Постанова від 20.05.2024 по справі 560/19723/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/19723/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Матущак В.В.

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

20 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії від 24.08.2023 №11108-10564/Ф-03/8-2200/23.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.08.1978 по 30.10.1981 викладачем по класу баяна Млинівської музичної школи; з 16.08.1982 по 01.08.1984 викладачем Демидівської музичної школи; з 16.08.1984 по 31.08.2014 викладачем по класу баяна Нетішинської дитячої музичної школи до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років та призначити і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Хмельницький окружний адміністративний суд позов задовольнив.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що відповідно до Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 (далі - Порядок № 1191), до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 р. (далі - Перелік № 909).

Пунктом 4 Порядку № 1191 визначено, що страховий стаж для визначення права на призначення грошової допомоги враховується в календарному обчисленні.

Звертає увагу суду апеляційної інстанції, що наявність відповідної посади в вищевказаному Переліку №909 є необхідною умовою для виплати грошової допомоги, що передбачена п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV.

Вважає, що суд першої інстанції дійшов до хибного висновку щодо можливості зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, періодів роботи позивачки з 01.08.1978 по 30.10.1981 викладачем по класу баяна Млинівської музичної школи; з 16.08.1982 по 01.08.1984 викладачем Демидівської музичної школи; з 16.08.1984 по 31.08.2014 викладачем по класу баяна Нетішинської дитячої музичної школи за умови, що статутами, чинними на періоди роботи ОСОБА_1 в зазначених музичних школах, чи іншими документами не підтверджено, що ці школи були дитячими середніми музичними школами чи школами-семирічками, тобто відповідали вимогам Переліку установ, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років (додаток № 1 до наказу Міністерства соціального забезпечення Української РСР від 31.12.1959 № 135 «Про пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров'я і сільського господарства») та Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 р.

Також не взято до уваги, що грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж на таких посадах, виплачується при призначенні пенсії за віком. Пенсія позивачці призначена з 03.07.2014. Відтак, із заявою про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій позивачка повинна була звернутися одночасно з заявою про призначення пенсії за віком.

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 остання працювала з 01.08.1978 по 30.10.1981 викладачем по класу баяна Млинівської музичної школи; з 16.08.1982 по 01.08.1984 викладачем Демидівської музичної школи; з 16.08.1984 по 31.08.2014 викладачем по класу баяна Нетішинської дитячої музичної школи.

ОСОБА_1 , згідно відомостей Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з 03.07.2014 призначено пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Загальний трудовий стаж позивачки, згідно даних трудової книжки та розрахунку Пенсійного фонду, станом на 2021 рік становить 38 років 1 місяць і 8 днів, з яких 3 роки і 3 місяці викладачем по класу баяна у Млинівській музичній школі; 1 рік, 11 місяців і 16 днів викладачем в Демидівській музичній школі; 30 років і 16 днів викладачем по класу баяна в Нетішинській дитячій музичній школі.

Позивач 02.08.2023 звернувся до відповідача із заявою щодо виплати грошової допомоги у розмірі десяти пенсій станом на день її призначення.

Згідно листа від 24.08.2023 №11108-10534/Ф-03/8-2200/23 відповідач повідомив позивача про відмову у виплаті такої грошової допомоги, оскільки підстав для виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення немає.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так, спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).

Приписами пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058-IV передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення; Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМ України від 04.11.1993 №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, в якому (станом на дату розгляду справи) зазначені посади "учителі, викладачі" в установах, закладах "...музичні і художні школи".

Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується учасниками справи, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , остання працювала з 01.08.1978 по 30.10.1981 викладачем по класу баяна Млинівської музичної школи; з 16.08.1982 по 01.08.1984 викладачем Демидівської музичної школи; з 16.08.1984 по 31.08.2014 викладачем по класу баяна Нетішинської дитячої музичної школи.

Тобто, страховий стаж позивача на посадах "викладач" в установах, закладах "Музична школа" складав понад 30 років.

Стосовно доводів апеляційної скарги про безпідставність задоволення судом першої інстанції заявлених вимог в частині виплати позивачу грошової допомоги відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд апеляційної інстанції зважає на наступне.

Відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"№1788-XII(далі (Закон №1788-XII), і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються КМ України.

Постановою КМ України від 23.11.2011 року № 1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі Порядок №1191), який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV.

Згідно із п.5, 6, 7 Порядку № 1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV, та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" ст. 55 Закону № 1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із ст.27 і 28 Закону № 1058-IV станом на день її призначення.

Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Таким чином, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з: 1) наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах; 2) вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також 3) неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

Згідно з правовими висновками Верховного Суду висловленими у постановах від 22.02.2018 у справі №310/3774/17, від 27.11.2018 у справі №328/1619/17, від 11.07.2019 у справі № 350/294/16-а, від 02.03.2020 у справі № 175/4084/16-а, від 18.06.2021 у справі № 328/1620/17 умовою права на отримання вказаної грошової допомоги є не відсутність факту отримання особою будь-якого іншого виду пенсії на момент виходу на пенсію за віком, а відсутність такого факту до моменту виходу на цю пенсію, тобто в будь-який момент до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058-IV. При цьому законодавство не ставить право особи на отримання такої допомоги в залежність від розміру або тривалості отримання нею пенсії та часу її призначення, якщо такі обставини мали місце до виходу на пенсію за віком.

Разом з тим, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , остання працювала з 01.08.1978 по 30.10.1981 викладачем по класу баяна Млинівської музичної школи; з 16.08.1982 по 01.08.1984 викладачем Демидівської музичної школи; з 16.08.1984 по 31.08.2014 викладачем по класу баяна Нетішинської дитячої музичної школи.

Тобто страховий стаж позивача на посадах "викладач" в установах, закладах "Музична школа" складав понад 30 років.

Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що позивач має право на отримання грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.

Отже, невиплата відповідачем грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV, позивачу з підстав того, що у неї немає відповідного страхового стажу, суперечить законодавству і встановленим обставинам справи.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд першої інстанції обгрунтовано вважав, що відмова відповідача, оформлена листом від 24.08.2023 №11108-10564/Ф-03/8-2200/23, у виплаті позивачу грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV є протиправною, а тому для захисту прав і інтересів позивача, відповідача зобов'язав виплатити позивачу зазначену допомогу.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.