Справа № 560/20037/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
21 травня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Ватаманюка Р.В. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
у листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в якому просить визнати протиправними дії Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії із зазначенням у ній суми додаткової винагороди згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 та сум індексації грошового забезпечення та зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України виготовити та надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії із зазначенням у ній суми додаткової винагороди згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 та сум індексації грошового забезпечення.
В обґрунтування позову зазначив що відповідач 31.05.2023 виготовив довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та, премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення. У липні 2023 позивач звернувся до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України із проханням виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії із зазначенням у ній суми додаткової винагороди згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.0.2.2022 №168 та суми індексації грошового забезпечення. Листом від 04.08.2023 відповідач повідомив, що врахування для обчислення пенсії щомісячної додаткової винагороди встановленої відповідно до постанови №168 та індексації не передбачено законодавством. Вважає протиправною відмову щодо виготовлення оновленої довідки, оскільки включення до розрахунку пенсії щомісячної грошової винагороди, що відноситься до складу грошового забезпечення поліцейських та індексація є обов'язковими щомісячними додатковими видами грошового забезпечення. просить задовольнити позовні вимоги.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення ОСОБА_1 , що подається для призначення пенсії із зазначенням у ній суми додаткової винагороди згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 та сум індексації грошового забезпечення.
Зобов'язано Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.07.2023 у порядку та спосіб, передбачені Порядком розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженим наказом Національної поліції України від 15.11.2017 №930.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції України.
Наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 12.05.2023 №284 о/с позивач звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 (за станом здоров'я (через хворобу)) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".
31.05.2023 відповідач виготовив довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та, премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення.
У липні 2023 позивач звернувся до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України із проханням виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії із зазначенням у ній суми додаткової винагороди згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.0.2.2022 №168 та суми індексації грошового забезпечення.
Листом від 04.08.2023 відповідач повідомив, що відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинена дія Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з 01.01.2023, а врахування для обчислення пенсії щомісячної додаткової винагороди встановленої відповідно до постанови №168 не передбачене законодавством.
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо виготовлення оновленої довідки, позивач звернувся з позовом до суду.
Приймаючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку про часткову необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх частково задоволення.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в тому числі при наявності встановленої цим Законом вислуги в органах внутрішніх справ, регулює Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
Статтею 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, за реєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402, (далі - Порядок №3-1) .
За змістом пункту 2 розділу І Порядок №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262- ХІІ, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи областях визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Пунктом 12 Порядку № 3-1 визначено, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Отже, повноваження щодо оформлення документів, необхідних для призначення пенсії особам, які проходили службу в органах Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до Закону № 2262-XII, покладені на уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 1 розділу II Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за № 1152/32604 (далі - Інструкція № 760) уповноважені структурні підрозділи організовують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства.
За змістом пп. 1 п. 1 розділу IІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи, зокрема: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 розділу III Інструкції № 760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи приймають від особи, яка набула права на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, заяву про призначення пенсії; здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії та не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії.
При проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення. (підпункт 2 пункту 1 розділу III Інструкції № 760)
Згідно з пунктом 4 розділу III Інструкції № 760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) готують грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно Закону № 2262-ХП.
Наказом Національної поліції України від 14.05.2019 № 455 «Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» уповноваженим структурним підрозділом центрального органу управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсію, необхідних для призначення пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, визначений Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України.
Отже, повноваження щодо розгляду листів та звернень з питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій та підготовки документів для перерахунку пенсії особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, зокрема довідки про розмір грошового забезпечення, покладені на Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України.
Порядок розгляду звернень з питань, вирішення яких не входить до повноважень відповідного структурного підрозділу, врегульований Порядком розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженим наказом Національної поліції України від 15.11.2017 №930, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.12.2017 за № 1493/31361. (далі - Порядок №930).
За змістом підпункту 3 пункту 6 розділу ІІ Порядку №930 попередній розгляд звернень громадян здійснюється з урахуванням Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, та положень про структурні підрозділи апарату Національної поліції України, міжрегіональні територіальні органи поліції, територіальні органи поліції, а також організаційно-розпорядчих актів Національної поліції України, які визначають розподіл обов'язків керівництва органів (підрозділів) поліції.
Таким чином, звернення громадян, що надійшли до органів Національної поліції України, розглядаються відповідними структурними підрозділами відповідно до повноважень, визначених Положеннями про ці структурні підрозділи.
Відповідно до пункту 10 розділу ІІ Порядку №930 якщо до органів (підрозділів) поліції надійшло звернення, адресоване їх керівникам, але розгляд окремих зазначених у зверненні питань належить до компетенції інших органів чи підрозділів поліції, керівник цього органу (підрозділу) після реєстрації звернення рапортом (доповідною запискою) протягом трьох діб доповідає про це керівництву апарату центрального органу поліції, міжрегіонального територіального органу поліції або територіального органу поліції для визначення головного виконавця. Такий рапорт (доповідна записка) разом із зверненням передається до служби діловодства відповідних органів поліції для його реєстрації та передачі виконавцям. Термін розгляду вказаних звернень обчислюється з дня першої реєстрації.
Положенням про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженим Наказом Національної поліції України 23 жовтня 2019 року № 1077 у редакції Наказу Національної поліції України від 05.12.2022 №859, не передбачені повноваження Департаменту щодо розгляду заяв з питань оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії.
Тому, звернення позивача від 01.07.2023 про надання оновленої довідки для призначення пенсії, розгляд якого не належить до повноважень Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції, відповідач зобов'язаний був передати на розгляд Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України у порядку, визначеному Порядком №930.
Натомість, відповідач розглянув заяву позивача від 01.07.2023 та листом від 04.08.2023 повідомив про відсутність підстав для оформлення оновленої довідки, оскільки абзацом вісімнадцятим пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинена дія Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", а врахування для обчислення пенсії щомісячної додаткової винагороди, встановленої Постановою №168, не передбачене законодавством.
У відповідності до вимог частини другої статті 2 КАС України розглядаючи адміністративну справу, суд має перевірити, чи прийняте рішення суб'єкта владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
У постанові від 31.01.2024 у справі №640/22029/19 Верховний Суд вказав, що невідповідність рішення суб'єкта владних повноважень переліченим у Кодексі адміністративного судочинства України критеріям є підставою для визнання судом його протиправним.
Відповідач не наділений повноваженнями щодо розгляду звернень з питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, зокрема видачі довідок про грошове забезпечення. Зазначене, зокрема, підтвердив відповідач у клопотанні про залучення співвідповідача у справі.
Відсутність відповідних повноважень є самостійною та достатньою підставою для висновку про протиправність дій та рішень, вчинених суб'єктом владних повноважень, тому, відмова відповідача щодо видачі позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, незалежно від підстав для відмови, викладена у листі від 04.08.2023, яка є результатом дій відповідача, вчинених поза межами повноважень, визначених Положенням про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції, є протиправною.
Враховуючи встановлені обставини колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що негативні наслідки для позивача має не тільки відмова відповідача щодо видачі оновленої довідки, складена з перевищенням наданих повноважень, а й порушення відповідачем пункту 10 розділу ІІ Порядку № 930 Порядку № 930, який визначає процедуру розгляду в органах Національній поліції України звернень з питань призначення та перерахунку пенсії. Порушення відповідачем зазначеної норми пункту 10 розділу ІІ Порядку № 930 позбавило позивача права на розгляд його заяви компетентним органом - Сектором з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України, у спосіб, визначений цим Порядком.
Згідно зі статтею 2 КАС України визначено, що метою адміністративного судочинства визначено ефективний захист прав.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 01.07.2023 у порядку та спосіб, визначені Порядком №930.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Ватаманюк Р.В. Сапальова Т.В.