судовим рішенням у справі № 826/12704/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

50. Водночас, Верховний Суд звертає увагу на те, що нормою пункту 3 постанови №103 врегульовувалось питання перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) і зазначена норма в період її чинності не поширювалася на осіб, які перебували на службі в органах Національній поліції.

51. Колегія суддів зазначає, що підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України є безумовною підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.

52. Як було зазначено вище, грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою №988 та Порядком №260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився.

53. Колегія суддів звертає увагу на те, що позивач у вересні 2014 року був звільнений зі служби в поліції і в подальшому йому призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

54. З огляду на те, що набрання законної сили (19.11.2019) рішенням у справі №826/12704/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови №103, не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії як у особи, яка проходила службу в органах МВС України, вказані обставини не можуть слугувати підставою для надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом листопад 2019 року, оскільки пенсію позивачу призначено як особі, звільненій зі служби в органах МВС України.

55. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суд від 28.11.2023 у справі №160/12994/22, від 20.02.2024 у справі № 560/5011/22 і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від зазначеної правової позиції.

56. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення позову. Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.

57. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій.

58. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

59. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 350, 356 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2022 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2023 у справі №200/3219/22 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.А. Єзеров

Суддя Я.О. Берназюк

Суддя О.П. Стародуб