Постанова від 21.05.2024 по справі 240/3375/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/3375/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Горовенко Анна Василівна

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

21 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Бердоус Ю. М.,

представників позивача: Погорецького Є.А., Козаченко І.В.

третьої особи: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просив:

- визнати протиправною постанову та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 06.02.2024 №71916402 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

На обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що згідно з постановою №71916402 від 06.02.2024 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Корнєєвим М.М. накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (боржника) штраф у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду без поважних причин. Вказує, що відповідно до змісту чинних норм права, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановлено невиконання боржником судового рішення без поважних причин. Зазначає, що відповідач жодним чином не спростував докази та фактичні обставини, а лише безпідставно виніс постанову про накладення штрафу у порядку ст.75 Закону України "Про виконавче провадження".

Представники позивача в судовому засіданні просили задовольнити апеляційну скаргу.

Третя особа в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги.

Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.12.2022 у справі №240/14442/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема:

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.06.2022 з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимальним розміром.

Вказане рішення набрало законної сили 06.04.2023, у зв"язку з чим Житомирським окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 21.12.2022 у справі №240/14442/22, 17 травня 2023 року видано виконавчий лист.

30 травня 2023 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Корнєєвим М.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №71916402 з виконання виконавчого листа №240/14442/22, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 17.05.2023, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.06.2022 з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимальним розміром та вказано про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Листом від 22.08.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), що на виконання рішення суду у справі №240/14442/22 ОСОБА_1 з 01.06.2022 здійснено перерахунок пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.06.2022 з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження максимальним розміром.

В результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії становить 24823,60 грн, в тому числі розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду становить 24000 грн (6000 грн х5) х 80%). До пенсії встановлена додаткова пенсія як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 773,60 грн та щомісячна цільова грошова допомога - 50 грн.

З 01.08.2023 виплата пенсії здійснюється у розмірі, визначеному на виконання рішення суду. За період з 01.06.2022 по 31.07.2023 нарахована доплата в сумі 83291,2 грн.

06 лютого 2024 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Корнєєвим М.М. винесено постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штрафу у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду в адміністративній справі №240/14442/22. У вказаній постанові зазначено, що станом на 06.02.2024 рішення суду невиконане боржником без поважних причин, пенсія виплачується з обмеженням, нарахована сума доплати по рішенню суду не виплачена стягувачу.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013, у рішенні від 26 червня 2013 року, звернув увагу, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1404-VIII примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів, як виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.

Відтак особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.

В силу пункту 1 частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

Статтею 63 Закону №1404-VIII врегульовано порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Згідно з частинами першою та другою статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

За змістом частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Разом з тим, частина 3 статті 63 Закону №1404-VIII передбачає, що виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У відповідності до частини 2 статті 75 Закону №1404-VIII у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Тобто, накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.

Застосування такого заходу до боржника є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

При цьому умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання (повторне невиконання) ним рішення суду без поважних причин.

У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

В свою чергу, слід зазначити, що постанови про накладення штрафу за невиконання судового рішення (за повторне невиконання судового рішення) можуть бути винесені лише за умови, що судове рішення не виконано (повторно не виконано) боржником без поважних причин, і боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.

Отже, вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання. Відповідно, лише дійшовши висновку про відсутність поважних причин, державний виконавець вправі накласти на боржника штраф.

Установлення таких обставин здійснюється шляхом виконання державним виконавцем своїх обов'язків та реалізації прав, передбачених статтею 18 Закону №1404-VIII.

Відповідно до змісту положень частини 3 зазначеної правової норми, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, серед іншого, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, а частина 4 наголошує на тому, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Перевіряючи наявність підстав для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови від 06.02.2024 у ВП №71916402 та застосування до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штрафу за невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.12.2022 у справі №240/14442/22, слід зазначити наступне.

Матеріали справи свідчать, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення суду від 21.12.2022 у справі №240/14442/22, здійснило ОСОБА_1 з 01.06.2022 перерахунок пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.06.2022, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження максимальним розміром.

В результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 01.06.2022 становить 24823,60 грн, в тому числі розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду становить 24000 грн (6000 грн х5) х 80%). До пенсії встановлена додаткова пенсія як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 773,60 грн та щомісячна цільова грошова допомога - 50 грн.

З 01.08.2023 виплата пенсії здійснюється у розмірі, визначеному на виконання рішення суду. За період з 01.06.2022 по 31.07.2023 нарахована доплата в сумі 83291,2 грн.

Водночас позивач вказує, що при виконанні рішення суду №240/14442/22 допущено арифметичну помилку та розмір пенсії помилково встановлено в сумі 24000 грн (6000 грн х5).

Разом з тим, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пояснює, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2022 обчислений відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII), з урахуванням вимог пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок №1210), як добуток середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн), із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (3764,40грн х 1,17 x 1,11 x 1,11 x 1,14) і становить з 01.03.2022 - 6186,32 грн на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, з урахуванням відсотку втрати працездатності (80%), визначеного органами медико-соціальної експертизи.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, визначений відповідно до пункту 9-1 Порядку №1210, становить 2,50124 (6500,00 грн - мінімальна заробітна плата на 01.01.2022) х 5 х 12992,56 грн. - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2021 рік).

Відтак розмір пенсії на виконання рішення №240/14442/22 з 01.06.2022 становить 12378,78 грн. (6186,32 грн х 2,50124 x 80%) (а.с.153-157).

Слід наголосити, що за результатами розгляду справи №240/14442/22, у судовому рішенні вирішено питання про безпідставність застосування середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховано під час обчислення пенсії, визначеного як частка п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року на середню заробітну плату (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року та становить 2,90126, оскільки такий розрахунок має бути здійснено у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 територіальне управління Пенсійного фонду України не вправі застосовувати середньомісячний коефіцієнт заробітної плати при обрахунку пенсії, з тих підстав, яким вже надано оцінку у судовому рішенні №240/14442/22, що набрало законної сили.

Беручи до уваги вказане, судом вже вирішено спірні правовідносини між сторонами в межах розгляду справи №240/14442/22, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в порушення, як мотивувальної, так і резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/1444/22, при здійсненні чергових перерахунків розміру пенсії продовжило застосовувати до пенсії ОСОБА_1 обмеження розміру пенсії, шляхом застосування середньомісячного коефіцієнта заробітної плати з урахуванням формули для обчислення пенсії встановленої Порядку № 1210.

Крім того встановлено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.08.2022 у справі №240/10848/22 з 03.01.2022 ОСОБА_1 встановлено підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону в розмірі двох мінімальних заробітних плат - 3000 грн. (6500 грн х 2), з 01.10.2022- 13400 грн (6700 грн х 2).

В результаті перерахунку на виконання Рішення №240/14442/22 та з урахуванням рішення №240/10848/22, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2022 становить 26202,38грн, в тому числі пенсія - 12378,78 грн, підвищення як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (40% від 1934 грн.) - 773,60 грн, щомісячна цільова грошова допомога як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 50 грн, 13000,00 грн - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення №240/10848/22 (6500,00 грн.х2), з 01.10.2022 - 26602,38 грн, в тому числі 13400 грн - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення №240/10848/22 (6700,00 грн х 2).

Листом від 30.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що з 01.12.2023 виплата пенсії буде здійснюватися у розмірі визначеному на виконання рішення суду №240/14442/23 без обмеження максимальним розміром.

Слід зазначити, що підставою для винесення оскаржуваної постанови слугувало те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не виконало в повному обсязі рішення суду від 21.12.2022 у справі №240/14442/22, застосувавши обмеження при нарахуванні розміру пенсії.

Зважаючи на викладене, виплата пенсії ОСОБА_1 у розмірі 26602,38 грн, з яких 12378,78 грн - основний розмір пенсії на виконання рішення суду справі №240/14442/22 із застосуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та з урахуванням формули для обчислення пенсії встановленої Порядку №1210, здійснено всупереч судовому рішенню у справі №240/14442/22, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити пенсію з 01.06.2022 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Враховуючи викладені обставини, які підтверджується матеріалами адміністративної справи, обов'язок щодо повного та належного виконання рішення суду у справі №240/14442/22 у встановлений строк позивачем не виконано, що у свою чергу є самостійною підставою для накладення штрафу за невиконання рішення суду.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.