Постанова від 21.05.2024 по справі 600/3430/23-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/3430/23-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Боднарюк Олег Васильович

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

21 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Ватаманюка Р.В. Сапальової Т.В. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Довганюк В.В.,

представників: позивача - Шалар І.В.; відповідача - Проскурняк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування розпорядження про анулювання ліцензії,

ВСТАНОВИВ:

у травні 2023 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження ГУ ДПС у Чернівецькій області від 23.02.2023 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ФОП ОСОБА_1 , реєстраційний номер № НОМЕР_1 від 01.07.2019 року, терміном дії з 01.07.2019 року до 01.07.2024 року (адреса місця торгівлі пальним: АДРЕСА_1 );

- зобов'язати ГУ ДПС у Чернівецькій області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензії ФОП ОСОБА_1 , реєстраційний номер № НОМЕР_1 від 01.07.2019 року, терміном дії з 01.07.2019 року до 01.07.2024 року (адреса місця торгівлі пальним: АДРЕСА_1 );

- стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати, які складаються з судового збору у розмірі 2684 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків та зборів» №2628-VІІІ від 23.11.2018 року внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995 року, відповідно до якого з 01.07.2019 року запроваджено ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.

Звертав увагу суду на те, що на виконання умов чинного законодавства позивач подав до контролюючого органу заяву про отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним за адресою: АДРЕСА_1 , разом із переліком необхідних документів, та продовжував здійснювати підприємницьку діяльність.

Разом з тим, 23.02.2023 року посадовими особами відповідача згідно матеріалів Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ видано розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ФОП ОСОБА_1 , реєстраційний номер № НОМЕР_1 від 01.07.2019 року, терміном дії з 01.07.2019 року до 01.07.2024 року (адреса місця торгівлі пальним: АДРЕСА_1 ).

Позивач вважає дане розпорядження відповідача протиправним та таким, що прийняте всупереч норм законодавства. Наголошував на тому, що відповідно до змісту оскаржуваного розпорядження, рішення щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним прийнято у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Однак, на думку позивача, розпорядження не містить вмотивованого посилання на встановлення факту подання останнім недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Також, із тексту розпорядження незрозуміло, які саме дані є недостовірними, в яких саме документах вони містяться, ким саме встановлений даний факт, чим це підтверджується, тощо. Таке обґрунтування підстав анулювання ліцензії є неприпустимим і необґрунтованим.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору. Зазначив, що на підставі заяви та доданих до неї документів, 01.07.2019 р. ГУ ДПС у Чернівецькій області видано ліцензію ФОП ОСОБА_1 на право роздрібної торгівлі пальним № 24030314201900139. Згідно з матеріалами, наданими управлінням стратегічних розслідувань в Чернівецькій області 10.02.2023 (вх. № ДПС 1128/5) на виконання доручення прем'єр-міністра України від 11.10.2021 № 45772/1/1-21 та відповідно до протоколів засідання КМУ від 03.03.2021 №29 та 15.11.2021 №136, наказу Голови НПУ №793 від 11.11.2022 року встановлено факт подання заявником невідповідних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, а саме в документах, що підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна, виданих в установленому порядку, зазначений об'єкт не відповідає критеріям для оптової, роздрібної торгівлі або зберігання пального на відповідному місці здійснення такої діяльності. Відтак, на підставі матеріалів наданих управлінням стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ встановлено невідповідність об'єкта нерухомого майна, на який набуто права власності. Отже, ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний №24030314201900139 (адреса місця торгівлі пальним: АДРЕСА_1 ) була анульована на підставі встановленого факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії (абз.10 ч.52 ст.15 ЗУ від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального») на підставі матеріалів Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ згідно розпорядження від 23.02.2023 року №153-рл.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2024 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 21 травня 2024 року.

В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи викладені у апеляційній скарзі та просив її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти задоволення вимог апеляційної скарги та просив рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року залишити без змін.

Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі заяви та доданих до неї документів, 01.07.2019 р. ГУ ДПС у Чернівецькій області видано ліцензію ФОП ОСОБА_1 на право роздрібної торгівлі пальним №24030314201900139.

Згідно з матеріалами, наданими управлінням стратегічних розслідувань в Чернівецькій області 10.02.2023 (вх. №ДПС 1128/5), податковим органом встановлено факт подання заявником невідповідних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, а саме в документах, що підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна, виданих в установленому порядку, зазначений об'єкт не відповідає критеріям для оптової, роздрібної торгівлі або зберігання пального на відповідному місці здійснення такої діяльності.

23.02.2023 року заступник начальника ГУ ДПС у Чернівецькій області ОСОБА_2 відповідно до ч.52 ст.15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95- ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», згідно матеріалів Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ видала розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ФОП ОСОБА_1 , реєстраційний номер №24030314201900139 від 01.07.2019 року, терміном дії з 01.07.2019 року до 01.07.2024 року (адреса місця торгівлі пальним: АДРЕСА_1 ).

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності встановлено, що за адресою місця здійснення позивачем торгівлі пальним: АДРЕСА_1 , розташовані об'єкти нерухомого майна: зокрема: будівлі складу мінеральних добрив.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а відтак і наявність підстав для їх задоволення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

У відповідності до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР в редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Відповідно до понятійного апарату вказаного Закону:

- анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії;

- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

- роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;

Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про: ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім'я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб'єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва); місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса); дату видачі/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

У статті 15 Закону України №481/95-ВР встановлено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Після видачі/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/анулювання відповідної ліцензії.

Зі змісту наведених правових норм слідує, що для здійснення господарської діяльності, зокрема, з роздрібної торгівлі пальним, суб'єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 15 Закону №481/95-ВР.

Як встановлено судом, позивач з 2017 року здійснює господарську діяльність - роздрібну торгівлю пальним.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків та зборів» №2628-VІІІ від 23.11.2018 року внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995 року, відповідно до якого з 01.07.2019 року запроваджено ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.

На виконання умов чинного законодавства та в цілях здійснення діяльності із роздрібної торгівлі пальним ФОП ОСОБА_1 подав до контролюючого органу заяву про отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним за адресою: АДРЕСА_1 , разом із переліком потрібних документів, та продовжував здійснювати підприємницьку діяльність.

Втім, 23.02.2023 року заступник начальника ГУ ДПС у Чернівецькій області ОСОБА_2 відповідно до ч.52 ст.15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95- ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», згідно матеріалів Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ видала розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ФОП ОСОБА_1 , реєстраційний номер № НОМЕР_1 від 01.07.2019 року, терміном дії з 01.07.2019 року до 01.07.2024 року (адреса місця торгівлі пальним: АДРЕСА_1 ).

Як встановлено із спірного розпорядження, таке прийнято відповідно до статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Підставою анулювання ліценції зазначено «встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, виконання процедури анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ФОП ОСОБА_1 ».

Зазначена причина анулювання ліцензії є однією з вичерпних підстав, передбачених положенням ч.52 ст.15 Закону України №481/95-ВР, а саме, відповідно до положень наведених норм Закону України №481/95-ВР - ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі (окрім іншого): встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

З огляду на вищезазначене слідує, що податкові органи наділені повноваженнями щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним з підстави встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії шляхом прийняття розпорядження про таке анулювання. Вказаною нормою закріплено вичерпний перелік підстав, за наявності яких ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження.

Однак, відповідач здійснюючи анулювання ліцензії позивача з вказаних підстав не навів вмотивованого посилання на встановлення факту подання останнім недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Крім цього, із тексту розпорядження не вбачається, які саме дані є недостовірними, в яких саме документах вони містяться, ким саме встановлений даний факт, яким доказами підтверджується, тощо, а також не вказано жодних даних які саме документи та відомості є не достовірними.

Колегія суддів зазначає, що правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень це документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер. Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Конституційним Судом України в рішенні від 08.06.2016 №3-рп/2016 зазначено, що принцип юридичної визначеності не виключає визнання за органом державної влади певних дискреційних повноважень у прийнятті рішень, однак у такому випадку має існувати механізм запобігання зловживанню ними.

Відповідно до п.п.4.1.4 п.4.1.ст.4 ПК України закріплено принцип презумпції правомірності рішень платника податку. Належне застосування вищенаведеного принципу забезпечує реалізацію однієї зі складових верховенства права - правової визначеності. Саме можливість платника податків чітко розуміти та передбачати правові наслідки вчинюваних дій має фундаментальне значення для правильності його застосування.

Наведений механізм полягає в обов'язку контролюючого органу визначити, конкретні законодавчі та фактичні підстави для прийняття рішення про анулювання ліцензії. Також, обов'язковим в разі обрання підстави для скасування ліцензії отримання інформації - джерело такої інформації.

Крім того, із вищезазначеного розпорядження неможливо встановити фактичної підстави для анулювання раніше наданої позивачу ліцензії, що породжує неоднозначне трактування спірного розпорядження, та, як наслідок, впливає на можливість реалізації позивачем права на оскарження розпорядження в разі незгоди з його правомірністю.

Таким чином надаючи оцінку спірному розпорядженню на предмет відповідності критеріям правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, колегія суддів зауважує, що з цього індивідуального акта неможливо встановити фактичну підставу його прийняття, адже відповідач покликався виключно на положення ст.15 Закону №481/95-ВР в цілому, а тому слідує висновок, що відсутність фактичних підстав для прийняття спірного розпорядження вказує на очевидну необґрунтованість оскаржуваного рішення.

Апеляційний суд зауважує, що отримуючи ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, позивачем разом із заявою надався аналогічний пакет документів, в тому числі і документ, що підтверджує право власності на об'єкти нерухомого майна. На момент видачі ліцензії будь-яких сумнівів у достовірності даних в долучених документах в податкового органу не виникало, відтак і обставини про недостовірність інформації в поданих документах є безпідставними.

Враховуючи вищезазначене колегія суддів констатує відсутність у контролюючого органу правових підстав для анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним виданої позивачеві, отже й оскаржене розпорядження не відповідає критеріям правомірності рішень суб'єкта владних повноважень, які викладені у ч.2 ст.2 КАС України, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що таке розпорядження слід визнати протиправним та скасувати.

Переглядаючи правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення в частині позовної вимоги, про зобов'язання відповідача видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним за №24030314201900139 від 01.07.2019 року, колегія суддів зазначає наступне.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №545 (далі Порядок №545).

Зазначений Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) (абзац перший пункту 1 Порядку №545).

Згідно з абзацом другим пункту 1 Порядку №545 визначено, що Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Відповідно до положень пункту 2 Порядку №545 Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

За змістом пункту 3 Порядку №545 до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться такі відомості: адреса місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (область, район, населений пункт, код згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), вулиця, номер будинку/офісу); дата видачі/зупинення/анулювання та строк дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

Згідно з пунктами 4-7 Порядку №545 встановлено, що підставою для включення суб'єкта господарювання до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення ДФС та її територіальних органів про видачу ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Зміни до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для внесення змін до відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання ліцензії.

Підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.

Відповідно до вимог частини 1, пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Отже, враховуючи вищезазначене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність зобов'язання Головного управління ДПС у Чернівецькій області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 24030314201900139.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 21 травня 2024 року.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Ватаманюк Р.В. Сапальова Т.В.